Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KİM DAHA MASON?  (Okunma sayısı 3527 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 06, 2019, 03:33:28 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Arada bir forumda Masonluk da tartışılsa fena olmaz. O bakımdan belki de mesleğin anlaşılması için bu başlık altına bazı durumlar koyup, ona göre yorumlayarak ilerleyebiliriz.

DURUM 1

35-40 yıllık bir mason kardeş, defalarca farklı localarda, bölge locasında ve büyük locada görev almış, Saygıdeğer üstat/Üstad-ı Muhteremlik yapmış. Ancak hiç üst derecelerle, felsefik çalışmalarla ilgilenmediğinden devam etmemiş, 3. derece üstat olarak kalmış.

Bir kardeşi de bizzat kendisi 'Aydınlatmış' yani tekris törenini yönetmiş. Kardeşe 'Çırak' derecesini vermiş.

Sonra bu  çırak kardeş 1 yılda kalfa, 1 yılda üstat derecelerini almış, 1 yıl daha beklemiş, yüksek derecelere iykaf töreni ile kabulü yapılmış ve artık resmi olarak dördüncü dereceye sahip.

Bu iki kardeş arasında durum nedir? Alt üst ilişkisi var mıdır, varsa kim alt kim üsttür?

Not: Lütfen konu dışına çıkmaya meraklı üyeler ayrı başlıklarda zaman geçirsin ve bu başlık için sadece okuyucu kalsınlar.
« Son Düzenleme: Ağustos 06, 2019, 03:36:35 ÖS Gönderen: ANARCHOSA »
Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 06, 2019, 03:58:53 ÖS
Yanıtla #1
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Masonik yaşı daha yüksek olan ve Üstad_ı Muhteremlik yapmış Kardeşimiz daha kıdemlidir.

Saygılarımla ve sevgilerimle
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Ağustos 06, 2019, 04:08:04 ÖS
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Kimin kıdemli olduğunu söyledim fakat alt- üst ilişkisi sorusunu yeni fark ettim.

Zaten HKEMBL'da, alt- üst ilişkisi, ilk 3 derece üzerinden yürür. Felsefi derecelerdeki kıdemin Mavi Loca'da bir ehemmiyeti yoktur.

Alt - üst ilişkisinden kastınız, protokolse Üstad_ı Muhteremlik yapmış Kardeşimiz daha öndedir. Ama diğer Kardeşimizle aynı Locada değilse veya Muhterem, Büyük Loca görevlisi değilse alt- üst ilişkisinden ziyade saygı çerçevesinde bir ilişki olur.

Ağustos 06, 2019, 04:14:32 ÖS
Yanıtla #3
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Cevaplarınızdan anladığım bu durum için ek bir sorulması gerekliliğidir sayın Caliper.

Neredeler bu kardeşler?

Doğru mu?

Ağustos 06, 2019, 04:26:58 ÖS
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Cevaplarınızdan anladığım bu durum için ek bir sorulması gerekliliğidir sayın Caliper.

Neredeler bu kardeşler?

Doğru mu?

Aynı Locadalar mı?

Muhterem, Büyük Loca görevlisi mi?

Ağustos 06, 2019, 04:31:19 ÖS
Yanıtla #5
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Neredeler bu kardeşler?

Doğru mu?

Aynı Locadalar mı?

Muhterem, Büyük Loca görevlisi mi?

Durum daha da karmaşıklaşıyor. Aynı locadalar mıdan bile daha genel olarak neredeler. Örneğin harici ortamda bir kardeş yemeği mi, farklı bir locada bir sunu mu, aynı locada bir oturum mu?

Üstelik bir de iki kardeşin görev durumları girdi devreye.

O halde çevre ve bulundukları hâl de önemli bir etken demek ki...

Ağustos 07, 2019, 01:43:37 ÖÖ
Yanıtla #6
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Konu başlığı “kim daha mason”dur ise bunun cevabı masonlukta öğrenilmesi gereken erdemleri harici alemde uygulayabilen, masonik öğretiden masonik yaşama adım atabilen diye cevaplamak isterim. Üçüncü derece bir kardeş 33. derecedeki bir kardeşten daha erdemli olabilir. Teoride bu şekildedir. Ancak 33. dereceye gelmek kolay değildir, gönül vermek hayatın her alanında masonluğu yaşamayı gerektirir diye düşünüyorum. Felsefi derecelerde yükselmek için sadece zamanın doldurulması değil derecenin de sindirilmesi gerekir. Felsefi derecelerde ilk 3 derecedeki benzer erdemler farklı alegorilerle işlendiği için erdemlerin edilnilmesi pekiştirilmesi doğaldır.

Bahsedilen Durum 1 için her iki kardeş tesviyedir. Askerlikte olan bir ast-üst ilişkisi masonlukta yoktur diyemesem de olmamalıdır diyebilirim.

Loca içerisinde bir çalışma sırasında en yetkili Üstad-ı Muhterem/Saygıdeğer Üstat’dır. Büyük loca görevlisi değil Büyük Üstat da gelse çalışma sırasında usulen Üstadı Muhterem/Saygıdeğer Üstat’dan söz ister. Loca çalışmasına saygı duyar diye biliyorum.

Konunun detaylı olarak tartışılmasını merakla bekliyorum.

Sevgi ile...

Ağustos 07, 2019, 08:34:33 ÖÖ
Yanıtla #7
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Konu başlığı “kim daha mason”dur ise bunun cevabı masonlukta öğrenilmesi gereken erdemleri harici alemde uygulayabilen, masonik öğretiden masonik yaşama adım atabilen diye cevaplamak isterim. Üçüncü derece bir kardeş 33. derecedeki bir kardeşten daha erdemli olabilir. Teoride bu şekildedir. Ancak 33. dereceye gelmek kolay değildir, gönül vermek hayatın her alanında masonluğu yaşamayı gerektirir diye düşünüyorum. Felsefi derecelerde yükselmek için sadece zamanın doldurulması değil derecenin de sindirilmesi gerekir. Felsefi derecelerde ilk 3 derecedeki benzer erdemler farklı alegorilerle işlendiği için erdemlerin edilnilmesi pekiştirilmesi doğaldır.

Bahsedilen Durum 1 için her iki kardeş tesviyedir. Askerlikte olan bir ast-üst ilişkisi masonlukta yoktur diyemesem de olmamalıdır diyebilirim.

Loca içerisinde bir çalışma sırasında en yetkili Üstad-ı Muhterem/Saygıdeğer Üstat’dır. Büyük loca görevlisi değil Büyük Üstat da gelse çalışma sırasında usulen Üstadı Muhterem/Saygıdeğer Üstat’dan söz ister. Loca çalışmasına saygı duyar diye biliyorum.

Konunun detaylı olarak tartışılmasını merakla bekliyorum.

Sevgi ile...

Tebrik ederim sayın surgeus. Bu bir fikir fırtınası, doğru yanlış cevap yok elbette. Ancak benim düşünceme de en yakın olan cevap sizinkine benzer sayılır.

Önce  başlığa cevap verdiniz.

Doğrusu Mason, masonların çok anlam yüklediği bir kelime/terim. Gerçek Mason örneğin, Masonluğun tarihini, ritüellerini en iyi bilen kişi anlamında değil onu hayatına en fazla yansıtmış kişi anlamında kullanılır. Diyelim ki bir sebepten yükselme töreni yapılmadı, kalfa olarak ömrünü geçirdi, ancak bir kalfa kardeş sonsuz doğuya göçtüğünde onun için Gerçek Mason'du denilebilir. Bu da, terimin aslında derece içermediğini gösterir.
'Kim daha mason' ise yine tuzaklı bir deyiş. Burada 'daha' bir şey ölçüyorsa bile derece ölçmediği kesin. Çünkü daha kavramı dereceye tekâbül etmemektedir. Aynı şekilde eylem ve söylemlerine en çok erdemleri yansıtan kişi demektir.

Ancak DURUM 1 için özelde konuşuyoruz, diğer durumlar için de durumları değerlendirelim sadece.

Özel olarak hayatlarımızda fikirlerimizi içinde bulunduğumuz çevreler sınırlıyor. Mesela bu soruyu bile obediyans olarak değerlendirmek gereği duyduk. Oysa ki genel Masonluk üzerine bir fikir paylaşımı. İdeal olanı konuşmak niyetindeydim. İdeal olanla uygulamada olan farklı olduğu için buna ihtiyaç duydum.

Türkiye'de bizden önce yükselmiş kardeşlere üstat demek âdet olmuş! Oysa bu Türklerin âdeti, Masonluğun değil. Yaşı büyük kardeşlere üstat demekse neredeyse tabu! Bu Masonluğun vermek istediği mesajı anlamamaktır. Yaş! Masonik yaş, masonlukta geçirilen yıllar anlamına gelir, bir de biyolojik yaş var. Masonik yaşı yüzden anlayamayacağımız için saçtaki aklara bakıyoruz. Örneğin ÖMBL'de Hermes Gelişim Locası adından bir loca vardır. Buraya yeni çırak kardeşlerin özellikle gidip toplantılara katılması beklenir. Toplantı öncesi parvi denilen alanda neredeyse tüm önlükler bembeyazdır! Bir gün herkes ortayı boş bırakmış, deyim yerindeyse el pençe divan durmuştu, baktım ortada ak saçlı 60larında bir kardeş vardı. Kardeşler üstadım filan diye sesleniyorlardı. Sonra içeride toplantıda usulünce gerekli yerde söz alan bu kardeş şunları dedi:
'Ben biraz geç kaldım, ancak üstatlar uygun gördü, bu yaşımda aydınlanma törenim geçen hafta oldu. İlk toplantıma da bugün katılıyorum. Bana gösterilen hürmete hayran kaldım, kardeşlik çok güzelmiş. Bu yaşımda da çırak oldum, çok mutluyum.'

Masonlukta saygı mesleğe, bilgiye, görgüye, erdeme gösterilir. Zihinleri bedenden ve hâricî sıfatlardan arındırıp özgür kılmaya çalıştığımız bir ortamda yaş gibi konuları, dışarıdaki görevini, örneğin bir üniversitede profesör bir holding de CEO oluşunu öne alırsak, vay halimize. Ancak dediğim gibi bu durum bizim kültürümüzden kaynaklanıyor. İngiltere'de Jack kayınbabası John'a 'naber John, gel bir sigara bira içelim' der. Ülkemizde büyüğün yanında ayak ayak üstüne atmak bile ayıp sayılır, adıyla hitap etmekse ne mümkün. O sebeple yurtdışında John Brother olan kişi Türkiye'de mutlaka John üstadım olur.

Masonik Etiket, masonlukta yazılı olmasa bile uygulamalarla bir masonun davranışları anlamına gelir. Örneğin bir mason toplantı resmi oturumda fıkra anlatmamalıdır, hiçbir yasa veya yazılı kuralda yer almaz ama bunu yapmamak etikettir.
Masonik etikete göre ister hâricî ortam ister loca çalışması isterse kardeş sofrası olsun, kişiler kardeştir. Ast üst ilişkisi, derece sırası yoktur. Tesviyenin anlamı budur. Bunu genç kardeşe hissettirmek tecrübeli kardeşin görevidir. Örneğin 'bana adımla hitap et, üstat değil kardeş de' diyebilmelidir. Tabi egolar müsaade ederse.

Saygı gösterilmesi ayrı bir şeydir. Elbette her kardeş saygındır. Daha fazla masonik tecrübesi olan kardeşe saygı gösterilir, ancak bununla birlikte o gün aydınlanmış kardeşe de saygı gösterilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Fakat hitapları kendimize göre eğip bükersek, diğer işlerde de benzeri değişiklikler kaçınılmaz olur. Sevgi ve saygı yerine, selam iletmeye başlarız! Günü gelir el öperiz...

Bir durum var bu anlatılanın dışında, görevliler. Görevliler kardeş seçimi ile görev alırlar. Seçildiği dönemde Saygıdeğer Üstat, Üstad-ı Muhterem locanın en yüksek görevlisidir. Burada en ve yüksek yerinde kullanılmıştır. İsterse büyük üstat (Büyük Locanın başkanı) olsun, loca çalışmasında Saygıdeğer üstada (Locanın başkanı) tâbidir. Söz ondan istenir. Diğer tüm işlemler de öyle. Fakat Saygıdeğer Üstat yaşça küçük olabilir. Ne olacak o zaman, belki kendisinden masonik yaşı 20 fazla olan doğudaki üstatlara, ahmet mehmet üstadım diye mi seslenecek? İşte bu işin masonik etiket açısından doğrusu o yüzden herkesin bir birine ismi ve sonrasında 'kardeşim' diye hitap etmesidir. Zaten kardeşim hitabı da diğer söyleyeceklerimizi anlatmış oluyor.

Durum 1 deki üstat büyük görevli mi? Fark etmez, normal loca toplantılarında dediğim gibi locanın görevlileri dışında herkes 'Kardeş' tir. Daha doğrusu olmayı başarabilmelidir. Görevlilere ise görev isimleri ve sonuna 'kardeşim' şeklinde hitap edilmelidir. Saygıdeğer üstat ise sadece saygıdeğer üstattır. Saygıdeğer üstadım dahi denilmesi uygun olmaz.

Bu bahsettiğim durumların sadece bir  istisnası vardır. İsad törenleri, yani yeni seçilen görevlilerin göreve getirilme törenleri. Burada protokol kıyafetleri ile ve tören uygulaması geçerlidir. Yüksek dereceli kardeşler ve büyük loca görevlileri geldiğinde unvanları kullanılır. Çünkü bu sefer oraya ahmet mehmet kardeş olarak değil örneğin büyük loca birinci nazırı olarak gelmişlerdir.

Peki hitaptan başka bir şeyler de sormuştuk. Aralarındaki durum nedir diye. Öncelikle aralarında kesinlikle ast üst ilişkisi diye bir şey olamaz! Saygı olur ama kardeşçe bir saygıdır.

İkincisi masonik yaşı büyük kardeş yüksek derecelere devam etmediği için konumuz büyük locadaki yani mavi localardaki bir locada geçiyordu. İkisi de üstat ise masonluğu konuşabilirler. Dereceleri burada ikisinin de üçtür. Tesviye.  Masonik yaşı büyük olan kardeşin genç kardeşe anlatamayacağı hiçbir şey yoktur.

Fakat konu ilerledi, felsefi boyuta geçti, o zaman dördüncü derecedeki kardeşin ettiği yeminleri hatırlaması gerekir. Ne de olsa benden onlarca yaş daha büyük ve ileride, söyleyivereyim ne olacak, zaten biliyordur diyerek yüksek derecelerdeki konuları dökmemesi gerekir. İşte ketumluk bu durumlarda belli olur!

Uzunca fikirlerimi aktardım. Ancak bir de masonik olmayan anımı anlatmak istiyorum, belki konuya açıklık getirmeye yardımcı olur.

Ben kimya bilim uzmanı ünvanımı daha önce bildirmiştim. Üniversitede öğrenci laboratuvarlarında ve sonra Ar. Gör. iken araştırma laboratuvarlarında sürekli ürünlerini kullandığımız dev bir marka vardı. Gün oldu devran döndü. İş hayatında fırsat oldu, o 40-50 yıllık firma ile üst düzey iş ilişkim oldu. Firmanın sahibi 60 larında bir beydir. Düşünün 20 yıl öncesine kadar çömez bir öğrenci olarak adamın koca firmasının ürünlerinin sıradan bir kullanıcısıydım. Şimdi Yönetim Kurulu Başkanının iş arkadaşı, partneri olmuştum. İş pozisyonu gereği kendi firmanızı temsil etmeniz, dik durmanız gerekir. Eğilip bükülüp, efendim diyerek el öpmek yakışmaz. Ancak öte yandan karşınızda yıllarını bu işe adamış, hatta kısmen yetişmenizde bile katkısı olmuş biri var. Saygıda da kusur etmemelisiniz. İşte bu ince bir dengedir. Bu denge belki de yukarıda anlatmak istediklerime de örnektir.

Tesadüf, sonrasında bu kişiyle kardeş de olduk. Loca çalışmalarında benim için o ahmet mehmet kardeştir.

Sevgiler

Ağustos 07, 2019, 12:59:49 ÖS
Yanıtla #8
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Durum 1 için daha fazla yorum gelmiyor gibi.

O halde yeni bir durum düşünelim.

DURUM 2

Eşiniz elbette mason olduğunuzu biliyor. Bilmeli. Toplantıdan döndünüz, pek adeti değildir ama o gün ne yaptığınızı merak etti. Sordu? Hayat arkadaşınız, 'Hiç' diyerek geçiştiremezsiniz. Ancak 'yalnızca masonların bilmesi gerekenleri mason olmayanlara' söylememek gerek. Kulağınızın bir kenarında 'Masonik Sır' diye bir terim var. Kimse ne olduğunu söylemez, fakat herkes ondan bahseder.

Bu durumda mason ne söyleyebilir, ne söyleyemez. Sözün özü, masonik sır nedir?

Ağustos 07, 2019, 03:05:55 ÖS
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Öğrenmek istiyorsa oda Kadın Mason Locasına üye olur ... :)

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus