Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadın Masonluğunda bilinmeyenler!  (Okunma sayısı 713 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 22, 2020, 06:32:08 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili forum üyeleri, bir süredir pandemi yakınımızdaki ile aramızı açarken uzaktaki ile mesafemizi kısalttı. Hemen hemen hepimiz Zoom vb. Programlarla toplantılara katılıyoruz. Bu akşamda bir seri olarak yapılan ve farklı kardeşlerin sunduğu bir toplantıya katıldım.

Bu toplantılarda HKEMBL den , UGLE den, Trinidad Tobago'dan Gürcistan'a, ABD'den İsveç'e pek çok kadın ve erkek kardeşle buluşuyoruz.

Bu akşam da UGLE'nın Araştırma Locası Quatour Coronati'nin Saygıdeğer Üstadı (Üstadı Muhterem) Andreas kardeşin bir sunusu vardı.

Bir slayt görseli buraya koyacağım. Bakın ne diyor 1405'te mesleklerde kadınların varlığı belgeli. Üstat Masonun dul eşi olarak çalışabileceği gibi, kendisi de mesleğe  girebiliyormuş!
Bitmedi, Andreas kardeş "Kadınlar giremez" kuralının 18. Yy icadı olduğunu da belirtti.

Ne garip değil mi?
Sayın Caliper, rica etsem ve de mümkün ise Sayın ANARCHOSA'nın bu yazısına da bir yorumda bulunabilir misiniz?
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 22, 2020, 07:21:24 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sevgili forum üyeleri, bir süredir pandemi yakınımızdaki ile aramızı açarken uzaktaki ile mesafemizi kısalttı. Hemen hemen hepimiz Zoom vb. Programlarla toplantılara katılıyoruz. Bu akşamda bir seri olarak yapılan ve farklı kardeşlerin sunduğu bir toplantıya katıldım.

Bu toplantılarda HKEMBL den , UGLE den, Trinidad Tobago'dan Gürcistan'a, ABD'den İsveç'e pek çok kadın ve erkek kardeşle buluşuyoruz.

Bu akşam da UGLE'nın Araştırma Locası Quatour Coronati'nin Saygıdeğer Üstadı (Üstadı Muhterem) Andreas kardeşin bir sunusu vardı.

Bir slayt görseli buraya koyacağım. Bakın ne diyor 1405'te mesleklerde kadınların varlığı belgeli. Üstat Masonun dul eşi olarak çalışabileceği gibi, kendisi de mesleğe  girebiliyormuş!
Bitmedi, Andreas kardeş "Kadınlar giremez" kuralının 18. Yy icadı olduğunu da belirtti.

Ne garip değil mi?
Sayın Caliper, rica etsem ve de mümkün ise Sayın ANARCHOSA'nın bu yazısına da bir yorumda bulunabilir misiniz?
Saygılar.

Bu konuda birçok defa yorum yaptım ama yine de yapayım.

Ben kim Masondur kim değildir ayırt edecek ehliyette bir insan değilim. Aslına bakarsanız hiç kimse bu konuda ehil değil.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Kadın Masonlarımız vardır. Ülkemiz Masonluk tarihindeki, ilk kadın aday başvurusu, 1921 yılında Varvara Foya tarafından yapılmıştır. Oldukça eskidir yani.

Tarihsel gelişim sürecinde Masonlukta iki ana akım oluşmuştur, Geleneksel Masonluk ve Liberal Masonluk. Geleneksel Masonluk; Kadın Mason Localarını düzenli saymaz, hatta onlarla Masonik ilişki kuran Büyük Locaları da düzenli saymaz. Ama Kadın Masonları Mason olarak kabul ederler.

10 Mart 1999'da UGLE tarafından, 1989'daki deklerasyonuna  ek olarak yayınlanan bildiriden çok kısa birkaç cümle paylaşacağım.

“ İngiltere  ve Galler de yalnız kadınlara özel iki Büyük Loca  vardır. Bunlar yalnız kadınları kabul etmelerinin dışında, uygulamalarında (çalışmalarında) muntazamdırlar. Ayrıca  bir tanesi de hem erkekleri hem de kadınları üye olarak  almaktadır (karma localar). Bunlar Büyük Locamız (UGLE) tarafından tanınmamaktadırlar ve karşılıklı ziyaretler yoktur...

Bununla beraber, Kadın Büyük Locaları ile zaman zaman ortak konularda görüşmeler yapılmaktadır. Bundan böyle Kardeşler, haricilerce sorulduğunda  [Her ne kadar bizim Büyük Locamız kadınları almıyorsa da] Hürmasonluğun erkeklere  mahsus olmadığını izah edebilirler.... "

Yani o Masondur bu değildir demek bana düşmez, UGLE de böyle düşünmüş yıllar önce. Tercihlerimiz gereği Masonik ilişkimiz yoktur sadece.

The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Mayıs 22, 2020, 11:37:49 ös
Yanıtla #12
  • ÖMBL Üyesi
  • Yeni Katilimci
  • *

https://twitter.com/ugle_grandlodge/status/1175784203419623424?s=21

Güzel bir fotoğraf. Bırakmak istedim şu köşeye...
(Tweet'te yapılan yorumlar da son derece aydınlatıcı)
- SIC LUCEAT LUX VESTRA

Mayıs 23, 2020, 07:32:26 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gerçekten güzel bir Kardeşlik fotoğrafı olmuş Sayın Fëanor.
Uzun boylu olan hanımefendinin kıyafeti daha doğrusu önlüğü çok sade. Mason kıyafetlerinde, yanındakilere de nazaran ilk kez gördüm. Nedeni hakkında biraz bilgi rica edebilir miyim?
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 23, 2020, 08:39:18 öö
Yanıtla #14
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Çırak önlüğü takıyor...
Alterius non sit qui suus esse potest

Mayıs 23, 2020, 10:01:32 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hanimefendi ciraksa duzenlenisinde bir goze carpma var ...

Mayıs 23, 2020, 12:13:14 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gıpta ile baktım.. pek mutlu oldum.. Umut oldu yüreğime
Sevgi ve saygılarımla..

Mayıs 26, 2020, 01:12:48 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bundan bir iki yıl önce yapmış olduğum açıklamalara yavaş yavaş adım atılabildiğini görmek insanı mutlu ediyor.Aslında insan derine daldığında ve bir söz söylediğinide bunun zaman içinde gerçekleşeceğini şaşırmamalı bence... en derin ve tabi saygılarımla herkese iyi bayramlar bu arada...Sizi sevmiyorum bu arada bilginiz olsun.
Hakikate inanıyorsan tesadüflere inanmayı bırak gerçekleri   G<ör