Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: ölüm sizce nedir?  (Okunma sayısı 32015 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 17, 2018, 01:46:16 ÖÖ
Yanıtla #100
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 87
  • Cinsiyet: Bayan

Hiçbir şey ölmez herşey yaşar demek istiyorum. Çünkü bedenimiz değişime girer öldüğümüzde fakat ruhumuz daima dönüşüm içindedir.
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿


Aralık 17, 2018, 05:19:03 ÖS
Yanıtla #101
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 187
  • Cinsiyet: Bay

MERHABALAR
ölüm bir kara toprağın üzerine dökülmesidir sen o mezarı hapis olarak görürsün fakat o mezarın içinde bir kurtuluştur sen dünyada işkence çekmiş olabilirsin fakat sen o toprağa girdinmi orada iki şeye ayrıdır o iki şey iyi ve kötü iyiler harika bir mükafat alır amma ve lakin kötüler o mezarın hapisten beter olduğunu görür

ama konuya dönersek ölüm kurtuluştur kavuşmaktır ALLAH`a
SAYILARIMLA VE SEVGİLERİMLE


Aralık 17, 2018, 08:28:23 ÖS
Yanıtla #102


 ...Yaşamış olmaktır.

Sevgiler.
Sen Özelsin


Aralık 18, 2018, 10:48:30 ÖS
Yanıtla #103

Başlangıçtır. Ama benim asıl isteğim bu enkarnasyonumun son enkarnasyonum olması. Umarım ruhum olması gereken yere ulaşır.
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.


Aralık 19, 2018, 01:08:18 ÖS
Yanıtla #104

Bir üstteki yanıtıma ek olarak, konuyla dolaylı olarak alakalı (reenkarnasyon) www.felsefetasi.org ‘dan sayın Berk Yüksel’in bir yazısını paylaşmak istiyorum. Sisifos’un hikayesi.

Sevgiler.

Mitolojide Sisyphus’un (Sisifos) Hikayesi

👤yazan: Berk Yüksel


“Var oluş kaygısı kendi olma ya da olamama kaygısıdır.” Kierkegaard.

“Sisyphus’u gördüm, korkunç işkenceler çekerken: yakalamış iki avucuyla kocaman bir kayayı
ve de kollarıyla bacaklarıyla dayanmıştı kayaya, habire itiyordu onu bir tepeye doğru,
işte kaya tepeye vardı varacak, işte tamam, ama tepeye varmasına bir parmak kala,
bir güç itiyordu onu tepeden gerisin geri, aşağıya kadar yuvarlanıyordu yeniden baş belası kaya,
o da yeniden itiyordu kayayı, kan ter içinde…” Homeros

“Tanrılar Sisyphus’u bir kayayı durmamacasına bir dağın tepesine kadar yuvarlayıp çıkarmaya mahkûm etmişlerdi; Sisyphus kayayı tepeye kadar getirecek, kaya tepeye gelince kendi ağırlığıyla yeniden aşağı düşecekti hep…” “Tanrılar, yararsız ve umutsuz çabadan daha korkunç bir ceza olmadığını düşünmüşlerdi. Homeros’a göre Sisyphus ölümlülerin en bilgesi, en uyanığıydı. Ruhlar dünyasının yararsız işçisi olmasına yol açan nedenler konusunda ise kanılar farklıdır…”

Benzer iki anlatım sırasıyla şöyledir:

Sisyphus, kurnazlığı ve düzenbazlığıyla ünlüdür. “Aiolos’un oğlu, Korint kralı Sisyphus tanrı-ırmak Asopos’a, kızı Aigina’nın Zeus tarafından kaçırılmış olduğunu söyleyerek Zeus’u ele vermesine karşılık kalesi içinde bir pınarın akıtılmasını sağlar. Bu hainlik Zeus’un öfkesine neden olur. Zeus ona ölüm meleği Thanatos’u gönderir. Sisyphos, Thanatos’u zincire vurur; onu özgürlüğüne kavuşturmak için Zeus müdahale etmek zorunda kalır. İnsanların ölmemelerinin bir kaosa sebep olacağını düşünen Zeus, Hades’e Sisyphus’un yakalayacağına dair söz verir. Zeus’un emri ile Hades’e yardım eden Ares Sisyphus’u yakalar ve yeraltı dünyasına hapseder. Ölüler Ülkesine götürülen Sisyphus kaderine katlanmak istemez. Kendisine cenaze töreni yapmamasını karısından ölmeden önce istemiştir. Törensizliği hoş karşılamayan Hades, karısını cezalandırması için Sisyphus’un yeryüzüne dönme önerisini kabul eder. Ama yeryüzüne dönen Sisyphus tekrar yeraltına inmeyi reddeder. Sisyphus yıllarca yeryüzünde yaşayacaktır. Duruma çok kızan Hades, haberci tanrı Hermes’i Sisyphus’u yakalamakla görevlendirir. Kurnaz Sisyphus yıllar sonra Hermes tarafından yakalanarak, Hades’e teslim edilir ve Hades tarafından, kocaman bir kayayı elleri ile iterek, yüksek bir dağa çıkarmaya mahkûm edilir. Cezanın en kötü yanı, kayanın dağın tepesine dek geldikten sonra tam zirveye oturacakken aşağıya yuvarlanmasıdır, kaya asla dağın tepesinde durmayacaktır ve bu ceza sonsuza dek devam edecektir. Sisyphus, bir canlıya verilebilecek en büyük cezayla cezalandırılmış insandır.”

“Zeus, bir kartal biçimine girerek ırmak-tanrı Asopos’un kızı peri Aigina’yı kaçırmıştır. O sırada Korinthos kralı olan Sisyphus kızını her yerde aramakta olan Asopos’a Aigina’ya ne olduğunu söyleyeceğini bildirir. Ama bir de koşul ileri sürer. Asopos da buna karşılık Korinthos’a yeterince su verecektir. Zeus da bunun üzerine Ölüm Tanrısı Thanatos’u gönderir, Sisyphus’un canını alsın diye. Sisyphus Thanatos’u bağlayıp bir yere kapar ama bu kez de hiç kimse ölmez olur. O zaman da Hades yakınmaya başlar. Zeus, Ares’i gönderir bunun üzerine. Sisyphus yakalanır. Ama kurnaz Sisyphus bu konuda da önlemini almıştır. Hades’e inmeden önce karısına ölüler için yapılması gereken hiç bir dinsel töreni yapmamasını söylemiştir. Hades Sisyphus’u serbest bırakır. Sisyphus bir kez çıkınca yeryüzüne, bir daha geri dönmek istememiştir. İhtiyarlayıncaya değin Hades’e gitmemenin yolunu bulmuştur. Ama kaçınılmaz olarak gittiği zaman da işte o ağır cezaya çarptırılmıştır.” Suyu tanrıların öfkesine rağmen yeğ tutmuştur. Ruhlar ülkesinde bundan dolayı cezalandırılmıştır.

“Sisyphus o taşın birkaç saniyede bu aşağı dünyaya inişine bakar, yeniden tepelere doğru çıkarmak gerekecektir onu. Böylesine taşlarla didinen bir yüz, taşın kendisidir şimdiden! O kayasından daha güçlüdür.” diyor Albert Camus ve şöyle devam ediyor: “Sisyphus, tanrıların paryası, güçsüz ve ayaklanmış Sisyphus, düşkün durumunun tüm enginliğini bilir: inişi sırasında bunu düşünür. Kimi günlerde dönüş böyle acı içinde geçiyorsa, sevinç içinde de geçebilir. Yeryüzünün görüntüleri usa fazla takıldığı zaman, insanın yüreğinde keder yükselir: kayanın yengisidir bu, kayanın ta kendisidir.” Sisyphus kesinlikle bilinçlidir. “Karşı çıkmalıyım!” mantığı ile hareket eder. Bu deneyim yaşanacaksa bilinçli olarak, o mücadele ile yaşanmalıdır. Bir cezaya çarptırılıp umutsuzca sonsuza dek bir yükü taşıma mantığı ile değil. Bazı görüşlere göre; eğer Sisyphus yenilir ve acı çekmeye devam ederse bu tanrıların zaferi olur ancak o direniş gösterir ve zafer onun olur. Uygulaması her bireyin kendi hayatındadır.

“Albert Camus, insanın yasamın anlamsızlığına ve tüm baskılarına rağmen direnmek zorunda olduğuna dikkat çeker ve Sisyphus’u anlamsızlığı akıl ve bilinç gücüyle yenen insan kahraman olarak niteler.” Gölgesiz güneş yoktur karanlıksız aydınlık olmadığı gibi. Bu bilinçte olduğundan, geceyi, karanlığı, zorlukları tanır ve deneyimleyerek yaşar.

“Sisyphus, taşın düştüğü anlarda Camus’a göre içinde bulunduğu durumun saçmalığını kavrar, uyanır ve kaderiyle yüz yüze gelir. Bu an, Sisyphus’un bilince kavuştuğu andır. Ne zaman olacağı belirsiz bir kurtuluş umuduna bel bağlamak yerine, bu işkencenin sonsuza kadar süreceği gerçeğiyle yüzleşen ve bu kaderini kabul edip aşağı inerek taşı tekrar yukarı çıkartmaya başlayan Sisyphus, bir kahramandır artık. Bu boyun eğme değil, başkaldırıdır. Çünkü tanrılar, sonsuz bir işkence cezasıyla elinden tüm ümidini alarak ona kötülük yapmak istemişler, ümidini kaybeden Sisyphus ise, bu kaderiyle yüzleşerek ve uyanarak kendi kurtuluşunu yaratmıştır.” Sisyphus kurtuluş için birini beklemez, kendi kendisini kurtarmak için çabalar.

“Gerçek insan” zorlu ve kendine özgü yolculuğuna her daim “Evet” der, çabası da hiçbir zaman bitmez. Genel kitle için hayatın anlamsızlığı ve monotonluğu üzerine kullanılan bir tema tasviri iken. Anlatılan hikâyenin iç yüzünü araştıranlar için Sisyphus farklı bir duruş sergiler. Kendine özgü ve özel farkında olarak bir karşı koyuş. Kimi görüşlere göre ise Yunan usulü reenkarnasyon anlatımıdır. Varlık ve yokluk arasında arayan birey kendince bir kahramandır.

Albert Camus, Sisyphus efsanesini şöyle yorumlar: “İnsan, anlamsızlığına ve tüm baskılarına karşın yaşamı yenmek zorundadır.” Sisyphus, tanrılar tarafından lanetlenip cezaya çarptırılmış ilk insanoğludur mitolojide. Kahraman bilinçlidir. Her şeyin tükenmediğini, tüketilmediğini öğretir. “Anlına ne yazıldı ise o” saçmalığı kahramanın yolculuğu için geçerli değildir. Sisyphus’un sessiz sevinci buradadır: Kaderinin ana hatları çizilmiş olsa bile iradenin gücü seçim özgürlüğü yani yolu kendisinindir. Kayası ise kendi nesnesidir. Kaya yuvarlanır durur. Kişi yükünü eninde sonunda bulur. Kaybedenlerin vazgeçilmez sözüdür “Neden Ben?” Kahraman ise kimseye taşıyamayacağı yükün verilmediği gayet iyi bilir. “Sisyphus gibi tepelere doğru, güçlüklere tek başına, onuru ile didinmek de bir insan yüreğini doldurmaya yeter.” Denildiği gibi: “Yükünü her zaman bulur insan.” Aldous Huxley ise şöyle ekler: “Belki de bu dünya başka bir dünyanın cehennemidir.”

Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan adam, yenilmezdir.

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Sisyphos
http://tr.wikipedia.org/wiki/Sisifos_S%C3%B6yleni_(kitap)
http://mitoloji.info/yunan-mitolojisi/sisyphos-soyleni.nedir
http://mitoloji.info/felsefe-yazilari/albert-camus-sisyphos-soyleni.nedir
Albert Camus, Sisifos Söyleni
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2018, 01:41:26 ÖS Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Beni böyle sev, seveceksen.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
23 Yanıt
26132 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 02, 2013, 10:23:53 ÖÖ
Gönderen: Sofi
56 Yanıt
20197 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 17, 2018, 01:56:47 ÖÖ
Gönderen: Venus
31 Yanıt
8281 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 04, 2013, 11:33:29 ÖÖ
Gönderen: Felix Steiner
5 Yanıt
4747 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 15, 2018, 03:39:25 ÖS
Gönderen: Novayst
2 Yanıt
1949 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 16, 2013, 10:50:55 ÖS
Gönderen: Alşah
0 Yanıt
1683 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 15, 2013, 05:06:41 ÖS
Gönderen: Melina
0 Yanıt
1663 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 19, 2013, 11:29:32 ÖS
Gönderen: Melina
23 Yanıt
3566 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 24, 2018, 10:15:05 ÖS
Gönderen: sad
9 Yanıt
4026 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 27, 2014, 11:37:03 ÖS
Gönderen: hayalet
5 Yanıt
1738 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 11, 2015, 03:16:01 ÖÖ
Gönderen: Risus