Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ülkemizde Mason Olmanın Getirdiği Dezavantajlar var mıdır?  (Okunma sayısı 14862 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 05, 2019, 04:02:04 ös
Yanıtla #20

"Zaten felsefik açıdan düşünecek olursak; ezoterizm yaygınlaştıkça, ezoterizmden uzaklaşılır."

Tebrik ederim sayın Fason bu güzel yorum için...

Sayın ANARCHOSA, felsefi bir bakış açısıyla ben buna karşı bir görüş sunmak isterim.

Ezoterizm belli bir yaşa kadar (gençlik, ergenlik) ezoterizm olarak kalmalı bunda hemfikirim. Ama belli bir yaş üstünde önceden söylediğim önermeyle (askerlikte süre uzatılıp ezoterizm eğitimlerinin verilmesi ve erginlenmeye ait bazı ritüellerin yapılması) tüm erkek bireylere aktarılıp yaygınlaştırılmasında fayda vardır.

Yani ezoterizm belli bir yaş ve ya döneme kadar ezoterik kalmalı ama eninde sonunda toplumsal ve bireysel gelişim için halka açılmalı, kısaca bu süreç sonunda ezoterik bilgiler egzoterik hale geçmeli.

Toplumsal, ırksal ve dini dayatma ve dogmalar ancak böyle köreltilir.

Bu süreçte belki halkla karşı karşıya gelinebilir hatta çok önemli kayıplar da verilebilir. Ama zaten ölmeden önce ölmek gerekmiyor muydu? Cesur olunursa, korkulmazsa, bu süreçte başarıyla geçilir.

Yoksa dünya hiç bir zaman ayağa kalkış(kıyam) sürecine geçemez.

Sizin bu düşünceme itirazlarınız ve ya eklemeleriniz varsa, yanıtlamanızı beklerim.

Sevgiler sayın ANARCHOSA.
« Son Düzenleme: Ağustos 05, 2019, 04:08:16 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Ağustos 26, 2020, 01:14:26 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben şunu anlayamadım. Çalıştığınız kamu kurumu ya da özel kurum siz söylemediğiniz sürece sizin mason derneğine üye olduğunuzu nasıl bilecek.

Kurum sizin adli sicilinize, ikamet bilgilerinize, gsk dökümünüze bakar ama hangi derneklere üyesin belgesini getir demez.

Polisin gbt den dernek üyeliklerini görebilmesini de ilk defa duyuyorum.

Bu tür uygulamalar bizden misin değil misin anlayışının ürünüdür.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ağustos 26, 2020, 02:24:12 ös
Yanıtla #22
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben şunu anlayamadım. Çalıştığınız kamu kurumu ya da özel kurum siz söylemediğiniz sürece sizin mason derneğine üye olduğunuzu nasıl bilecek.

Kurum sizin adli sicilinize, ikamet bilgilerinize, gsk dökümünüze bakar ama hangi derneklere üyesin belgesini getir demez.

Polisin gbt den dernek üyeliklerini görebilmesini de ilk defa duyuyorum.

Bu tür uygulamalar bizden misin değil misin anlayışının ürünüdür.

Bu söylediklerim teorik şeyler değildir Sayın burakc, yaşanmış olaylardır.

Valiliklerdeki Dernekler Masasında her dernek üyesinin kaydı vardır, bu kayıt aynı zamanda İçişleri Bakanlığında ve doğal olarak Emniyet Genel Müdürlüğünde de vardır. (Bilmediğim başka kurumlarda da bu kayıtlar var mıdır bilmiyorum)

GBT ile DERBİS'e bağlanma bir gündeme geldi ama hayata geçti mi onu da bilmiyorum.

Tek tek Kardeşlerimizin yaşadığı olumsuzlukları burada anlatacak değilim, gereksiz yere forumu meşgul etmiş olurum.

2007 yılında, bu kadar az kurumda olan Mason Derneklerinin üye listesi, sayfa sayfa malum basın organlarında yayınlandı. Bunu yayınlayanı bulmak çok mu zordu? Bu listelere ulaşabilecek kişi sayısı belli değil mi? Ama herhangi bir şey yapılmadı. Üzeri bir nevi örtüldü.

Antimasonik hareket global bir eylemdir. Bütün dünyada mevcuttur. Ülkemizde de mevcuttur. Listelere ulaşımı olan kurumlarda görevli birisi, üyelerin çalıştığı kurumlara isimlerini bildirebilir. (İhtimal üzerinde duruyorum)

Özelde çalışanlar için olay biraz daha rahat açıkçası. Ama bir süre sonra bu listelerin tekrar sızdırılmayacağından emin olamıyorsunuz. Buna göre tedbirinizi almanız gerekiyor.

Kendimden örnek vereyim; ben özel sektörde çalışıyorum, patronlarım muhafazakar insanlar. Gelecekte bir problem ile karşılaşmamak adına, iş görüşmemde Mason olduğumu belirttim. Eğer sonradan sıkıntı oluşturacaksa bu durum hiç el sıkışmayalım baştan dedim.

Sonuç olarak, sizin Mason olduğunuzu birileri söyleyebiliyor çalıştığınız yere, basına sızdırılabiliyor veya sonradan sıkıntı olmasın diye kendiniz baştan söylüyorsunuz.

Çok uzatmadan iki noktanın altını çizmek istiyorum.

1- Bu yazdıklarımın amacı; Mason olmayı düşünen üyelerimize veya bu forumu ziyaretçi olarak takip edenlere, ileride karşılaşabilecekleri bir takım sıkıntıları baştan söylemektir. Başlığın amacı şahsi bir serzeniş değildir. Mason olmaktan asla pişman değilim aksine onur duyuyorum.

2- Her dernek üyesi gibi, Mason derneklerinin de üye kaydı devlette olmalıdır. Zira bizim devletten saklayacak bir şeyimiz yoktur, oldukça şeffafız. Aksinin olması yanlış anlaşılmalara yol açabilir.
Ama bu bilgileri de gereksiz kişilerin art niyetli kişilerin görmesini istemeyiz.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ağustos 26, 2020, 05:12:30 ös
Yanıtla #23
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sevgili Caliper kardeşimin dedikleri bana bir şeyi anımsattı.

1800'lü yılların başında ABD'de bir ANTIMASONIC parti kurulmuş, farklı eyaletlerde çok ses getirmişti. Sonra hareketin öncüsü olan kişinin karanlık noktaları ortaya döküldü. Silindi gitti. Araştırmaya değer.
İsteyenler "The AntiMasonic Party:
 Study of political antimasonry in the United States 1827-1840" adlı Charles McCharty eserini inceleyebilir.

Gariptir bu antimasonik hareket başlatanlar büyük çoğunlukla kendileri MASON olmak için başvurup reddedilenlerden çıkar.

Amerika çok uzak diyorsanız bakınız: Mahmut Esat Bozkurt...

Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 26, 2020, 07:29:33 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mahmut Esat Bozkurt kimdir diye biraz araştırma yaparken eski bir Hkembl üyesi Hürol Taşdelen'in bir yazısına denk geldim. Bu kişi de eski bir üye olup şuan masonluk ve masonlar hakkında çok kötü ithamlarda bulunmaktadır.

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ağustos 26, 2020, 08:19:48 ös
Yanıtla #25
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Eski Adalet Bakanıdır.

YALNIZ, Mason locasını kafası kıyakken kurşunlayan biridir aynı zamanda. Belgeleriyle bu olayları inceleyen kaynaklar mevcut. Bunlardan biri Güngör Öcal, Türk Masonluğunda olay şöyle geçiyor:

"2 Ağustos 1933 günü sabaha karşı, İzmir Karşıyaka’daki Zuhal Locasına bir otomobilin içinden, tabanca ile birkaç el atış yapıldı. Olay yerinden uzaklaşan araba Bayraklı semti civarında durdurulup içindeki üç kişinin kimlikleri sorulunca, bunlardan birinin Adliye eski Vekili Mahmut Esat Bozkurt, diğerlerinin de Giritli Şevki ve Torbalılı Halil adlı şahıslar olduğu saptandı. Torbalılı Halil ünlü bir kabadayı, Giritli Şevki ise 1926 yılında Atatürk’e suikast yapılacağını ihbar eden sandalcı idi. Bu olay, bütün gece boyunca sürmüş bir içki sofrası beraberliği sonunda meydana gelmişti.[62] Milletvekili dokunulmazlığı zırhı ile ifade dahi vermeyen eski bakan bu işin içinden kendini daha karakolda iken sıyırmıştı. Giritli Şevki karakolda, tabanca atanın kendisi olduğunu ve ‘Masonların fena adam olup memlekete de fenalıkları olduğu’ düşüncesi ile bu işi yaptığını açıklamıştı. Şevki ve Halil isimli şahıslar tutuklanarak savcılığa ve ardından da Sulh Ceza Mahkemesine sevk edilmişlerdi. Giritli Şevki mahkemedeki ifadesinde de “Memlekete muzır gördüğü ve bunu da Mahmut Esat Beyin makale ve konferanslarından anladığı Masonluk teşekkülünün manevi şahsiyetini tahkir maksadı ile hareket ettiğini” söylemişti. Kullandığı sözcüklerden, savunmasının M. E. Bozkurt’un kaleminden çıktığı kesin olan bu kişinin mahkemede, M. E. Bozkurt’un makalelerinin etkenliğini savunur olması da ayrıca dikkat çekicidir. "

Aynı zamanda dünyada esen "kafatasçı" Milliyetçiliğin Türkiye'deki ilk örneği faaliyetler ve derneklerde bulunmuştur.

Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 31, 2020, 11:52:18 ös
Yanıtla #26
  • Aktif Uye

Mason locası olmayan bir şehirde oturuyorsan ve Masonluk hakkında bilgisi olmayan kişilerle calisiyorsan, tam Mason olacakken eşinin istememesi nedeniyle Mason olmaktan vaz geciyorsan demek ki Masonluk hakkında ciddi on yargı var. Bu durumu bizzat ben yaşadım. Gönlüm Mason olsa da mecbur harici kalabiliyorsun...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 01, 2020, 11:00:50 öö
Yanıtla #27
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Mahmut Esat Bozkurt'un, Mason olmak için başvurduğu ve kabul edilmediği, belgeleriyle arşivde mevcuttur.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Eylül 05, 2020, 03:05:00 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Aslında günümüzde de aynı şeyleri yaşıyoruz.  Her hangi bir nedenle kabul edilmeyenler veya herhangi bir nedenle ilişiği kesilenler hemen karalama kampanyalarına başlıyorlar.  Ben bunlara itibar etmiyorum. Günümüzde ufak hesaplar peşinde koşanlar menfaatleri için her yolu deneyebiliyorlar.
    Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Eylül 05, 2020, 09:10:52 ös
Yanıtla #29
  • Uzman Uye

Mahmut Esad Bozkurt hakkinda bir cok sey söylenebilir, özellikle ülkemizin hukukkuna yaptigi katkilar filan.
Hatta 1935 de Mason localarinin kapatilmasinda rol oynadigini söyleyenler dahi var ( Vikipedia ).
Ama bir sey vardir ki bu su götürmez bir gercektir. IRCI  bir FASIST oldugu.

Mahmut Esat Bozkurt 18 Eylül 1930 günü Ödemiş’in Gölcük yaylasında konuştu ve “Benim fikrim, kanaatim şudur ki, bu memleketin kendisi Türk’tür. Öz Türk olmayanların Türk vatanında bir hakkı vardır, o da hizmetçi olmak, köle olmaktır” dedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/121655/mahmut-esat-bozkurt-guzellemeleri.html

"biz türkiye denen dünyanın en hür ülkesinde yaşıyoruz. mebusumuz inançlarından samimiyetle bahsetmek için buradan daha müsait bir ortam bulamazdı. onun için hislerimi saklamayacağım. türk, bu ülkenin yegane efendisi, yegane sahibidir. saf türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları, vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. dost ve düşman, hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler."
(cumhuriyet, 19 eylül 1930)
« Son Düzenleme: Eylül 05, 2020, 09:13:02 ös Gönderen: Tij »