Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonik Hedef  (Okunma sayısı 1235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 12, 2020, 06:53:49 ös
Yanıtla #10

Telemachus demek istiyorum ama emin değilim.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 12, 2020, 07:08:01 ös
Yanıtla #11
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Telemachus demek istiyorum ama emin değilim.

Telemakhos onun akıl hocasının eğitim verdiği kişilere erdemleri aktarmak için seçtiği tarihi bir karakter olup, onun maceraları aktarımlarda kullanılmıştır. Belki de Alegori kullanımı buradan temel alır.

Aynı yöntemi Ramsay, Keyhüsrev'in Maceralarını anlatarak tekrarlamıştır. Ancak bu kitap bir roman ya da eğitim için tasarlanan kitabın çok ötesine geçmiştir. Keyhüsrev ya da Cyrus alegorileri ileri ve yüksek derecelerse ele alınan konulardan olmuştur.

Ayrıca Pers hükümdarını incelerken konu ettiği Zerdüşt inancı da Zoroaster/Zarathustra olarak yine bir yerlerde kendine yer bulmuştur.

Bakınız Strauss, Also Sprach Zarathustra...

https://youtu.be/dfe8tCcHnKY

Sonuç, cevabınız doğru değil.
Alterius non sit qui suus esse potest

Nisan 12, 2020, 09:00:25 ös
Yanıtla #12

Biraz araştırdım ama bulamadım. Cevabı bulunmazsa yarın tekrar dinç kafayla araştıracağım.

Sevgiler sayın ANARCHOSA. İyi geceler  :)
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 12, 2020, 09:04:21 ös
Yanıtla #13
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Biraz araştırdım ama bulamadım. Cevabı bulunmazsa yarın tekrar dinç kafayla araştıracağım.

Sevgiler sayın ANARCHOSA. İyi geceler  :)

Bu Bonus bir bilgi zaten, masonik bir şey değil...

Nisan 13, 2020, 05:30:59 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şövalye Ramsay'ın kod adını bulamadım ama kendisinin tüm hayat hikayesini farklı kaynaklardan okumuş oldum. Bu da benim kârım oldu diyebilirim. ☺️
Forumda vakti ile Sayın ADAM'da, hayatı ve meşhur konuşması ile ilgili bilgiler vermiş. Wikipedia'da da doyurucu bilgiler mevcut. Hatta anti-Masonik bir kaynakta da bu konuşmadan bahsederken, Büyük Atatürk'ün 1927 tarihli bir konuşmasında, bu konuşmadan esinlendiği iddia edilerek Masonluk ile ilişkilendirilmek istenmiş. Sanki esinlenmiş olsa dahi sözlerinde kötü bir şey varmış gibi beyhude çabalar...
Genel olarak gördüğüm hayatından çok konuşması Masonluk açısından önem arz etmektedir. Hatta konuşmasının bir kısmı diyelim. Zira Sayın ADAM'da bir kısmını katmıyorum demiş.
Sonuç olarak değerli bir kişi ve de değerli bir konuşmayı araştırmamıza vesile olduğunuz için teşekkür ederim.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 13, 2020, 07:36:45 öö
Yanıtla #15
  • Yeni Katilimci
  • *

Madame Guyon.
Okuduğum kaynakta olabilir diyor.
Sevgiler ve Saygılar

Nisan 13, 2020, 10:13:09 öö
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Açıklamam yanlış olmuş olabilir. Benim tahminim diyelim.
Madame Guyon'un sekreterliğini yaptığı dönem de o isim üzerinden yayın yapmış olabilir.
Yanlışsa kusura bakmayın. Cevap çıkmazsa sizden sabırsızlıkla bekliyoruz.
Sevgilerimle ve Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Nisan 13, 2020, 10:41:47 öö Gönderen: NEV.AY »

Nisan 13, 2020, 10:40:30 öö
Yanıtla #17
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Dediğim üzere son sorduğum Masonik bir bilgi değildir. O dönemde yazışmalar mektup usulü idi malum. Pek çok mektup özel bilgi içerdiğinden yazanlar kod isim kullanabiliyordu. Hatta öyle ki Francis Bacon ve Rozkrua'lar şifreli yazım tekniği uyguluyordu. İlgilenenler Bacon Cypher terimleri ile bakabilirler. Şifrelemeye kadar gitmeseler de Jakobitler aralarında kod isim kullanarak yazışıyorlar demiştik. O dönemde Ramsay'e seçilen kod isim ''Öncü'' anlamına gelen ''Van'' imiş.

Bunları neden gündeme getirdim. Masonik yazında bir kesim bu olaydan bahsetmeden geçemeyeceği için Ansiklopedi ya da kitaplarında ''Ramsay Söylevi'' diye bir maddede, işte 1736-1737'de okunan bir Büyük Yasalar Sözcüsü nutku olarak değinip geçerler.

İlginçtir, Ekose ritlerle ilgilenenler bile bu tuzağa düşmüşlerdir. Söylev, hatta bazı maddeleri önemli AMA yazar ve hangi şartlar bunu doğurdu pek eğilinmez...

Ben de bunu gündeme getirmek istedim. Hariciler için bir genel bilgi olabilir belki ama Mason kardeşlerim için de üzerine düşünülmesi gereken bir paragraftır bu.

Zira Ramsay'in gelişimi, İskoçya'da bir çocukken Presbiteryen baba Episkopal annenin oğlu, ne şekilde kendini Fransa'da ve hatta Roma'da aristokratlara eğitmen olarak buldu; Royal Society üyeliğinden, Spalding Gentilmens Club'a, Mason localarına varan gelişim ile mistikler ve Katolikliğe geri dönüş çemberine girdi... Ramsay'in hayatını anlamak o dönemdeki belki de mezhep ve din, aristokrasi ve taht savaşları konularını anlamayı ve Masonluğun başlangıcındaki evreleri yakalamayı sağlayabilir.

Bunu gündeme getirmek istedim.

Şövalye Ramsay'in Keyhüsrev'in Yolculukları (sonraki baskılarında) ve buna eklenmiş olarak Pagan Teolojisi ve Mitolojisi Üzerine Bir Çalışma  isimli bir kitabı var. Bu kitabın Irmak M. L. tarafından bastırılmış halinin ilk 98 sayfası bu bahsettiğim hayatı özetliyor. Ben çok beğendim. İlgilenenlere de öneririm.

Nisan 13, 2020, 01:54:07 ös
Yanıtla #18

Dediğim üzere son sorduğum Masonik bir bilgi değildir. O dönemde yazışmalar mektup usulü idi malum. Pek çok mektup özel bilgi içerdiğinden yazanlar kod isim kullanabiliyordu. Hatta öyle ki Francis Bacon ve Rozkrua'lar şifreli yazım tekniği uyguluyordu. İlgilenenler Bacon Cypher terimleri ile bakabilirler. Şifrelemeye kadar gitmeseler de Jakobitler aralarında kod isim kullanarak yazışıyorlar demiştik. O dönemde Ramsay'e seçilen kod isim ''Öncü'' anlamına gelen ''Van'' imiş.

Bunları neden gündeme getirdim. Masonik yazında bir kesim bu olaydan bahsetmeden geçemeyeceği için Ansiklopedi ya da kitaplarında ''Ramsay Söylevi'' diye bir maddede, işte 1736-1737'de okunan bir Büyük Yasalar Sözcüsü nutku olarak değinip geçerler.

İlginçtir, Ekose ritlerle ilgilenenler bile bu tuzağa düşmüşlerdir. Söylev, hatta bazı maddeleri önemli AMA yazar ve hangi şartlar bunu doğurdu pek eğilinmez...

Ben de bunu gündeme getirmek istedim. Hariciler için bir genel bilgi olabilir belki ama Mason kardeşlerim için de üzerine düşünülmesi gereken bir paragraftır bu.

Zira Ramsay'in gelişimi, İskoçya'da bir çocukken Presbiteryen baba Episkopal annenin oğlu, ne şekilde kendini Fransa'da ve hatta Roma'da aristokratlara eğitmen olarak buldu; Royal Society üyeliğinden, Spalding Gentilmens Club'a, Mason localarına varan gelişim ile mistikler ve Katolikliğe geri dönüş çemberine girdi... Ramsay'in hayatını anlamak o dönemdeki belki de mezhep ve din, aristokrasi ve taht savaşları konularını anlamayı ve Masonluğun başlangıcındaki evreleri yakalamayı sağlayabilir.

Bunu gündeme getirmek istedim.

Şövalye Ramsay'in Keyhüsrev'in Yolculukları (sonraki baskılarında) ve buna eklenmiş olarak Pagan Teolojisi ve Mitolojisi Üzerine Bir Çalışma  isimli bir kitabı var. Bu kitabın Irmak M. L. tarafından bastırılmış halinin ilk 98 sayfası bu bahsettiğim hayatı özetliyor. Ben çok beğendim. İlgilenenlere de öneririm.

Alalım, okuyayım.  :)

Teşekkürler bilgilendirme için sayın ANARCHOSA.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Nisan 13, 2020, 03:47:57 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Chavelier Ramsay hakkinda ilk defa iki sayfadan fazla yazi okudum.

Konu birazcik Ingiltere ile ilintilendigi icin yolda buldugum bakis acilarini paylasmak istedim.

1275 te Alman Ustad Erwin von Steinbach in Straasburg’ taki Buyuk Loca calismalarini goz onunde tuttugumuz zaman 1717’de Londra’ da kurulan Premier Grand Lodge of England ’in ne ilk ve ne tek oldugu hakkinda farkli fikirler olusturulabilir.

14yy sonlarinda yaziya dokulen “Die Strassburger Steinmetz Ordnung’ i Anderson yasalarinin yanina koyamazmiyiz…

Peki o zaman UGLE neden su an bildigimiz masonlugun munhasirlik patentini kimse ile paylasmak istemiyor, kita-Avrupa nin bu kadar 'katkisi oldugu halde...

Kaldi ki spekulatif masonluk 1717 de baslamamista olabilir. Neden mi…
Krallarin ve soylularin operatif localarda calismayacagini varsayarsak o zaman (esoterik anlamda) localarda ne yapiyorlardi…

Ornegin:
Vitruvius ‘De Architectura’
Christine de Pizan   

Fakat hali hazirda degismeyen birsey var, o da, eger UGLE tarafindan taninmamissaniz dunya uzerindeki diger taninmislarin calismalarina katilamiyorsunuz... simdilik. Bu da sadece bir tercih.