Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bizi ne ileri taşıyacak?  (Okunma sayısı 3040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 05, 2019, 12:00:48 ös
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1457
 • Cinsiyet: Bay

İnsanı ileriye ne taşır?
Alterius non sit qui suus esse potest


Aralık 05, 2019, 12:36:11 ös
Yanıtla #1

Pozitif bilimle uğraşan biri olarak, ileriye taşımak isimlendirmesine farklı bir bakış açım var. Mesela insanların çoğu psikolojik olarak sıkıntılı(işimi yaparken buna çok yüksek oranda şahit oluyorum.)

Diyeceksiniz ki ne alakası var, modern hayat, insana kolaylıklar sağlarken, doyumsuzluğu da getirdi. Bu da insanoğlunu boşluk hissine sürüklüyor. Yani ileri taşımak mı, yoksa geriye gitmek mi daha iyi kestiremiyorum.

Bence köklere, ilklere geri dönmek gerek belki de. Daha az bilgi, daha çok mutluluk.

Bu sözlerim yanlış anlaşılmasın tabiki  icatlar ve buluşların çok büyük bir kısmı insanlığın faydasına olmuştur. Ama ne bileyin sanki Antik Mısır da ve ya daha eski bir çağda yaşasaymışım daha mutlu olacakmışım gibi hissediyorum.

Sorunuzun özeline gelince, insanı ileri taşıyacak şey, bilgidir ve ya bilme ihtiyacıdır. Ama dediğim gibi ileri taşınmak ne kadar yararlı bir tabir tartışılabilir.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci


Aralık 05, 2019, 07:49:13 ös
Yanıtla #2

Gereksiz ilk mesajımdan sonra, bu soruya tekrar daha net ve açıklayıcı bir cevap vereyim.

1) Bilme ihtiyacıdır. Meraktır.
2) Yaşanmış kötü deneyimler, başarısızlıklardır(geri dönebilmek şartıyla).
3) Zekayla perçinlenmiş çalışkanlıktır.
4) Maalesef azimdir, hırstır, inatçılıktır.
5) Açık fikirli olabilmektir, doğru aile eğitimidir, doğru devlet eğitim politikasıdır.
6) AR-GE ‘dir
7) İnsanın haz alma ihtiyacıdır, yaratıcılık sonucu bulunmuş birşey, ve ya zor bir problemi çözmenin verdiği haz. Yani farklı olma, beğenilme hazzıdır.

İlk 5 madde insanın, yine 5’le beraber 6 ve 7. madde insanoğlunun ilerlemesi için gerekli maddelerdir.

Tabiki aklıma şu an gelmeyen çok madde var.

Bunları da diğer forum üyelerimiz ekleyebilir.

Sevgiler.

(Dip not; özlemişim sorularınızı sayın ANARCHOSA).
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2019, 08:11:24 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci


Aralık 05, 2019, 09:07:33 ös
Yanıtla #3
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3119
 • Cinsiyet: Bay

Bu eğitim sistemiyle İLERİ değil ancak GERİYE  gideriz. Eğitim sistemi ne zaman paralı oldu sistem temelinden sarsıldı .Köyden gelip Başbakanlık rahmetli Süleyman Beyle sona erdi  ...
Yazılacak çok şey varda beni aşar  Eğitimciler konuya vakıftır.
Allah aşkına lisede okuyan öğrenci çarpım tablosunu bilmiyor neyin ilerisi olacak bu Ülkenin  .

Saygılar
 
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Aralık 06, 2019, 01:49:05 öö
Yanıtla #4
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 248
 • Cinsiyet: BayAralık 06, 2019, 08:45:11 öö
Yanıtla #5
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1457
 • Cinsiyet: Bay

Bu bir bilgi sorusu değil. 2x2 kaç, 4; evet doğru denemez. O yüzden de ucu açık soruldu ki, çerçeve çizip yolu daraltmasın. Yapmak istediğim herkesin özgün görüşlerini almaya çalışmak.

Kişiyi demedim aslına bakarsanız. İnsanı dedim. İnsanlığı da değil, toplumsal değil çünkü beklenti. Toplum zaten bireylerin ilerlemesi ile mecburen ilerler. Ancak ben 'İnsanı' diyerek bir tür olarak düşünmüştüm.

Önce bir tür olarak değerlendirirsek sanırım Sayın Mandıra Filozofunun ilk iki maddesi (belki bir de yedinci) üzerinde durulabilir. Diğer maddeler daha çok bireysel başarı ve kariyer düşünülerek verilmiş cevaplar.

Biz şunlara eğilelim:

1) Bilme ihtiyacıdır. Meraktır.
2) Yaşanmış kötü deneyimler, başarısızlıklardır(geri dönebilmek şartıyla).

İnsan tür olarak hep huzuru arıyor, stabil bir ortam yaratmaya çalışıyor belki ama insanı dürten, bir şeyler yapmaya sevk eden ortamlar hiç bu güvenli, huzurlu, stabil ortamlar olmuyor!
Yanlış bir tanım olarak insan düşünen hayvandır deniliyor. Ben düşünen, plan yapan ve hatta alet kullanan pek çok hayvan biliyorum. Bence insanı ayıran davranışlardan biri problem çözme yeteneği. Pek çok hayvan güvensiz ortamlarda kaçarak uzaklaşır. İnsan ise orayı güvenli hale getirmeye çalışır mesela.
İlkel insanda bu hayati devamlılığın sağlanması için problem çözmek için, gelişen insanda yaşam konforu, toplum içinde mevki gibi amaçlara dönmüştür. Ancak insanı ileriye taşıyan hep doğal sebeplerle de olsa bozulan stabil ortamının yeninden stabil kılınması ve mümkünse bunun da korunmasının güvence altına alınması olmuştur.
Çok basit bir örnek vereyim. Köylerde evlerde tuvalet yoktu yakın zamana kadar. Dere tepeye gidiyordu insanlar ya da bahçede uzak bir kulübe ve bir çukur. Oysa soğuk havada, karda kışta, karanlıkta evden çıkmaktansa insan konforu için klozet, tuvalet, kanal sistemi gibi pek çok çözüm buldu. Bir probleme çözüm buldu...

Deprem ve yangınlar varsa, ağaç, saman ve yığma topraktan başka bir çözüm getirmesi gerekmiş örneğin. Sular köyünü basınca sal yapmak zorunda kalmış, gemiye dönüştürmüş. Gemi için gerekli gücü kürek cezasına çarptırılanlarla çözmüş. Sonra buhar gücünü bulmuş ve aldığı mesafe her adımda daha uzamış.

Yani hayatında her şey dört dörtlük olduğunda ve kendini ve geleceğini güvende gördüğünde insan aramayı maalesef bırakıyor. Aslında bu niye benim başıma geldi denilen türlü hadiseler insanı harekete geçiren birer etmen olarak karşımıza çıkıyor. Kötü görünen durumlar geniş perspektifte iyi bir gelişime doğru yönlendiriyor.

Bir başkası da merak olsa gerek. Gece görüşü insandan çok daha iyi hayvanlar var ama sanmıyorum ki bir Afrika savanasında aslanın o güzelim Samanyolunu daha detaylı görmek için teleskop yapası tutsun. İnsan meraklı bir varlık. Yılan görür, eline sopa alır, dürtmeden duramaz. Belki bir kaç bireyin başına merakından kötü şeyler gelmiştir ancak bir tür olarak insanı ileriye taşıyan bir ateşleyici olmuştur merak.

Ancak bir diğer etmeni o zaman söylemeli. Merakın peşine düşecek cesaret ve kararlılık!

Kimisi kimi şeyleri merak ediyor, ancak peşine düşecek cesareti ve kararlılığı yok! Bu da bana garip geliyor.
Peki başka?
Alterius non sit qui suus esse potest


Aralık 06, 2019, 11:11:27 öö
Yanıtla #6

Belki aynı işi daha az çalışarak yapma isteği,
Konfor arayışı,
Korkularını yenmek için çözüm bulma ihtiyacı,
Uzun süre yaşama ve ya ölümsüzlük isteği.

Aklıma şu an bunlar geldi.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci


Aralık 06, 2019, 11:59:08 ös
Yanıtla #7
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1799
 • Cinsiyet: Bay

          Tabii ki yukarıda sayılanlarda ilerlemenin yolları arasında sayılır. Ben konuya biraz farklı bir çerçeveden bakmak istiyorum (Bu arada sayın NOSAM33'ün söylediği EĞİTİM olayı ana faktördür).
          Dikkat edilirse ileri seviyede gördüğümüz aydınlanmış toplumlarda bazı değerler yaşamın içinde ya yer almıyor, ya da çok kısıtlı ve sembolize şeklinde yer alıyor.
          Bence, ülkemiz bu yönden çok talihsiz bir durumdadır. Uzun zamandır ülkemizi yönetenler maalesef halkımızı huzura, refaha ve mutluluğa götürmek yerine kendi ipe sapa gelmez ideolojilerini topluma dayatmaktan başka hiç bir işi gereği gibi yerine getirememektedirler.  Koskoca bir ülke, dünyanın sayılı güçlerine sahip bir ülke yıllardır bir başörtüsü meselesinden dolayı nerede ise krizden krize taşınıyor.  Bilimle uzak -yakın ilgisi olmayan absürt  hurafeler din adı altında insanlara empoze edilmeye çalışılıyor. Bizi yönetenler  bizim parçalanmamız, çağdışı gerici bir toplum olmamız için adeta bir birleri ile yarış ediyorlar.
           Bakın! ama lütfen gerçekçi olarak bakın!.
           - Böyle bir hukuk  sisteminden (Tarikat şeyhlerinin güdümündeki)  adalet bekleyebilir misiniz?
           - Her gün sudan bahanelerle bir çok kadının adeta keyfi olarak katledildiği, küçücük çocukların cinsel istismara maruz kaldığı bir sistemden güven ve emniyet bekleyebilir misiniz? .
           - Eğitimin tamamen paralı olduğu ve bu paralı eğitimde de gençlerimize çağdaş eğitim yerine hurafe eğitimi verildiği bir sistemden , faydalı bir eğitim bekleyebilir misiniz?.
           - Ordusunun genelkurmay başkanını terörist ilan edip yüzlerce generali, albayı tutuklatıp, bilmem hangi salyalı sümüklü bir adamın adamlarını o mevkilere getirterek koskoca bir orduyu adeta yok eden zihniyetten sağlıklı bir ordu yapılandırılması bekleyebilir misiniz?.
           - En önemli bilim kurumlarının dejenere edildiği, abuk-sabuk adamların yönetim başına getirildiği bilim kurumlarından bilime hizmeti bekleyebilir misiniz? .
           - Tarımını yok edip Afrika'nın bilmem hangi ülkesinde buğday ekimi için arazi kiralanan , kendi çiftçisine vereceğine bilmem hangi ülkeye şu kadar dolar kira veren bir mantıktan tarım için iyi hamleler bekleyebilir misiniz?.
           - Ülkesinin yaptığı antlaşmalardan haberi olmayan , bu anlaşmaları başka devlet adamlarının söylemesinden sonra haberdar olan bir dış işlerinden iyi ve sağlıklı bir dış politika üretebileceğini bekleyebilir misiniz?.
           - Gerçek enflasyonun %30-40'larda olduğu, ama enflasyonun %10-12 bandında olduğunu söyleten bir maliyeden, bizlerin refah seviyesini yükseltebileceğini  bekleyebilir misiniz?.
           - Toplumunun gerçek kimliğini unutturmaya çalışıp, Arap kültür emperyalizmini dayatmaya çalışan bir zihniyetten modern, çağdaş bir uygarlığa geçebileceğimiz bekleyebilir misiniz?.
            Vs. vs.vs.
           Sadece konu başlığını okuduğum an aklıma gelebilenleri kısa kısa ve ariflerin anlayabileceği dil ile yazdığımı zannediyorum. Benim saydıklarımın dışında naha neler neler var?.
           Saygılar-sevgiler.
 
"Vur ama dinle beni"


Aralık 07, 2019, 12:19:44 öö
Yanıtla #8
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3119
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Alşah ı  canı yürekten kutluyorum . Gerçek ne yazık ki  ACI  Olur .  Hala başımızın nasıl bir dertte olduğumuzun farkında değiliz .Batıyoruz

a- İnsanlık ta
b- Ekonomide
c- Eğitimde
d- Dış Politikada
e- İşsizlikte
f-  Şeffaflık olmadığı bir Ülkede ilerleme sağlanamaz .

Sayın  ANARCHOSA    '' Kişiyi demedim aslına bakarsanız. İnsanı dedim. ''  Diye bir ALINTISINI aldım .  Kişiyle İnsan arasındaki  fark ;  bir fark görmüyorum .Kişi ( Birey) kalkınırsa Toplum gelişir kalkınır . Egolostik öne çıkan toplumlar yıkılmaya mahkumdur kısa vadede hemen olmaz uzun vadede yıkıma götürür İnsanlığı bitirir .Saygılar
 
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Aralık 08, 2019, 02:48:05 öö
Yanıtla #9
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 15
 • Cinsiyet: Bay

Öncelikle:
1. Bireylerin sorgulama becerisi günümüzde sıfır. (zaten amaçlanan bu)
2. Sorgulamamanın getirisi de elbette bulundukları kabuktan ayrılamama ve bundan gram şikayetçi olmamaları.
3. Bu durum bırakın bireyi, toplum tarafından sindirilmiş ve absürd görünmemesi.
Aslında soru nasıl ilerleyebilirizden ziyade, nasıl gericilikten kurtulabiliriz olmalı. Gericilikten kurtulduğumuz an ileriye atacağımız ilk adım olur kanımca.
Saygılar.
Her karanlık kendisini sonlandıracak şafağın tohumlarını içinde taşır.