Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ödüllü bilmece  (Okunma sayısı 2239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 19, 2019, 08:34:27 ÖÖ
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bir hayli meşgul ettim forum gündemini, affola.

Son bir tanesi ile mola vereyim.

Aşağıda bir görsel var. Meşhur simya havuzu illüstrasyonlarından birinden alınma. Bu görselin bir kısmını aldım, burada var olan çizimler mevcut. Bunların ne olduğunu neden olduğunu, ne anlattığını hakkıyla bulup anlatabilecek kişiye Taksim'de bir (1) bira (çay, kahve) ısmarlayacağım (kendisi de isterse)...

Sevgiler
Laicus Humanitas Scienti

Haziran 19, 2019, 04:33:55 ÖS
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hakkıyla bir cevap değil, büyük ihtimal yanlış.  7 element, 7 Gezegen. Belki elinde kılıç olan Mars...
Saygılarımla.
no one

Haziran 19, 2019, 04:49:57 ÖS
Yanıtla #2
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Hakkıyla bir cevap değil, büyük ihtimal yanlış.  7 element, 7 Gezegen. Belki elinde kılıç olan Mars...
Saygılarımla.

Hay yaşa... Evet beklediğim detaylı güzel bir değerlendirme idi ama en azından konunun özünü buldunuz sayın Zennn.

En solda Uranüs, yanında elinde şimşekleri ile Jupiter, onun yanında elinde savaşın kılıcı ile Mars.

En sağda Ay, yanında ortaya doğru, Venüs (elindeki serpent/yılan aşağı doğru, yani boyun eğiyor). Onun yanında elinde Kadüse ile Merkür.

Kime boyun eğiyorlar. Ortadaki Güneş'e. Ona taç uzatarak üstünlüğünü kabul ederken, Güneş de elindeki pranga/zincirlerle diğerlerinin onun tarafından kontrol edildiğini ilan ediyor.

Bu figürler Simya illüstrasyonlarında çok görülür. Bir örneği de aşağıdaki YAŞAM AĞACI illüstrasyonunda var. İlgili yerleri keserek bir daha büyüttüm, 11 Element (materyal) ve 7 Gezegen figürünü burada da görürsünüz.

E ne oldu, hakkıyla cevap veremediniz  ama bilmiş de oldunuz, o yüzden siz mi ısmarlıyorsunuz? Taksim size uzak ama Kordon'a geldiğimde sizden bir bira alacağım var...
Laicus Humanitas Scienti

Haziran 19, 2019, 07:12:50 ÖS
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hakkınız var. Size borçlandım. Elbette Kordonda biralar benden  ;)
Saygılarımla.
no one

Haziran 19, 2019, 10:34:20 ÖS
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Resmin tam görüntüsünü yayınlamakla beraber gezegenlerin aşağı baktıkları bir tür simyasal çeşmedir. Sn @ANARCHOSA  Umarım bu yorum ve araştırma en azından belki su içmeme sebep olabilir :)
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan

Haziran 20, 2019, 08:54:54 ÖÖ
Yanıtla #5
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Resmin tam görüntüsünü yayınlamakla beraber gezegenlerin aşağı baktıkları bir tür simyasal çeşmedir. Sn @ANARCHOSA  Umarım bu yorum ve araştırma en azından belki su içmeme sebep olabilir :)

Su istiyorsanız Havuzun tam ortasındaki çocuğun dediğine kulak verin...

John (Yuhanna) 10:9

Ego sum Ostium

I'am the gate.

Kapı benim...

Yani kapıyı bulun vurun, zaten havuzda su bol...
Laicus Humanitas Scienti

Haziran 20, 2019, 12:42:42 ÖS
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Su istiyorsanız Havuzun tam ortasındaki çocuğun dediğine kulak verin...

John (Yuhanna) 10:9

Ego sum Ostium

I'am the gate.

Kapı benim...

Yani kapıyı bulun vurun, zaten havuzda su bol...
Bir damla bile olsa faydalanmak ümidiyle...
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan