Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Feramuşhane  (Okunma sayısı 2443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 21, 2020, 12:47:29 ös
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sayın üyeler sizlerle bir bilgi paylaşmak istedim.

İran bir dönemler bugünkü gibi baskıcı bir yönetime sahip değildi ve özgürlükçü ortamda Mason Locaları çok ciddi çalışmalar yapmakta idi.

O dönemle ilgili bir çalışma dinlerken bilmediğim bir bilgi öğrenmiş oldum. Hoşuma gitti sizlerle de paylaşmak isterim.

İran'da Mason Localarına 'Feramuşhane' denilirmiş!
Masonlar tarafından değilde, hâricîler veya karşıtlar tarafından.

Çünkü bir mason 'yakalandığında', 'Sorguya çekildiğinde', bir başkası ile ilgili veya çalışmalarla ilgili bilgi istendiğinde hep 'bilmiyorum'; 'nasıl bilmezsin gidip geldiğini biliyoruz' denildiğinde de hep 'unuttum' dermiş.

O nasıldır: 'Unuttum'.
Bu kişi Mason mu?: 'Unuttum'
İçeride ne yaptınız: 'Unuttum'.

Bundan dolayı Mason Localarına 'Feramuşhane' denirmiş, yani 'Unutma Evi'.

Pek rastlayamayacağımız bir bilgi kırıntısı...
Alterius non sit qui suus esse potest

Şubat 21, 2020, 01:01:49 ös
Yanıtla #1

Hoşmuş  :).

Umarım İran eski haline döner  :)
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Şubat 22, 2020, 12:58:12 öö
Yanıtla #2
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Unutmak insana verilmiş en güzel hediyedir.
İyi ki unutuyoruz.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Şubat 23, 2020, 12:33:27 öö
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu kıymetli bilgi için teşekkür ediyorum.Ve şunu belirtmek istiyorum:Unutmak;insan için güzel,toplum için felakettir.
Güvercin gibi saf,yılan kadar zeki

Şubat 23, 2020, 03:56:57 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Fevkalade
Her karanlık kendisini sonlandıracak şafağın tohumlarını içinde taşır.

Şubat 23, 2020, 10:09:52 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Anarchosa,
Yazınızla alakalı bir ayrıntı dikkatimi çekti.
"İran bir dönemler bugünkü gibi baskıcı değildi, ve özgürlükçü ortamda localar çalışmalar yapıyordu" dediniz.
Daha sonra ise, bir mason 'yakalandığında', 'sorguya çekildiğinde' "Feramuşhane kelimesinin nasıl doğduğunu belirttiniz.
Fakat, o özgürlükçü ortamda nasıl bu yakalamalar ve sorguya çekilmeler olmuş anlayamadım. (Yazıdan o ortamda olduğu anlaşılıyor.)
Şayet bu bahsedilen sorgular, şimdiki tutucu İran dönemine ait ise; o zaman Feramuşhane kavramı mason localarının aktif zamanına ait olmuyor diyebilir miyiz?
Olmamak, olmak..

Şubat 23, 2020, 10:28:11 ös
Yanıtla #6
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Yanlış mı ifade etmişim. Bugün İran'da "resmi" anlamda Masonluk yasaklıdır. Günümüzle ilgili durum bu. Ancak ikinci konu Feramuşhane yeni bir mesele değil.
Mirza Malkum Han tarafından ilk Feramuşhane 1860'da kurulmuştur.

O dönemle ilgili durumu anlamak için şu paragrafı alıntılayabilirim:

İran tarihinde Feramuşhane (evden çıktıktan
sonra bildiğini unutma), Feramasoneri ve Feramason isimleriyle anılan bu teşkilatın
İran’daki ilk müessisi olmuş ve teşkilat içerisinde önemli hizmetlerde bulunmuştur.
Bu teşkilatın 1858-1860 yılları arasında İran’da iyice yaygınlaşmasını sağlamıştır.
Feramuşhane üyeleri rumuz kullandıkları ve bildiklerini bir sır olarak sakladıkları için
araştırılmasında zorluklar yaşanmıştır. Malkum Han, Nasırüddin Şah’ın kendi
saltanatını muhafaza etme endişesinden istifade ederek İran’ın birçok şehrinde
locaların yayılmalarını sağlamıştır. Feramuşhane ve buna bağlı locaların halkı
birleştireceğini ve saltanata karşı muhalifleri bertaraf edeceğini şaha telkin ederek
inandırmıştır. Ancak bir süre sonra locaların halkı meşrutiyet lehinde organize etmeleri
şahı endişelendirmiş ve saltanatını tehlikede gördüğü için 1861’de önde gelen
masonların ülkeyi terk etmelerini istemiştir. Malkum Han da Irak’a sürülmüştür. Irak
valisi faaliyetlerine müsaade etmeyince tekrar İstanbul’a gelerek aynı dönemde kendisi
gibi meşrutiyet fikirleri taşıyan ve aynı zamanda mason localarına kayıtlı olan İttihat ve
Terakki üyeleriyle çalışmıştır.

Şubat 24, 2020, 01:52:04 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yanlış mı ifade etmişim. Bugün İran'da "resmi" anlamda Masonluk yasaklıdır. Günümüzle ilgili durum bu. Ancak ikinci konu Feramuşhane yeni bir mesele değil.
Mirza Malkum Han tarafından ilk Feramuşhane 1860'da kurulmuştur.

O dönemle ilgili durumu anlamak için şu paragrafı alıntılayabilirim:

İran tarihinde Feramuşhane (evden çıktıktan
sonra bildiğini unutma), Feramasoneri ve Feramason isimleriyle anılan bu teşkilatın
İran’daki ilk müessisi olmuş ve teşkilat içerisinde önemli hizmetlerde bulunmuştur.
Bu teşkilatın 1858-1860 yılları arasında İran’da iyice yaygınlaşmasını sağlamıştır.
Feramuşhane üyeleri rumuz kullandıkları ve bildiklerini bir sır olarak sakladıkları için
araştırılmasında zorluklar yaşanmıştır. Malkum Han, Nasırüddin Şah’ın kendi
saltanatını muhafaza etme endişesinden istifade ederek İran’ın birçok şehrinde
locaların yayılmalarını sağlamıştır. Feramuşhane ve buna bağlı locaların halkı
birleştireceğini ve saltanata karşı muhalifleri bertaraf edeceğini şaha telkin ederek
inandırmıştır. Ancak bir süre sonra locaların halkı meşrutiyet lehinde organize etmeleri
şahı endişelendirmiş ve saltanatını tehlikede gördüğü için 1861’de önde gelen
masonların ülkeyi terk etmelerini istemiştir. Malkum Han da Irak’a sürülmüştür. Irak
valisi faaliyetlerine müsaade etmeyince tekrar İstanbul’a gelerek aynı dönemde kendisi
gibi meşrutiyet fikirleri taşıyan ve aynı zamanda mason localarına kayıtlı olan İttihat ve
Terakki üyeleriyle çalışmıştır.

Sn. Anarchosa,
Konuyu gereksiz uzatmak istemiyorum ama sesli düşünerek yorumuma devam edeceğim.

Feramuşhane kelimesinin "yakalanma" ve "sorguya çekilme" eylemleriyle oluştuğunu öğrendik. Fakat yine de alıntı yapılan paragrafta bu eylemlerin bahsi geçmiyor. Şah, fikir değiştirip sürgün emrini verdikten sonra mı sorgular başlamış? Sorgular başlamadan önce Feramuşhane kavramı mevcut muymuş?
Olmamak, olmak..

Şubat 24, 2020, 02:00:04 ös
Yanıtla #8
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Rica ederim neden gereksiz uzatmak olsun. Sorarsınız bildiğim kadarıyla söylerim. Bilmiyorsam siz biliyorsanız bildirirsiniz, öğreniriz. Bunun için burada değil miyiz?

İran Masonluğu üzerine araştırma yapan İran Azerisi kardeşim, bu söylemin Masonluk karşıtlarınca verilen bir deyiş olduğunu söylüyor. Zira FeraMason deyişlerine de atıf imiş. Ancak alıntı yaptığım kaynak daha ilkinin kuruluşunda Feramuşhane olarak adlandırıldığını söylüyor.
Baskı sorgulama vb. eylemler ise daha o dönemde Şahın fikir değiştirmesi ile oluşan atmosferin bir tezahürüdür.

Bir tek doğru yok, bilgi kırıntıları var, üzerinden yorumu okuyanlar kendilerince yapabilir.

Şubat 26, 2020, 01:26:15 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluk bence İran'ın içerisine yeterince işlememişti. Eğer işleseydi emin olunuz ki Masonluğu farklı bir boyuta taşırlardı.
Zaten bu başlık altında verilen ana bilgi bunu pekiştiriyor. Öyle bir kültürleri var ki, dışarıdan giren çok güçlü etkenleri bile uzay-zaman bükülmesi gibi kendilerine göre müthiş bir şekilde yordamlayabiliyorlar. Zamanında Dünya'yı altına üstüne getiren Moğollar'ın Çin kültürü altında eriyip yok olması gibi.
İslamiyet'i bile kendisine göre yordamlayan İranlılar, Masonluğu hangi noktalara götürürlerdi tahmin etmesi güç. Kendilerine özgü rit oluştururlardı herhalde.
Gazneliler, Selçuklular 100 yıl içerisinde İranlaşmamış mıydı? İran'ı son 1000 yıl boyunca yöneten Türkler olsa bile kültürleri hep İran kültürü olmuştur.

Batı ülkeleri İran masonlarını harcadılar. Çoğu idam edildi. Masonları idam edecek Humeyni'ye Paris'te teyp bantları ile İslam Cumhuriyeti'nin kurulması için propaganda yapmasını sağlıyorlardı. 20 yıldır FETÖ liderini koruyan ABD'nin yaptığı gibi işte. İstedikleri şey Fethullah'ın tıpkı Humeyni gibi Türkiye'nin başına geçmesini sağlamaktı. Türkiye'de rejimi değiştireceklerdi ve sizleri de burada tıpkı İran masonlarının akıbeti gibi fetö'nün radikallerine harcatacaklardı.

Bu batı ülkeleri İran ve Türkiye'deki masonları, kendi amaçlarına uğruna harcanması makbul diyet olarak gördüler bence ;D
Bu konularda Masonlar hiç kafa yoruyorlar mı merak ediyorum. Malumunuz, Masonlar'ın içerisine sızdıklarını da görmüştük.