Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: HERMES VE TAŞ  (Okunma sayısı 2434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 20, 2019, 01:32:38 ÖS
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 1253
  • Cinsiyet: Bay

Masonluk deyince yapıcılık mesleği, yapıcılık deyince taş ustalığı, taş ustalığı deyince taş.
Masonluk ve Gül-Haç deyince, Ezoterizm; Ezoterizm deyince HERMES.

Şimdi TAŞ ve HERMES'i de ilişkilendirmek gerek!

Ömer Tecimer kardeşimizin Gül Haç - Batı Uygarlığının Yeraltı Kaynakları kitabından kendim bir araya getirmem gerekirse...
Hermes ismi Yunanca kullanımından öte gelir. TAŞ yığını anlamına gelen herma ya da hermaion sözcüğünden türediği ileri sürülmüştür.  Öyküye göre Hermes, çok gözlü canavar Argos'u öldürünce tanrıların önünde yargılanmıştır. Tanrılar Hermes'in suçsuz olduğu yönünde, küçük birer taş atarak oy kullanmış ve sonunda Hermes'in ayaklarının dibinde bir taş yığını birikmiştir. Girit adası ve Yunanistan'da bundan dolayı belli yerlerde yol gösterici, işaret verici amaçla taş yığıntıları kullanılmaya ve Hermes'e adanmaya başlanmıştır.

Mısır'daki inanışa göre ise ilk kez bir tapınak yapıp içerisinde Tanrı'ya tapınan, tIp bilimini ilk uygulayan ve Tufan'ın geleceğini ilk haber veren Hermes'tir.  Bilgeliğin yitirilmemesi için iki ayrı piramit inşa ederek, kendinden sonra gelecekler için bütün bilimlerin bilgilerini, bunların içi duvarlarına kazıdığı da anlatılır. Bu nedenle Hermes adıyla Ehram sözcüğü arasında bir bağlantı aranır. Hermes'in ayağında biriken taş yığınları ile Piramitler arasında simgesel ilişki kurulur.

Piramitlerin iç duvarlarına kazıdığı varsayılan hiyeroglifler ise kutsal harfler sayılarak bilgeliği yetkin olmayanların eline geçmesini önlemek için böyle simgesel bir dil kullanıldığına inanılır. Bir de Hermes, Hanok, Enoş gibi isimlerle bilinir. Yine Enoşiyan harflerle bir AKİK TAŞın üzerine 'ism-i Âzam'ı' yazdığı ve dokuz kemerli bir yere sakladığı da rivayet edilir!
Alterius non sit qui suus esse potest