Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Tefekkür odası  (Okunma sayısı 813 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 11, 2020, 02:06:16 öö
Yanıtla #10
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *
  • İleti: 37
  • Cinsiyet: Bay

Sayın forum üyesi haricilerin (ben bu tanımı pek sevmesem de kullanıyorum.. bu biraz ayrı bir konu, belki bir gün tartışılır), özellikle masonluğun en bilinen, en temel taşı olan simgelerine olan meraklarını anlasam da, ısrar ile net anlamlar arama çabalarını, ileri de belki de aydınlanacakları (tekris olacakları) zaman, ön yargıya düşmelerine sebep olabilecek sonuçlara koşarak gitme arzularını anlamıyorum. Bunu anlamıyorum diyorum, lütfen yanlış anlaşılmasın, bireysel bir durumu yazıyorum. Derece yükseltme törenine beraber katıldığım bir kardeşim, bekleme alanında sohbet ederken kendisinin (yükseltileceğimiz derecenin) ritüelini internetten bulup okuduğunu, isterse anlatabileceğini söylediğinde de aynı tepkiyi vermiştim.


Konu başlığı, sorulan sorudan bağımsız olarak, masonluk ile ilgisi, ileri de bir gün bu mesleğe girmeyi düşünen biri iseniz, size en büyük tavsiyem, bol bol ezoterizm, hermetizm, simya gibi konuları okuyun. Felsefe okuyun. Muhakkak dinler tarihi okuyun. Simgecilik ile ilgili araştırmalar yapın. Ama masonluk ve simgeleri ile ilgili enerjinizi tüketmeyin. Gerek yok. Masonluk ne kuş konduruyor, ne de bilmediğiniz, öğrenemeyeceğiniz bir şey sunuyor. Sadece tavsiye ettiğim konuları kullanarak (hemen hemen tüm insanlık tarihi oldu sanırım) özellikle erdemler üzerine size mesajlar veriyor. İyi bir insan olmayı öğütlüyor. Ve tüm bunları yaparken de, sizin bu yolu görmenizi ve bu yoldan yürümenizi bekliyor.


Bu yüzden, özellikle masonik simgeler ile ilgili sorularınıza çoğu zaman net cevaplar alamazsınız. Bu, masonların bilgisizliği veya bu yolu görememiş olmaları gibi de algılanmamalıdır. Sadece masonik inisiyasyon yaşamış, belirli bir süre de bu mesleğe vaktini vermiş olan herkes bilir ki; her birey kendi yolunu kendi bulmalıdır.


F.
- SIC LUCEAT LUX VESTRA


Mayıs 11, 2020, 02:32:12 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 272
  • Cinsiyet: Bay

Sayın Fëanor, öncelikle verdiğiniz tavsiyeler için kendi adıma teşekkür ederim. Araştırılması gereken konuların sıralaması konusunda çok haklı olduğunuzu düşünüyorum. Ama şu an böyle düşünüyorum. Geçmişte ben de o hatalara düştüm. Araştırdıkça Masonluk hakkında aslında hiçbir şey bilmediğimi anladım. Ön yargılarımın çoğunu atıp da gelmiştim lakin Tefekkür Hücresi'nde bulunan sembollere veya diğer sembollere takılıyordum.
Forumda üye olarak yeni olmama rağmen üye değilken de epey okumalar yapmıştım. Lakin doğru yere odaklanmamışım. Bahsettiğiniz yolların doğru yollar olduğunu yeni görüyorum. Vurgu yaptığınız konuları daha çok araştıracağım.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...