Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: SKOÇ RİTİ / İSKOÇ RİTİ/ EKOSE RİTİ  (Okunma sayısı 4613 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 21, 2019, 03:03:07 ÖS
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Alıntı
Her açılan başlığa başlık konusu dışında bir şeyler yazmak âdet oldu... Bu durum konuları sulandırır!

Bu amaçla alıntı yapmadığımı belirtirim .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Temmuz 21, 2019, 04:07:01 ÖS
Yanıtla #11
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Her açılan başlığa başlık konusu dışında bir şeyler yazmak âdet oldu... Bu durum konuları sulandırır!

Bu amaçla alıntı yapmadığımı belirtirim .
Saygılar

Rica ederim, sizin alıntınız konu dışı mı? Bilakis...
Alterius non sit qui suus esse potest

Temmuz 22, 2019, 11:15:28 ÖÖ
Yanıtla #12
  • Yeni Katilimci
  • *

Yine de bir yerlere geliyor gibiyiz:

Ancak daha önce belirtmiş olduğum üzere; bu terimin ortaya çıkışında bir politik yaklaşım söz konusudur. Bu politik yaklaşım Stuart hanedanının Birleşik Krallık (İngiltere+İskoçya) tahtındaki egemenliğini sürdürmesini sağlamak amacı üzerine kurulmuştur.

Burada bir yol var sanki...

Sayın Anarchosa, yoldan kastınız nedir açıklayabilir misiniz?
"Masonlukta din ve siyaset tartışılmaz." ilkesi bu durumda biraz rafa kalkmış gözüküyor.
Neden İngiltere Krallığı ile ilgili bu siyasi oluşumlar masonları ilgilendirmiş ki?
Olmamak, olmak..

Temmuz 22, 2019, 12:07:52 ÖS
Yanıtla #13
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Yine de bir yerlere geliyor gibiyiz:

Ancak daha önce belirtmiş olduğum üzere; bu terimin ortaya çıkışında bir politik yaklaşım söz konusudur. Bu politik yaklaşım Stuart hanedanının Birleşik Krallık (İngiltere+İskoçya) tahtındaki egemenliğini sürdürmesini sağlamak amacı üzerine kurulmuştur.

Burada bir yol var sanki...

Sayın Anarchosa, yoldan kastınız nedir açıklayabilir misiniz?
"Masonlukta din ve siyaset tartışılmaz." ilkesi bu durumda biraz rafa kalkmış gözüküyor.
Neden İngiltere Krallığı ile ilgili bu siyasi oluşumlar masonları ilgilendirmiş ki?

Sayın Fason, ben hiçbir zaman masonlukta din ve siyaset tartışılmaz demedim bildiğim kadarıyla. Diyenler nedenini açıklar.

Fakat bir kaç ince çizgiyi ayırmak gerek. Birincisi ne zamandan bahsediyoruz? Operatif Masonluk mu, Spekülatif Masonluk başlangıcı mı? Günümüz mü?

İkincisi Masonluk ve masonları ayırmalıyız. Dediğimiz gibi Mason dilediği şeye inanır, dilediği siyasi harekete üye olur. Sakıncalı olan bunu gelip loca çalışmalarına taşıması ve diğer kardeşlere dikte etmeye çalışmasıdır. Etkileyebilirse de Kurumsal bir hareket veya eylem oluşturmasıdır. Bu Masonluğa yakışmaz.

Üçüncüsü, din konuşmadan nasıl Süleyman Mabedi alegorisi incelenebilir? Din ya da siyaset (toplum bilimi diyelim ona) incelenmeden nasıl insan üzerine bir çalışma yapılabilir? Bunlar incelenir ama bilimsel yol ile ve konunun bir taraftarı ve misyoneri olarak değil, bilimsel veriler ile görüşülebilir.

Bu verdiğim üç başlık dediğiniz konuyu her tarafından çekiştirilebilir bir hale sokar mı? Bence sokmaz.

Fakat dediğim nokta şudur. Tampliyeler yakalanıp işkencelere maruz bırakıldığında aslında Güzel Filip ve Papa Clement'in istediği olmamış, önceden önlem alınmıştı.  Peter D'aumont liderliğindeki bir grup Tapınakçı İskoçya'ya gitmiş ve papalığın afaroz ettiği Robert Bruce'a yardım ederek, İngiltere'nin İskoçya'yı ele geçirme planlarına engel olmuştu. Yüzyıllar sonra kadere bakın İskoçya'dan biri İngiltere tahtına varis oldu, Taht Stuart hanedanına geçti, git geller yaşandı, son seferinde kinci bir tutumla despotça tutum alan kişinin başına gelmeyen kalmadı, varisi ise soylarını dayandırdıkları Fransa'ya kaçtı. Yanında bir grup İskoç şövalye ile. Bundan sonra hem bu kişiyi hem de Fransa kralını bu İskoçlar korudu. İskoçların gittiği yerde ilk yaptığı şey pub açmak, sonra ise loca açmaktır. Bu sebeple Zaman içerisinde Fransa'da kurulan localara İskoç Locaları, oradan gelişen masonluğa da İskoç Masonluğu denildi... Benim özetim bu kadar.
Alterius non sit qui suus esse potest