Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: RİT - RİTÜEL  (Okunma sayısı 1604 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 31, 2020, 02:01:57 ös
Yanıtla #20
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Ben bu konunun içerisinde kendi görüşlerimi anlattım. Bunu da belirttim. Sayın Caliper ise farklı bir davranış biçimine girdi. Oysa ki benim verdiğim bilgiler kendi Büyük Localarının Büyük Üstatlık yapmış kıymetli kardeşlerinden alıntı idi. Evrak detaylarında masonik bilgiler olduğu için burada paylaşmam doğru olmaz. Kendisi isterse ona iletebilirim.

Üstelik bu başlıkta diğer görüşler hakkında da bilgi vereceğim için HKEMBL den kıymetli kardeşlerle görüşüp söyleyeceklerimi de doğrulamıştım. Ancak zülfü yâre dokundum zannederim.

En düzenli, en tanınmış en eski sizsiniz demek rahatlatır mı bilmem.

Ancak konuşulacaklar genele verilebilecek bilgiler açısından tükendi. Bence kâfidir.

Tek bir anlayışın bulunmadığını yakalayabilmek, dolayısıyla bir anlayışın ilişki çemberinin diğerini sürekli kendi arasında toplanıp, düzensiz, kökensiz ilan etmesi kime neye yarar bilemiyorum. Ancak ben şu ana kadar hiçbir liberal masonun onlar da mason mu veya onlar da düzenli mi diye ahkâm kesmeye çalıştığını duymadım.

Alterius non sit qui suus esse potest

Mart 31, 2020, 02:03:01 ös
Yanıtla #21
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

9 Nisan 1961'de Washington'da toplanan 8. Uluslararası Yüksek Şuralar Kongresinde bir takım kararlar alınmıştır (Tarihe bakacak olursanız Türkiye Suprem Konseyini de bağlıyor ve Türkiye Suprem Konseyi de bu toplantıya katılıyor).

Bir Yüksek Şuranın düzenli sayılması için:

1- Kaynağının (ilk 3 derece Masonlar) muntazam olması)

2- Tanrı İnancı

3- Kutsal Kitaplar üzerinde yemin

4- Yalnız erkekleri alması

5- Üyelerini aldığı düzenli Büyük Locanın, düzensiz Büyük Localar ile ilişkiye girmemesi

6-Kendi üyelerinin kaynağının düzenli Masonlardan olması

7- Herhangi bir Büyük Locayı egemenliği altına almaması

Aslında 3 madde daha var ama onlar Masonik Sır kabul edilebilecek bilgiler içerdiği için yazmıyorum.

Sanki 1961'deki Uluslararası Toplantıda bu maddelerin altına imza koyan Türkiye Suprem Konseyi değilmiş gibi, ilk 3 derecenin Türkiye'deki mutlak hakimi HKMBL'nin içişlerine karış, sonra düzensiz kendine bağlı bir Büyük Loca kur, sonra ben 1861'de kurulan Şurayı Aliyi Osmani'nin devamıyım de.

Böyle bir olay maalesef yok her he kadar Sayın ANARCHOSA ve çevresi var dese de.

Size şok edici bir bilgi gelebilir ama Dünya'da bir adet Süprem Konseyler Kongresi ya da çemberi bulunmamaktadır... Liberal ve Anglosakson dünyası 1960 larda ayrılmamıştır. Biraz okumanız gerekebilir. Herkes kendi dünyasında istediği kararları almakta serbesttir.

Madem öyle Sayın ANARCHOSA'ya daha fazla ayrıntı vereyim.

Dünya Suprem Konseyler için tek bir örgüt yok doğrudur. Ama o zamanki Türkiye Suprem Konsey'i hangisine üyeydi sizce?

Ben cevap vereyim, Muntazam olana.

1961 yılındaki Uluslararası Yüksek Şuralar Kongresine de Hazım Atıf Kuyucak katılmıştır ve hatta bu maddeleri hazırlayan komiteye başkanlık etmiştir kendisi.

Yani maddelerini kendisinin hazırladığı ve altına da imzasını attığı kongrenin kararlarını birkaç yıl sonra hiçe say ve ben düzenliyim hala de.
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Mart 31, 2020, 02:18:21 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bizi nelerin bir araya getirdigini araştırmak ve bizi dogru ya da yanlis icermeyen kendi planimiza gore ayirani kaldirmak, daha iyi bir insan olmak yolunda bize yardimci olur, diye dusunuyorum.   

Konu basligi cok ogretici. Sn Adam'in 'bir tapinak yikildi' ve 'bir tapinak yapildi' yazi dizisini okuduktan sonra Sn Anarchosa' nin Royal Arch ile devam edecegini dort gozle bekliyordum.

Mart 31, 2020, 02:23:35 ös
Yanıtla #23
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben bu konunun içerisinde kendi görüşlerimi anlattım. Bunu da belirttim. Sayın Caliper ise farklı bir davranış biçimine girdi. Oysa ki benim verdiğim bilgiler kendi Büyük Localarının Büyük Üstatlık yapmış kıymetli kardeşlerinden alıntı idi. Evrak detaylarında masonik bilgiler olduğu için burada paylaşmam doğru olmaz. Kendisi isterse ona iletebilirim.

Üstelik bu başlıkta diğer görüşler hakkında da bilgi vereceğim için HKEMBL den kıymetli kardeşlerle görüşüp söyleyeceklerimi de doğrulamıştım. Ancak zülfü yâre dokundum zannederim.

En düzenli, en tanınmış en eski sizsiniz demek rahatlatır mı bilmem.

Ancak konuşulacaklar genele verilebilecek bilgiler açısından tükendi. Bence kâfidir.

Tek bir anlayışın bulunmadığını yakalayabilmek, dolayısıyla bir anlayışın ilişki çemberinin diğerini sürekli kendi arasında toplanıp, düzensiz, kökensiz ilan etmesi kime neye yarar bilemiyorum. Ancak ben şu ana kadar hiçbir liberal masonun onlar da mason mu veya onlar da düzenli mi diye ahkâm kesmeye çalıştığını duymadım.
.

Sayın ANARCHOSA ben bu konulara girmekten hiç hoşlanmam.

Ancak birisi bir şey yazdığı zaman yanıt veririm. O yanıt için de defalarca düşünürüm. Forum dahilinde çok bir mesajım yok zaten, hepsine tek tek bakınız, ancak sataşma veya yanlış ve eksik bilgilendirme olduğu zaman konuya dahil olurum, ortada hiçbir şey yokken yazmam bu tip şeyler.

İğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırmak lazım. Acaba böyle bir tartışma başlatacak siz kaç tane yorum yaptınız?

Foruma yeni üyeler gelmiş, ne güzel hoş geldiler.

Masonluk nedir, ilkeleri nelerdir, amaçları nelerdir, kimler Mason olabilir gibi temel konular dururken, kendi çerçevenizde tartışmaya hazır konular yazmanız ve bunları da eksik yazmanız ne kadar doğru bilmiyorum. Ve bu tip konuları da hep sizin başlatmanız.

Bu tarz davranacaksanız aldığınız cevaplara da hazır olmanız gerekir.

Liberal Masonluk için konuşacak olursam, kendi düşüncelerimi her zaman yazdım ama yine de belirteyim.

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de olması gerektiğine inandığım ve Masonluğa büyük katkı sağladıklarını düşündüğüm, klişe olacak ama aynı hedefe farklı yollardan giden Kardeşlerimizdir.

Mayıs 06, 2020, 02:52:35 öö
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hatta İngiltere Suprem Konseyi websitesine bakarsanız, kimlerin Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Ritine kabul edilebileceği bölümünde UGLE de yer almaktadır.

http://www.sc33.org.uk/who-can-join.html

Sayın Caliper,

Anladığım kadarıyla siz bir HKEML üyesi olarak İngiltere'ye gitseniz, orada UGLE'ye tabi bir loca toplantısına katılabilirsiniz. Hatta, orada yaşamaya başlasanız ordaki bir locaya tebenni edebilirsiniz. Fakat bir süre sonra ileri derecelerde çalışmayı arzuladığınızda, müslüman olduğunuzu varsayarak SC33'e kabul edilmeyecek misiniz? Verdiğiniz linkte SC33 hristiyan inancını şart koşuyor çünkü.

Saygılarımla...

Sayın Fason cevabını öğrenip dönebilirim size. Bazı Masonik Örgütlerde Hristiyanlık ön şartı vardır, İngiltere Suprem Konseyi bunlardan birisi değil diye biliyorum. Ama doğru cevabı öğrenip buradan paylaşabilirim sizinle, tahmine dayalı yanıt vermeyeyim.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Sayın Caliper, Sorumun üzerinden baya bir zaman geçti. Herhangi bir dönüş yapmadınız. Bir hatırlatma yapmak istedim.
Saygı ve sevgilerimle...
Olmamak, olmak..

Mayıs 06, 2020, 01:35:38 ös
Yanıtla #25

Rit’le rotaryen aynı etimolojik kök mü?

...
« Son Düzenleme: Mayıs 06, 2020, 01:46:30 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Mayıs 07, 2020, 11:43:43 öö
Yanıtla #26
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Hatta İngiltere Suprem Konseyi websitesine bakarsanız, kimlerin Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Ritine kabul edilebileceği bölümünde UGLE de yer almaktadır.

http://www.sc33.org.uk/who-can-join.html

Sayın Caliper,

Anladığım kadarıyla siz bir HKEML üyesi olarak İngiltere'ye gitseniz, orada UGLE'ye tabi bir loca toplantısına katılabilirsiniz. Hatta, orada yaşamaya başlasanız ordaki bir locaya tebenni edebilirsiniz. Fakat bir süre sonra ileri derecelerde çalışmayı arzuladığınızda, müslüman olduğunuzu varsayarak SC33'e kabul edilmeyecek misiniz? Verdiğiniz linkte SC33 hristiyan inancını şart koşuyor çünkü.

Saygılarımla...

Sayın Fason cevabını öğrenip dönebilirim size. Bazı Masonik Örgütlerde Hristiyanlık ön şartı vardır, İngiltere Suprem Konseyi bunlardan birisi değil diye biliyorum. Ama doğru cevabı öğrenip buradan paylaşabilirim sizinle, tahmine dayalı yanıt vermeyeyim.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Sayın Caliper, Sorumun üzerinden baya bir zaman geçti. Herhangi bir dönüş yapmadınız. Bir hatırlatma yapmak istedim.
Saygı ve sevgilerimle...

Sayın Fason

Soruya cevabı maalesef alamadım.

Önce UGLE sonra da  İngiltere Suprem Konseyinde bir süre çalışmış ve şu an ABD'de olan bir arkadaşım var, kendisi ABD vatandaşı ama 7 yıl İngiltere'de kaldı. İngiltere'de iken Kırmızı Localara geçti yani İngiltere Suprem Konseyinde de çalışmaya başladı. Kendisine UGLE'den geldiği için dinle ilgili herhangi bir soru sorulmamış ama şöyle bir durum var; kendisi ABD'de vatandaşı olduğu için Protestan zaten.

Yani UGLE'den geçenlere cidden din ile ilgili soru sorulmuyor mu yoksa kendisi Hristiyan olduğu için mi soru sorulmadı inanın bilmiyorum.

Dolayısıyla sorunuzun cevabı halen net değil.

Mayıs 07, 2020, 10:44:50 ös
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yine sayin Caliper'in toleransina guvenerek sayin Fason'un sorusuna asagidaki aciklamayi yapabilirim.

Resmi olarak hristiyan uclusune ( trinitarian christian faith) inanmazsaniz bagli localarin ( calisma yerlerine Consistory deniliyor) calismalarina katilamazsiniz. Aynisi Iskandinav ulkeleri icin de gecerlidir. Her yerde oldugu gibi burda da consistory tarafindan muafiyet (dispensation) alma durumunuz olabilir. Diger teknik konular zaten biliniyor. Eger Ingiliz vatandasi iseniz, durum degisebilir, cunku Ingiliz vatandasi uyelerin %75'i ( benim tahminim degil, bilgiyi aldigim kisinin soyledigidir, ki sanirim o da tahmindir) bu ucluye inanmiyor ve kiliseye gitmiyor. Yani sayin Caliper'in dedigi gibi bu duruma gore degiskenlik gosterebilir.   

Mayıs 08, 2020, 01:39:47 ös
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Caliper ve Sn. Midyad cevaplarınız için teşekkür ederim.
Benim kafamda oluşan fikir ise çok daha net. Birincisi masonlukta kişiden kişiye durumların değişebileceği bir uygulama olmasının ihtimal dahilinde olmadığını düşünüyorum. İngiliz vatandaşına ayrı, Amerikan protestanına ayrı, müslümana ayrı, budiste ayrı bir giriş ritüeli/prosedürü pek mümkün görünmüyor.
Bununla beraber, İngiliz SC33 web sitesinde çok net ve açık bir şekilde trinity inancı ön şart koşulmuş. Adayları kabul ederken, bu konu üzerine soru sorulmasının veya yemin ettirilmesinin bence pek bir önemi kalmıyor.
Aslında burada trinity inancının hristiyan dogmasından bağımsız olarak, masonik anlamda irdelenmesi gerekebilir. Kısacası belki de SC33'ün trinity ön koşulu, bizim yorumladığımız bir şekilde de olmayabilir. Çünkü biliyoruz ki, masonluk, hristiyan dogmasıyla mücadelesi neticesinde papalık tarafından aforoz edilmiştir. Konuya bir de bu açıdan bakmanın yardımcı olacağı kanaatindeyim.
Olmamak, olmak..

Mayıs 08, 2020, 01:57:22 ös
Yanıtla #29
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Caliper ve Sn. Midyad cevaplarınız için teşekkür ederim.
Benim kafamda oluşan fikir ise çok daha net. Birincisi masonlukta kişiden kişiye durumların değişebileceği bir uygulama olmasının ihtimal dahilinde olmadığını düşünüyorum. İngiliz vatandaşına ayrı, Amerikan protestanına ayrı, müslümana ayrı, budiste ayrı bir giriş ritüeli/prosedürü pek mümkün görünmüyor.
Bununla beraber, İngiliz SC33 web sitesinde çok net ve açık bir şekilde trinity inancı ön şart koşulmuş. Adayları kabul ederken, bu konu üzerine soru sorulmasının veya yemin ettirilmesinin bence pek bir önemi kalmıyor.
Aslında burada trinity inancının hristiyan dogmasından bağımsız olarak, masonik anlamda irdelenmesi gerekebilir. Kısacası belki de SC33'ün trinity ön koşulu, bizim yorumladığımız bir şekilde de olmayabilir. Çünkü biliyoruz ki, masonluk, hristiyan dogmasıyla mücadelesi neticesinde papalık tarafından aforoz edilmiştir. Konuya bir de bu açıdan bakmanın yardımcı olacağı kanaatindeyim.

Ben de kendimce fikirler ürettim, tahminlerde bulundum. Ama burada önemli olan tahmin yürütmek, düşünce sahibi olmak değil burada. Bu bir bilgi sorusu ve bu bilgiye sahip değiliz şu an. Öğrenince işin doğrusunu paylaşırız.