Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hariciler için Masonluk - 2  (Okunma sayısı 6653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 30, 2019, 08:32:29 ÖS
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

dunyevi zevklerden uzaklaşma v

Bunun için Tarikate

Bilim, felsefi konular hakkında bilgi sahibi olmak

Bunun için de Üniversite ya da fikir kulüplerine gidebilirsiniz.

MERHABALAR sn ANARCOSA 2 kabul ederim fakat 1 fikriniz bana göre biraz ters çünkü eski dönemde ve şimdi ki deönmde çoğu (genel konuşmayayım) tarikatlar insanları soyup soğana çevirmesini bilirlerdi dünyevi zevklerden uzaklaştırmazlardı hedefleri şunlardı kendilerine biat edilmesiydi ki yapıyorlardı da.

Not:eğer dini tarikatlardan kast ediyorsanız :)

SAYGILARIMLA VE SEVGİLERİMLE

Aralık 30, 2019, 09:20:33 ÖS
Yanıtla #21

İlim, akıl ve hikmet rehberliğinde taassup, hurafe ve dogmalar ile mücadele etmek. Masonluğa dair birikimi, ritüelleri ve cemiyet hayatını bu bakış açısı ile irdelemek. Benim beklentim budur. Ancak problem şu ki, Masonlar arasında ilmin, aklın ve hikmetin yerine tabuları, dogmaları ve masalları rehber edinmiş çokça kimseler bulunmaktadır. Ben de hep merak etmişimdir. Acaba onların Masonluktan beklentileri neydi, ne buldular? İşte, bu soru ve cevabı çok daha önemli.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Aralık 31, 2019, 09:55:28 ÖÖ
Yanıtla #22
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ancak problem şu ki, Masonlar arasında ilmin, aklın ve hikmetin yerine tabuları, dogmaları ve masalları rehber edinmiş çokça kimseler bulunmaktadır. Ben de hep merak etmişimdir. Acaba onların Masonluktan beklentileri neydi, ne buldular? İşte, bu soru ve cevabı çok daha önemli.

Masonların büyük çoğunluğu, bilimselliği ve ahlakı rehber edinir, zira dogma ve tabular Masonluğun doğasına aykırıdır. Böyle bir genellemeyi neye dayanarak yaptığınızı merak etmekteyim.

Sevgilerimle ve saygılarımla
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.