Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Spiritüalizm ve Satanizm  (Okunma sayısı 11957 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 05, 2010, 02:57:35 ös
Yanıtla #10
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay


Sayın ZAKABUNYA,

Yezidlik,Saabiliğin günümüze kadar gelen birkiminin özgün yorumundan oluşmuş bir kültür ve inanç tekabülü olarak tanımlanabilir.

Kadim Sümer inancından türediği için,aynı kaynaktan türediği öngörülen tüm gizem öğretileriyle yakınlığı bariz olarak algılanmakla birlikte,zaman içinde etkilendikleri külürlerin farklılığından ötürü neredeyse tamamı farklı kimlikler edinmişler,birkısmı yozlaşırken birkısmı da sahip oldukları nitelikleri geliştirmişlerdir.


Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Aralık 14, 2010, 08:56:16 ös
Yanıtla #11
 • Ziyaretçi

Sayın ceycet; öncelikle son günlerdeki yoğun iş seyahatlerim nedeniyle mesajlarımı yeni okuyabildim.. Hassasiyet göstererek sualime cevap verme lütfunda bulunduğunuz için çok teşekkür ederim...
Saygılarımla..
« Son Düzenleme: Aralık 14, 2010, 10:43:54 ös Gönderen: dogudan »


Kasım 09, 2011, 04:32:20 ös
Yanıtla #12
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 694

Evet Sincar bölgesinde doğru yazılışı Ezidi inancına sahip özellikle Kürt halkı vardır. Kendilerine has inancı olan bu halk kapalı bir kutu gibidirler. Hem kürt olmaları hemde inançları gereği düşman saldırılara ve katliama maruz kaldıklarından korktukları ve bazı sırlarını sakladıkları muhakkaktır. Onları yakından tanımak gerekirse ışık, iyi-kötüyü anlama bakımından faydalı olacağı kanaatindeyim. 
Doğru rehberini bulana ne mutlu...


Kasım 09, 2011, 05:01:37 ös
Yanıtla #13
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 694

Ezidiliğin satanizmle ilgisi yoktur.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...


Kasım 10, 2011, 11:41:09 öö
Yanıtla #14
 • Ziyaretçi

Bu başlığa dini inancı geleneksel olarak bu inanç olarak cevap veriyorum. İyice okunması güzel olur.

SATANİZMİN KÖKENİ..

Satanizm cismen olmasa bile ismen ortaçağda ortaya çıkmıştır. Satanizm kısacası semavi dinlerin rutuellerinden çıkıp diğer eski dinlerin rutuellerini  gerçekleştiren kişilere diğerleri tarafından takılan ismin bir ürünüdür. Yani ortaçağda tutup pagan olursanız size verilen isim şeytan tapıcısı olur. Satanist kelimesi de bu payda ile müslüman, hristiyan, musevi hatta bahai olmayana verilen isimdir. Modern çağda budistler ve uzakdoğu dinleri bu imajdan sıyrılabilmiştir.

Satanistler genel olarak bir dine değil birden çok dine karışık inanmayı tercih etmektedir. Yani bir satanist şaman, tengriist, antitheist, durid, vodoo, sumer dini ve mısır dinine inanabilir. Günümüzde satanistler (sprituel satanizm) daha çok duritzm, witchcraft, eski got dini, sümer dini, mısır dini karmasını yaşarlar. Pratik olarak bir satanist dualist bir bakış açısına sahiptir. Bir tarafta abrahamın tanrısı IHVH diğer tarafta ise Satan yer alan bir kozmolojiye inanır. Bunlar iki denk kuvvetlerdir. IHVH iyi bir tanrı değildir. ınsanlıpa bilimi ve bilgiyi alternatif kaynak vermiştir. Tanrılar çok süper değildir onların zerinde iradesi olmayan kozmoz vardır. Satanist tanrılara tapmaz kozmoz ise tapılmayı gerektirmeyen olgudur.

DİN OLARAK SATANİZM

Sprituel satanistler ruhçuluk ile ilgilenmezler. Bu tamamen bir hatadır. Sprituel satanistler atalar kültüne sahip değillerdir. Ölenlerinin ruhuna spritualistler gibi quajia tahtaları ile konuşmaya çalışmazlar. Bu terimin yanlış anlaşılmasından ileri gelir. Sprituel satanizm Teistic Satanizmin bir koludur. Ruhun ölümsüzlüğüne ve eski tanrıların aslında düşmüş melekler olarak adlandırdığına inanır. Bu ,nancın temelinde Book of Enoch gibi apokrif kaynakları gösterir. Satanizm apokrif kaynakları sever. Geleneksel satanizmde başlıca önemli apokrif kaynaklar Salamon Legemethon özellikle Lesser Key of Salamon, Goetia ile Ars Paulina önemli kaynaklardır, bunun haricinde book of enoch önemlidir. Ayrıca Gospel of Tomas, Gospel of Judas gibi gnostik metinlerin de incelendiği olur. Dini anlamda rutuellerde Enochian keyleri kullanılır. Enochian keyleri Jhon Dee tarafından yazılmıştır. İnanç paydası olarak şu şeytandır bu iblistirr demek yerine pratiği tercih eder. Standart rutuel yoktur. Kuralı en belirli olan rutueller self initiation ve black mass'dır.

SATANİSTLER NELER YAPAR

Türkiyede günümüzde en çok Ordo Draconis et Atri Adamantis fikirleri benimsenmeye başlandı. Bunun sebebi yaklaşık 3 yıllık bir bölünmenin eseridir. Kardeşlik bağı ile guruplar tekrar bir araya geldi. (Satanic Coven, Satan in Turkey) şuan en aktif çalışmalar Satan in Turkey çatısı altında yapılmaktadır. Enki workshipingin türkiyedeki temsilcisi olarak görebileceğimiz nitekim Joy Of Satan'da bile türkiye referansı verilirken bu bakış açısı bırakılmış denebilir. Kurumsal enkianizm artık boş görülmektedir. Bu geçiş dönemine ihtiyacımız vardı fakat artık bu ünvanları direkt kullanmamaktayız.

Yapılanmada çalışma gurupları prensipleri uygulanır. İsteyen istediği çalışma gurubunuya üye olabilir. Çalışma guruplarına üye olmak için aynı inanç ile satanizme bakmak gerekmediği gibi kendisini satanist olarak tanımlamayı da kural olarak getirmemekteyiz. Yani bizimle müslüman veya hristiyan kimliği ile bile çalışma yapabilmek mümkündür (pratik olarak fikir ayrılıkları sebebi ile mümkün olmadığı oluyor) Başlıca çalışma gurupları, Gnostic çember, Sufizm ve Tasavvuf, Geotic Magick ve Quliphot şeklinde. Şuan aktif olarak Gnostic çember ile uğraşmaktayız. Çalışmalar için önce demokratik yollar ile kitap seçimi yapılmakta ve tüm çalışan ilgililer aynı anda aynı kitabı okuyup aynı anda belirlenen formatta özetlerini ve sonuç bölümünde tezlerini içeren makalelerini yazmaktadır. Okuma sonunda makaleler takas edilmekte ve eline geçen makaleyi okuyan diğer katılımcı bir eleştiri yazısı yazmakta bu sayede bilgi ve yorum trafiği yaratılmaktadır.

Genel olarak Geotik magick ve power magick uygulamaları yapılmaktadır. Bu uygulamalar rutiel çember veya diğer adı ile inner circle ile alakalı olup aktif olarak rutuel çemberimiz bulunmamaktadır. Daha önce çemberi kurduğumuz ve şehir bazlı yapılanmaya geçtiğimiz olmuştu. Bölünme ilgisi zayıf olan kişilerin kaybolmasına da sebep oldu. (Bu kötü birşey değil)

LAVEY'E BAKIŞ

Anton Lavey ile bir alıpverdiğimiz bulunmamaktadır. Laveian diye bir kelime yoktur. Şöyle bir bakış açısı hakim Satanizm ikiye ayrılır sprituel satanizm ve laevianlık. Laevianlar kedi keser. Arkadaşlar yok böyle birşey ne satanizm ikiye ayrılır ne de Laveyin yolunda yürüyenler kedi keser. Lavey yaklaşımı sadece bir bakış açısıdır. Geleneksel uygulama şeytanı alternatif yaratıcı görürken lavey şeytan varlığının olmayacağını ileri sürmüştür. Bu pratik anlamda satanizm bakış açısına aykırı değildir. Felsefi bir bakış açısıdır. Şeytanın cismi varlığının bilinemezliği ile ilgilidir. Gelenekseller olarak hem fikirde olmasak dahi aynı yolun yolcusu olduğumuzu düşünmekteyiz. Pratik anlamda guruplarımız içerisinde anti-theist ve lavey paydasını taşıyanlar vardır. Satanist incildeki etik prensiplere de ters bir bakış yoktur.

Diğer bir bakış açısı da satanistler ve iblistaparlar arasındaki ilişkisel kavramdır. Satanizm dışardan bakan biri için devil workshipingtir. Yani satanistlerin hepsi harici için iblistapardır. Sprituel satanistlere de antiteist satanistler iblis tapar demekteler. Düz mantık satanistlerin hepsi devil workshipper olmuş olur. Ama bibleatic devil workshipper değildir. Bible Devil Workshippin pratik anlamda hristiyan inciline inanıp dualist anlamda kötülüğe tapma durumudur. Satanistler kötülüğe tapmak bir kenara dursun hiç birşeye tapmaz ve tapınmaz (Gelenekseller, teistikler ve hatta spritualistler hiç biri tapmaz) Devil workshiping gurupları ise bir tür kötü tapıcılığı ve vandalizmdeir. Örneğin PSSS gibi anlık ve geçmişte kalmış gençlik gurupları olmuştur. Yani satanistler devil workshiperdir bu nedenle kendilerine satanist derler çünkü judaistik kaynaklar IHVH harci herşeye iblis demiştir. Ama geleneksel satanizm kurandaki veya incildeki iblise tapmaz.

DİĞER GURUPLAR İLE İLİŞKİLER

Satanistler olarak diğer gruplarla zaman içerisinde münasebetlerimiz oldu. Örneğin mevlevi gnostizmini savunan guruplarla önce kimliği gizli tanışmalar yapıldığı ve sonra satanist kimliği söylendiği oldu. Bu çalışmalardan en büyüğü angelografik çalışmalar yapan ışık işçileri ile olan çalışmalardır. Işık işçileri, satanistler nasıl sprituel enstrumanlar ile demonic iletişim sağlama yönünde çalışmalar yapıyorsa ışık işçileri de tam bunun tersini yapmaktadır yani meleklerle iletişim çabasındadır. Bu ortak çalışmalar, aynı evlerde kalma noktasına kadar genişlemiştir. Birlikte pratikler yapıldığı olmuştur. Fakat belkide dünyanın hiç bir yerinde bu kadar iki uçta olan gurup bir araya gelmemiştir. Yapı bozan bir etki iki guruptada da meydana gelmiştir. İki gurup kardeşçe çalışmalarına son vermiştir. Zaten bu kadar ayrı düşünen (bir tarafta angellar diğer tarafta demonlar) bir araya gelmesi, çalışmaları düşüncesel boyutta bile tarumar etmekte idi. Bu örneği özellikle vermek istedim çünkü satanistler müslüman veya hristiyanlardan çok angelograflarla düşmandır. Bir müslümanı veya hristiyanı aydınlanmamış veya bilgisiz görerek durumunu mazur görebilir, onlara ibadet noktasında saygı duyar fakat iş işikişçilerine geldiğinde tam bir zıtlık durumu bulunmaktadır. Günümüzde türkiyedeki gurubumuz kültürel olarak gençlik sendromlarını aşmış denebilir.

Masonlar ile hiç bir organik veya inorganik ilişkimiz yoktur. İki gurubun birbirini anlamlandırma şansı bireyler özelinde olabilir. Bir benzerlik bulunmamaktadır. Bu açıdan paramasonik yapılara da benzemekteyiz. Kurumsal ezoterik guruplarla münasebet kurabiliriz ama kurumsal bir gurup değiliz.

BİZİMLE ÇALIŞMAK İSTEMENİN BEDELİ

Çalışmalarımız her tür düşünce sahibine açıktır. Yabancı dil bilmeyi önemsemekteyiz. Zira genellikle kitap takasları yapmaktayız ve kendi kendimize ödevler vermekteyiz. Bunların altından kalkmak için okuduğunu anlamak çok önemlidir, çalışma yaptığımız kaynakların ingilizce tercümelerini bulmak daha kolaydır. Türkçe kaynak yok denecek seviyededir.

Şeytanı çok severim, ortalığı yakarım kavururum tarzı insanlarla iletişime geçmiyoruz. Onlara doğruyu anlatmaya da çalışmıyoruz. Kendi görüşlerimizi yaymıyoruz. Sorulduğunda söylemekteyiz. Resmi bir görüşümüz yok. Yani aynı grup içerisinde farklı düşüncelerimiz oluyor. Ortak paydalar bizi bir arada tutuyor.

En büyük bedel zaman bedeli. Zaman ayırıp iletişime geçmeyen veya sayfalarca uzayan metinleri okurken sıkılanlarla işimiz olmuyor. Genellikle bu tipler bir aydan uzun dayanamıyor zaten sürekli o ayin senin bu ayin benim yaptığımızı sanıyorlar. Pek çoumuz seromoniyi satanist öncelik görmüyoruz.


Kasım 10, 2011, 11:46:13 öö
Yanıtla #15
 • Ziyaretçi

Ezidiliğin satanizmle ilgisi yoktur.
Yezidiliğin satanizm ile hiç bir ilişkisi yoktur. Satanistler için cazip bir inceleme alanı olmuşlardır. İnanç bakımından değişik özellikleri olan bu din ile ilgili çalışmalar yapmayı satanistler hep sevmişlerdir. Aradaki ilişki satanistlerin yezidiğe saygı duyup incelemesi boyutundadır, yoksa yezidiler satanistlere dinleri ifşa etmemekteler ve satanistlerle karıştırılmak istemektedirler. İkili bir ilişki değil tek yönlü bir ilişki vardır.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
10 Yanıt
11996 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 04, 2009, 03:09:26 ös
Gönderen: Maledictum
40 Yanıt
22534 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 22, 2008, 11:48:24 ös
Gönderen: Karakam
11 Yanıt
8248 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 04, 2009, 06:25:11 ös
Gönderen: Ayn