Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: TAO VE YARATAN ÜZERİNE  (Okunma sayısı 3595 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 11, 2008, 10:37:37 öö
Yanıtla #10

Ölüm ve yaşam birbirine çok yakındır ama, yine de kimse bunların sırrına eremez. İşte bunlar gibi, dünyanın varoluşu üzerine ileri sürülen o iki öğreti de, zorunlu olarak bilinmezlerin temeli üzerine kurulmuşlardır.

Ölüm ve Yaşam'ın arasında kalan çok ince bir ayrımı/ ayrınyıtı dikkate alan bir Kişi bunun sırrını da rahatlıkla çözebilir ;)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Mart 11, 2008, 10:51:15 öö
Yanıtla #11

Başa dönüp Şeyler Dünyası'nın kendi sınırları dışındaki başlangıcı aramaya kalkarsak, o zaman bitmez tükenmez bir güç kaynağı ile karşılaşırız. Yok, Şeyler Dünyası'nın sınırları içindeki onun gözle görülür biçimlerini izleyerek sonunu ararsak, o zaman da sonsuz şekilde sürüp giden oluşumlarla yüz yüze geliriz. Yasal düzenlilik temelinde tek tek şey'lere bağlanan bu Bitmez-Tükenmez'e, bu Sürüp-Gider'e biz, 'öylecelik-dışı-oluş' diyebiliriz. Oysa dünyanın kaynağını sonul bir nedenin varlığı ya da yokluğuna bağlarsak, şey'lerin zamansallığının sınırları içinde kalırız. Tao'nun bir öylecelik'i yoktur! Olsaydı, biz öylecelik-dışı-oluş'u düşünemezdik. Öyleyse Tao yalnızca simgesel anlamda kullanılan bir sözcüktür. Sonul bir nedenin varlık ya da yokluğu ise Şeyler Dünyası düzeyinde kalır, tüm sınırları aşan bir Mutlak'a hiç bir zaman erişemez.

Aslında sınır kavramını geniş olarak ele aldığımızda bilinen bir gerçek vardır ki o da; sınırları kendi anlayışımız kapsamında oluştururuz. Tabular, önyargılar, yanlış anlaşılmalar vs. vs. Ama sonuçta kendi sınırlarımızı kendimiz belirleriz. İşte bu sınırları kendi algılayışımızla ortadan kaladırabilirsek ''Sonsuzluk '' Kavramını da anlamış oluruz. Kalıplaşmış yargılardan kurtularak kendimizi alışılagelmiş birtakım kuruntulardan, vesveselerden de alıkoymuş oluruz. Bireyin geniş çapta Özgürleşmesi Manen gerçekleşmekte ve ancak bu yolla mümkün olunabilinmektedir.

 
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Mart 11, 2008, 11:38:17 öö
Yanıtla #12

Şöyle ki,ister çatı kalası olsun, ister temel direği, ister cüzzamlı olsun, ister dünya güzeli Xishi, yücelik ve alçaklık, uyum ve huzursuzluk, hepsi de Tao'da birleşirler. Farklılaşma kalıcılık getirir, kalıcılıksa geçicilik. Bu kalıcılığın ve geçiciliğin ötesinde varlıklar birlik içindedirler. Ama bu birliği ancak bakmasını bilen gözler görür: Kişisel görüşlerinin peşinden edimliliğe sürüklenmeyen, genel görünümleri yakalayabilir. Genel görünümler, şey'lerin işlevine dayanır. Bu işlev, çok yanlı kavrayışın yolunu gösterir. Çok yönlü kavrayış da Te'nin (gerçek erdem) yolunu açar. Te'ye varan, hedefe varır. Burada artık koşullanmalar ve öylecelik biter. İşte bu, Tao'dur.

Duygular, Fikirler, İnançlar ve alınan en önemli şey olan Bilgiler......

Önemli olan yukarda da bahsedildiği gibi Varlık içinde Birlik ve Bütünleşme olmalıdır. Tao'yu yaşamış ve bunu başarmış Kişi, Kendinde bütün şeyleri birleştirip bütünleştirecektir. Hayatı Özümseyecek ve Kendisinde Varoluşu ilk şekliyle oluşturabilecektir. Kendine hakim olacak ve Doğanın Dilini Konuşacaktır.

Unutmayın ki her Birey, bir Evrendir. Evrende yalnız değilizdir ;) Evrende bir başkalaşım bir farklılık bulunmakta ve Düşünsel anlamda bu noktayı idrak eden Evrenin Tüm Sırlarını Çözmekte hiç de zorlanmayacağa benziyor. Çalışma Nizamı çerçevesinde Bilgi'nin Kaynağına geliş, Varoluşu Temellendirecektir. Bundan dolayıdır ki Farklı Bilgiler vasıtasıyla Evreni Anlama Yöntemi ve Tekniği sayesinde gelinen aşamada Bireysellik Bazında Evrende Tek ve Bütün olarak Yoklukta Birlik Esası Temelinde Varoluş Nizamına göre Kendi Kendini gerçekleştirebilecektir.   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.