Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ben kimim?  (Okunma sayısı 1529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 16, 2020, 01:00:54 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Asagidaki yorum sahsidir, boyle olmali diye anlasilmamali.

Cumartesine ceyrek kala ustaca konulmus baslik cok anlamli. Ben kimim… veya bir kapinin uzerinde yazilan ‘Sen kimsin’ … Kronus’un torununun tapinaginin girisinde iddia edilen ‘kendini tani’… tabiri ile karsilastigimizda icimizde bir cizirtinin etkisini hissedemeyebilirmiyiz. Icimizdeki derinliklerden gelen sezgiyi anlamdirma ile mesgulken kum taneciklerinin asagiya suzuldugunun farkina bile varmiyoruz daha.

… ‘kaostan duzen’ olustu ve yeryuzunde çanlar calmaya basladi. Olculebilen,  herkes ve hersey icin ayni ve transformasyon gucune sahip olan zamanin olusmasi bir duzen getirdi. Gunler 24 saatten ve haftalar 7 gunden olusur. Sahip oldugumuz bu zamani pozitif ve verimli sekilde kullanabliriz, bunun yaninda bu zamanimizi negatif ve anlamsiz ugrasilar ile de harcayabiliriz. Gunumuzu üc esit sekiz saate bolup uzerinde dusundugumuz sekildede kullanmakta serbestiz.

Ama zamanin dunyadaki boyutunun bir siniri olmali. Kacinilmaz siniri tirpan koyar, zamani gelen bir bugday hasadi gibi. Hasada ugramak bir duzlemdeki zigzagli cizginin sonuna nokta koyup baska bir duzlemde devam etmektir. 

Bu iki sembol ic-karartici gelebilir, cunku bize hayatin geciciligini ve ölumu hatirlatiyor. Ama bu sahip oldugumuz zamanimizin onemini pekistirmemizi de saglayabilir ki buna aciksak. 
« Son Düzenleme: Mayıs 16, 2020, 01:04:29 ös Gönderen: midyad »

Mayıs 16, 2020, 01:01:17 ös
Yanıtla #11
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Yedi denilenler çocukları olan Titanlar.

Ancak zamandan kurtulup, onun dışına  çıkınca  Olympos 'un tepesine oturup TANRILARA DÖNÜŞEBİLİYORLAR!
Titanlar ve Tanrılar hep 12 dir. Zodyak yani göksel olandır.

Dikkat ederseniz, Uranus oğlu Satürn oğlu Jüpiter (Zeus)... Yolculuk dışardan içeri doğrudur. En içeriye ulaşıldığında çok olanlar yok olur. Bir ve tek olan Güneş ortaya çıkar. Güneşin simgesi de bir çember içerisindeki tek noktadır.

Göksel bir olay olan Güneşin çekimine karşın Jüpiterin varlığının Güneş Sistemine denge getirmesi, iç gezegenleri oluşturma ve astreroidleri temizleyerek yaşama yol vermesi de yorumlara katılabilir...
Alterius non sit qui suus esse potest

Mayıs 16, 2020, 01:49:43 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Zaman yokken Kaos vardı. Ama zamandan kurtulunca Tanrılara dönüşebiliyorlar. Bu durumda içe dönüp zamandan kurtulunca noktaların noktası da olunabilir ve Kaos geri gelmez yani?..
Güneş deyince, Süper Novalar geldi aklıma ve en sonunda Kara Delik olmaları... Bu bir nevi "hiçlik" olabilir mi birey için?
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 20, 2020, 11:58:58 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin ANARCHOSA'nin itirazi olmazsa geldigimiz yolu biraz daha uzatmak istiyorum.

Ifade edildigi gibi Kronos, ayni zamanda dogumdan olume olan lineaire, yatay ve olculebilen (takvim, kronometre, kronoloji ve saat ile) zamani temsil eder. Ayrica astroloji ve bazi esoterik olusumlardada karsilasabilen diger sembolleri uzerinde kisaca duruldu.

Konuyu tamamlamak adina Kronos ile devam etmenin gerekliligine inaniyorum, devam etmedigimiz halde bir olguyu eksik veya madalyonun diger yuzunu karanlikta birakacagimizi dusunuyorum. Madalyonun diger tarafi forumda olus sebeblerimizden birisi de olabilir.

Her yorum ve fikir yurutme insanda bir merak uyandiriyor. Sahsen bunlari olusturulan basliklardan sonra okumaya basladim.

O zaman basligi asagidaki gorsel ( Kronos'un sagindaki) icinde dillendirebiliriz, evet, ayni zamanda asi de olan ben kimim?