Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KİM DAHA MASON?  (Okunma sayısı 1667 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 16, 2019, 04:04:48 ÖS
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir mason locasından çeşitli sebeplerle başka bir locaya kaydını (matrikül) taşıyabilir. Bunun çeşitli prosedürleri var. Bu işleme tebenni denir.

Bir locadan başka bir locaya geçen kardeş düşünelim. Aydınlanma (Tekris), derece alışları hâttâ görevleri diğer locada idi, şimdi yeni bir locaya yeni bir kardeş olarak tebenni etti.

1. Eski ve yeni locadaki kardeşlerin 'kardeşlik' durumları nedir, hangisi daha 'kardeş'tir.
2. Yeni locadaki kardeşler açısından tebenni eden kardeşin durumu nedir?
3. Matrikül olarak en sona mı eklenir?
4. Seçim ve görevlerdeki durumu nedir?

Sayın @ANARCHOSA  'nın Durum 3 sorularıyla ilgili Sayın @ADAM 'ın   Bir Mason Locasına Üye Olmak – 4 (Son) başlıklı yazısında loca değiştirmek ile ilgili bir bölüm var  (Link: https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=9072.0 )  Hem sayın ADAM'ın hem de Sayın @Eureka  'nın Tebenni (aynı obediyans içerisinde loca değiştirme) üzerine açıklamaları ışığında;

1-2
Locası değişen kişi öncesinde de sonrasında da Masondur. Katılmak istediği loca tarafından benimsenmesi gerektiği, zira reddedilmesinin hoş olmayacağı, Sayın ADAM tarafından açıklanmış.

3
Tebenni ile yapılan işlem matrikül kaydının yeni locaya aktarımı.  Matrikül yine Sayın ADAM'ın sözleriyle bir masonun Büyük Locadaki üyelik bilgileri, masonluktaki özgeçmişidir. Matrikül kaydının asil üye olunan locada saklanması yada Büyük Loca tarafından toplu olarak tutulması mümkünmüş.  Bir çıkarım yaparsam aynı dernek içinde şube değiştiren bir üyenin üyelik numarası değişmez. Eğer Masonlukta tebenni durumunda Matrikül numarasının değişmesi söz konusuysa bu durumda kayıt defterine işleme sırası değişebilir diye düşünüyorum.  Ancak zannımca aslolan kişinin masonik yaşıdır. Matrikül numarası da bunu gösterdiği için tebenni edilen üye yeni locasının kayıt defterine son sırada eklense bile matrikül numarası değişmeyecektir diye düşünüyorum.

4
Büyük Locanın tebenni için koyduğu başka bir özel şart yoksa tebenni yapacak masonun; düzenli olması (katılım ve aidat gibi)  şartı ile yapılan seçim ve mini-törenle yeni locasına katılımı esnasında (evvelki ve yeni locaları aynı obediyans içinde yer aldıkları için) masonluk içerisindeki derecesi ve hakları-yükümlülükleri (burada hangi kavramı kullanmak gerekir bilmiyorum, özlük hakları doğru bir ifade olur mu?)  ile yeni locasına katılması gerektiğini düşünüyorum. Belli bir süre seçimlere katılamaması yada görev alamaması ile ilgili bir sınarlama konulacağı, konulabileceği ile ilgili bir bilgi bulamadım. Bununla beraber bir  başka başlıkta (Link:  https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?action=search2 )   Sayın ADAM loca değiştirmenin pek de hoş olmayan bir nedenini tebenni yapacak mason kişinin "Locasındaki seçimlerde belli bir göreve seçilmeyi çok istemiş olmasına karşın seçilememiş olması" olarak saymış. Ben buradan seçim ve görevle ilgili bir kısıtlama, geride kalma olmayacağı çıkarımını yapıyorum.

Naçizane yorumlarım bunlar, elbet hatalar içermesi beklenir... Saygılarımla.
no one

Ağustos 16, 2019, 04:22:47 ÖS
Yanıtla #31
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bir mason locasından çeşitli sebeplerle başka bir locaya kaydını (matrikül) taşıyabilir. Bunun çeşitli prosedürleri var. Bu işleme tebenni denir.

Bir locadan başka bir locaya geçen kardeş düşünelim. Aydınlanma (Tekris), derece alışları hâttâ görevleri diğer locada idi, şimdi yeni bir locaya yeni bir kardeş olarak tebenni etti.

1. Eski ve yeni locadaki kardeşlerin 'kardeşlik' durumları nedir, hangisi daha 'kardeş'tir.
2. Yeni locadaki kardeşler açısından tebenni eden kardeşin durumu nedir?
3. Matrikül olarak en sona mı eklenir?
4. Seçim ve görevlerdeki durumu nedir?

Sayın @ANARCHOSA  'nın Durum 3 sorularıyla ilgili Sayın @ADAM 'ın   Bir Mason Locasına Üye Olmak – 4 (Son) başlıklı yazısında loca değiştirmek ile ilgili bir bölüm var  (Link: https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=9072.0 )  Hem sayın ADAM'ın hem de Sayın @Eureka  'nın Tebenni (aynı obediyans içerisinde loca değiştirme) üzerine açıklamaları ışığında;

1-2
Locası değişen kişi öncesinde de sonrasında da Masondur. Katılmak istediği loca tarafından benimsenmesi gerektiği, zira reddedilmesinin hoş olmayacağı, Sayın ADAM tarafından açıklanmış.

3
Tebenni ile yapılan işlem matrikül kaydının yeni locaya aktarımı.  Matrikül yine Sayın ADAM'ın sözleriyle bir masonun Büyük Locadaki üyelik bilgileri, masonluktaki özgeçmişidir. Matrikül kaydının asil üye olunan locada saklanması yada Büyük Loca tarafından toplu olarak tutulması mümkünmüş.  Bir çıkarım yaparsam aynı dernek içinde şube değiştiren bir üyenin üyelik numarası değişmez. Eğer Masonlukta tebenni durumunda Matrikül numarasının değişmesi söz konusuysa bu durumda kayıt defterine işleme sırası değişebilir diye düşünüyorum.  Ancak zannımca aslolan kişinin masonik yaşıdır. Matrikül numarası da bunu gösterdiği için tebenni edilen üye yeni locasının kayıt defterine son sırada eklense bile matrikül numarası değişmeyecektir diye düşünüyorum.

4
Büyük Locanın tebenni için koyduğu başka bir özel şart yoksa tebenni yapacak masonun; düzenli olması (katılım ve aidat gibi)  şartı ile yapılan seçim ve mini-törenle yeni locasına katılımı esnasında (evvelki ve yeni locaları aynı obediyans içinde yer aldıkları için) masonluk içerisindeki derecesi ve hakları-yükümlülükleri (burada hangi kavramı kullanmak gerekir bilmiyorum, özlük hakları doğru bir ifade olur mu?)  ile yeni locasına katılması gerektiğini düşünüyorum. Belli bir süre seçimlere katılamaması yada görev alamaması ile ilgili bir sınarlama konulacağı, konulabileceği ile ilgili bir bilgi bulamadım. Bununla beraber bir  başka başlıkta (Link:  https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?action=search2 )   Sayın ADAM loca değiştirmenin pek de hoş olmayan bir nedenini tebenni yapacak mason kişinin "Locasındaki seçimlerde belli bir göreve seçilmeyi çok istemiş olmasına karşın seçilememiş olması" olarak saymış. Ben buradan seçim ve görevle ilgili bir kısıtlama, geride kalma olmayacağı çıkarımını yapıyorum.

Naçizane yorumlarım bunlar, elbet hatalar içermesi beklenir... Saygılarımla.

Sayın Zennn,

Teşekkür ederim. Yapılması gerekeni yaptınız, akıl yürüttünüz. Masonluk insan aklının bir ürünüdür. Yazılı olmayan bir durumla karşılaşıldığında ya da yazılı olan durumlar artık gerekleri karşılamadığında insanlar yani kardeşler akıl yürütüp oluşan durumlara çözüm getirmişlerdir.

1. için söylenecek şey: 'kardeş kardeştir.' Kardeşin eski locası yeni locası olmaz. Mason ise tüm masonlar masonca yani kardeşçe kucaklamalıdır. Yalnız loca kardeşleri diye bir deyim var elbette. Bu da bazen loca üyelerine özel, loca ile ilgili bir durum veya özel bir konunun görüşüleceği aile oturumu yapıldığında sadece loca kardeşleri toplantıya katılır. Ayrıca daha önce bahsettiğim 'Sır' kapsamında bazı durumlar loca kardeşleri dışında, daha doğrusu ilgili oturuma katılmış loca kardeşleri dışına taşınmamalıdır.

2. için 1 de olduğu gibi yeni katılan kardeş locadaki herhangi bir kardeş nasılsa öyle olmalı, sonuna kadar kucak açılmalıdır. Hheyhat aynı locada onlarca bazen yüzlerce kardeş olabilir. Bu durumda herkesin aynı yakınlıkta olmasını beklemek ise insan doğasına aykırıdır.

3. Matrikül belirttiğiniz gibi Büyük Loca (Obediyans) içerisinde  kurucu kardeşlerden birine 1 no verilerek her tekris olan kardeşe verilen bir nevi kayıt numarasıdır. Her birimiz Tekris/Aydınlanma ile bir matrikül numarası, yani dernek üye numarası alırız. Haliyle loca imza çizelgesi hazırlanırken de bu numara bir diğer deyişle masonik yaş veya kıdem baz alınmalı, en sona değil, büyük loca kayıtları esas alınarak kendinden sonra aydınlanmış kardeşten bir önceye yazılmalıdır.

4. Bahsettiğiniz gibi haklar bakımından değerlendirmek yerinde olur. Ancak yine akıl yürüten kardeşler bir durumu gözetmişlerdir. Bir görev için başka bir locaya geçmek, belki de görevli seçimlerinde sonucu etkilemek için bu gibi durumlarda tebenni işlemlerini arttırmak gibi masonluğa yakışmayacak hesap kitaplar olmasın, her bir kardeşi yakınen tanımıyorsa her kardeşle tanışabileceği kadar süre geçmesi şartı konulmuştur. Sürelerden bahsetmeyeceğim. Burası yeri değil. Ancak yapmaya çalıştığım kurumun oluşum ve gelişim mantığını aktarabilmektir.

Başlığımız KİM DAHA MASON kalmış, DURUM 1 den dolayı. Ancak yine de değiştirmeyip, son bir kaç durum ile daha devam ettirmek niyetindeyim.
Burada yapılmak istenen anlaşılacağı üzerine bilmem ne belgeselinde ne regalya giydiğini gösterir çantanın çekilmiş olmasından daha ötede, masonluğu anlatmaktır. Şekilden ziyade içeriğe önem verenler sanırım bu uygulamayı daha çok önemseyecektir.
Alterius non sit qui suus esse potest