Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİ  (Okunma sayısı 16349 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 20, 2008, 11:10:10 öö

Sayın Hukukçular, Lütfen cürretkarlığımı bağışlayın ama bu kadarı da olmaz dedirttirecek bir Olayı duyumsadım. Ne kadar gerçekliği doğru bilemiyorum ama Ülkemizde Yargıtay'ın Yetkilerinin Azaltılması Yolunu düşündükleri ve bu yönde Hareket edildiği hatta Kanunen bunu hayata geçirecekleri hakkında  (?)

Gülelim mi ağlayalım mı denilecek ve şaşkınlığa uğratılacak bir durum; Bir Ülkede Hukukun Üstünlüğü olmadığı sürece o Ülkenin pek de Sağlıklı olunacağı düşünülemez.

Tam bir Cehalet Göstergesi - Ülkemiz Nereye Gidiyor ???

Yazık!

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 20, 2008, 12:44:00 ös
Yanıtla #1

Ayrıca buraya ''Hukuk'un Üstünlüğü'' ile ilgili bir yazı yayınlayacaktım ancak Hukukçu Arkadaşlara Konu Üzerinde Uzman olmadığım için Saygısızlık olarak düşündüğümden yazmamaya Karar verdim. Ki Hukukçu Arkadaşların Bilgisi Dahilinde olduğu için Onların Görüşleri Doğrultusunda Bilgili ve Tecrübeli olduklarından Görüşlere Sunulması Kaydıyla sadece ilk yazımı belirterek bu Konudaki Kişisel Yorumumla kalmayı yeğliyorum.

Sayın Hukukçuların Affına Sığınarak :)

Saygılarımla,

Mart 20, 2008, 06:54:32 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. sevil,

yargıtay yasasında yapılması düşünülen değişiklikler bölge adliye mahkemeleri (istinaf) ile ilintilidir.

istinaf mahkemelerinin hayata geçmesiyle birlikte yargıtayın bugünki kimi görevleri istinaf mahkemelerinin olacaktır ve yargıtayın gün geçtikçe çoğalan ve artık neredeyse içinden çıkılamaz bir hale gelen durumundan kurtulması sağlanacaktır.

istinaf mahkemelerinin kurulması uzun zamandan beridir hukuk dünyasında tartışılmakta ve hukuk adamalrı tarafından da istenmektedir. (geniş bilgi için bakılabilir Ezder Yılmaz, İstinaf, Yetkin yayınları, Ankara)  yargıtay yasasında değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısı da istinaf mahkemelerinin kurulmasıyla Yargıtay'ın yeni iş durumunu düzenlemek içindir. Ancak zamanlaması yanlıştır. çünkü henüz istinaf uygulamasına geçilememiştir (ne yazık ki)... haziran 2005te yürürlüğe giren yasaya rağmen (ADLİ YARGI İLK DERECE MAHKEMELERİ İLE BÖLGE ADLİYE MAHKEMELERİNİN KURULUŞ, GÖREV VE YETKİLERİ HAKKINDA KANUN) neredeyse 3 yıl geçmesine karşın henüz bölge adliye mahkemeleri tesis edilememiştir.

bu nedenle daha isitnaf mahkemeleri etkinleşmeden yargıtay yasasında bir değişiklik yapmak daha kaotik bir durumun ortaa çıkmasından başka hiçbir şeye sebep olmayacaktır. bu ise zaten ağır aksak işleyen düzenin daha da kötüleşmesi ve içinden iyice çıkılmaz bir duruma sokulması sonucunu ortaya çıkaracaktır.

zaten sabah Gazetesinin 15 Şubat 2008 tarihli haberinde de belirtildiği üzere yargıtay başkanı ve adalet bakanı arasındaki görüşmede değişiklik tasarısının bekletilmesine karar verilmiştir. ilgili haberi aynen aktarıyorum;

"Yargıtay'ın yeni Başkanı Hasan Gerçeker, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ile görüştü ve tartışmalara neden olan Yargıtay Kanunu'nun rafa kaldırılması benimsendi. Şahin ve Yargıtay yönetiminin dün Hâkimevi'nde randevusu vardı. Görüşmenin konusu, Meclis'te bekleyen Yargıtay'daki daire ve üye sayısını azaltan Yargıtay Kanunu Tasarısı'ydı. Gerçeker, Şahin'e, İstinaf Mahkemeleri kurulmadan böyle bir yasal düzenleme yapılmasının Yargıtay'ın zaten çok olan iş yükünü daha da artırıp kilitlenme noktasına getireceğini aktardı.

ŞAHİN İKNA OLDU
Yargıtay heyeti, Şahin'i ikna etti ve Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın da katıldığı görüşmenin sonunda, Şahin ve İyimaya'yı tasarının bekletilmesi konusunda ikna etti. Gerçeker ve Şahin arasında varılan mutabakata göre, Bakanlık ve Yargıtay heyetler oluşturacak. Bu karma heyet, Yargıtay Kanunu'na nasıl bir şekil verileceğini ortaklaşa belirleyecek. Gerçeker'in Yargıtay'ın yeni bir binaya ihtiyacı olduğunu anlattığı Şahin bu konuda da Yargıtay'a yardımcı olacaklarını kaydetti. "

...

ayrıca hukukun  üstünlüğü ile ilgili eklemek istediğiniz yazıyı forumda okumayı hepimiz arzu ederiz. böylece hukukun üstünlüğü üzerine bir düşüncenin bir ortaklaşmanın sağlanması için konuyu analiz edebiliriz.

Sevgi ve Saygılarımla...

Mart 20, 2008, 06:56:21 ös
Yanıtla #3

Mart 20, 2008, 07:05:57 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

-Hukukçular eğer kendi nefsiyle karar verirlerse bu elbette yapılacak en doğru şey. Bkz. Adnan Menderes.
-Bu ülke ileri gidiyor. Ama siz ve sizin gibiler bu ülkenin bir yerlere gelmesini istemiyorsunuz veya bilmeden engelliyorsunuz.
-Kuklaları oynatanlar dolayısıyla kuklanın yolundan gidenleride idare ediyor.Çok zekiler.
''Kızıl elmada buluşalım''

Mart 20, 2008, 07:08:49 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

-Hukukçular eğer kendi nefsiyle karar verirlerse bu elbette yapılacak en doğru şey. Bkz. Adnan Menderes.
-Bu ülke ileri gidiyor. Ama siz ve sizin gibiler bu ülkenin bir yerlere gelmesini istemiyorsunuz veya bilmeden engelliyorsunuz.
-Kuklaları oynatanlar dolayısıyla kuklanın yolundan gidenleride idare ediyor.Çok zekiler.

- yapılacak en doğru şey nedir? anlayamadım açabilir misiniz?

- buradaki siz ve sizin gibilerden kastınız kimlerdir? burayı da anlayamadım açarsanız sevinirim

- kuklalar kimdir? kuklaların yolunda gidenler kimdir? kuklacılar kimdir? bu noktaları da açabilir misiniz?

Saygılarımla.

Mart 20, 2008, 07:15:13 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

-Yargıtay adaleti sağlayamazsa yapılacak en doğru şey yetkisini azaltmaktır.Bu bir çözüm olmasa bile en azından ülkedeki kaos azaltılabilir.
-Öteki soruların cevabını da bence biliyorsunuz.
''Kızıl elmada buluşalım''

Mart 20, 2008, 07:31:15 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

-Yargıtay adaleti sağlayamazsa yapılacak en doğru şey yetkisini azaltmaktır.Bu bir çözüm olmasa bile en azından ülkedeki kaos azaltılabilir.
  Mesele yargıtayın yetkisini azalatmak mı ,yoksa yükünü hafifletmek mi? tam kesdirememişsiniz galiba ...
Yargıtayın yetkilerinin elinden alınmasından söz edecek kadar şaşırmışsınız feleginizi. Alınsa ne olacak sevgili kardeşim , alınan yetkilerin yürütmenin eline verilecek hali yoktur ya, verilecegi yer gene yargının başka bir koludur,gene aynı o hoşgörmediğiniz zihniyetteki hukukçuların vijdanlarıdır .

Yargıtaydaki hukukçularla yeni açılacak mahklemelerdeki hukukçuların farkı ne olacaktır ki böylesi bir uygulamaya sadece'' beceremiyorlarsa alın ellerinden yetkilerini'' gibi kısır bir bakış açısıyla ele alırsınız ...
« Son Düzenleme: Mart 20, 2008, 07:34:19 ös Gönderen: paragon »
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Mart 20, 2008, 07:41:35 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Sorular sorarak suçlama yapmayı üslup edinmişseniz soruların açılımınıda bi zahmet skulg biliyormuş madem diger form ahalisi ve benim için yapınız .....Ben daha çok hukçuların vijdan musebelerinden bahsettiğiniz genellemeye bi anlam veremedim ...
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Mart 20, 2008, 08:03:37 ös
Yanıtla #9

Ne demek Yargıtay, Görevini yapamazsa?

Burada HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ'NDEN Bahsediyoruz.

Demokrasi Anlayışı çerçevesinde hareket edilecektir. Senin benim görüşüme göre değil (!)