Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Adem’in Yaratılışı - Michelangelo  (Okunma sayısı 462 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 01, 2020, 06:35:40 ös
Yanıtla #10

Sistine Şapelindeki bu eserde, arkadaki meleklerden birinin el hareketi, ademin sağ el hareketine çok benziyor.
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2020, 06:40:29 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Mayıs 01, 2020, 07:26:36 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet ama sizce nasıl bir bağ kurabiliriz sayın Tık-Tik-Tak?
Ben resme bakıp Adem'in yalnız kaldıkça felsefe yapmaya başladığını ve Tanrı ile çevresindekileri de zihninde yaratmış olduğunu da çıkarır gibiyim.
« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2020, 07:28:50 ös Gönderen: Özgürefe »
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 01, 2020, 08:27:51 ös
Yanıtla #12

Evet ama sizce nasıl bir bağ kurabiliriz sayın Tık-Tik-Tak?
Ben resme bakıp Adem'in yalnız kaldıkça felsefe yapmaya başladığını ve Tanrı ile çevresindekileri de zihninde yaratmış olduğunu da çıkarır gibiyim.

Sayın Özgürefe;

Bu durum, homo sapiens'in Mitokondriyal düzeyindeki varlığını,başlangıcını tanımlama arzusunun sezgisel yansımasıdır.İnsan, insan olduğu için mi değerlidir; yoksa tanrı var ettiği için mi?.Rönesans,din ve mantığın; hümanizm ve dogmaların nadiren yaklaşabildiği anlardandır.Yine de bu uzlaşı kırılarak ufak çatışmalarla çizimlere yansımış.

Örnek: Alt resimdeki Papa II. Julius; kırmızı,mavi,turuncu giyerek,eril,dişil ve tanrısallığı içinde bütünlediğini ima ederken,Michelangelo'nun
  soldaki meleğe yaptırdığı sağ el hareketi hem fikir olmadığını gösteriyor.

Felsefe hakkında söylediğinize gelirsem;
İnanın ne düşündüğünüzün,ne düşündüğümüzün bir önemi yok.Siz,ben; onlar ne düşünüyorsa o düşünceleri yaşıyorken buluruz kendimizi

Sevgiler

« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2020, 08:40:48 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Mayıs 01, 2020, 08:56:45 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hür düşünce ile düşünelim o zaman daima ki, o doğrultuda yaşam bulalım. Ne büyük bir özgürlük özgür düşünmeyi bilene...
Sevgiler ve saygılar sayın Tık-Tik-Tak.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...