Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KİM DAHA MASON?  (Okunma sayısı 1790 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 07, 2019, 03:11:27 ÖS
Yanıtla #10
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Öğrenmek istiyorsa oda Kadın Mason Locasına üye olur ... :)

Saygılar

Eşiniz dedik. Yani belki de bu soru bir kadın kardeşimize soruldu zaten. Cinsiyet ötesi bir konu konuştuğumuzu düşünüyorum. Yine de espriniz  için teşekkürler sayın NOSAM33
Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 07, 2019, 03:15:59 ÖS
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Alıntı
Cinsiyet ötesi bir konu konuştuğumuzu düşünüyorum.

Özür dilerim ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 07, 2019, 03:48:13 ÖS
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

"Masonik sır" olarak ifade edilen her şeyi sadece kalbinde saklamalıdır Mason. Ketumiyet olmadan Masonluk olmaz, hemşirelere bile söylenmez.

Pek tabii "hiç" cevabı da verilmez. Masonik sırları vermeden, Masonik sohbet yapmanın yolu yok mudur? Yıllardır sır vermeden, Masonluğu tartışan bu forum en güzel örnek herhalde.

Saygılarımla ve sevgilerimle
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Ağustos 07, 2019, 04:03:24 ÖS
Yanıtla #13
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

"Masonik sır" olarak ifade edilen her şeyi sadece kalbinde saklamalıdır Mason. Ketumiyet olmadan Masonluk olmaz, hemşirelere bile söylenmez.

Pek tabii "hiç" cevabı da verilmez. Masonik sırları vermeden, Masonik sohbet yapmanın yolu yok mudur? Yıllardır sır vermeden, Masonluğu tartışan bu forum en güzel örnek herhalde.

Çok doğru Sayın Caliper.

Peki yöntemi nedir, neyi söyleyebilir neyi söyleyemez? Sır küpü neyi saklar, ne sadece küpün dış boyasıdır.

Ağustos 07, 2019, 08:27:47 ÖS
Yanıtla #14

Yalanım yok, ben mason olsam, loca izin veriyorsa güvendiğim insanlardan mason kimliğimi saklamam.

Lakin,  eğer ‘sır’ ları öğrendiğimde , onları anlatmak istersem, mason kimliğimi gizleyip, loca izin verdiğince  insanları aydınlatmaya çalışırım. Çünkü, sırlara,  ‘sırf bir mason anlatıyor’ diye, ters bakabilirler. Mason olduğumu gizlemem bundan dolayı olabilir.

Bilmiyorum belki de hem mason olduğumu söyleyip hem de sırları anlatabilirim.(yine locanın izin verdiği kadarını)

Çünkü insanlar doğru bilgiye muhtaç. İnandıkları değerlere aykırı bile olsa farklı ve mantıklı bilgilendirmelerden hoşlanıyorlar.

Masonik sır ‘‘eşten gizlenir mi? ‘ ye  gelince, bence eşin ne kadar aydın olduğuna göre değişir. Anlatılabilir ve ya anlatılamaz.

Tabi ki her açıklama, loca ne kadarına izin veriyorsa, o kadar yapılabilir.

Ama mason olmadığım için işin iç yüzüne tam hakim değilim. O yüzden bu yazdıklarım varsayımdan öteye geçemez.

Sevgiler.

« Son Düzenleme: Ağustos 07, 2019, 08:30:04 ÖS Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Ağustos 07, 2019, 09:10:14 ÖS
Yanıtla #15
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

"Tabi ki her açıklama, loca ne kadarına izin veriyorsa, o kadar yapılabilir."

Loca bir şeyi yasaklamaz. Konuştuğumuz şey "Masonluğun kaideleri"dir.

"Masonik sır ‘‘eşten gizlenir mi? ‘ ye  gelince, bence eşin ne kadar aydın olduğuna göre değişir. Anlatılabilir ve ya anlatılamaz."

Masonik Sır mason olmayan herkesten saklanır. Buradaki sorulan neyin masonik sır sayılması, neyin sır olmayıp paylaşılabileceğidir.

Ağustos 07, 2019, 09:17:47 ÖS
Yanıtla #16
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Yalanım yok, ben mason olsam, loca izin veriyorsa güvendiğim insanlardan mason kimliğimi saklamam.

Lakin,  eğer ‘sır’ ları öğrendiğimde , onları anlatmak istersem, mason kimliğimi gizleyip, loca izin verdiğince  insanları aydınlatmaya çalışırım. Çünkü, sırlara,  ‘sırf bir mason anlatıyor’ diye, ters bakabilirler. Mason olduğumu gizlemem bundan dolayı olabilir.

Bilmiyorum belki de hem mason olduğumu söyleyip hem de sırları anlatabilirim.(yine locanın izin verdiği kadarını)

Çünkü insanlar doğru bilgiye muhtaç. İnandıkları değerlere aykırı bile olsa farklı ve mantıklı bilgilendirmelerden hoşlanıyorlar.

Masonik sır ‘‘eşten gizlenir mi? ‘ ye  gelince, bence eşin ne kadar aydın olduğuna göre değişir. Anlatılabilir ve ya anlatılamaz.

Ama mason olmadığım için işin iç yüzüne tam hakim değilim. O yüzden bu yazdıklarım varsayımdan öteye geçemez.

Sevgiler.

Mason olduğunuzu kime açıklayacağınız tamamen sizin inisiyatifinizdedir ama başkasının Masonluğunu açıklayamazsınız.

Masonluk tarihinden, amacından ve erdeminden bahsedebilirsiniz, bunlarda bir sıkıntı yok. Ama kime ne kadar anlatacaksınız önemli olan nokta orası. Siz anlattıkça sorular gelmeye devam edecektir, konuya ne kadar hakimsiniz ki bu sorulara sırları paylaşmadan doğru yanıt verebilesiniz zira Masonluğa yeni girdiğinizde her şeyi çok yüzeysel biliyor olacaksınız.

Sırları da belki paylaşırım derseniz, bu en büyük Masonik suçlardan birisidir, Masonluğun ezoterik öğretisine karşıdır. Sizi tanıyan bir Mason bu yazdığınızı okusa emin olur size kefil olmaktan kaçınabilir.

Masonluğun temel felsefesinden birisi de ketumiyettir. Yeteri kadar entellektüel kapasiteye sahip ve bu konuyu merak eden insanlar, araştırır, öğrenir. Masonluk önce kendi ham taşınızı yontmakla başlar, yontma yollarından birisi de ketum olmanızdır.

The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Ağustos 07, 2019, 09:19:25 ÖS
Yanıtla #17

"Tabi ki her açıklama, loca ne kadarına izin veriyorsa, o kadar yapılabilir."

Loca bir şeyi yasaklamaz. Konuştuğumuz şey "Masonluğun kaideleri"dir.

"Masonik sır ‘‘eşten gizlenir mi? ‘ ye  gelince, bence eşin ne kadar aydın olduğuna göre değişir. Anlatılabilir ve ya anlatılamaz."

Masonik Sır mason olmayan herkesten saklanır. Buradaki sorulan neyin masonik sır sayılması, neyin sır olmayıp paylaşılabileceğidir.

Daha iyi anladım şimdi. İşin içinde olmadığım için yorum yapmam aslında yanlıştı. Kabul ediyorum.

Ama sayenizde aklımdaki bazı sorulara cevap buldum. Teşekkürler sayın ANARCHOSA.

Sevgiler.
Errare humanum est.

Ağustos 07, 2019, 09:26:36 ÖS
Yanıtla #18

Sevgiler.

Mason olduğunuzu kime açıklayacağınız tamamen sizin inisiyatifinizdedir ama başkasının Masonluğunu açıklayamazsınız.

Masonluk tarihinden, amacından ve erdeminden bahsedebilirsiniz, bunlarda bir sıkıntı yok. Ama kime ne kadar anlatacaksınız önemli olan nokta orası. Siz anlattıkça sorular gelmeye devam edecektir, konuya ne kadar hakimsiniz ki bu sorulara sırları paylaşmadan doğru yanıt verebilesiniz zira Masonluğa yeni girdiğinizde her şeyi çok yüzeysel biliyor olacaksınız.

Sırları da belki paylaşırım derseniz, bu en büyük Masonik suçlardan birisidir, Masonluğun ezoterik öğretisine karşıdır. Sizi tanıyan bir Mason bu yazdığınızı okusa emin olur size kefil olmaktan kaçınabilir.

Masonluğun temel felsefesinden birisi de ketumiyettir. Yeteri kadar entellektüel kapasiteye sahip ve bu konuyu merak eden insanlar, araştırır, öğrenir. Masonluk önce kendi ham taşınızı yontmakla başlar, yontma yollarından birisi de ketum olmanızdır.

‘Masonik sır’ lar sanırım gerçekten önemli sırlar. Benim aslında anlatırım dediğim sırlar daha çok felsefi çalışmalar ve tarihi doğrular hakkındaki sırlardır ya da aslında sır olmayan, medyaya yansımış, ama henüz görmediğim ama masonluk çatısındayken öğrendiğim doğru yorumlardır. Eğer ‘masonik sırlar’ kesin bir ketumiyet gerektiren sırlarsa ki öyle görünüyor. Ketumiyeti de yapabilecek gücüm olduğunu düşünüyorum.

Sevgiler sayın Caliper. Teşekkürler

Errare humanum est.

Ağustos 08, 2019, 09:14:34 ÖÖ
Yanıtla #19
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

DURUM 2

Bana göre mason olmayanlar 'masoniik sır' denilince gizemli, mistik bir şey düşünüyorlar. Örneğin Abrakadabra gibi bir söz! Belki de masonların reptilyen ırkından olduklarını kimseye söyleme gibi fantastik kurgular.

Daha ilginci mason kardeşlere de sorsak derecem gelmedi herhalde, ondan bana daha bir sır verilmedi diyebilirler!

'Bana göre' masonik sır, ne bir gizem, ne bir kurgu, ne de derece gelmediğinden henüz verilmeyen bir bilgi değildir. Öyle olsaydı, çırak derecesindeki kardeşe 'Mason' sıfatı verilmezdi ya da Masonik sır değil bilmem ne derecesinin sırrı denilirdi.

Efendim biz orada bazı alegoriler ve simgeler kullanıyoruz bunların açıklanması...
Kullandığımız simgeleri kesin, net yorumlar yapıyor muyuz? Yoksa her kardeşin kendi değerlendirmesine mi bırakıyoruz? Herkes için değişen bir sır olur mu?
Alegoriler bize ait değil ki, aslında tarihi ya da dini (zaten bu da bir anlamda tarihi demek) hikâyeleri bizim öğretimizdeki mesajları vermek için kullanıyoruz sadece. Yani Yakup'un merdiveni anlatısını biz kullanıyoruz da başkası bilmiyor mu?
Hiram meselesini, Süleyman Mabedini biz biliyoruz da başkası bilmiyor mu?

Bir hâricîye nasıl hiramı anlatırsın! Bal gibi de anlatırsın hâttâ tersine, belki bazı derecelerdeki kardeşlere anlatamazsın ama hâricî için zaten tevrattaki bir hikayedir, onunla rahatlıkla konuşabilirsin. Demek ki alegoriler de değil sır olan.

Masonluk alegorileri erdemleri aktarmak için bir araç olarak kullanır, öyleyse erdemler midir sır olan?
Nasıl olabilir ki? Alçakgönüllülük, vatansevgisi, güvenilirlik vb. erdemlerin gizli olan tarafı nedir? Fakat bu erdemler anlatılıp aktarılabilecek şeyler değil, herkesin kendi yolundan geçip, kendi tecrübelerini edinip, öyle özümsemesi gerek. Masonluğun kullandığı derece sistemi bu sebeple oluşturulmuş bir yol sadece. Ama şüphesiz tek yol değil.

O halde Masonik Sır, etiket açısından bambaşka bir şeydir.

Mesela locanın yerini mason olmayan bir kişiye söyleyemezsiniz. Söyleseydiniz, websitesinde zaten yayınlanırdı. Oysa 'Kardeşlerce bilinen' nokta diyoruz!
Locanızın üyelerini, birinin mason olup olmadığını söyleyemezsiniz. Diyelim ki hemşireniz beyaz gecede bazı kardeşlerle tanıştı, o zaman başka bir gün tanıştığı bir kardeşin adını zikretmenizde sakınca yoktur ancak tanışmadığı yeni bir kardeşin adını zikretmemeli.

Bitmedi, 'hayatım locada görevli seçimi oldu, ben de X görevine seçildim, ahmet mehmet kardeşim de Saygıdeğer Üstad oldu.' diyemeyiz. Bu işte masonik sırdır.

Hangi locada olduğumuz, kimlerin loca kardeşimiz olduğu, kimin ne görevde olduğu, o toplantıya kimin gelip kimin gelmediği, kimin düzenli olup olmadığı, loca resmi gündeminin ne olduğu vb. gibi konular masonik sırdır.

Diyelim ki masonik olmayan bir sunu var, konusu 'rönesans ve aydınlanma'. Hemşiremize bugün şu konulu bir sunu dinledim diyebiliriz, ama ahmet mehmet kardeşin verdiği şu konulu bir sunu dinledim diyemeyiz.

Dahası var ve burası belki daha da önemli. Loca kardeşlerimizden o toplantıya katılamayan bir kardeş oldu. Bir şekilde sonra buluştuk görüştük. Konu açıldı, geçen toplantıda ne yapıldı, kimler katıldı, kimler ne dedi, varsa seçim ne şekilde gerçekleşti, aday oylaması ve karar varsa, soruşturma notu okunuyorsa nasıldı... Bunları KARDEŞİMİZE bile söylememeliyiz.

Masonluk locada yapılır, locada olan da locada kalır, dahası o çalışmanın yapıldığında orada bulunan kardeşler arasında kalır.

İşte Masonik Sır budur. Ne sihir ne kerâmet; ne gizem ne kurgu...

Sevgiler