Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Shin  (Okunma sayısı 648 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 20, 2019, 10:42:14 ÖÖ
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

İbranice kelimelere, sayılara ve harflere kabala'da özel anlamlar veriliyor demiştim.
Kabala'da artık herkesin duyduğu sefirot, yaşam ağacı vb. terimler bilinmeye başlandı. Bu sefiralar 10 adet. Bunun öncesinde ise Ayn, Ayn sof, Ayn sof or gibi üç kademe ile bambaşka bir ortaya çıkış söz konusu. Sonra 'Alevli bir Kılıç' gibi Atziluth, Briah, Yetzirah, Assiah alemlerinden aşağı; Keter'den başlayarak Malkut'a kadar 22 harfi temsilen yollar ile iner. Keter göksel kusursuz alem, Malkut yersel alemdir.
Bu yollar İbranice harf isimleriyle anılır. Bunlardan birinin üzerinde duracağım.

Shin de bir harf. Görseli aşağıda verildi. ש şeklinde yazılıyor. Sefirotlardan Hod ve Malkuth'u bağlayan yolun ismi.
Benim ilgimi çeken kısmı ise Kabala'dan öteye.

Çünkü bu harf dikkat edilirse âdetâ yerden çıkan ve üçe çatallanan bir alev gibi. Bu yüzden de başka şeylere sembol olmuş durumda.
Harfin efsanevi varlık karşılığı semender, ateşte yanmadığına inanılan canlı. Simya gösterimleri de vardır. Hayvan karşılığı ise Aslan, kerubilerin ateşi.
Harfin koku ve kimyasal element karşılığı SÜLFÜR. Bilirsiniz yer altından yanardağlar civarında hep sülfür çıkışı olur ve kendine has kokusu olur.
Dört element arasından karşılığı da tahmin edileceği üzere ATEŞ.
Kıymetli taşı ateş opali.

Bağlandığı Tanrı Grek mitolojisinde yer altı tanrısı Hades, Roma mitolojisinde VulCAN, Taoizm'de ise KAN.
CAN ve KAN'ı özellikle ayrı yazdım. Zira bu ilk çocuklardan KAİN'i andırıyor. Hâtta belki torunu ve metal işçiliğinin atası TubalKain'i...

İlk ateşin ruhu anlamında kullanılıyor.

Shin harfi  parmakların birleştirilmesi ile bir şekil olarak gösteriliyor. Hareket yapılıyor ancak bakılmaması öneriliyor, zira pek çok şeyi uyandırdığına inanılıyor.
Görsellere dikkat ederseniz, bu hareketin zamanla Star Trek'te karşınıza çıktığını ve 'Long live and prosper' sözüyle birlikte söylendiğini görebilirsiniz. Uzun ve başarılı/ferah yaşa...

Tek bir harf neleri sembolize ediyormuş meğer! Bu da bir şey mi, bir nokta da bile gizli sırlar yok mu?
(Bunu da Şeytan ile eşleştirenler var elbette, onun için de bir görsel ekledim.)

Ha bu yazı nereden aklına geldi derseniz, sevgili kardeşim sayın @Spock un kullandığı motto çağrıştırdı :)

Alterius non sit qui suus esse potest