Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bizi ne ileri taşıyacak?  (Okunma sayısı 3048 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 10, 2019, 05:12:53 ös
Yanıtla #20
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sayın Mandıra Filozofu'nun yazdıkları beni üzdü. Dünyada hiç kimse sebepsiz yere bulunmaz, kimse işe yaramaz değildir. Yeter ki kendini öyle görüp, duvarlarına hapsolmasın. Herkesin sebebi de hedefi de başkadır. Arayıp bulmak lazım.

Daha önce bir başlık açmıştım, bence bu 'Masonik Simge' bu konuya uyuyor.

“Bir mabedin yapımında, işçiler başka bir yerden kesilmiş olarak getirilmiş taşları, gereksinmelerine göre yontup düzelterek kullanmaktaydı. Oradaki taşlardan biri hiç kimsenin işine yaramıyordu. Onu her eline alan, buna hiçbir şekil veremeyeceği düşüncesiyle, fırlatıp bir yana atıyordu. Mabedin yapımının sonuna doğru sıra kubbenin kapatılmasına geldiğinde; bu kez buraya uygun şekil ve büyüklükte bir taş bulunamadı. Daha önce hiç kimsenin istememiş olduğu taş ise, kubbenin tam ortasına tıpatıp oturdu.”

Bu hikaye alıntısının peşine sayın propulsion'un belirttiği yorum eklenince pek bir anlamlı oluyor öyle değil mi?

''bu varsayımsal taş, her şeyin bir sırası, önemi ve değeri olduğunu, ilk bakışta değersiz ve önemsiz gibi görünen bir şeyin aslında çok önemli ve değerli olabileceğini simgelemekteymiş.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=21332.0
Alterius non sit qui suus esse potest

Aralık 10, 2019, 06:06:19 ös
Yanıtla #21

Sayın Mandıra Filozofu'nun yazdıkları beni üzdü. Dünyada hiç kimse sebepsiz yere bulunmaz, kimse işe yaramaz değildir. Yeter ki kendini öyle görüp, duvarlarına hapsolmasın. Herkesin sebebi de hedefi de başkadır. Arayıp bulmak lazım.

Daha önce bir başlık açmıştım, bence bu 'Masonik Simge' bu konuya uyuyor.

“Bir mabedin yapımında, işçiler başka bir yerden kesilmiş olarak getirilmiş taşları, gereksinmelerine göre yontup düzelterek kullanmaktaydı. Oradaki taşlardan biri hiç kimsenin işine yaramıyordu. Onu her eline alan, buna hiçbir şekil veremeyeceği düşüncesiyle, fırlatıp bir yana atıyordu. Mabedin yapımının sonuna doğru sıra kubbenin kapatılmasına geldiğinde; bu kez buraya uygun şekil ve büyüklükte bir taş bulunamadı. Daha önce hiç kimsenin istememiş olduğu taş ise, kubbenin tam ortasına tıpatıp oturdu.”

Bu hikaye alıntısının peşine sayın propulsion'un belirttiği yorum eklenince pek bir anlamlı oluyor öyle değil mi?

''bu varsayımsal taş, her şeyin bir sırası, önemi ve değeri olduğunu, ilk bakışta değersiz ve önemsiz gibi görünen bir şeyin aslında çok önemli ve değerli olabileceğini simgelemekteymiş.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=21332.0

Peki istenmeyen taş, istenmeyen taş olarak kalmak istiyorsa.  :)
8 milyar istenmeyen taştan biri olarak, dağa taşa karışsa. Ne farkeder sayın ANARCHOSA?
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Aralık 10, 2019, 06:54:42 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
Benim nacizane fikrim budur:
Bir insan hayatı sorgulamıyorsa ileri taşınması biraz güç olur
Hayatı sorgulayamıyoruz peki niye? Bunun cevabınıda vereyim
Bu ülkede sorgulunama diye bir şey yok çünkü çevre baskısı yüzünde hayatı sorgularsak  bize bunu diyecekler "bak sen şuna ALLAH'a kafa tutuyor" birde cumhurbaşkanını eleştitrirsek hapsi boylanır yani diyeceğim o ki insanı ileriye taşıyan özgür düşüncedir.

Ek bilgi
İnsanlar medeni bir şekile sahip ise ne mutlu, insanı birde ileriye taşıyan medeniyettir.

SAYGILARIMLA VE SEVGİLERİMLE
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2019, 07:24:53 ös Gönderen: Suat »

Aralık 12, 2019, 07:00:10 ös
Yanıtla #23

Kalıplara bağlı kalmadan düşünme, sorgulama.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Aralık 12, 2019, 09:57:36 ös
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Sayın ANARCHOSA'nın  "...O yüzden Masonlar örneğin bir insanın hayatında kuramayacak bir düş, bir ülkü kurmuşlardır ."  ibaresi bence biraz fazla iddialı olmuş.
         Şahsen, bu düşü, bu ülküyü düstur edinmeyen Masonların da olabileceğini düşünüyorum.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"