Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: K-9 Nedir?  (Okunma sayısı 504 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 13, 2019, 01:29:43 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

K-9 nedir? Bazı filmlerden bile aklımızda kalan bir görev köpeği mi?

Fikri olan var mı?
Laicus Humanitas Scienti

Haziran 13, 2019, 07:20:19 ÖS
Yanıtla #1
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

İpucu gerekti sanki!

Okunuşundan ilerlenebilir...
Okunduğu gibi yazarsam KEYNAYN...

Bakalım ucu nereye çıkacak. Hem yer yön olarak hem de masonik bir simge olarak...
Laicus Humanitas Scienti

Haziran 14, 2019, 08:47:06 ÖÖ
Yanıtla #2
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

K-9 (Keynayn) olarak kısaltılan Canine latince ''Köpek'' anlamına gelir. Canis Majoris olarak da bilinen Büyük Köpek Takımyıldızı mevcuttur. Bu yıldızlardan biri ise ''The Dog'' olarak isimlendirilir. Gökyüzünde gördüğümüz en parlak yıldız!

Astronomi ile ilgilenmeyenler için şuraya Wikipedia bilgisi alıntılayayım:

Canis Major ya da Büyük Köpek takımyıldızı, modern 88 takımyıldızdan biridir. Ayrıca, Batlamyus'un 48 takımyıldızından oluşan listesinde de geçer. Avcı Orion'u takip eden köpeklerden birini temsil ettiği söylenir Büyük Köpek takımyıldızı, gece gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius'u içerir.

Konuyla alakası yok ama aynı takımyıldızda bir yıldız daha var ki aslında pek çoğunuz galaksimizin en büyük yıldızı diye ismini duymuşsunuzdur. Ölmek üzere olduğu için çok genişlemiş ve çapı Güneş'in 1500 katına çıkmış olan VY Canis Majoris...

Onunla ilgili bilgileri de şuraya alıntılayayım:

VY Canis Majoris’in, kütlesi (yani içerdiği madde miktarı, kabaca ağırlığı) sadece yaklaşık 18 Güneş kütlesine denk gelir. Çapıyla kütlesini oranladığımızda, Vy Canis Majoris’in “aşırı şişmiş” ölmek üzere olan bir kırmızı dev olduğunu görürüz. (görselde göstermek zor olduğu için Güneş’i sol altta beyaz bir çember içine almak zorunda kaldık).

Canis Majoris, ömrünün sonuna gelmiş ve şişmeye başlamış olan tipik bir kırmızı dev yıldızdır. Bu yıldızların merkezlerinde üretilen enerji o kadar büyüktür ki, yıldız akıl almayacak kadar muazzam boyutlara ulaşabilir. Canis Majoris işte böyle bir şişmenin ürünüdür.

Daha başka bir ifadeyle, yaklaşık 3.820 ışık yılı uzağımızdaki bu yıldız “çok seyrek“tir. Yüzeyindeki çekim gücü, o kadar azdır ki, Dünya’nın bile yarısı kadardır. Nasıl yapacaksınız bilmiyorum ama, Canis Majoris’in yüzeyinde dursaydınız, Dünya’da olduğunuzun yarısı ağırlıkta olacaktınız. Devasa boyutlarına karşın, yaklaşık 3.200 santigrat derecelik yüzey sıcaklığının (Güneş’inki yaklaşık 6 bin derece) sağladığı aydınlatma gücü, Güneş’in ancak 270-280 bin katı kadar

Evet ölmek üzere olan bir yıldız!

Bu bilgileri ve doğrultuyu verdikten sonra biz Masonik ilgisine geçebiliriz...
Laicus Humanitas Scienti

Haziran 14, 2019, 04:51:00 ÖS
Yanıtla #3
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Ya konu ilgi çekmedi, ya ne diyor bu gene diye anlaşılamadım ya da sabırsızlıkla nereye bağlanacağı bekleniyor! Ben üçüncüsünün olduğunu dileyerek Masonluğa biraz değinmeye başlayayım diye düşünüyorum.

Ne demiştik Sirius!

Memphis Ritinin dereceleri gruplar halindedir ve farklı konular işler. Bu gruplardan aşağıdakileri sadece ismiyle olsa da bir listelemek istedim.

Ikinci Grup –        Doğal Bilimler, Tarih, Mitoloji ve Felsefe
SINIF IV :
36.   Filalet Şövalyesi / Parlak Üçgen’in Yüce Komandörü
37.   Doğrunun Uzman Şövalyesi / Planosferlerin Doktoru
38.   Doğrunun Yüce Seçilmiş Şövalyesi
39.   Evren Devirlerinin Büyük Seçilmişi / Zodiyak Prensi
40.   Yüce Hermetik Filozof / Yetkin Bilge
41.   Yedi Yıldız Şövalyesi
42.   Gök Kuşağı Şövalyesi
43.   Yıldızların Yüce Komandörü
44.   Zodiyak Bilgesi / İsis’in Yüce Pontifi
45.   Isis’in Yüce Bilgesi /  Çobanların Kralı
46.   Kutsal Dağ Prensi / Sirius Uzmanı
47.   Piramitlerin Yüce Bilgesi

Tamam mı? Devam mı?
Laicus Humanitas Scienti

Haziran 14, 2019, 09:01:30 ÖS
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ANARCHOSA merhaba,

Hiç bilmediğim bir konu ve terimler üzerine bir başlık açmışsınız ve masonlukla olan ilgisini irdeleyelim demişsiniz. Ben üçüncü gruptayım.

Merak ettim. İnternetten araştıracağım.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Haziran 14, 2019, 09:23:58 ÖS
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Siriüs ve masonluk ilişkisi ile ilgili bir şeyler okudum. Hatta eski Türkler de ne anlama geldiği, Kur'an da ki ayetlerde geçtiği bilgileri var.

Çok etkileyici ve güzel bir metin buldum. Doğrudan kopyala yapıştır yapmak istemem ama isterseniz okuduğum kaynağın linkini paylaşırım.

Ya da siz bu konuda bilgiler paylaşacaksanız da beklerim.

Bu forumda genel olarak hiç bilmediğim ya da az bildiğim bir konuda çok güzel bilgilere kademe kademe ulaşmanın sevincini yaşıyorum.

Teşekkürler ANARCHOSA
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Haziran 14, 2019, 10:01:06 ÖS
Yanıtla #6
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Siriüs ve masonluk ilişkisi ile ilgili bir şeyler okudum. Hatta eski Türkler de ne anlama geldiği, Kur'an da ki ayetlerde geçtiği bilgileri var.

Çok etkileyici ve güzel bir metin buldum. Doğrudan kopyala yapıştır yapmak istemem ama isterseniz okuduğum kaynağın linkini paylaşırım.

Ya da siz bu konuda bilgiler paylaşacaksanız da beklerim.

Bu forumda genel olarak hiç bilmediğim ya da az bildiğim bir konuda çok güzel bilgilere kademe kademe ulaşmanın sevincini yaşıyorum.

Teşekkürler ANARCHOSA

E öyle hazır ve kopyala yapıştır bilginin anlamı ya da katacağı şeyler olur mu? İsteyenin zaten google hazretleri emrinde.

Değil haricilerin pek çok mason kardeşin ilk defa duyacağı şeyleri kademe kademe paylaşmak niyetindeyim... Bunları ben keşfetmedim tabi ki, ama görüp okuduklarımdan yaptığım "spekülasyonlar" bunlar. Elbette bir giz perdesi her zaman olacak. İlki armut piş ağzıma düş olmasın diye, ikincisi anlayacak seviyede olmayanlara her şeyi saçıp dökmenin anlamı olmadığı için...
Laicus Humanitas Scienti

Haziran 15, 2019, 01:17:04 ÖS
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Masonlukta Sirius

Mason localarında Sirius “parlak yıldız” olarak bilinir ve çok önemli bir yere sahiptir. Mason yazar William Hutchinson şöyle diyor: “Sirius, mason localarında herkesin dikkatini celbeden en kutsal objedir”. Sirius’un Giza Piramiti’ne uzanan ışınları mason localarında çizim ve figürlerle temsil edilir.     

Damalı zeminin ortasındaki yıldız ve bir mason locasındaki Sirius’un parlak ışınları

Masonlukta Sirius tanrısal bir semboldür. Her an her yerde olanı ve herşeyi bilip göreni sembolize eder. Bu yüzden Sirius, her masonun ulaşması gereken bir makamı da temsil eder. Sirius tanrısal gücün kaynağıdır. Bu durum masonik resimlerde sıkça işlenen bir konudur.

SONUÇ:

Medeniyetin başlangıcından günümüze, Afrika’nın ilkel kabilelerinden devasa metropollere kadar Sirius hayatın kaynağı gibi görülmüştür. Farklı kültür ve dönemlerde Sirius’a benzer yakıştırmaların yapılması gerçekten şaşırtıcı. Bu mitlerin ortak bir kaynağı var mı ? İnsanlık tarihi ve Sirius arasında bir bağlantı var mı ? Bu soruların cevabı insanlık tarihinin bilinmeyenlerinden birisinin daha çözülmesine sebep olabilir.                         

Kaynak: 

http://vigilantcitizen.com/?s=sirius

Çeviren: Onur Öner 
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 15, 2019, 02:36:32 ÖS
Yanıtla #8
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Σείριος Seirios

Anlamı glowing ya da blazing...

Yani ışık saçan ya da parlayan.

Seirios Yıldızı...

Olmuş mu size Blazing star ya da Etoile flamboyante...

Bu yıldız hangi takım yıldızında Canis Majoris, 1679 a kadar onun içinde sayılan bir de Columba takımyıldızı var... Columba yani dove veya güvercin. Ağzında zeytin dalı ile Nuh'un tufan sonrası kurtuluşu müjdeleyen haberci kuşu...

Columba... Enteresandır, Columbine diye bir çiçek var. Adı ise yine Alev saçan yıldız... Şeklinden olsa gerek. Forget me not çiçeğinin bunun bulunamadığı yerde bir türevi olması muhtemel...

Pek masonik olmayacak ama bir de spekülasyon, ABD kurulurken kendine yunanların Athena'sı gibi tanrıça yaratmak istemiş... Adı ne dersiniz? Columbia... Zamanla neye dönüştü dersiniz? Wonder woman! Başındaki taç hangi şekli içerir dersiniz?

Laicus Humanitas Scienti

Haziran 15, 2019, 10:14:21 ÖS
Yanıtla #9

Bu konunun yarım bırakılması,bir çok değerin yine karanlıkta kalmasına sebep olur kanımca...İlgi ile takip ediyorum.

Saygılar
Sen Özelsin