Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Menderes'in Son Mektubu!  (Okunma sayısı 23917 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 26, 2007, 04:28:25 ös
Yanıtla #20
 • Ziyaretçi

Kör ölür badem gözlü olur, kel ölür sırma saçlı...

Atatürk'ten sonra hiçbir siyasiyi tasvip etmem. Menderes'i sevmediğim kadar İsmet İnönü'yü de sevmem.

Ancak 27 Mayıs İhtilali, 12 Eylül darbesinden çok farklıdır. 27 Mayıs gerekli,  zorunlu, faydalı ve milli bir darbeydi. 12 Eylül ise gereksiz, zararlı ve Amerikancı bir darbeydi.

27 Mayıs, Atatük'ün Cumhuriyeti'ne yönelik ilk ve en büyük karşıdevrim hareketinin bozguna uğratılmasıdır. Kürt-İslamcı zihniyete sahip Menderes, Cumhuriyet'e meydan okurcasına "istersek hilafeti bile getiririz" ve "ben istersem odunu bile seçtiririm" diyordu ama son nefesini darağacında hırlayarak verdi...

Fetullahçılarda Menderes'i çok severler çünkü kafası bozuk Said-i Kürdi'de Menderes'i çok severdi. Hatta Menderes'in Said-i Kürdi'nin elini öperken fotoğrafları vardır. Yani bir Atatürk düşmanının!

Menderes'i savunabilmek için Menderes döneminin politikalarına bakmak gerekir. Ekmek pahalılanmamış banane? Onca askerimizi Amerikan çıkarları uğruna Kore'ye gönderen, NATO belasını başımıza saran, bugünkü Akp'liler gibileri başımıza eken Menderes değilmidir? Türk'ü Araplaştıran yine Menderes değilmidir?

Sevgiler, saygılar


Eylül 26, 2007, 06:39:49 ös
Yanıtla #21
 • Ziyaretçi

peki ya onları asan mahkemeler yanlış karar verdiyse?onları asan mahkemeyi kim denetledi?
anlatmaya çalıştığım CHPnin o dönemde yaptığı faaliyetleri anlamak kanımca bu kurulun varoluşunun doğru olup olmadığı hakkında daha çok aydınlık verebilir bize

elbeeteki sizinde A.Menderesin asılmasını kötü karşıladığınızı A-N-L-A-D-I-M-
ecevit örneğini verirkende adnan menderesin asılmasını savunduğunuzu kastetmedim.tek söylemeye çalıştığım ondan daha kötü hükümetler olduğu idi .Asıl ifade amacımda asılmaları değil cezalandırılmaları dahi  yanlıştı dedim
A.menderesin sözlerine takılmanın çok doğru olduğunu sanmıyorum kaldiki yanlış ları olduğunu kabul ediyorum sonuna kadar.
özellikle söylediğiniz üzere  şahsiyetinde tamamiyle bir popilst olma söz konusudur.

chp den yola çıkarak tartıştığımız tahkim kurulundan ziyade basına yapılan kısıtlamalar da hemfikir olduğumuzu söyleyebilirim
Sayın VERİTAS

bu arada sadece merakımdan ötürü birşey sormak istiyorum enn çok beğendiğiniz hükümet hangisidir?

saygılarımla
Eylül 26, 2007, 10:22:33 ös
Yanıtla #22
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 654
 • Cinsiyet: Bay

   Tartışmalara ve polemiklere girmek istemiyorum oyüzden kimseyi hedef almıyorum ama bu yüzeysellik canıma tak etti tartışmayayım diyorum zorluyorlar birde bizleri ağzılarına gelen her şeyle suçlarlar hala şekilci ipteki cambazlarla oyalanan hala birşey biliyormuş gibi takılan tipler... onlara sadece acıyorum!Ve onları derin araştırmaları çok bilmişlikleri ile başbaşa bırakıyorum Allah ıslah etsin BİLİNÇLİ kardeşlerimizi ne diyelim...Bu halimizide onların sayesinde zaten!Biz ve biz gibi düşünenler bilinçsiz hep onlar haklıdırlar zaten...
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...


Eylül 26, 2007, 11:45:42 ös
Yanıtla #23
 • ZiyaretçiEylül 27, 2007, 12:29:17 öö
Yanıtla #24
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 562
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Leon Commandante, tahminimce aynı görüşe sahibiz fakat A.Menderes'in de hakkını yemeyelim. Kendisi A.B.D.'nin baskılarından çok bunaldığı ve S.S.C.B. ile arasını düzeltmeye çalıştığı bir dönemde darbe olmuştur. 27 Mayıs'tan yanılmıyorsam 1 hafta sonra Menderes'in programında S.S.C.B. gezisi vardı. Bu durum sizin gözünüzde de darbeyi biraz şaibeli kılmıyor mu?

Ayrıca Menderes, öğrenci olaylarından yer yer çıkan ayaklanmalardan bir ders almış ve Cumhurbaşkanı'na erken çözüm önerisi sunmuştur. Oysa rahmetli Celal Bayar buna gerek görmemiştir. Eğer erken seçim olsaydı ve sandıktan DP çıksaydı (ki şansı %50'ydi bana kalırsa) yine de yapılacak darbeyi gerekli görür müydünüz? Bence burada sorun hükümetlerde değil seçim sistemindedir. O dönemin meclis sistemini iyi etüt etmek gerekir.

Sayın Bilmeliyimgalilei yazılarımda belirttiğim gibi A.Menderes'in idamının müsebbibi olan herkesin muhakkak bir ceza (en ağır ceza) görmesi gerektiğini belirtmiştim. Ayrıca A.Menderes ve ekibini yargılayan mahkeme bir nevi Yüce Divan'dır. Genellikle cunta mahkemelerinde bir temyiz hakkı beklemek abesle iştigaldir, ama olmalı mıydı? Olmalıydı elbette daha önce de belirttiğim gibi.

Ben genellikle siyasilerin sözlerini ciddiye alırım Sn. Bilmeliyimgalilei, bence ülkeyi temsil eden insanların tabiri caiz ise eline, beline, diline hakim olması gerekmektedir. Başbakanın "ananı da al git" demesi şu an ne kadar tepkimi çekiyorsa sayın Menderes'in sözlerine de şu an bir tepkim vardır. Fakat sizi anlıyorum, ve haklılığımı savunmuyorum bu benim kişisel yapım.

Son sorunuza gelince Mustafa Kemal Atatürk'ün varlığını gösterdiği Cumhuriyet'in ilk 15 senesi haricinde diğer dönemlerden bir seçim yapamayacağımı söylemeliyim. Fakat II. Dünya Savaşı sırasında İsmet İnönü'nün dış işleri başarısını, Adnan Menderes'in zamanında köylere götürülen hizmet artışını, 74 Barış Harekatı sırasında tam bağımsız bir tavır sergileyen Sayın Bülent Ecevit'i, ülkede bir telekomünikasyon devrimi başlatan Sayın Turgut Özal'ı başarılı buluyorum.

Aynı şekilde II. Dünya Savaşı'nda askere verilen aşırı tavizler sonucu özellikle köylüde bir "jandarma fobisi"ne sebep olan İsmet İnönü'nün hatasını, emperyalist devletlere karşı bin bir güçlükle yapılan İstiklal Savaşı'nın ve laik cumhuriyetin getirilerine yeterli önemi vermeyen Adnan Menderes'i, 1999 ekonomik krizinin tetiğini çeken Bülent Ecevit'i, "benim memurum işini bilir" ve "ben zengini severim" vecizeleriyle ülkenin büsbütün yozlaşmasını sağlayan Turgut Özal'ı başarısız görüyorum.

Umarım anlatabilmişimdir.

Sayın LuckyEye2, eğer bildiğiniz ve buradaki arkadaşların bilmediği bir şeyler varsa bence onları bilinçlendirme işini Allah'a bırakmayınız. Kimse ben haklıyım demekle haklı yahut haksız olmaz, açıklaması getirilebilen her şeyin bir haklılık payı vardır. Ama ortada bir açıklama yoksa kimse "doğrusunuz" diyemez.

Saygılarımı sunarım...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo


Eylül 27, 2007, 01:07:36 öö
Yanıtla #25
 • Ziyaretçi

Sayın Veritas elbette kısmen aynı görüşteyiz. Bende Menderes'in asılmasını doğru bulmuyorum ancak onu demokrasi şehidi olarak gördüğümden değil hiçyok yere zaten duygusal olan halkımıza bir kahraman daha yaratıldığı için. Bu yüzden kör ölür .. atasözünü kullandım. Zira Menderes dönemi bahsettiğiniz gibi çok demokratik yada çok iyi bir şekildede geçmemiştir. Bu yüzdende ekmek pahalılanmamış bundan banane tabirini kullandım. Elbette 27 Mayıs'tan  1 hafta sonra Menderes'in programında S.S.C.B. gezisi var olabilir. Bu durum darbeyi şaibelide kılabilir. Ancak olaya birde farklı boyut olarak Menderes'i kimlerin Menderes yaptığına, kimlerin onu o mevkiye getirdiğine, ondan sonra kimleri vs. bulduklarına bakmalıdır.

Saygılarımla


Eylül 27, 2007, 05:20:36 öö
Yanıtla #26
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 654
 • Cinsiyet: Bay

  Sn. Veritas bu forumda biraz yenisiniz galiba burada öyle tipler vardır ki inat ederler işi hakarete götürürler 2+2=4 dür dersiniz onlar yok derler sen bilmiyorsun sen ısrar edersen ilk olarak bilinçsiz daha sonra daha değişik ithamlarada mağruz kalabilirsiniz ben artık yorulduğum için böyle üstü kapalı göndermelerle sadece ARİF olanlara mesaj gönderiyorum mağzur görün...
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...


Eylül 27, 2007, 12:34:59 ös
Yanıtla #27
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1091
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Veritaş peki şu sorulara tam anlamıyla cevap verebildiniz mi ?

öyleyse ;;
     
tamamiyle objektif bir şekilde kendi benliğime ve düşünenelere sorarım ki;

onları asanlar kimdi?
neyin savunucusu olarak ve kim(?) olarak ceza verme yetkisini gördüler
madem ki suçları T.C aykırı bir tutum ve yönetim sergilemekti hatta kimilerince "hainlikti"
buna nasıl birkaç kişi karar verebildi?
karar verenlere göre bu kadar mı haindiki bu insan intihar ettikten sonra sağlığı bozulan acı çeken bir adam daha sağlığına kavuşmadan  subay kollarında neredeyse sürüklenerek idama götürüldü??

Ben cevap vereyim.

Onu asanlar sen ve senin gibilerdi veritas bunu ne kadar kabul etmesende.
Güya laikliğin ve demokrasinin savunucusu ceza verdiler. Bunlara bu yetkiyide kimin verdiğinide biliyoruz.
Kimin hain olduğunu burda söylemem aykırı bir durum olur ama siz kimin bu konuda hain olduğunu ne demek istediğimi öteki cümlelerimden anlarsınız.
''Kızıl elmada buluşalım''


Eylül 27, 2007, 02:41:37 ös
Yanıtla #28
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 581
 • Cinsiyet: Bay

  Menderes gibi birini Haklı yada haksız ,asabilirmisiniz ?Evet asarsınız .fakat astıktan sonrada  onun tarihe mal olmasını engelleyemezsiniz.Buna sinirlenmeye yada kızmaya hakkınızda yoktur .İktidardaki Ölümün gücü bugüne kadar sadece Menderesi degil birçok lideri unutulmazlar arsına yerleştirmiştir .
  İster haklı görün ister haksız bu iş böyledir, menderesin kimi çevrelerce demokrasi şehiti gösterilmesine kızma hakkını nerden buluyorsunuz. ....Siz istediğinizi düşünün...Eger liderseniz boyununuza geçirilen haklı yada haksız bir urgan yüz yıllık bir iktidar köşkünün anahtarıdır.
  Ve Menderes bundan yıllar önce o köşke kutrulmuştur  ...........
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..


Eylül 27, 2007, 03:46:57 ös
Yanıtla #29
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 562
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Alaaddin,

Menderes ve ekibini asanlar Orgeneral Cemal Gürsel'in emriyle harekete geçen ekserisi küçük rütbeli subaylardır. Bunun arkasında A.B.D.'nin bir hareketi olabileceğini Sayın Leon Commandante'ye yazdığım cevapta "Niçin Menderes iki hafta sonra ki S.S.C.B. gezisini açıkladıktan sonra darbe oldu?" sorumla da göz önünde bulundurduğumu belli etmiştim.

İlkokul'da yapılan basit "okuduğumuzu anlayalım" metodlarını kullanarak bile benim Menderes'i asanların dönemin en yüksek cezasına çarptırılmaları gerektiğini söylediğimi anlayabilirdiniz, çünkü iki yerde bunu apaçık belirtmiştim. Fakat bazen insan hırslarına yenik düşüp gözü görmez olabiliyor.

O kadar merak ediyorum ki nasıl bir hızlı yargıyla, bu kurduğum cümlelerden benim A. Menderes'i asanlar gibi olduğumu çıkardığınızı...

Sayın LuckyEye2, sizin bezginliğinize benzer bir durumu daha önce yaşamıştım; anlıyorum. Fakat bu forumda o tarz bir hareketle karşılaşmadım hiç. Kendinizi tutamayıp bir şeyler yazmanız dileğiyle =)

Sayın Paragon'un da dediklerinin tamamına katılıyorum.

Saygılarımı sunarım...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
4477 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 03, 2007, 06:27:02 ös
Gönderen: Ittihatci
8 Yanıt
9545 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 19, 2009, 08:58:49 ös
Gönderen: cardiffmonster