Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Hedef  (Okunma sayısı 1208 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2020, 04:25:41 ös
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

A.B.D. Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti Güney Jurisdiksiyonu Yüksek Şurası temel bildirgesi şöyle diyor: "İnsanlığın ilerlemesi gayemiz, düşünce özgürlüğü en büyük dileğimiz, vicdan özgürlüğü görevimiz ve her yerdeki insanların eşit haklara sahip olmalarının teminatı nihai hedefimizdir."

Bu sözler aslında yıllar öncesinden bir yerden esinleniyor. Birinin şu aşağıdaki sözlerinden: "... Dünya aslında her bir ulusun bir aile, her bir bireyin bir çocuk olduğu muazzam bir cumhuriyetten başka bir şey değildir."

Bu sözlerin kime ait olduğunu bilene sağlıklı günlerde içecek bir şeyler ısmarlayacağım...
Alterius non sit qui suus esse potest

Nisan 12, 2020, 04:54:33 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ANARCHOSA,
Araştırıyorum ama kafadan atacak olsaydım böyle bir sözü Büyük Atatürk söylerdi. ☺️ Araştırıp yazacağım cevabımı tabi o zamana kadar kimse bilemez ise. 😀
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 12, 2020, 05:49:58 ös
Yanıtla #2

Andre Michel de Ramsay?
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 12, 2020, 05:51:21 ös
Yanıtla #3
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Nisan 12, 2020, 05:53:08 ös
Yanıtla #4

Evet. Andrew Michel Ramsay de diyebiliriz ismine. Tam emin değilim. İngilteredeki Masonluğun ilk kurucularından?
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 12, 2020, 05:54:46 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Esinlenilen sözlerde, temel bildirge de noktası virgülüne dokunmadan mükemmelmiş. (Maalesef ben değilim) Bir şeyler içecek arkadaşa başarılar ve afiyet olsun dileklerimi sunup, sorunun cevabını merakla beklemeye geçiyorum.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 12, 2020, 05:54:56 ös
Yanıtla #6

Bu söz eskiden mason ritüellerinde geçiyormuş. Şu an geçiyor mu bilmiyorum açıkçası. Ama daha eskiye de dayanıyor olabilir.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 12, 2020, 06:02:25 ös
Yanıtla #7

İngiliz locasına ait 1794 tarihli bir dergide inisiasyon sözlerinden biri gibi geçiyor. Ama daha eskiye ulaşamıyorum.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 12, 2020, 06:03:09 ös
Yanıtla #8
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Evet. Andrew Michel Ramsay de diyebiliriz ismine. Tam emin değilim. İngilteredeki Masonluğun ilk kurucularından?

Doğru ve yanlış.

Doğru. Adı Andrew Michael Ramsay. Michael, sonra alması gereken ama kulkanmadığı bir isim.

Yanlış. İngiltere'deki Masonluğun kurucularından değil. Yine de İngiltere'de bulunduğu dönemde Horn locasına devam etmiş. Bitmedi, Desaguliers gibilerle Spalding  Centilmenler Klübüne de gitmiş!

Ancak kendisi, İskoç ve hatta daha özelde Stuartist, Jakobit Masonluğun, Fransa'daki önemli ismi...
Önce bir locada Aydınlanma için yazdığı SÖYLEV, sonra çok beğenilip büyük görevli sıfatıyla bir daha okundu. Masonluğun yönünü değiştirmede ve yüksek derecelerin şekillenmesinde temel oldu.

Kendisi St. Lazarus tarikatına da üye yapıldı, Stuartistler arasında prenslere filan eğitmen olması için, şövalye ünvanı alması gerekiyordu. Bu sebeple ŞÖVALYE RAMSAY adıyla da anılır...

Sonuç: doğru cevap. Benden bir içecek kazandınız. Borcum olsun. Elbet İzmir'e gelirim.

Devamında ise bir uzmanlık sorusu...

Jakobitler aralarındaki yazışmalarda kod isim kullanıyordu. Çünkü meşru prens Roma'da Papa himayesinde yaşıyordu. Peki, Şövalye Ramsay'in Öncü anlamına gelen kod adı neydi?

Nisan 12, 2020, 06:05:44 ös
Yanıtla #9

Doğru ve yanlış.

Doğru. Adı Andrew Michael Ramsay. Michael, sonra alması gereken ama kulkanmadığı bir isim.

Yanlış. İngiltere'deki Masonluğun kurucularından değil. Yine de İngiltere'de bulunduğu dönemde Horn locasına devam etmiş. Bitmedi, Desaguliers gibilerle Spalding  Centilmenler Klübüne de gitmiş!

Ancak kendisi, İskoç ve hatta daha özelde Stuartist, Jakobit Masonluğun, Fransa'daki önemli ismi...
Önce bir locada Aydınlanma için yazdığı SÖYLEV, sonra çok beğenilip büyük görevli sıfatıyla bir daha okundu. Masonluğun yönünü değiştirmede ve yüksek derecelerin şekillenmesinde temel oldu.

Kendisi St. Lazarus tarikatına da üye yapıldı, Stuartistler arasında prenslere filan eğitmen olması için, şövalye ünvanı alması gerekiyordu. Bu sebeple ŞÖVALYE RAMSAY adıyla da anılır...

Sonuç: doğru cevap. Benden bir içecek kazandınız. Borcum olsun. Elbet İzmir'e gelirim.

Devamında ise bir uzmanlık sorusu...

Jakobitler aralarındaki yazışmalarda kod isim kullanıyordu. Çünkü meşru prens Roma'da Papa himayesinde yaşıyordu. Peki, Şövalye Ramsay'in Öncü anlamına gelen kod adı neydi?

Özlemişim sorularınızı sayın Anarchosa, İzmir’e yolunuzun düşmesini 4 gözle bekliyorum. Yeni soruya odaklanayım şimdi  :)

Sevgiler.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci