Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadın Masonluğunda bilinmeyenler!  (Okunma sayısı 1789 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2020, 09:33:02 ös
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Sevgili forum üyeleri, bir süredir pandemi yakınımızdaki ile aramızı açarken uzaktaki ile mesafemizi kısalttı. Hemen hemen hepimiz Zoom vb. Programlarla toplantılara katılıyoruz. Bu akşamda bir seri olarak yapılan ve farklı kardeşlerin sunduğu bir toplantıya katıldım.

Bu toplantılarda HKEMBL den , UGLE den, Trinidad Tobago'dan Gürcistan'a, ABD'den İsveç'e pek çok kadın ve erkek kardeşle buluşuyoruz.

Bu akşam da UGLE'nın Araştırma Locası Quatour Coronati'nin Saygıdeğer Üstadı (Üstadı Muhterem) Andreas kardeşin bir sunusu vardı.

Bir slayt görseli buraya koyacağım. Bakın ne diyor 1405'te mesleklerde kadınların varlığı belgeli. Üstat Masonun dul eşi olarak çalışabileceği gibi, kendisi de mesleğe  girebiliyormuş!
Bitmedi, Andreas kardeş "Kadınlar giremez" kuralının 18. Yy icadı olduğunu da belirtti.

Ne garip değil mi?
Alterius non sit qui suus esse potest

Mayıs 20, 2020, 09:49:12 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ANARCHOSA,
Haricî dünyanın bilgileri ile geniş bir yorum yapamayız lakin Masonluk deyince benim aklıma ÖMBL'nın hareket tarzı ve düşünce yapısı gelirdi hep. Hiçbir şey değiştirilemez olmamalı diye özgürlükçü ve liberal düşüncelerim mevcut.
Paylaşımınız beni genel anlamda mutlu etti ve anlamlı geldi.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 20, 2020, 10:11:26 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ayrıca konu ile alakalı olmasa da yeri gelmişken değinmeden geçemeyeceğim;
Foruma baktığımda genel olarak HKEMBL ve UGLE, Sizleri resmi olarak tanımıyor anladığım kadarıyla ama bu şekilde görüşülüyor ise bu da memnuniyet verdi bana.
Saygılarımla.

Mayıs 21, 2020, 12:03:51 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin ANARCHOSA,

Sizin ve bay Andreas’in dedigi gibi ‘kadinlar mason (veya uye) olamaz’ sarti son ucyuz yilin icadi olma fikri arastirmalar arttikca guclu bir konuma yerlesiyor.

Aslinda, bu sunî sart, krali sanatlar ile icra edilen kendi ulkusu ile de celismiyor degil. Iyi ki alternatif olarak biraz gec de olsa baslangicta Le Droit Humain kuruldu.

Inaniyorum ki Erwin von Steinbach’in kizi Sabrina von Steinbach ismini de duymussunuzdur.  Ayrica York ‘un 4 numarali yasalari da bu baglamda isaret edilen belgelerdir.

Guzel pozisyonunuzun tadini cikariyorsunuz… guzel bir duygu… devamini dilerim… Paylastiginiz icin de tesekkur ediyorum.

Mayıs 21, 2020, 12:06:09 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar, tanınma konusu forumda birçok defa tartışılmış ve çözümleri bulunmuştu. Örnek vermek gerekirse;

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19385.msg125678#msg125678

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=12371.msg77095#msg77095

https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=20033.msg130142#msg130142

Forum arşivlerini incelemenizin yararlı olabileceğini umuyorum.

Saygılarımla,
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.

Mayıs 21, 2020, 12:12:57 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba,
Sizleri de dünyaya getiren bir kadındır.. Ama bu yazıyı okuduğum için mutlu oldum teşekkür ediyorum paylaştığınız için..
Sevgilerle..

Mayıs 21, 2020, 01:20:33 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @ANARCHOSA nın paylaştığı minyatürdeki mavili Hanımefendi Christine de Pizan (1363-1430).  De Pizan'ın varlığından haberim yoktu. İyiki oldu.

Ortaçağda kadınların "meslek" hayatındaki varlıkları hakkında pek çok çalışma mevcutmuş. İkisinin adını paylaşmak isterim. Saygılarımla.

-  İnşaatta Kadınlardan: Erken Tarihsel Bir Bakış , Yılmaz Hatipkarasulu, PhD ve Shelley E. Roff, PhD, 2011

- From Haunted Chambers: The Lives of Early Woman Freemasons, by Karen Kidd, Cornerstone Publishers, 2009
no one

Mayıs 21, 2020, 02:26:43 öö
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mayıs 22, 2020, 03:36:25 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Foruma baktığımda genel olarak HKEMBL ve UGLE, Sizleri resmi olarak tanımıyor anladığım kadarıyla ama bu şekilde görüşülüyor ise bu da memnuniyet verdi bana.
Saygılarımla.

Burada doğru terminleri kullanmak önemli bence.HKEMBL ülkemizdeki diğer Büyük Localarla Masonik ilişki kurmuyor. Onun dışında birçok farklı alanda ortak çalışmaları vardır Büyük Localar arasında.

Tanımamaktan kastınız; HKEMBL diğer Büyük Locaların Mason olarak görmüyor şeklindeyse yanlıştır. Görüş ayrılıklarımızın olduğu aşikardır. Klişe bir deyiş olacak ama durumu en iyi tanımlayan deyiş bence: aynı amaca farklı yollardan giden Büyük Localar.
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Mayıs 22, 2020, 05:18:08 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygılarımla.

Burada doğru terminleri kullanmak önemli bence.HKEMBL ülkemizdeki diğer Büyük Localarla Masonik ilişki kurmuyor. Onun dışında birçok farklı alanda ortak çalışmaları vardır Büyük Localar arasında.

Tanımamaktan kastınız; HKEMBL diğer Büyük Locaların Mason olarak görmüyor şeklindeyse yanlıştır. Görüş ayrılıklarımızın olduğu aşikardır. Klişe bir deyiş olacak ama durumu en iyi tanımlayan deyiş bence: aynı amaca farklı yollardan giden Büyük Localar.
Evet Sayın Caliper, doğru terminleri kullanamadım, hatamı mazur görünüz.
Mason olarak görüyor olduğunuzu anlıyorum ama gerek Masonik ilişki kurulmayışı gerekse ÖMBL'dan HKEMBL'na geçmek isteyen bir Masonun (yanlış bilmiyorsam) yeniden tekris edilmesi ve birinci dereceden başlaması söz konusu galiba. Oysa tam tersi bir geçişte Mason bulunduğu dereceden devam ediyor sanırım.
Elbette farklı çalışma şekilleri veya fikirler olabilir. Nihayetinde harici Dünyadan birazını anlayabiliyoruz. Lakin kalbimin arzu ettiği, farklı yollardan aynı yere giderken daha sıkı omuz omuza olunmasıdır. Öyle değildir demiyorum ama çok öyle gözükmüyor.
Yıllar önce daha fazla yakınlaşmalar olmuş ama bir şekilde (forumda bazı sebepleri sıralanmış) sonuç alınamamış. Bu üzücü geldi bana.
Sayın ANARCHOSA'nın görüşme haberi de mutluluk verdi sadece.
Saygılarımla.