Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: SKOÇ RİTİ / İSKOÇ RİTİ/ EKOSE RİTİ  (Okunma sayısı 3886 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 20, 2019, 09:51:15 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bir başlıkta sayın Enelsır'ın hatırlatmaya çalıştığı bir konu gözüme çarptı. Sayın Enelsır'ın eski paylaşımlarını ve analitik düşünce biçimini bildiğimden burada bir şey anlatmaya ya da hatırlatmaya çalışıyor diye düşündüm. Gördüğüm kadarıyla forum tarafından Mason sıfatı yok ama ilgisi ve araştırmacılığıyla aslında bu kavramları en az benim kadar bildiğine şüphem yok. Yine de hatırlatma ve eski konular arasında kaybolmak istemeyen yeni üyelere yardım amacıyla bu Skoç Riti meselesini güzel bir kaynaktaki tanımıyla buraya almak isterim.

Skoç, İskoç veya Fransızca İskoç söylenişi olan Ekose Riti aslında aşağıdaki tanımdan da anlaşılacağı üzere bir genel isim. Oysa ki günümüzde karşılık geldiği anlam ve tam söyleyiş ile ESKİ VE KABUL EDİLMİŞ İSKOÇ RİTİ (EKEİR)  denilmek isteniyor zannımca Skoç Riti denildiğinde...

----------
Temellerini “Ekosizm” denilen İskoç Masonluğu sisteminden alan herhangi bir mason riti.

“İskoç Riti” terimi, tek bir rite özgü olmayıp. bir genel terimdir. Özellikle 18’inci yüzyılın ikinci yarısında, kısmen de 19’uncu yüzyılda, her biri genelde “İskoç Riti” olarak nitelenebilecek birçok mason riti oluşturulmuştur. Bunların büyük çoğunluğu başarılı olamamış ya da yeterince yaygınlaşamamış, yalnızca bir ad olarak masonik yazında yer almıştır. Kimisinin yaşam süresi kısa olmuş, kimisi de yerini kendinden daha gelişkin bir diğer rite bırakmıştır.

İskoç ritlerinden ilki “Eski İskoç Riti” olarak da anılan Ramsay Riti’dir. Bu riti Yetkinleşme Riti izlemiş, o da yerini Eski ve Kabul Edilmiş İskoç (Skoç) Riti’ne bırakmıştır. Bu arada, birer İskoç riti olarak Adonhiramit Riti, Düzeltilmiş Eski Rit, Filozofik İskoç Riti, Primitif İskoç Riti ve Yenilenmiş İskoç Riti de sayılabilir.

“İskoç Riti” kavramının İskoçya ile doğrudan ile bir ilgisi ya da bağlantısı yoktur; hiçbir zaman da olmamıştır. Bu ad ya da nitelik, bu tür ritlerin kaynağını oluşturan Ekosizm’in, 18’inci yüzyılın ilk yarısında Fransa’da İskoç Locaları’nda oluşturulmuş bulunmasından ileri gelir.

Kimi masonik yazında ise, “İskoç Riti” teriminin kullanımıyla, doğrudan “Eski ve Kabul Edilmiş İskoç (Skoç) Riti” nitelenir.

-------

Tanım bu, ama magazin arayanlar değil; her gördüğünü ilgili ilgisiz Masonluk sananlar değil, gerçekten Masonluğu anlamaya çalışanlar için bu tanımdan bile onlarca soru, yüzlerce ipucu ve cevap çıkabilir kanımca...
Sevgiler
Alterius non sit qui suus esse potest

Temmuz 20, 2019, 10:19:35 ÖS
Yanıtla #1

Bir başlıkta sayın Enelsır'ın hatırlatmaya çalıştığı bir konu gözüme çarptı. Sayın Enelsır'ın eski paylaşımlarını ve analitik düşünce biçimini bildiğimden burada bir şey anlatmaya ya da hatırlatmaya çalışıyor diye düşündüm. Gördüğüm kadarıyla forum tarafından Mason sıfatı yok ama ilgisi ve araştırmacılığıyla aslında bu kavramları en az benim kadar bildiğine şüphem yok. Yine de hatırlatma ve eski konular arasında kaybolmak istemeyen yeni üyelere yardım amacıyla bu Skoç Riti meselesini güzel bir kaynaktaki tanımıyla buraya almak isterim.

Skoç, İskoç veya Fransızca İskoç söylenişi olan Ekose Riti aslında aşağıdaki tanımdan da anlaşılacağı üzere bir genel isim. Oysa ki günümüzde karşılık geldiği anlam ve tam söyleyiş ile ESKİ VE KABUL EDİLMİŞ İSKOÇ RİTİ (EKEİR)  denilmek isteniyor zannımca Skoç Riti denildiğinde...

----------
Temellerini “Ekosizm” denilen İskoç Masonluğu sisteminden alan herhangi bir mason riti.

“İskoç Riti” terimi, tek bir rite özgü olmayıp. bir genel terimdir. Özellikle 18’inci yüzyılın ikinci yarısında, kısmen de 19’uncu yüzyılda, her biri genelde “İskoç Riti” olarak nitelenebilecek birçok mason riti oluşturulmuştur. Bunların büyük çoğunluğu başarılı olamamış ya da yeterince yaygınlaşamamış, yalnızca bir ad olarak masonik yazında yer almıştır. Kimisinin yaşam süresi kısa olmuş, kimisi de yerini kendinden daha gelişkin bir diğer rite bırakmıştır.

İskoç ritlerinden ilki “Eski İskoç Riti” olarak da anılan Ramsay Riti’dir. Bu riti Yetkinleşme Riti izlemiş, o da yerini Eski ve Kabul Edilmiş İskoç (Skoç) Riti’ne bırakmıştır. Bu arada, birer İskoç riti olarak Adonhiramit Riti, Düzeltilmiş Eski Rit, Filozofik İskoç Riti, Primitif İskoç Riti ve Yenilenmiş İskoç Riti de sayılabilir.

“İskoç Riti” kavramının İskoçya ile doğrudan ile bir ilgisi ya da bağlantısı yoktur; hiçbir zaman da olmamıştır. Bu ad ya da nitelik, bu tür ritlerin kaynağını oluşturan Ekosizm’in, 18’inci yüzyılın ilk yarısında Fransa’da İskoç Locaları’nda oluşturulmuş bulunmasından ileri gelir.

Kimi masonik yazında ise, “İskoç Riti” teriminin kullanımıyla, doğrudan “Eski ve Kabul Edilmiş İskoç (Skoç) Riti” nitelenir.

-------

Tanım bu, ama magazin arayanlar değil; her gördüğünü ilgili ilgisiz Masonluk sananlar değil, gerçekten Masonluğu anlamaya çalışanlar için bu tanımdan bile onlarca soru, yüzlerce ipucu ve cevap çıkabilir kanımca...
Sevgiler

Anladım sayın ANARCHOSA:). Ama bu anlattıklarımın magazin olmadığını siz de benim kadar iyi biliyorsunuz. Ve yahut konuya henüz tam hakim değilsiniz. Ve yahut ben hakim değilim. Olabilir.

Bu arada artık sanki tvlerden sinyal almayıp tvlere sinyal veriyorum gibi geliyor. Tv de yayınlara çıkanlar bu dediğimi anlar sanırım.

‘Nokta’sında diyim daha net anlaşılır.

Sevgiler  :-* :)
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2019, 10:50:01 ÖS Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Temmuz 20, 2019, 11:58:15 ÖS
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

----------

-------

Sevgiler

Sayın ANARCHOSA'nın değindiği üzere bu konuda "İskoç", Skoç", gibi söyleniş farklılıklarından daha ileride olmak üzere " Ekosizm"in ne olduğu konusuna odaklanmak bizi başka ( ve daha olumlu) bir yere götürebilir diye düşünüyorum.
enelsır

Temmuz 21, 2019, 12:48:48 ÖÖ
Yanıtla #3
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Belki de şu aşağıdaki paragrafa,İskoçya ile alakası yoksa İskoç Localarının Fransa'da ne işi vardı diye bakmak gerek! Siz ne dersiniz sayın Enelsır...

Temmuz 21, 2019, 09:31:06 ÖÖ
Yanıtla #4

----------

-------

Sevgiler

Anladım sayın ANARCHOSA:). Ama bu anlattıklarımın magazin olmadığını siz de benim kadar iyi biliyorsunuz. Ve yahut konuya henüz tam hakim değilsiniz. Ve yahut ben hakim değilim. Olabilir.

Bu arada artık sanki tvlerden sinyal almayıp tvlere sinyal veriyorum gibi geliyor. Tv de yayınlara çıkanlar bu dediğimi anlar sanırım.

‘Nokta’sında diyim daha net anlaşılır.

Sevgiler  :-* :)

Bu dediğimi Tv’ye çıkan Gülfem Saydam Sanver hanım biliyordur. Ne demek istediğimi anlar.  :)

Selamlar, sevgiler.
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2019, 09:33:51 ÖÖ Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.

Temmuz 21, 2019, 11:58:21 ÖÖ
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

EKOSİZM - (EKEİR – 31)
Alıntı
https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8654.0

Prieuré de Sion üzerinde uzun boylu durduk. Şimdilik onu bir yana bırakıp Masonluğa geçeceğim. Ancak sanmayın ki onunla işimiz bitti. İster istemez yine döneceğiz o konuya; hem de Masonluk bakımından en çarpıcı, en önemli yönüyle...

Tarih boyunca insanlığın en önemli sorunlarından biri “egemenlik” olagelmiştir.

Başkalarından üstün olarak insanları yönetme tutkusu, çoğu kimselerce maddi varlığın sağladığı güçten bile daha çok önemsenmiştir.

Kimileri böyle bir egemenliği elde edebilme ve kendilerine güç sağlama peşinde koşarken, toplumda ya da toplulukta çoğunluğu oluşturanlar da başlarında kendilerini yöneten bir egemen güç bulunması kaygısıyla -âdeta bir “sürü” gibi- onların tutkularına çanak tutmuştur. Bir kralın acımasız egemenliği altında ezilen insanlar bile “kraldan çok kral yandaşı” olmuştur.

Masonluğun da tarihçesi boyunca karşılaştığı en önemli sorunlarından biri egemenliktir.

İskoç Riti de bu sorundan soyutlanamamıştır. Gerek bireysel gerekse kurumsal boyutta, herkes kendi egemenliğini sağlayıp kanıtlamaya, bunu mason topluluğu içinde başkalarına kabul ettirmeye çalışmıştır. “Krala özgü” ya da “şahane” anlamına gelen “royal” sıfatının Masonlukta sık sık kullanılmakta oluşu bunun göstergelerinden biridir.

Bu tutkudan ötürü Masonluk’ta çeşitli ritler doğmuştur. Bundan ötürü bir tek değil birçok İskoç riti kurulmuştur.

Bunun etkisiyle kimi zaman birleşmeler oluşmuş fakat çoğu zaman bölünmeler ve parçalanmalarla karşılaşılmıştır.

Kimileri kendi yakın çevresnde kurduğu sınırlı bir egemenlikle doyum sağlamış, kimileribu kadarıyla yetinemeyip egemenliklerini olabildiğince genişletmeye hatta bunu evrensel boyuta vardırmaya uğraşmıştır.

Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin kökeni, Ekosizm (Ecossisme) olarak da anılan Fransa’daki İskoç Masonluğu’nun 18. yüzyılın ikinci yarısındaki gelişimine bağlanır. Kurulmuş olduğu yerin Berlin, kuruluş tarihinin 1786 olarak belirtilmesine karşılık, bu konuda bir belirsizlik, daha doğrusu birtakım kuşkular vardır.

Sözlük anlamı bakımından Ekosizm “İskoççuluk” demektir.

Çağımızda bu terim salt Masonluğa özgüdür; ulusal ya da etnik nitelikli bir anlam taşımak üzere kullanılmamaktadır.

Ancak daha önce belirtmiş olduğum üzere; bu terimin ortaya çıkışında bir politik yaklaşım söz konusudur. Bu politik yaklaşım Stuart hanedanının Birleşik Krallık (İngiltere+İskoçya) tahtındaki egemenliğini sürdürmesini sağlamak amacı üzerine kurulmuştur.

Dolayısıyla, özgün olarak -ortaya ilk çıkışında- Ekosizmin kesinlikle bir ulusal ya da etnik niteliğinin bulunmadığını savunmak boşuna bir çabalamadır.

Bu kavram ancak sonraları salt masonik bir dizge ve tarz bakımından “İngiliz Masonluğu” terimine karşıt olan “İskoç Masonluğu” terimiyle eş anlama gelmek üzere kullanılır olmuştur. 19. yüzyıl başlarından bu yana da, öncelikle Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin temel niteliklerini tek bir sözcük ile yansıtmakta değerlendirilmiştir.

1750’li yılların sonlarına doğru Fransa’da, yirmi yıl kadar önce ortaya çıkmış olan ilk İskoç ritinin geliştirilmesiyle, 25 derecesi olan Yetkinleşme Riti (Rite de Pérfection) adlı bir mason ritinin kurulmasına girişilmişti. [Fransızca’daki “perféction” sözcüğünün Türkçe’deki tam karşılığı aslında “yetkinleşme” değil, “yetkinlik”tir. Bu rite Türkçe masonik yazında “Olgunlaşma Riti” denildiği de görülebilmektedir. Eski Türkçede bu sözcüğün karşılığı “mükemmeliyet” olarak alınmalıydı. Fakat “tekemmül” ya da Fransızcadaki sözcüğün dönüştürülmesiyle “perfeksiyon” sözcükleri kullanılmıştır.]

1761’de kurulan bu rit, birkaç yıl içinde Kıta Avrupası’nın diğer ülkelerine de yayılmış, Amerika kıtasına da ulaştırılmıştı. 18. yüzyılın ikinci yarısında, başta Fransa olmak üzere çoğu Avrupa ülkeleri bir “mason ritleri karmaşası” içinde çalkalanırken, Amerika’da Yetkinleşme Riti âdeta bir “mason riti tekeli” kurmuştu.

18. yüzyılın sonlarına doğru Yetkinleşme Riti üzerinde yapılan birtakım değişikliklerle, özellikle bu ritin derece sayısının 25’ten 33’e çıkarılmasıyla, Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti oluşturuldu. Her bir ülkede ayrı ayrı olmak üzere, ritin 33. decesindeki üyelerinden oluşan egemen yönetici organlarının “Yüksek Konsey” (Süprem Konsey, Yüksek Şûra) adıyla anılması benimsendi.

Demek oluyor ki Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin kuruluşundan önce biraz Yetkinleşme Riti’ne bakmak gerekiyor.

ALINTI .  ADAM
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Temmuz 21, 2019, 12:16:15 ÖS
Yanıtla #6

Elinize sağlık sayın Nosam.

Teşekkürler aydınlatıcı paylaşımınız için.  :)

Sevgiler
Errare humanum est.

Temmuz 21, 2019, 12:22:42 ÖS
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Sayın ADAM Üstadımıza teşekkür etmeliyiz ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Temmuz 21, 2019, 01:29:54 ÖS
Yanıtla #8

Sayın ADAM Üstadımıza teşekkür etmeliyiz ...
Saygılar

Sayın Adam niye hiç gözükmüyor artık?

Merak ettim açıkçası.
Errare humanum est.

Temmuz 21, 2019, 02:17:13 ÖS
Yanıtla #9
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Her açılan başlığa başlık konusu dışında bir şeyler yazmak âdet oldu... Bu durum konuları sulandırır!

Yine de bir yerlere geliyor gibiyiz:

Ancak daha önce belirtmiş olduğum üzere; bu terimin ortaya çıkışında bir politik yaklaşım söz konusudur. Bu politik yaklaşım Stuart hanedanının Birleşik Krallık (İngiltere+İskoçya) tahtındaki egemenliğini sürdürmesini sağlamak amacı üzerine kurulmuştur.

Burada bir yol var sanki...