Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 447 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 27, 2019, 07:57:23 ÖS
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Masonluğu konuşmak için mutlaka masonluğu konuşmaya gerek olmadığı fikrindeyim...

Mesela içinde ne ritüelden alıntı, ne masonik bilgi ne de Mason kelimesi geçen şu sözler bana göre çok güzel anlatıyor Masonluğun mesajını:

Marcel Proust’un sözleri: “Gerçek yolculuk, başka diyarlara doğru yol almak değil; gerçek yolculuk, başka gözlerle bakabilmektir.”
Alterius non sit qui suus esse potest

Aralık 27, 2019, 08:31:00 ÖS
Yanıtla #1

Başka gözlerle bakabilmek o niyete bürünmekle başlar sayın ANARCHOSA.

İnsan hatalı varlıktır, hata yapar kabul. Ama niyeti iyi tutmak esas olmalı. Niyetin iyiyken de hata yapabilirsin. Ama niyet kötüyse hatadan öteye geçer. Umarım hayatımıza kötü niyetli insanlar mümkün olduğunca az müdahil olur. Bu da bir miktar bizim içgüdümüzün ve sezgimizin ne kadar yüksek olduğu ile alakalı. Sezersek bu insanlardan uzak durabiliriz.

Başka gözlerle bakabilmek biraz da empati ister. Bu her insanda yeterli düzeyde yoktur maalesef sayın ANARCHOSA. Çağımızın benmerkezci yapısı bu duyguyu mümkün olduğunca bizlerden uzak kılıyor.

Masonluk nedir konusundan öte daha büyük konu ve problemlerle hergün uğraşıyoruz, boğuşuyoruz. Bu problemlerle sadece profanlar değil mason arkadaşlar da uğraşıyor. Benim burada konuyla biraz alakalı biraz da alakasız bir önerim var.

Masonluk bireysel gelişim, kişinin kendisini geliştirmesi, yolculuğun kendisiyle alakalı yani kişiye özel, amenna. Ama toplumsal bilinç, toplumsal aydınlanma, birlik, adalet, ekonomik denge, şiddetsiz bir dünya, barış ve hatta devletlerden öte ‘tek bir dünya birliği’ için dünya masonlarının güç birliği yapması gerektiği kanısındayım.

Dünyadaki Masonların sadece kendi ülke çıkarlarını düşünmekten daha ilerisini yapmaları gerektiği kanısındayım.

Dünya tarihi boyunca tüm savaşlar devletlerin eliyle kendi çıkarları için çıkartılıyor. Ya kendi etnik kökenini yüceltmek için, ya inandığı dini yükseltmek için, ya da sadece o devletin hükümdarının kendi hırsı, dünyevi istekleri için.

Onun için bazı şeylere ısınamıyorum. Dinsel bağnazlık(her din için geçerli), ırkçılık ve devlet kavramı gibi. Yani sanırım globalistim...

Dünya Masonları da umarım bu gayede birleşirler. (Belki de zaten birleşmişlerdir). Ve bir gün bu minvalde harekete geçerler.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Aralık 27, 2019, 08:40:08 ÖS Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.

Aralık 27, 2019, 09:05:38 ÖS
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk, sanat severliktir.
Masonluk, doğa severliktir.
Masonluk, iyi ahlaklı olmaktır.
Masonluk, ilim irfan yolundan gitmektir.
Masonluk, kişinin farkındalığını arttırmasıdır.
Masonluk, dinlemektir, değer vermektir.
Masonluk, empati yapabilmektir.

Her şeyden öte masonluk, insan oluştur.
Olmak değil, oldum demek değil sürekli olmayı çabalamaktır.

Aralık 30, 2019, 06:59:46 ÖS
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
Niyeti iyi olanlar
Masonluk aydınlanma'dır, güzel ahlaktır, bilgi birikimini artırmaktır, iyi olma çabasında ki ilerleyiştir. İşte bu da insnlara ve çevreye karşılıksız beklemeyen faydalı kişilerdir. 😊

Kötü niyentli olanlar
Masonluk devlete sızan bir gurup tur, masonluğu batırmaktır, kara leke bırakmaktır, fitne çıkarmaktır, iftira atmaktır. işte  bu tür kişilerin (kötü niyetli olanların) yaptığı bir olaydır her zaman şunu derim kendi kendime "meyvesi olan ağaç taşlanır".

NOT:İyi yönlerini daha çok yazacaktım ama vaktim sınırlı olduğu için yazamadım özür diliyorum.

SAYGILARIMLA VE SEVGİLERİMLE

Mart 24, 2020, 08:30:06 ÖS
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonluk, insanlık için yapılabilecek faydalı işleri gerçekleştirebilmek için, kişinin kardeşlerinden destek alarak, kendini geliştirmeye çalışmasıdır.

Mart 24, 2020, 08:47:28 ÖS
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Alıntı
Masonluk, insanlık için yapılabilecek faydalı işleri gerçekleştirebilmek için, kişinin kardeşlerinden destek alarak, kendini geliştirmeye çalışmasıdır.

Güzel bir paylaşım, yolunuz açık olsun ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 24, 2020, 10:44:27 ÖS
Yanıtla #6
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

"" Masonluk bilginin peşinde koşmaktır.""

Mason bu yolda koşarken kendini okyanusta minicik bir balık gibi hissetmekte, buna rağmen okyanusu tüm manasıyla keşif merakını bir türlü yenememektedir. Balık bildikçede o okyanusta neder minik bir balık olduğunun farkına varsada bu yolda yürümekten çekinmeyen kişi mason olma yolunda adım atmış olur.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mart 24, 2020, 10:54:47 ÖS
Yanıtla #7
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bilginin peşinde olana öğrenci denebilir, araştırmacı denebilir, bilim insanı denebilir. Ancak Mason demek ya da Mason bilginin peşindedir demek doğru olmaz.

Öyle olsaydı Mason "Her şeyi bil" derdi, oysa "Kendini Bil" diyor.

Bana göre Mason "Bilgelik" arıyor demek daha doğru. Bilgelik ise salt bilgi değil; bilgi ve erdemin bir potada erimesidir.
Alterius non sit qui suus esse potest

Mart 24, 2020, 11:00:12 ÖS
Yanıtla #8
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Onu keşfetsinler istedim.  Mason neden bilgi peşinde koşar.
Siz cevap vermiş oldunuz. 😊
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mart 26, 2020, 12:54:59 ÖÖ
Yanıtla #9

Sayın ANARCHOSA öncelikle şahsınıza olan selamlarımı arz ile dile getiririm ve Masonluk nedir? Sorusunu bir masondan daha manidar ve daha verimli cevaplayacak kimse yoktur diyebilirim. Henüz mason olmamış bir kişi olarak diyebilirim ki: Bence masonluk Mecelle de dendiği gibi Def-i mefasidin celbi menafiden önce geldiğidir.Yani kişinin üzerindeki bütün kötülükleri yok edip daha sonradan ise iyilik yapmaya başlamasıdır.Masonluk buna bir önayaktır. Kişinin daha iyi bir insan olması için sığındığı temel amacıdır.