Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: RİT - RİTÜEL  (Okunma sayısı 3310 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 06, 2020, 12:47:18 ös
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir sorum olacak,  forumdan öğrendiğim kadarıyla yüksek derecelere kabul edilen kardeşlerin ilk 3 derecedeki localarına da muntazaman devamı gerekiyor. UGLE örneğinde UGLE, üyelerinin üst derecelere katılımına sınır getirmiyor/ilgilenmiyor. Bu durumda ilk 3 derecedeki muntazamlığın takibi açısından Büyük Loca ile Üst Dereceler Otoritesi arasında Konkordato yapma zorunluluğu ortadan kalkıyor mu? Yoksa bir Konkordato şart ve gerekli midir? Saygılarımla.
no one

Temmuz 06, 2020, 01:12:49 ös
Yanıtla #31
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Konkordato, sözleşme demektir. Sözleşme birbirini tanıyan iki tüzel kişilik arasında olur.

Örneğin ÖMBL ile TSK (Türkiye Süprem Konseyi) bu duruma örnektir. Aralarında konkordato vardır. O yüzden genel uygulama üstat derecesinde 1 yılını doldurmuş ve 'ileri ve yüksek dereceler'de çalışmak isteyen kardeş doğrudan gidip TSK Yetkinleşme Atölyesinin kapısını çalmaz, dilekçe vermez. Kendi locasının Saygıdeğer Üstadına dilekçesini iletir. Saygıdeğer Üstat ise kendisi de düzen durumu ve kardeşle ilgili iletmek istediği bir not/durum var ise bir yazı ekleyerek ikisini birlikte TSK yetkilisine iletir.

Ancak birbirini tanımayan tüzel kişilikler arasında konkordato gerekli de değildir, mümkün de değildir. Buna alternatif yöntemler geliştirilmesi gerekebilir. Örneğin kardeşin doğrudan Olgunlaşma Atölyelerine başvurması ve/veya orada çalışma yaptığını bildiği üstatları tarafından yine oraya önerilmesi gibi... Masonlukta yukarıdan aşağı uzanan el, hiç eksik olmaz.

Unutmayalım ki ülkemiz özel bir istisnadır. EKEİR adeta tek rit gibidir. Ancak başkaca ülkelerde bu böyle olmayabilir. Aynı ülkede Mark Üstat, Royal Arch, York Riti, AASR, Swedenborg, Sıkı İzleyiş, Egyptian Rite vs. gibi pek çok rit olabileceğinden, her biri ile konkordato mümkün değildir. Gerisi kardeşin elindedir. Onu ise davet eden, kendi çalışmalarını tanıtanlar olması muhtemeldir.
Alterius non sit qui suus esse potest

Temmuz 06, 2020, 01:21:31 ös
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yanıtınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla.
no one

Temmuz 07, 2020, 12:49:13 ös
Yanıtla #33
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu konuya hala ilgi duyuyorsanız, 'jüridiksiyon' (ing. jurisdiction) araştırmanızı tavsiye ederim.

Not: Sn Anarchosa, "EKEİR adeta tek rit gibidir" tanımlamanızı tam anlayamadım. Benim bildiğim, EKEİR tek rittir. Bölünemez, parçalanamaz. EKSR kısaltmasını kullanan Yüksek Şura ile aradaki en büyük fark da (ve uyuşmazlık) buradan gelmektedir.
- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Temmuz 07, 2020, 12:50:55 ös
Yanıtla #34
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu konuya hala ilgi duyuyorsanız, 'jüridiksiyon' (ing. jurisdiction) araştırmanızı tavsiye ederim.

Not: Sn Anarchosa, "EKEİR adeta tek rit gibidir" tanımlamanızı tam anlayamadım. Benim bildiğim, EKEİR tek rittir. Bölünemez, parçalanamaz. EKSR kısaltmasını kullanan Yüksek Şura ile aradaki en büyük fark da (ve uyuşmazlık) buradan gelmektedir.

Ülkemizde Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Riti dışından neredeyse başka hiç rit yok anlamında kullandığını düşünüyorum.
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Temmuz 07, 2020, 01:15:48 ös
Yanıtla #35
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Ülkemizde Eski ve Kabul Edilmiş Skoç Riti dışından neredeyse başka hiç rit yok anlamında kullandığını düşünüyorum.

Bir ara Memphis Mizraim, Türkiye'de çalışmayı denedi ama olmadı. Droit Humain'de aynı şekilde. Şimdi Mark Mason Üstatlar Büyük Locası'nın yarım kalmış girişimi var belki Kasım gibi yeniden deneyecekler! Farklı ritler Türkiye'de etkin olmayı denediler. Ancak geleneksel yapı ya da Süprem Konsey ilişkileri sebebi ile Türkiye'de EKEİR uygulanan tek rittir anlamında söyledim sevgili kardeşlerim.
Alterius non sit qui suus esse potest

Temmuz 07, 2020, 02:07:50 ös
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @Fëanor alıntıladığım cümlenizi sorum üzerine yazmış olduğunuzu zannediyorum. İlk olarak Sayın @ADAM ın paylaştığı Sözlüğe baktım, burada Jürisdiksiyon kavramı var. Sanırım  jürisdiksiyon/Jürisdiksiyon aynı kavram. Sözlükte (https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=9693.0) jürisdiksiyon kavramı "(i) Herhangi bir mason kuruluşu ya da örgütünün, masonik çalışmalar yapma ve yaptırma konusundaki yetkisinin ya da otoriter egemenliğinin alanı ve (iii) Masonluğun özellikle ileri ve yüksek derecelerinde, belli bir ritte çalışan masonik birimlerin topluluğu ve bu birimleri yöneten otoriter organ"  olarak verilmiş.

Anladığım kadarıyla, Sayın @ANARCHOSA nın cevabında belirttiği üzere, yüksek derecelerin çalışma düzeni kendi otoritesince bağımsız bir şekilde düzenleniyor. Masonik kurumların aralarında  konkordato imzalanıp imzalanmaması da birbirlerini tanıyıp tanımadıklarına bağlı. UGLE örneğinde bir konkordatoya ihtiyaç duyulmayabiliyor.

Saygılarımla.
no one