Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 4 KAPI  (Okunma sayısı 331 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 20, 2019, 03:09:25 ÖS
  • ÖMBL/KMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Aşağıdaki üç sözü pek çoğumuz duymuştur.

“Aşka uçma,kanatların yanar”
Sadi Şirazi

“Aşka uçmadıktan sonra kanatlar neye yarar?”
Mevlâna

“Aşka vardıktan sonra kanadı kim arar?”
Yunus Emre

Peki uçan kim, anlamı nedir?

Uçan pervane'dir herhalde... Pervane bir uçan böcek... Ateş'e aşık. Etrafında dolanır durur herkesin bildiği gibi. Kimi zaman da ateşe düşen (çok yaklaşan olur).

Ne diyor Neşet Ertaş

Ben Yandım Aşkın Narına
Meyletmem Dünya Malına
Ölürsem Ben Mezarıma
Gelme Gayrı Gelme Leyli Leyli

Nâr, ateş... Aşkın ateşinde yanmış. Peki ne aşkı?

Tasavvufta duymuşsunuzdur 4 kapı, kimi inançlarda da 4 kapı 40 makamdan bahsedilir.

Bununla ilgili güzel bir örnek vermek istiyorum.

Dört kelebek (pervane) bir gün bir ateş görmüşler ve ateşin nasıl bir şey olduğunu öğrenmek istemişler.

Birinci kelebek ateşe biraz yaklaşmış ve üzerinin aydınlandığını görmüş Arkadaşlarının yanına gelmiş ve:

“Bu ateş aydınlatıcı bir şey!” demiş. (Şeriat)

İkinci kelebek bununla yetinmeyerek daha fazla şey öğrenmek istemiş. Biraz daha yaklaşmış ve ısındığını hissetmiş. Demiş ki:

“Aynı zamanda bu ateş ısıtıcı bir şey!” (Tarikat)

Üçüncü kelebek bununla da yetinmemiş, biraz daha, biraz daha yaklaşmış. Bir anda ateşin kanatlarını yaladığını hissetmiş ve yanmış kanatlarıyla geri dönmüş. Şöyle demiş:

“Ve bu ateş yakıcı bir şey!” (Marifet)

Sonuncu kelebek daha da çok şey öğrenmek istiyormuş. Biraz yaklaşmış, aydınlandığını görmüş. Biraz yaklaşmış, ısındığını hissetmiş. Biraz daha yaklaşmış, ateş kanatlarını kavurmuş.

Ve biraz daha yaklaştıktan sonra tamamen yanan kelebek “poff! ” diye ortadan kayboluvermiş.

Ateşin gerçekten ne olduğunu belki bir tek o öğrenmiş ama geri dönüp söyleyememiş. Çünkü o kaybolmuş ateş içinde. (Hakikat)

Bir şeyi ancak o şeyin içinde kaybolan bilebilirmiş.

Eh ondan herhalde 'Bu sır ancak bilinir, söylenemez.' demişler...
Alterius non sit qui suus esse potest

Eylül 21, 2019, 05:01:23 ÖÖ
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Aşağıdaki üç sözü pek çoğumuz duymuştur.

“Aşka uçma,kanatların yanar”
Sadi Şirazi

“Aşka uçmadıktan sonra kanatlar neye yarar?”
Mevlâna

“Aşka vardıktan sonra kanadı kim arar?”
Yunus Emre

Peki uçan kim, anlamı nedir?

Uçan pervane'dir herhalde... Pervane bir uçan böcek... Ateş'e aşık. Etrafında dolanır durur herkesin bildiği gibi. Kimi zaman da ateşe düşen (çok yaklaşan olur).

Ne diyor Neşet Ertaş

Ben Yandım Aşkın Narına
Meyletmem Dünya Malına
Ölürsem Ben Mezarıma
Gelme Gayrı Gelme Leyli Leyli

Nâr, ateş... Aşkın ateşinde yanmış. Peki ne aşkı?

Tasavvufta duymuşsunuzdur 4 kapı, kimi inançlarda da 4 kapı 40 makamdan bahsedilir.

Bununla ilgili güzel bir örnek vermek istiyorum.

Dört kelebek (pervane) bir gün bir ateş görmüşler ve ateşin nasıl bir şey olduğunu öğrenmek istemişler.

Birinci kelebek ateşe biraz yaklaşmış ve üzerinin aydınlandığını görmüş Arkadaşlarının yanına gelmiş ve:

“Bu ateş aydınlatıcı bir şey!” demiş. (Şeriat)

İkinci kelebek bununla yetinmeyerek daha fazla şey öğrenmek istemiş. Biraz daha yaklaşmış ve ısındığını hissetmiş. Demiş ki:

“Aynı zamanda bu ateş ısıtıcı bir şey!” (Tarikat)

Üçüncü kelebek bununla da yetinmemiş, biraz daha, biraz daha yaklaşmış. Bir anda ateşin kanatlarını yaladığını hissetmiş ve yanmış kanatlarıyla geri dönmüş. Şöyle demiş:

“Ve bu ateş yakıcı bir şey!” (Marifet)

Sonuncu kelebek daha da çok şey öğrenmek istiyormuş. Biraz yaklaşmış, aydınlandığını görmüş. Biraz yaklaşmış, ısındığını hissetmiş. Biraz daha yaklaşmış, ateş kanatlarını kavurmuş.

Ve biraz daha yaklaştıktan sonra tamamen yanan kelebek “poff! ” diye ortadan kayboluvermiş.

Ateşin gerçekten ne olduğunu belki bir tek o öğrenmiş ama geri dönüp söyleyememiş. Çünkü o kaybolmuş ateş içinde. (Hakikat)

Bir şeyi ancak o şeyin içinde kaybolan bilebilirmiş.

Eh ondan herhalde 'Bu sır ancak bilinir, söylenemez.' demişler...
çok hoştu.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 21, 2019, 08:17:11 ÖÖ
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Bu sır ancak bilinir, söylenemez.' .... Yaşamın anlamı...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 21, 2019, 05:03:24 ÖS
Yanıtla #3

Hüdhüd, Simurg ‘e ulaşmak için kapı kapı gezdi. Sonunda bulduğu ise kendisiydi. Yani ‘hakikat’ kendi özümüzde saklıydı, uzaklarda aramayla bulunamazdı.

Dünyanın en büyük zaferi de, insanın ‘kendini yenmesidir’ vesselam. Kendini yenen, kainatı(maddi alemi) da yener.

Sevgiler  :)
« Son Düzenleme: Eylül 21, 2019, 05:07:48 ÖS Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.

Eylül 29, 2019, 01:06:25 ÖÖ
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Pervane = aşık..
  şem =mum
 Bu bir ask hikayesidir .Ölümün değil ,ölümsüzlüğün hikayesidir ..
Şem aşktir..aşk ïcin yanan  aşka aşık..aşk icinde eriyen..kendinden ödün vermeyen,karsi konulmaz sevgilidir .
Kendi icinde ki can fitiliyle atesini canli tutan ...karanliklari yilmadan aydinlatan aşktır..
Pervane de aşiktir ..şemin aşkina ,ışıgina  kapilmis..Döndukce yaklasir, yaklastikca yanar ..yandikca aşk acisini ögrenir ...âşk icin yanmak gerektir .
Pervane yandikca   eriyen mum damlalari askin göz yaslaridir ..yanan pervaneyi eriyen mum damlalari kucaklar ...Aşklari sonsuzluga mühürlenïr.
Tasavufta anlatılan bu  hikayenin özeti  Nura ancak yananlar ulasir ..