Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olmanın tüzüksel gereklilikleri  (Okunma sayısı 1595 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2020, 08:40:29 öö
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu forumda başlangıçta yanlış ve bir kişinin tercihiyle kullanılmış "Fakirler Mason olamaz" gibi bir ifade var. Oysa kurumsal olarak böyle bir ifade kullanılmamıştır. Üzerine de çok konuşulmuş olmasına rağmen gidip gelip Mason olmak isteyen ama kendini maddi anlamda "zengin" olarak tanımlayamayan kişiler buraya takılmaktadır. Oysa Mason olmak için zengin olmalıdır denilmemiş.

Burada bence kişilerin sözlerine değil, kurumsal denilenlere bakılmalıdır.

Bakınız ÖMBL (Büyük Mason Mahfili Derneği) bu gereklilikleri websitesinde nasıl aktarmış:

Ergin yaşta (21 yaşını tamamlamış) ve özgür insan olması;
• Uygar haklara sahip bir kişi olması;
• Masonluğun öğretimini anlayabilecek düzeyde yeterli eğitim ve öğrenim görmüş bulunması;
• Loca çalışmalarına katılmasını engelleyebilecek türde önemli bir hastalığı, bir ruhsal ya da sinirsel rahatsızlığı ya da bedensel sakatlığı olmaması;
• Derneğe giriş ödentisini, sonra yıllık ödentileri sıkıntı çekmeden karşılayabilecek yeterli ekonomik gücünün bulunması;
• Üyesi olacağı locada toplantılara düzenli bir şekilde katılma olanağı bulunması;
• Masonluğun ilkelerine, çalışma kurallarına ve yöntemlerine, ilgili derneğin tüzüklerine, locaların ve yetkili organların kararlarına uymayı kabul etmesi.

Kadınların “mason” olamayacaklarını öngören mason örgütlerinde, “erkek olmak” bu niteliklerin en başında gelir. Her masonun belirli bir dinsel inancının olmasını zorunlu gören örgütlerde de, bu niteliklere “inanç koşulu” eklenir.

HKEMBL Web sitesinde  ise şu şekilde beklentiler belirtilmiş...

Nasıl Mason olunur?
Hemen hemen bütün derneklerde olduğu gibi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği’ne de belirli işlemlerin tamamlanması ile yeni üye alınır. Yeni üyelerin; yasa ve tüzüklerde belirtilen niteliklere uygun, Tanrı’ya inanan, hür, belli bir kültür seviyesine sahip, aydın, çevresinde iyi tanınan, iyi ahlaklı, namuslu, dürüst, şerefli ve çalışkan kişiler arasından seçilmesine dikkat edilir. Bu nedenle adaylar ancak özenle incelendikten sonra dernek üyeliğine kabul edilirler.

Mason olmak için hür irade ve rıza neden önemlidir?
Masonik anlayışa göre, bir insanın düşüncede ve eylemde hür iradesi ve rızası bireysel hürriyetinin ölçüsüdür. Hür Mason deyimi de zekâ, akıl, irade ve ruh hürriyetini işaret eder. Bir Masonun, Mason olmak için verdiği karar da dâhil olmak üzere her düşüncesi ve yaptığı her hareket onun hür iradesine ve rızasına bağlıdır. Aday, hür düşünen ve davranışlarında hür olan bir insandır. Adayın Masonluğa başvurusu, gönül rızası ve hür isteği ile yani hiç kimsenin baskısından etkilenmeksizin, gönüllü ve içten bir istekle yapılmış bir başvuru olmalıdır.

Masonluk üyelerinden ne beklemektedir?
Masonluğun imtiyazları, Masonların taşıdıkları yükümlülük ve sorumluluklardan daha fazla değildir. Kardeşlik kuruluşumuzun bir üyesinin edineceği yükümlülükler, modern bir toplumun üyesi olarak daha önce edinilmiş yükümlülükler ve üstlenilmiş vatan, ulus, aile ve bireysel sorumluluklarla asla çelişmediği gibi onlara güç katar. Bir başka ifade ile Masonluk, çağdaş toplumun bir üyesi olarak taşımakta olduğumuz sosyal ve bireysel yükümlülükleri tekrar etmekte ve perçinlemektedir

Hal böyle iken meseleyi yanlış yorumların peşine takılıp uzatmanın gereği olmadığı şahsi kanaatindeyim.
« Son Düzenleme: Mart 25, 2020, 08:42:59 öö Gönderen: ANARCHOSA »
Alterius non sit qui suus esse potest

Mart 25, 2020, 10:54:09 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ANARCHOSA öncelikle kendi adıma teşekkür ederim konuyu birkez daha özetlediğiniz için. Bu konunun anlaşılmamış olmasını bir harici olarak kolaylığa kaçmak olarak yorumluyorum. Birçok harici forumu incelemeden bu soruyu en başta sormuş bugüne kadar. Evet ilk zamanlar bu anlama yakın bir cümle kullanılmış ama sonrasında yüzlerce cümle ile konu açıklanmış. Zengin olmak gerekmediği ama giriş ödentisi ve yıllık aidatı ödemede sorun yaşamayacak ve il dışında olabilme durumu olan loca toplantılarına ulaşım masrafı ve ortadaki sofra masrafını karşılayacak düzeyde olmasının yeterli olacağı ve de bu yıllık aidat miktarının cüzi bir rakam olduğu, hatta örnekle spor salonu parası kadar bile olmadığı defalarca açıklanmış. Ama toplumda garip bir huy var; en kalite sigarayı içer, sonra da evindeki sofradan, giyiminden kısar o ayrı. İnsan önceliğini kendisi belirler elbette ama ay sonunda kirayı ödeme derdinde olan birisi asla kafasında hayır işlerini veya hobilerini düşünemez. Bunu geçmişte yaşamış birisi olarak net söylüyorum. Elbette benim gibi her haricinin soruları olacak fakat bunu söylemek bana düşmese de biraz forumu okumalı armut piş ağzıma düş yapılmamalıdır. Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mart 25, 2020, 05:23:53 ös
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonlukta neden erkek olma gerekliliği vardır* Bazı kadın mason derneklerinin varlığını biliyorum fakat çoğunda erkek olma koşulu var bunun sebebini açıklayabilir misiniz?

Mart 25, 2020, 05:32:09 ös
Yanıtla #3
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Masonlukta neden erkek olma gerekliliği vardır* Bazı kadın mason derneklerinin varlığını biliyorum fakat çoğunda erkek olma koşulu var bunun sebebini açıklayabilir misiniz?

Yeni üyelerden ricam, önce forum arşivini incelemeleri; merak ettikleri konuda "ara" fonksiyonunu kullanmalarıdır. Cevap bulamadıklarını düşündükleri bir konu olursa (pek sanmam) o zaman kendi adıma bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışayım.

İlk sefer için örnek olmak adına Sayın Valaaao aşağıdaki yazı dizisini peş peşe okumanızı öneririm.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16824.0

Mart 25, 2020, 05:53:00 ös
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Yeni üyelerden ricam, önce forum arşivini incelemeleri; merak ettikleri konuda "ara" fonksiyonunu kullanmalarıdır. Cevap bulamadıklarını düşündükleri bir konu olursa (pek sanmam) o zaman kendi adıma bilgim yettiğince yardımcı olmaya çalışayım.

İlk sefer için örnek olmak adına Sayın Valaaao aşağıdaki yazı dizisini peş peşe okumanızı öneririm.

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16824.0

Gönderdiğiniz yazı dizisini inceledim ama bir sonuç çıkaramadım çünkü benim öğrenmek istediğim bu durumun başlangıç noktası ve tartışmaları kimi örgütlerin neden kabul etmeyip kimi örgütlerin kadınların kabulünde bir sakınca görmediğini öğrenmenin aksine şu an ki girebileceğimiz Türk Mason localarının hem erkekleri hem kadınları kabul edip etmediğidir. Cevabınız için teşekkür ediyorum, saygılarımla

Mart 25, 2020, 06:07:46 ös
Yanıtla #5
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu bahsettikleriniz de forumda mevcut. O başlık bir örnekti.

Türkiye'de uzun süredir çalışan, Kadın kardeşlere ait Kadın Mason Büyük Locası KMBL  ve onlarla sözleşmesi olup ilk üç derece yönetimini onlara bırakmış, 4-33 ileri ve yüksek derecelerinin egemeni Kadın kardeşlerin Süprem Konseyi ve bağlı Atölyeleri var. En az erkek kardeşler kadar ciddi çalışmalar yapmaktalar. Hem Dünya Kadın Masonlarıyla hem de Liberal Masonluk ailesindeki obediyanslarca tanınmakta ve kardeşçe ilişkiler yürütmektedirler...

Öte yandan ÖMBL her ne kadar Kadın üye almasa da karşılıklı kardeşlik ilişkileri çerçevesinde ve belirli teknik detaylarla Kadın kardeşler bizim, bizler onların toplantılarına katılabilmekteyiz.

HKEMBL bünyesinde bulunduğu kendi deyişleriyle "Geleneksel" Masonluk camiasının kuralları gereği Kadınları Mason kabul etmezler, haliyle üye de almazlar ya da toplantılarına da kabul etmezler... Yani bu üç yol arasında Kadın kabul etmiyor dedikleriniz şu an sadece HKEMBLdir.

Diğer yandan hem Masonik çalışmalar yapan ve hem erkek hem kadınları üye kabul eden KARMA Büyük Localar olduğu gibi, Humain Droit gibi cinsiyet farkı olmaksızın ve Jurisdiksiyon yani yönetim alanı tüm dünya olan anlayışlar da vardır.