Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Yeni Putlar Hakkında  (Okunma sayısı 3166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 12, 2008, 10:24:57 ös
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 3123
  • Cinsiyet: Bay

Bazı yerlerde daha uluslar ve sürüler vardır, ama bizde yoktur kardeşlerim: burda devletler vardır.

Devlet mi ? O da ne ? Peki ! Şimdi bana kulak verin, size ulusların ölümünden söz açacağım.

Bütün soğuk canavarların en soğuğuna devlet denir. Soğuk soğuk yalan söyler o ve ağzından şu yalan sürüne sürüne çıkar: "Ben, devlet - ulusum ben."
Yalan! Yaratıcılardı ulusları yaratanlar ve onların üstüne bir inanç ve sevgi asanlar: böylece hayata hizmet ettiler.

Yıkıcıdırlar, nicelere tuzak kuranlar ve buna devlet diyenler: onların üstüne bir kılıç ve yüzlerce arzu asarlar.

Nerde daha ulus varsa, orda devlet anlaşılmaz; kem göz ve yasalara, törelere karşı işlenmiş bir günah sayılarak ondan nefret edilir.

Size şu belirtiyi veririm: her ulus kendi iyilik ve kötülük diliyle konuşur: komşu anlamaz bunu. O, dilini yasaları, töreleri içre yaratılmıştır kendine.

Fakat devlet bütün iyilik ve kötülük dilleriyle yalan söyler ve ne söylese yalandır - ve nesi varsa hepsi çalıntıdır.

Düzmedir onda her şey; çalınmış dişlerle ısırır bu ısırgan. Bağırsakları bile düzmedir onun.

İyilik ve kötülük dillerinin karışıklığı: devletin belirtisi olarak bu belirtiyi veririm size. Gerçek ölüm istemini gösterir bu belirti! Gerçek, ölüm vaizlerini çağırır o!

Gereğinden arta insan doğuyor: gereksizler için yaratılmıştır devlet!

Hele bakın, devler nasıl ayartıyor bu gereksizleri! Nasıl yutuyor, çiğniyor da çiğniyor onları!

"Yeryüzünde benden büyüğü yoktur: düzenleyen parmağıyım ben tanrının" -böyle böğürür o canavar. Ve yalnız uzun kulaklılar ve kısa görüşlüler değildir diz çökenler!

Ah, size de fısıldar, ey ulu canlar, karanlık yalanlarını o! Ah, kendilerini harcamayı seven zengin gönülleri bulur çıkarır o!

Evet, sizi de bulur çıkarır o, ey eski tanrıyı yenenler! Siz savaştan yorgun düştünüz, şimdiyse yorgunluğunuz yeni puta yarıyor!

Çevresine kahramanlar ve onurlu kişiler dizmek ister o, yeni put! İyi vicdanların günışığında ısınmayı sever o, -soğuk canavar!

Siz ona taparasanız, herşeyi verir size, bu yeni put: böylece erdemlerinizin parıltısını ve gururlu gözlerinizin bakışını satın alır.

Gereksizleri ayartmada sizi yem olarak kullanır. Evet, cehenneme vergi bir araç uydurulmuştur burda, tanrısal şereflerin süslü koşumu içre şıngırdayan bir ölüm atı!

Evet niceler için bir ölüm bulunmuştur burda, kendini hayat gibi över: gerçek, yürekten bir yardım bütün ölüm vaizlerine!

Devlet derim ona, herkesin ağı içtiği yere, iyilerin ve kötülerin: devlet, herkesin kendini yitirdiği yer, iyilerin ve kötülerin: devlet, herkesin ağır ağır kendi canına kıymasına "hayat" denen yer.

Şu gereksizlere bakın hele! Türeticilerin eserlerini ve bilgelerin hazinelerini çalarlar: kültür derler hınzırlıklarına, -ve herşey sayrılık ve sıkıntı gelir onlara!

Şu gereksizlere bakın hele! Hep sayrıdır onlar; safralarını kusarlar ve buna gazete derler. Birbirlerini yutarlar ve kendilerini dahi sindiremezler.

Şu gereksizlere bakın hele! Servet edinirler ve bununla züğürtleşirler. Güç isterler, en çokta güç kaldıracını, bol parayı isterler, -bu yetersiz kişiler!

Tırmanışlarına bakın şu çevik maymunların! Birbirinin sırtına binerek tırmanırlar, böylece çamura ve uçuruma yuvarlanırlar.

Hepsi de tahta ulaşmak ister: bu onların çılgınlığıdır, -tahtın üstünde sanki mutluluk otururmuş gibi! Çokluk çamur oturur tahtın üstünde, -tahtta çokluk çamurunun üstüne oturur.

Bna hepsi çılgın görünür bunların ve tırmanan maymun ve azgın görünür. Burnuma kötü kokar putları, o soğuk canavar: hepsi de kötü kokar burnuma, bu putperestlerin!

Kardeşlerim, bunların ağızlarının ve iştahlarının dumanında boğulmak mı istiyorsunuz? Pencereleri kırıp dışarı fırlasanız.

Kötü kokunun yolundan çekilin! Gereksizlerin putperestliğinden uzak durun!

Kötü kokunun yolundan çekilin! Bu insan kurbanlarının buğusundan uzak durun!

Yeryüzü ulu canlar için açık duruyor daha. Nice yerler- çevresinde durgun denizlerin kokusu yüzen  -yalnızlar ve yalnız çiftler için boş duruyor daha.

Ulu canlar için özgür bir hayat açık duruyor daha. Gerçek, malı az olanın köleliği az olur: ne mutlu küçük yoksulluğa!

Orada, devletin bittiği yerde, orada başlar gereksiz olmayan insan: orada başlar gerekli kişilerin türküsü,  o eşsiz, o benzersiz ezgi.

Oraya, devletin bittiği yere, -oraya bak, kardeşim! Görmüyor musun gökkuşağını ve köprülerini üstinsanın?


Mart 13, 2008, 09:44:49 öö
Yanıtla #1

Öncelikle Güzel bir Paylaşım olduğunu belirtmeliyim, aynı şekilde Yeryüzündeki birden çok Farklılıkların etkisiyle oluşturulmuş Ulusların Kendi Bünyelerinde Yapısal olarak arzettiği Devletleşme Biçimiyle Milletlerin farklı Ülkesel Bazda meydana gelmiş ve Sınırlarının Belirlendiği Coğrafik Alanda Hükümlerini Otoritesini Yaptırım Kullanma Yetkisiyle Hareket ederek yine Belirlenmiş ancak Kendilerine Özgü Yasa/Hukuk Kuralları çerçevesinde Toplumlarının Düzenini Korumak Maksadıyla oluşturulmuş ve her zaman için değindiğim gibi İnsanlar arasındaki Hiyerarşiyi Suç-Adil ancak Adaletli Biçimiyle Sağlamaya Çalışarak Toplumların belirli Koşullar altında Devamlılığına Yön Veren en önemli Kuruluşlardır, diye düşünüyorum.

Yalnız her ne kadar Ülkeleri, Devletleşmeyi Bazı Fikir Akımları olumsuz olarak değerlendirse de ben bütün İdeolojik Akımlarının olumsuz taraflarının da bulunabilineceği aynı zamanda kendi iç bünyesinde olumlu olarak ele alınan birtakım Düşünsel Görüşlerin de olduğu Kanısındayım. Ancak bütün bunlara rağmen kişisel fikrimce Toplumların Sağlıklı bir şekilde devamları açısından Bunların çok gerekli olduğunu ve Devletleşmenin haricinde bir başka alternatifin olamayacağı görüşündeyim.

Bunlara ek olarak Konu isminden de alıntılarayarak her ne kadar ilgisiz gözükse de Putlar hakkında da özellikle bazı Toplumda yanlış ifşa edilmiş ve ne yazık ki bu yanlış anlamalar paralelinde cansız Maddelerin gereğinden çok itibar ve değer gördükleri gayet üzücü bir durumdur.

Hazır bu konudaki yazıyı görmüşken putlar hakkında da bu üzücü tabloyu  sunmak istedim :)

Saygılar.   
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
2487 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 19, 2007, 01:46:00 öö
Gönderen: Ittihatci
13 Yanıt
6396 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 08, 2007, 06:55:40 ös
Gönderen: boxen
46 Yanıt
26659 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 31, 2010, 03:58:47 öö
Gönderen: moonlight
3 Yanıt
3042 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 30, 2009, 07:51:54 öö
Gönderen: Fraternis
29 Yanıt
13289 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 06, 2011, 10:56:40 öö
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
4339 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 12, 2017, 01:29:27 öö
Gönderen: HomoSapıens
1 Yanıt
2591 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2008, 11:32:34 ös
Gönderen: blossom
9 Yanıt
6011 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 21, 2008, 05:03:03 ös
Gönderen: blossom
6 Yanıt
4620 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 18, 2008, 01:11:53 öö
Gönderen: blossom
5 Yanıt
5563 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2010, 12:16:32 ös
Gönderen: lucifer