Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KİM DAHA MASON?  (Okunma sayısı 974 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 08, 2019, 09:32:02 ÖÖ
Yanıtla #20

Sayın ANARCHOSA, çok güzel anlatmışsınız. Zaten bu konu aslında ‘masonik sır’ dan öte ‘kul hakkı yememek’ gibi birşey. Yani  diğer masonların haklarını korumakla ilgili daha çok.

Zaten böyle olmalı, başka mason kardeşleri ilgilendiren sırlar locada kalmalı, doğrusu bu.

Açıkçası mason olmak istiyorum. Tekris edilmek ve ışık yoldaşı olmak.

Bu tür ketumiyet gerektiren sırları ise rahatlıkla tutabilirim. Eğer teklif gelirse, aylık ve ya yıllık aidatlar ne kadar bilmem gerek. Bütçemi sarsmayacak birşeyse severek mason olmak isterim.

Sevgiler
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Ağustos 09, 2019, 01:55:51 ÖS
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Gerçekten çok hoşsunuz sn.mandira filozofu.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 09, 2019, 01:59:51 ÖS
Yanıtla #22
  • Uzman Uye

Ben konunun özünden sapildigini düşünüyorum.
Kim daha masondur bir konudur,masonik sır bambaşka bir konu.

Kim daha masondur?
Bunu belirleyen kriterleri daha net ortaya koymak gerek.
Bence daha ehil kişi masondur.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 09, 2019, 02:53:58 ÖS
Yanıtla #23

Favorim sayın Remzi Sanver, plase sayın Caliper.  ;D. Şaka bir yana, saygı derecesi, bence kişinin kendisini ne kadar geliştirdiğine göre değişir. Ama tekris olanın gözünde onu tekris etmiş üstadı muhterem, derecelerde onu geçmiş bile olsa, hep daha yukarıdadır, yukarıda olmalı.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2019, 03:13:17 ÖS Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Ağustos 13, 2019, 01:17:47 ÖÖ
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Konu ile ne kadar ilgilidir bilemiyorum ama, bu akşam facebookuma gelen bir videoyu çok beğendim. Bu videoyu burada paylaşmak isterdim ama bu teknoloji hakkında o kadar bilgi sahibi olmadığım için paylaşamıyorum. Kısaca özetlersem; Bir Mason'un çantasında bulunması gerekli kıyafetler ve aksesuarları çok güzel anlatılmış.
     Bana gönderen "My Freemasonry" "7 Ağustos 15.30" ve "Masonic Network" ibarelerini taşıyor.
     Umarım doğru bilgi vermişimdir. Şayet , bu bilgilerle girdiğinizde karşınıza çıkarsa beğeneceğinizi düşünüyorum.
     Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 13, 2019, 11:46:56 ÖÖ
Yanıtla #25
  • Uzman Uye

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 13, 2019, 09:38:31 ÖS
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Evet sayın NOSAM33, sözünü ettiğim video aynen bu. Ben beğendim ve kendime lazım olanı aldım.  Dediğim gibi ben bu paylaşma tekniğini bilmediğim için paylaşamadım. Paylaştığınız için teşekkür ederim.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 13, 2019, 10:43:04 ÖS
Yanıtla #27
  • Uzman Uye

Rica ederim umarım dostlarda faydanırlar.
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 14, 2019, 04:33:37 ÖS
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Benimde bu forumda masonluk ile ilgili isteklerinden biri bu idi.
Elalem bu tip videolar yaparak kendi piar larını yapıp inandığı şeyleri harici aleme rahatca anlatırken,Biz kendi masonlarımıza ya birazda şöyle şöyle yapsanizda kendinizi anlatsanız dediğimizde nerede ise bizi linç eden masonlar çıkıyor.

Biz bu videolara böyle bakar dururuz sizde orda öyle durun.

EDMUND BURKE

Ağustos 15, 2019, 09:32:23 ÖÖ
Yanıtla #29
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bir mason locasından çeşitli sebeplerle başka bir locaya kaydını (matrikül) taşıyabilir. Bunun çeşitli prosedürleri var. Bu işleme tebenni denir.

Bir locadan başka bir locaya geçen kardeş düşünelim. Aydınlanma (Tekris), derece alışları hâttâ görevleri diğer locada idi, şimdi yeni bir locaya yeni bir kardeş olarak tebenni etti.

1. Eski ve yeni locadaki kardeşlerin 'kardeşlik' durumları nedir, hangisi daha 'kardeş'tir.
2. Yeni locadaki kardeşler açısından tebenni eden kardeşin durumu nedir?
3. Matrikül olarak en sona mı eklenir?
4. Seçim ve görevlerdeki durumu nedir?
Laicus Humanitas Scienti