Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: HYPATIA  (Okunma sayısı 2547 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 20, 2020, 11:51:40 öö
 • ÖMBL Üyesi
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1484
 • Cinsiyet: Bay

Roma İmparatorluğu batıda 400 lü yıllarda ortadan kalktı. Buna karşın bundan önce İmparatorluk Doğu Roma ve Batı Roma olarak ikiye bölünmüş, iki imparatorluğu iki yönetici ve onların iki yardımcısı olmak üzere dörtlü bir yönetim idare eder hale gelmişti.  Doğu Roma ise bilinen ismiyle Bizans, İstanbul'u Fatih'in fethiyle ortadan kalkıncaya kadar 1000 yıl daha yaşamıştı.

Büyük İskender'in kurduğu ve adını taşıyan İskenderiye, onun komutanlarından Ptolemy I tarafından yeni bir yönetime kavuşmuş olan Mısır'da rüyasında gördüğü ve Osiris'in ona anlattığını iddia ettiği Serapis inancına sahip olmuş Serapeum denilen pek çok tapınak yapılmıştı. 3 başlı köpeği ile Zeus-Serapis veya Zeus-Helios olarak betimlenen Serapis inancı etkin iken, Doğu Roma'da kendisi pagan olmakla birlikte imparatorluğa harç olarak seçilen Hristiyanlık ile Konstantin yasaklı olan Hristiyanlığı imparatorluğa yaymış, pagan inanırlar ise baskılarla karşı karşıya gelmişti. Ezilenler yeni ezenlere dönüşmüştü.

Pagan inançların kültür ve tarihinin yazılı olduğu yüzbinlerce yazılı esere sahip İskenderiye Kütüphanesi ve atölyeleri farklı inanışlarda olsa bile ayıran değil birleştiren yönleri öne çıkaran her türlü araştırmacının merkezi idi. Öklid dahi burada akademi kurmuş, öğrenciler yetiştirmişti.

İşte Öklid ve daha nicelerinin binasını yaşatan ve devam ettiren bir kadın bilge, Filozof Hypatia burada yaşadı. Öğretilerini hak edenlerle paylaştı. Fakat pagan inançları ve sahip olduğu tüm geçmişi silmek isteyen Hristiyanlar İskenderiye Kütüphanesini yakmakla kalmadılar bu bilgeyi de sokaklarda sürüklediler, parçalara ayırdılar ve yaktılar.

Bu konuyu anlatan güzel bir film var idi. AGORA. İzlemeyenler için hem filmi hem de bu ÖNEMLİ  karakteri hatırlatmak istedim.
Alterius non sit qui suus esse potest


Şubat 20, 2020, 12:38:02 ös
Yanıtla #1

Araştıran, sorgulayan insanlar, tarih boyunca sıkıntı yaşamışlar. Maalesef milenyumda dahi bu sorun devam etmekte. Belki bu tür aydınlara eskisi kadar barbarca uygulamalar yapılmıyor, ama yine de önlerine her türlü engel çıkarılmaya çalışılıyor. Ya sorgulayan, okuyan, öğrenen bir birey olacağız. Ya da bize dikte edilenleri kabul edip, bize verilen aklı kullanmadan devam edeceğiz.

Ya egzoterik kabullenişlerimiz olacak. Ya da batıni bilgiye ulaşmaya çalışacağız. Her birey kendinden sorumlu elbet ama devletleri yönetenlerin de birleşip batıni yolda ilerlemesi gerekmekte. Yoksa ne Hypatia’yı anlayabiliriz, ne Pisagor’u, Ne Yunus Emre’yi Ne de Mimar Sinan’ı.

Bu uğurda bundan önceki batıniler gibi şu anki gerçek aydınların da belki de gerektiğinde başlarını feda etmeleri gerekmekte.

Kadir- i Mutlak sonumuzu hayretsin. Zor zamanlardayız.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2020, 12:41:39 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci


Şubat 21, 2020, 12:19:41 öö
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3142
 • Cinsiyet: Bay

Müthiş güzel bir filmdi .
Teşekkürler Sayın  ANARCHOSA

IMDB: 7.2

Tür: Tarih, Macera, Dram,

Yapım: 2009

Yönetmen: Alejandro Amenábar ,

Oyuncular: Rachel Weisz , Max Minghella , Oscar Isaac , Ashraf Barhom , Michael Lonsdale , Rupert Evans , Homayoun Ershadi , Sami Samir , Richard Durden , Omar Mostafa ,

Film Özeti: O, tarihin gördüğü en etkileyici ve ilgi çekici kadınlardan biriydi. Hem belinden aşağıya kadar uzanan sarı saçlarıyla göz kamaştıracak, nefes kesecek kadar güzel, hem de adını matematikçi, filozof ve astronom olarak tarihe yazdıracak kadar zeki bir kadın. Ve ne trajiktir ki ölümüyle bile unutulmayacak bir kadın. Üzerine çullanan onlarca erkeğin darbeleriyle son nefesini veren, cesedi sokaklarda sürüklenip, eti kemiklerinden midye kabukları yardımıyla ayrılan ama ne olursa olsun tarihin unutulmazları arasına giren bir kadın. Yani 45 yaşındayken bu dünyadan göçüp giden İskenderiyeli Hypatia. Filmde Hypatia'yı Oscar ödüllü oyuncu Rachel Weisz canlandırıyor. Rol arkadaşları ise bir süre önce yaşama veda eden yönetmen Anthony Minghella'nın oğlu Max Minghella ile Oscar Isaac. İşte bu filmle bir kez daha hatırlanan İskenderiyeli Hypatia'nın trajik öyküsü.Saygılar
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2020, 07:59:57 öö Gönderen: ANARCHOSA »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Şubat 21, 2020, 10:43:31 öö
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 207
 • Cinsiyet: Bay

Filmden - Dünya'nın Yörüngesi Sahnesi;

Adres: https://www.youtube.com/watch?v=ZaDOR4Vr-IY&t=142s


Hypatia'nın katledilişiyle ilgili Hristiyan tarihçi Socrates Scholasticus (Doğum 380) 439'da yazmayı tamamladığı "Historia Ecclesiastica" adlı yapıtında;  [...]  Bir grup bağnaz, Peter adındaki çete liderleri ile birlikte Hypatia'nın evinin önünde pusuya yattılar ve onu beklemeye başladılar. Hypatia eve geldiğinde ise onu kaçırıp Caesareum adındaki bir kiliseye götürdükten sonra tamamen soydular. Ardından onu taşlayarak öldürdüler. Daha sonra Hypatia'nın parçalanmış bedenini alıp Cinaron adındaki bir yerde yaktılar [...] diye yazmış. Benim bildiğim derisi yüzülmüş... Böyle bir barbarlık Tanrı adına, Tanrının evinde...
no one


Şubat 22, 2020, 12:44:22 öö
Yanıtla #4
 • Forum ve Uye Yoneticisi
 • Aktif Uye
 • *****
 • İleti: 889
 • Cinsiyet: Bay

Aşık olduğum kadındır kendileri böyle bir güzelliği acaba yine görebilecek mi yiz diye düşünürüm.

En kalbi duygularımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.