Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kitap Önerileri  (Okunma sayısı 876 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 22, 2020, 02:41:28 ös
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Değerli üyeler,

Kendisi harici olmakla birlikte Masonluk üzerine araştırma yapan ve değerli eserler üreten pek çok kişi vardır.

Kitaplarının içeriği doğru veya yanlış yargısında bulunmamakla birlikte burada Orhan Koloğlu'nun (kendisi yakın zamanda vefat etti) dört çalışmasını vereceğim. İlki bağımsız, sonraki üçü seri şeklindedir denilebilir.

Ne okusam diye düşünenler bu eserleri düşünebilirler. Hatta öyle ki zayıf bir iddia olarak sunsa da Abdülhamit'in de Tekris olduğuna varan iddiaları okuyabilirler.

İslam Aleminde Masonluk

Abdülhamit ve Masonlar
İttihatçılar ve Masonlar
Cumhuriyet Dönemi Masonlar

Alterius non sit qui suus esse potest

Ağustos 05, 2020, 10:11:54 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir okuma tavsiyesi de ben vereyim: Thierry Zarcone, "İslamda Sır ve Gizli Cemiyetler" Kabalcı Yayınevi

Saygılarımla
no one

Kasım 20, 2020, 08:42:05 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İslam aleminde masonluk kitabını sipariş ettim.
Öneri için teşekkürler.

Birde hulki cevizoğlu nun masonluk ve rotaryenlik kitabını da sipariş ettim. Okudunuz mu?
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Kasım 21, 2020, 09:39:29 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

İslam aleminde masonluk kitabını sipariş ettim.
Öneri için teşekkürler.

Birde hulki cevizoğlu nun masonluk ve rotaryenlik kitabını da sipariş ettim. Okudunuz mu?

Hulki Cevizoğlu'nun "Masonluk ve Rotaryenlik" kitabını ben okudum. 10 yıldan fazla oldu okuyalı ama hatırladığım kadarıyla kitabın formatı hakkında bilgi vereyim.

Kitapta konuşulan asıl konu Masonluk. Kitabın girişinde Masonlukla ilgili, çoğunlukla Hulki Cevizoğlu'nun şahsi görüşlerini içeren bir bölüm var. Giriş bölümünde çoğunlukla antimasonik yazılar var.

Kitabın asıl içeriği, ebedi maşrıka intikal eden, Önceki Büyük Üstat En Muhterem Enver Necdet Egeran ile "Ceviz Kabuğu" programında yaptığı röportajın metinleşmiş hali.

Kısaca bu bölümün içeriğini de anlatayım; Önceki Büyük Üstat En Muhterem Enver Necdet Egeran'a Masonluk nedir gibi sorularla başlıyor röportaj. Ama asıl tartışma konusu 1965 olaylarında yoğunlaşıyor. Malumunuz Önceki Büyük Üstat En Muhterem Enver Necdet Egeran, 1965 olaylarında Suprem Konsey tarafından hedef tahtasına oturtulan birisidir. Çoğu Mason ve harici kendisini böyle tanır. Ama bence en önemli özelliği, Türk Masonluğunu muntazamlığa kavuşturan ve bu süreçte büyük emekleri olan bir insandır.

Masonluk hakkında fikir edinmek istiyorsanız, bazı bölümleri  taraflı ve yetersizdir. Ama 1965 olaylarını, olayın direkt muhataplarından birisi olan Önceki Büyük Üstat En Muhterem Enver Necdet Egeran'ın bakış açısıyla incelemek isterseniz size yardımcı olabilir.

Ayrıca şöyle bir durumda var; röportajın kitaplaşmış hali olduğu için, Hulki Cevizoğlu, Önceki Büyük Üstat En Muhterem Enver Necdet Egeran'ın sözünü çoğu zaman keserek araya giriyor, kontr soru soruyor. Bu da konuğun bir konuyu anlatırken, konu tam olarak bitmeden diğer konuya geçmesine neden oluyor.

Rotaryenlik kısmı ile ilgili yorum yapmayacağım. Forumdaki Rotaryen arkadaşaların yorumlaması daha doğru olur.

Dediğim gibi en az 10 yıl oldu bu kitabı okuyalı, hatta şu an elimde bile değil bu kitap, hediye ettim bir arkadaşıma. Yanlış hatırladığım bir şeyler varsa kusura bakmayın.
The Brotherhood of Man begins with the Manhood of the Brother.

Kasım 21, 2020, 10:26:19 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkür ederim sn. Caliper

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein