Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Araştırma  (Okunma sayısı 620 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 14, 2020, 07:11:14 ös
Yanıtla #10

Karenin kusursuzluğunu ölçmek için nokta(Göbek deliği) ve daire gerekir.Kare dünyevi(eril),daire uhrevi(dişil).Daire ve nokta güneşin sembolüdür(tartışılır).Daire sonsuzluk, nokta ise onun içindeki andır.Kare-gönye; göbek deliği-G ; pergel- dairedir.Kare, sol beyin;daire sağ beyindir.Kare, boaz;daire,jakin.Göbek deliği (G) altın oranı yaratımı simgeler; dişil dairesel çizgiler ile eril düz çizgilerin mükemmel yaratımını.
Bunları unutmuştum hatırlamak iyi oldu.
Sen Özelsin

Mayıs 14, 2020, 07:44:03 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tipini pek benzetemesem de Jül Sezar ile Mimarı Mamulla demek istiyorum.
Bu ilk verdiğim yanlış cevaptı ve bu yüzden düzeltme yapmaya gerek yok belki de ama o önemli kişinin adını yanlış yazdığım için düzeltme yapmanın yerinde olduğunu düşündüm. Yazmaya çalıştığım kişi" Mamurra "olacaktı.

Mamurra, MÖ 1. yüzyılda yaşamış ve Jül Sezar'ım emrinde görev yapmış asker.

Mamurra, İtalyanın Formiae kentinden gelen bir Equestriandı.[1]Horace bu şehri "Mamurrae şehri" olarak adlandırdığı için ailesinin şehrin ileri gelenlerinden olduğu kabul edilir.[2]

Sezar'ın ordusunda bulunduğu Galyada praefectus fabrum (Mühendislerin prefect'i) olarak görev yapmıştır.[1] Catullus tarafından yazılmış bir şiirden anlaşıldığına göre Büyük Britanya, Pontus ve Hispania,[3] ve ilave olarak iç savaşta da görev yapmıştır. Bu sırada Sezar'ın ordusu tarafından tutulan kayıtlara göre MÖ 55 yılında Ren nehri üzerine hızla inşa edilen bir köprünün,[4] MÖ 54 yılında Britanya'nın işgali sırasından tasarlanan ve inşa edilen yeni tip gemilerin yapımında,[5] ve MÖ 52 yılında Alesia'nın tahkim edilmesi görevlerinde bulunmuş olmalıdır.[6]

Mamurra, ordudaki görevi ve Sezar'ın himayesi sayesinde hatırı sayılır bir servet sahibi oldu.[3][7] Cornelius Nepos'a göre Caelian tepesindeki evini mermerle kaplatan ve yine mermerden yekpare sütunlar yaptıran ilk kişiydi.[1] Catullus, onun kadın düşkünü tabiatını ve skandallarla dolu hayatını ona Latince penis anlamında kullanılan bir argo sözcük olan "mentula" takma adını takarak eleştirmiş ve dahası Sezar ile eşcinsel ilişkiye girmekle suçlamıştır.[3][8] Bu iddia daha sonraki yıllarda Sezar'ın karakterin bir parçası haline gelmiş ancak Catullus Sezar'dan özür dilemiş ve akabinde Sezar tarafından yemeğe davet edilmiştir.[9]. (Wikipedia)
Konuyu dağıtmak istemedim. Hatam için özür dilerim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2020, 07:52:10 ös Gönderen: Özgürefe »
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 14, 2020, 09:09:19 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Millattan once 1 yy’da yasayan Vitruvius Architectura adli kitaplarinda mimari sanatinin pratik formullerinin ( Roma betonunun formulu) yaninda mimariligin ezoterik yonleri uzerinde de genisce durdu. Sanirim Leonardo da Vinci Vitruviusmen’ de o’nun bu bakis acisini (kismen veya isaret etmek icin) resmetmistir.

Bunun yaninda Kitaplarinin (yeniden) kesifleri Suleyman Tapinaginin ortacag alegorisinin yeni bakis acislarina donusumu icin de oncu rol almistir(1).

Vitruvius bauhutlerin (operatif masonlugun) esoteri ( spakulatif de denilebilir mi ?) ile yekvucut olmasinda etken rollerden birisini oynamistir diyebilirmiyiz… Tarihi baglantilar acisindan...

(1) William J Hamblin & David Rolph Seely 'Suleyman'nin Tapinagi , mitler ve tarih

Mayıs 14, 2020, 10:50:46 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de mimarlık tarafına dair bir katkı yapayım. "Architectura" adlı eserinde;  başarılı bir mimarlık için "Utilitas, Firmitas, Venustas" (sırasıyla kullanışlılık, sağlamlık, güzellik) etmenlerinin olması gerektiğini söylemiş.
Saygılarımla.
no one

Mayıs 15, 2020, 09:01:07 öö
Yanıtla #14
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Kıymetli katkıları olan sayın üyelere teşekkür ederim.

''Geometri mimaride çok işe yarar. Bize cetvel ve pergelin faydalarını, gönye, düzeç ve şakulü doğru kullanmayı öğretir.'' Vitruvius

Vitrruvius yazdığı Mimarlık Üzerine 10 Kitap ile mesleğin temellerinde önemli rol oynamıştır. Hatırlamak gerekirse: Diyonisos İşçiler, Roma Kolejleri, Como Ustaları, Gildler, Korporasyonlar, Localar mesleğin oluşumunda önemli bir yer alır. Roma Kolejleri kendine özel yasaları ile özerk yapılardır. Üyelerinin ise sadece inşa konusunda değil entellektüel düzeyde de gelişimi için çalışmalar yapar.

Vitruvius'da meslekte sonradan kralî sanatlar denen diğer bilim ya da sanatların da öneminin altını çizmiştir. De Architectura isimli eserinde aşağıdaki şekilde tarif etmiştir. İngilizce kaynaktan alıntılıyorum. Özetle bir mimarın tüm sanatlarda yetkin olmasını öğütlemektedir.

''The architect should be equipped with knowledge  of many branches of study andvaried kinds of learning,  for  it is by his judgement  that all work done by the other arts is put to the test. This knowledge is the child of practice and theory. Practice isthe  continuous  and  regular  exercise  of  employment where  manual  work  is donewith  any necessary material according to the design  of a drawing. Theory,  on theother hand, is the ability to demonstrate and explain the productions of dexterity onthe principles  of proportion.It  follows, therefore,  that  architects who have aimed  at acquiring manual skillwithout  scholarship  have  never  been  able  to  reach  a  position  of  authority  tocorrespond  to  their  pains,  while  those  who  relied  only  upon  theories  andscholarship were obviously hunting the shadows, not the substance. But those whohave a thorough  knowledge  of both, like men armed at all points, have the soonerattained  their object  and carried  authority with them...Let  [the architect] be educated,  skilful  with the pencil, instructed  in geometry,know  much  history,  have  followed  the  philosophers  with  attention,  understandmusic, have some knowledge of medicine, know the opinions of the jurists, and beacquainted with astronomy and the theory  of the heavens.''
Alterius non sit qui suus esse potest

Mayıs 15, 2020, 09:06:32 öö
Yanıtla #15
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Kıymetli üyeler,

Bu forum gerçekten önemli bir amaca hizmet etmektedir. Masonlar onu mu yapar bunu mu yapar, içeri sağ ayakla mı girer sol ayakla mı girer gibi anlamsız konuların uzun uzadıya tartışılması, dönüp dolaşıp sorulması bir yana; mesela şu konuda olduğu gibi, gerçekten araştırmaya ve kendini geliştirmeye niyetli kişiler pek çok Mason'un bile duymadığı konularda kendini yetkinleştirme şansına sahiptir.

Bizi ışığa arayış ve bilgi kavuşturur...

Mayıs 15, 2020, 09:19:42 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

''Geometri mimaride çok işe yarar. Bize cetvel ve pergelin faydalarını, gönye, düzeç ve şakulü doğru kullanmayı öğretir.'' Vitruvius

Sayın ANARCHOSA, Geometrinin mimari için önemi gerçekten de tartışılamaz. Simgesel olarak G harfi masonlar için ne demek?  Daha önce bu soruyu bir defa daha sormuştum.Saygılarımla

« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2020, 09:23:08 öö Gönderen: ANARCHOSA »
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.

Mayıs 15, 2020, 09:25:07 öö
Yanıtla #17
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sayın ANARCHOSA, Geometrinin mimari için önemi gerçekten de tartışılamaz. Simgesel olarak G harfi masonlar için ne demek?  Daha önce bu soruyu bir defa daha sormuştum.Saygılarımla

Bir soruyu sorup cevap alamamanın üç sebebi olabilir:

1. Sorduğunuz sorunun cevabını muhattabı bilmiyordur.
2. Sorduğunuz sorunun cevabı herkese verilmemelidir.
3. Soran kişinin yeterli araştırma yapmadan, sadece sormuş olmak için sorduğunu düşündüğünden ciddiye almamıştır muhattabı.

Siz bunlardan birine denk gelmiş olmalısınız...

Mayıs 15, 2020, 10:58:34 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

1. İnternet ortamında yapılan araştırmaların kaynağına hiç bir zaman tam olarak güvenmediğimden dolayı internetten herhangi bir araştırma yapmıyorum.
2. Herkes değil, sorularıma cevap arayan bir harici olarak soruyorum. Işığınızdan faydalanmak niyetim ama size daha önce de yönelttiğim soruların cevabını ya hiç alamadım ya da sorumun cevabı dışında hep bir öğüt aldım. Bu kötü değil aslında, beni daha çok araştırmaya ve okumaya yönlendiriyor.
3. Yine faydalanabilecek bir kaynak önergemizi isteyeceğim ve eminim ki siz yine bir kaynak ismi vermekten cok forum arşivinden yararlanmamı tavsiye edeceksiniz. ( Mesleğim gereği günün 10 saati ve bazen daha fazla zamanlar bilgisayar karşında vergi, banka, maliyet veya personel hesaplamaları yaptığımdan bilgisayar ve telefondan tiksinme noktasına kadar geldiğimi bildirmek isterim. Bu nedenle forum arşivini karıştırmaktan çok konuyla ilgili kitabı sahaflardan bulup okumak daha mantıklı gelmekte.)
Vereceğiniz bilgiler ve öğütler için tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2020, 11:10:21 öö Gönderen: Profesör »
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.