Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MUNTAZAM MASONLUK VE KADIN MASONLUĞU  (Okunma sayısı 1239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 31, 2020, 02:05:38 ös
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Muntazam Masonluk Kadın Masonluğuna olmaz demektedir doğru mu?
Alterius non sit qui suus esse potest

Mart 31, 2020, 02:44:43 ös
Yanıtla #1

Normalde biz haricilere söylenen muntazam masonluk, kadınların mason olmasına karşı. Yani doğru.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Mart 31, 2020, 02:50:39 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

10 Mart 1999'da UGLE tarafından, 1989'daki deklerasyonuna  ek olarak yayınlanan bildiriden çok kısa birkaç cümle paylaşacağım.

“ İngiltere  ve Galler de yalnız kadınlara özel iki Büyük Loca  vardır. Bunlar yalnız kadınları kabul etmelerinin dışında, uygulamalarında (çalışmalarında) muntazamdırlar. Ayrıca  bir tanesi de hem erkekleri hem de kadınları üye olarak  almaktadır (karma localar). Bunlar Büyük Locamız (UGLE) tarafından tanınmamaktadırlar ve karşılıklı ziyaretler yoktur...

Bununla beraber, Kadın Büyük Locaları ile zaman zaman ortak konularda görüşmeler yapılmaktadır. Bundan böyle Kardeşler, haricilerce sorulduğunda  [Her ne kadar bizim Büyük Locamız kadınları almıyorsa da] Hürmasonluğun erkeklere  mahsus olmadığını izah edebilirler.... "
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Mart 31, 2020, 02:53:13 ös
Yanıtla #3
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Bu aslında çok uzun bir konu ama forumda pek çok bilgi var bununla ilgili.

Bilinen ise Muntazam Masonluğun işte belirtilen temel kurallar çerçevesinde Kadınların Mason olmasına karşı olduğu.

Öyle de hangi kadınların? Başka kadınların. Yani bugün bizim hanım olabilir gibi bir anlayış hakim olabilir mi?

Bugün KMBL üyesi Kadın Kardeşlerin pek çoğunun aynı zamanda eşi de Mason. Üstelik sanılanın aksine ÖMBL ağırlıklı değil.

Dahası var. 1989-1991 arası dönemde elbette ÖMBL Türkiye'de kadın masonluğunun kuruluşu için çok uğraştı, yardımcı olmaya çalıştı. Kadın Mason Büyük Locası ve neden sonra Kadın Masonların Süprem Konseyi'de kuruldu ve çalışmalarını ciddiyetle devam ettiriyor.

Peki Kadın Masonlar çalışmalarını nerede yapıyor. Onların çok iyi bildiği ama benim burada paylaşamayacağım adreste. A......ı Sk.   ....S Apartmanı.

Ne yani bunun ne önemi var şimdi?

Önemi şurada bu bina Yüksek Şura'nın kullandığı eski bina (Süprem Konsey değil, Yüksek Şura). Kendileri Levent adresine taşınmadan o kabul edilmeyen Kadın kardeşlerin toplantıların yapılabilmesi için sembolik bir bedelle Yüksek Şura tarafından Kadın Masonlara satılmış (devredilmiş).

Bitmedi, KMBL ilk Büyük Üstadı'nın da ünlü bir Mason ailesinin gelini,  hatta kayınbiraderinin HKMBL En Muhterem Büyük Üstadı oluşu da cabası...

Bir kitabi bilgiler var, bir de gerçekler.

Bana bu anlatıları ilk elden dinlemek hep ilginç gelmiştir. Paylaşmak ise daha çok kişinin bilmesi açısından önemli, öyle değil mi?

Mart 31, 2020, 03:00:09 ös
Yanıtla #4

Bana göre HKEMBL ile ÖMBL’nin yüksek şura ve suprem konseyi beraber hareket ediyor. Ama aşağıya bu bilgi biz ayrı takılıyoruz, kararlarımız birbirinden farklı şeklinde geçiyor.

Bu da belki dualite ilkesi doğrultusunda masonlar bile ikiye ayrılmış süsü verilmek için yapılıyor olabilir.

Ve ya gerçekten iki farklı akım.

Bundan emin olmak biz hariciler için pek mümkün değil.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Mart 31, 2020, 03:03:17 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Mart 31, 2020, 03:02:04 ös
Yanıtla #5

Yani belki bu sayın Caliper için bir sınav da olabilir  ;D.

Çok paranoyakça oldu. Bu dediklerim %99 yanlış ama %1 doğru olabileceği için yazdım.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Mart 31, 2020, 03:12:59 ös
Yanıtla #6
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Çok paranoyakça oldu. Bu dediklerim %99 yanlış ama %1 doğru olabileceği için yazdım.

Sevgiler.

Sayın Mandıra Filozofu, burası kimsenin kimseyi sınav yapacağı bir yer değildir.

Yine de hepimiz çok keskin cümleler kurmadan önce işin her boyutunu inceleyip, her şeyi de bilemeyeceğimizi anlayarak hareket etmeliyiz. Masonca olan budur.

Dünya'da siyaset ve petrol oyunlarını hikaye dışında bırakıp hiçbir konu anlaşılamaz.

Türkiye'nin bir dönem nereden nereye döndüğünü, Sovyetler Birliğine karşı Yeşil Kuşağa nasıl dahil olduğunu bir arka plan olarak görmelidir. Mobil firmasının o dönem etkinliklerini ve yönlendirmelerini incelemelidir.

Yoksa aynı havanda su döver dururuz.

Mart 31, 2020, 03:22:55 ös
Yanıtla #7

Sevgiler.

Sayın Mandıra Filozofu, burası kimsenin kimseyi sınav yapacağı bir yer değildir.

Yine de hepimiz çok keskin cümleler kurmadan önce işin her boyutunu inceleyip, her şeyi de bilemeyeceğimizi anlayarak hareket etmeliyiz. Masonca olan budur.

Dünya'da siyaset ve petrol oyunlarını hikaye dışında bırakıp hiçbir konu anlaşılamaz.

Türkiye'nin bir dönem nereden nereye döndüğünü, Sovyetler Birliğine karşı Yeşil Kuşağa nasıl dahil olduğunu bir arka plan olarak görmelidir. Mobil firmasının o dönem etkinliklerini ve yönlendirmelerini incelemelidir.

Konu Dışı;

Sayın ANARCHOSA, sizle tanışmayı çok istiyorum ama biliyorum ki bu pek mümkün değil. Yine de umarım birgün yüzyüze oturup konuşmak nasip olur.

Sizi de sayın Caliper’i de çok seviyorum.

Sevgiler
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Mart 31, 2020, 03:50:06 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu aslında çok uzun bir konu ama forumda pek çok bilgi var bununla ilgili.

Bilinen ise Muntazam Masonluğun işte belirtilen temel kurallar çerçevesinde Kadınların Mason olmasına karşı olduğu.

Öyle de hangi kadınların? Başka kadınların. Yani bugün bizim hanım olabilir gibi bir anlayış hakim olabilir mi?

Bugün KMBL üyesi Kadın Kardeşlerin pek çoğunun aynı zamanda eşi de Mason. Üstelik sanılanın aksine ÖMBL ağırlıklı değil.

Dahası var. 1989-1991 arası dönemde elbette ÖMBL Türkiye'de kadın masonluğunun kuruluşu için çok uğraştı, yardımcı olmaya çalıştı. Kadın Mason Büyük Locası ve neden sonra Kadın Masonların Süprem Konseyi'de kuruldu ve çalışmalarını ciddiyetle devam ettiriyor.

Peki Kadın Masonlar çalışmalarını nerede yapıyor. Onların çok iyi bildiği ama benim burada paylaşamayacağım adreste. A......ı Sk.   ....S Apartmanı.

Ne yani bunun ne önemi var şimdi?

Önemi şurada bu bina Yüksek Şura'nın kullandığı eski bina (Süprem Konsey değil, Yüksek Şura). Kendileri Levent adresine taşınmadan o kabul edilmeyen Kadın kardeşlerin toplantıların yapılabilmesi için sembolik bir bedelle Yüksek Şura tarafından Kadın Masonlara satılmış (devredilmiş).

Bitmedi, KMBL ilk Büyük Üstadı'nın da ünlü bir Mason ailesinin gelini,  hatta kayınbiraderinin HKMBL En Muhterem Büyük Üstadı oluşu da cabası...

Bir kitabi bilgiler var, bir de gerçekler.

Bana bu anlatıları ilk elden dinlemek hep ilginç gelmiştir. Paylaşmak ise daha çok kişinin bilmesi açısından önemli, öyle değil mi?

Temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp forum gündemine düzenli olarak getirilen bir konu Kadın Masonluğu.

Neyse madem konu açıldı ben de naçizane görüşlerimi yazayım. Eskilerin dediği gibi " et tekraru ahsen velev kane yüz seksen"

Kadın Masonlar dünyanın her tarafında vardır ülkemizde de vardır, olmaları da gerekir. Masonluğa farklı bakış açıları Masonluğun zenginliğindendir.

Ben hiç kimse hakkında "bu Masondur, bu Mason değildir " ehliyetini ve hakkını kendimde görmem. KMBL üyeleri de Masondur. Sosyal ilişkilerimiz vardır ama Masonik ilişkimiz yoktur.

Aynı cümleleri tekrar edip duruyoruz sanırım.

Mart 31, 2020, 03:51:52 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sevgiler.

Konu Dışı;

Sayın ANARCHOSA, sizle tanışmayı çok istiyorum ama biliyorum ki bu pek mümkün değil. Yine de umarım birgün yüzyüze oturup konuşmak nasip olur.

Sizi de sayın Caliper’i de çok seviyorum.

Sevgiler

Bimukabele Sayın Mandıra Filozofu.

Forumun değerli bir üyesisiniz.