Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonik Hedef  (Okunma sayısı 9736 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 13, 2020, 05:15:38 ös
Yanıtla #20
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 1495
  • Cinsiyet: Bay

Sayın Midyad,

1396 Bruderschaftsbuch der Steinmetzen (Taş Yontucularının Kardeşlik Kitabı) bu konuya ait belgedir. 1275'in doğrudan belgesi yok. Ancak, karışmasın: Strasbourg katedrali yapımından sorumlu loca diğer localar üstüne “Haupthütte” (Baş Loca) atanıyor. Yani Baş Loca ile Büyük Loca farklı.

Baş Loca kavramı ya da diğer localar üzerine hakim loca sık görülür. Mesela Schaw yasalarında 1598-1599, Kilwinning Locasının da diğer İskoç Locaları üzerine yetkisi tanınmıştır.

Lakin hep anlatmaya çalıştığım üzere ASLA 1717 Spekülatif Masonluğun başlangıcı değildir. Öyleyse Elias Ashmole ve diğer katılmışların kas gücüyle çalışan bir meslek loncasında ne işi var? Schaw zaten Rozkrua konuları başta olmak üzere düşünsel çalışmaların localarda yapılmasını 120 yıl önce yasaya bağlamıştı.

1717 de kurulan Büyük Loca da yasalarına baktığınızda spekülatif değil, operatif kuruluyor. Salt spekülatif oluşu operatif iş gelmeyişinden kendiliğinden bir süreç ile ancak 1815 yasası milat alınabilir.

1717 kurumsal bir şekil değişrirmedir. Locaların özgür çalışmasından ÖZERK çalışmasına dönüştü ama bir federasyon yapısı oluştu denilebilir.

Başka başlıkta anlatmış olduğum bu konuları burada mesajınız üzerine tekrarlamış olayım.
Alterius non sit qui suus esse potest