Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: KABBALLAH (Kabala)  (Okunma sayısı 16343 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 30, 2009, 04:01:29 ös
Yanıtla #10
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay


KABALA'NIN 5000 YILLIK SIRRI

Aslında ilk kez Babil'de gelişmesine rağmen Ortaçağ'daki diaspora döneminde daha da güçlenen Kabalacıların en önemli hedefi, gizli bilimleri yani büyücülüğü kullanarak Yahudi ulusunun tarihini değiştirmek ve dünya hakimiyetlerini sağlayacak olan sözde Mesihlerine hazırlık yapmaktır. İsrail'li tarihçi Moşe Sevilla-Sharon şöyle diyor:

    "... Kabala edebiyatının gelişmesi, Mesih'in geleceği inancıyla yakından ilişkilidir. Bilindiği üzere, bu inanca göre, Mesih Büyük Kurtarıcı geldiğinde İsrail ulusu sürgünden kurtulacak, İsrail devleti yeniden kurulacaktır... Yahudi bilginlerin o zamanki yaklaşımına göre, ulusun nasıl izah edileceği bile bilinmeyen bu kötü kaderi, ancak 'gizli bilimlerin' yardımıyla aşılabilirdi."

"Kötü kaderin" aşılması, Mesih'in dünyaya gelişi anlamındaydı. Kabala'nın amacı, işte bu büyük rüyayı gerçekleştirmekti. The Universal Jewish Encyclopedia şöyle yazar: "Kabala'nın temel amacı Mesih'in dünyaya gelişini sağlamaktır. Kabala'ya göre, bu amaca ulaşmak için, kişisel yoğunlaşma, derin dua-konsantrasyon ve çile egzersizleri ile çalışılmalıdır..."

Ortaçağ Avrupası'nın Yahudiler üzerinde oluşturduğu baskı ve kısıtlamalar, Mesih'in gelişi konusunun tümüyle Kabalistik bir faaliyet haline gelmesiyle sonuçlandı. Hedefe ulaşmak için gizli ilimlerden yararlanılmalıydı. Kabala, bu gizli bilimlerin yöntemini açıklayan ama yalnızca "anlayanlara" açıklayan bir gelenekti.

"Gizli bilimlerle uğraşmak, bunun için yoğun ayin ve trans yöntemleri kullanmak..."; bu tanımın bir diğer ifadesi büyü yapmaktır. Acaba Kabala büyü sanatı mıdır? Kuran, Yahudilere, Babil'delerken, özel bir "büyü ilmi" öğretildiğini, fakat dönemin Yahudilerinin bunu "hayır" değil, "şer" yolda kullandıklarını bildirir: "...Onlar, insanlara sihri ve Babil'deki iki meleğe Harut'a ve Marut'a indirileni öğretiyorlardı. Oysa o ikisi: 'Biz, yalnızca bir fitneyiz, sakın inkâr etme' demedikçe hiç kimseye (bir şey) öğretmezlerdi. Fakat onlardan erkekle karısının arasını açan şeyi öğreniyorlardı. Oysa onunla Allah'ın izni olmadıkça hiç kimseye zarar veremezlerdi. Buna rağmen kendilerine zarar verecek ve yarar sağlamayacak şeyi öğreniyorlardı. Andolsun onlar, bunu satın alanın, ahiretten hiçbir payı olmadığını bildiler; kendi nefislerini karşılığında sattıkları şey ne kötü; bir bilselerdi." (Bakara Suresi, 102)

Ayet, Babil'deki iki meleğin Yahudilere büyü ile ilgili yöntemler öğrettiklerini ama bunu inkar için kullanmamaları gerektiğini söylediklerini anlatıyor. Buna rağmen, dönemin Yahudilerinin bu ilmi kötülük yolunda kullanmaya başladıklarını ve hayatlarını büyü ve büyücülük ilmine adadıklarını haber veriyor.

Bundan çıkan sonuç şudur: Babil'de, Yahudilere büyü ile ilgili bazı gizli bilgiler verilmiş, fakat onlar bunu Allah'a başkaldırmak ve insanlara zarar vermek için kullanmışlardır.

Bu ilmin Babil'de verilmiş olması ise çok ilginçtir: Çünkü Babil, Kabala'nın da çıkış yeridir. Aslında Kabalistler, Kabala geleneğinin tarihin başından beri sürdüğünü iddia ederler; ancak Kabala'nın ilk yazımı sürgün döneminde Babil'de yaşayan Simeon Ben Yohai tarafından gerçekleştirilmiştir. Diaspora döneminin başlaması ve Yahudi merkezinin doğudan batıya kaymasıyla birlikte, Kabala'nın merkezi de değişmiş, Kabalistik çalışmalar Babil'den İspanya'ya ve diğer Avrupa merkezlerine kaymıştır.

İspanya'da ise Kabala geleneğine yeni bir boyut daha eklendi. Burada, 13. yüzyılda yazılan ve Kabala'nın en önemli kitabı haline gelen Sefer ha-Zohar doğdu. Zohar'la birlikte de Sefirot kavramı.

Sefirot, aslında bir tür şemaydı. Kabalacılar, Sefirot'un Tanrı Yehova'nın "yansıma şekli" olduğuna inandılar. Bu sapkın inanca göre dünya üzerideki hayata dair herşey Sefirot'a göre yaratılıyordu. İnsanın ruhundan, evrenin yapısına kadar herşey Sefirot şemasıyla uyumluydu. Tüm varlıklar Sefirot'a göre konumlanıyor, evren Sefirot'a göre işliyordu. Ve Kabalacılar, bu noktadan hareketle çok ilginç bir sonuca vardılar. Evrenin işleyişi dünya üzerindeki hayat gibi tarih de Sefirot'a uygun olarak gelişiyordu!... Yahudi yazar Eli Barnavi şöyle yazıyor:

"Bu durumda insan, bazı belirli ritüelleri uygulayarak, bu Sefirotları etkileyebilir ve dolayısıyla dünyanın gelişimine yön verebilirdi. Bu Sefirot teorisi, İspanya'daki Kabalacı öğretinin temel noktası haline geldi "

Tüm bu aktardıklarımız, Kabalacı Yahudilerin Sefirotla uğraşıp çeşitli büyüler yaparak dünyayı değiştirdiklerine inandıklarını ortaya koyuyor. Kabalacılar bu sapkın inanç ve eylemleriyle, büyüyü kullanarak, kötülüğü sistemli dünya çapında uygulamış oluyorlar. Bu yüzden de bir nevi şeytanın temsilciliğini yapan Kabalistik anlayış insanlık için tehlikeli olmaya devam ediyor.

Ancak Kabalistler büyü yoluyla kötülüğü organize etseler de, unutulmaması gereken tek gerçek Allah'ın kaderde belirttiklerinin dışında hiçbirşeyin yaşanmasının mümkün olmadığıdır. İnsanlık tarihinde meydana gelen her olay daha o olay meydana gelmeden önce Allah katında bulunan Levh-i Mahfuz'da yazılıdır.

Allah yeryüzünde büyücülükle uğraşarak bozgunculuğu yaygınlaştıranları lanetlemiştir. Dünya'da da Ahirette de onları acıklı bir azap beklemektedir. Kuran'daki Hz. Musa'nın Firavun'un emrinde çalışan büyücülerle olan mücadelesi çok güzel bir örnektir. Hz. Musa büyücülükle uğraşanların her zaman hüsrana uğrayacağını şöyle belirtmiştir:

     "Onlar atınca, Musa dedi ki: 'Sizlerin (ortaya) getirdiğiniz büyüdür. Doğrusu Allah onu geçersiz kılacaktır. şüphesiz Allah, bozgunculuk çıkaranların işini düzeltmez.' .'" (Yunus suresi, 81)
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Nisan 30, 2009, 04:08:09 ös
Yanıtla #11
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

yukarıdaki yazılanlardanda anlaşılacağı üzere kabala ortalama zekada bir insanın anlayıp kavrayacağı bir bilgi vermez kaynak çalıntı tevrat gibi tahripli kim tarafından yazıldığı tam olarak belli değil anlamadığım anlaşılması daha kolay olanları dahi anlamakta zorlanırken kabala gibi daha başında ancak yahudiler anlayabilir tabiri bulunan bir kitabı anlama için gayret göstermek boşa uğraş değilmidir.insanlara bir şey vermekten bu kadar uzak bir yazılımın peşinden giden o kadar insan var pes artık
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Mayıs 01, 2009, 07:19:04 ös
Yanıtla #12
 • Ziyaretçi

Sayın Karahan;
Konu hakkında neden bu kadar bilgi topladın çok merak ettim doğrusu...Sana bir karikatürden bahsetmek isterim.. sanırım selçuk erdem çizmişti. İlk karede bir  inek var ve yayılmış samanlığa kitap okuyor mevsim bahar. Sonra kış oluyo yine kitap okuyor falan 4. mevsim de de okuyor ve şöyle söylüyor: _Öff.. Hiç birşey anlamadım... :) Kızma ama hakkında bi dünya şey bil sonra da saçma de... saçma olan bence bu.


Mayıs 02, 2009, 11:47:47 öö
Yanıtla #13
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Karahan;
Konu hakkında neden bu kadar bilgi topladın çok merak ettim doğrusu...Sana bir karikatürden bahsetmek isterim.. sanırım selçuk erdem çizmişti. İlk karede bir  inek var ve yayılmış samanlığa kitap okuyor mevsim bahar. Sonra kış oluyo yine kitap okuyor falan 4. mevsim de de okuyor ve şöyle söylüyor: _Öff.. Hiç birşey anlamadım... :) Kızma ama hakkında bi dünya şey bil sonra da saçma de... saçma olan bence bu.

inek gibi okumuşun anlamamışın benzetmeni ben iltifat gibi algılıyorum kendime.sanırım anlatmak istediğimi anlamamışsın burdan çıkardığım sonuç önemli benm için.kabala ile ilgili inanç üzerine konuşulacak çok bir şey yok aslında onu anlatmak isterim.bu konuyu konuşan tartışan o kadar çok insan varki belki kitaba o yüzden yazmışlardır yahudilerden başkası okusada anlamaz diyorlar kabalada bir başka yerdede israiloğlu kavmini tepeye diğer halkları yani senin benim gibileri alta koyuyorlar öğretilerinin içeriği bu o yüzden saçma dedim.akla uygun bir yönü yok benim için.insanlık için yazıldığı söylenen bir kitabın insanlığın anlayamayacağı bir şekilde kaleme alınması sana doğru gelebilir.o yüzden kitabı baharda okursun yazda okursun anlamazsın
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Mayıs 02, 2009, 05:05:22 ös
Yanıtla #14
 • Ziyaretçi 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Kabala Nedir

Başlatan DevTurkSol « 1 2 ... 8 9 » Kabala, Kebala, Qabala, Cabala, Kabballah

83 Yanıt
62595 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 12, 2017, 09:11:32 ös
Gönderen: baran21
63 Yanıt
30091 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2009, 12:22:05 ös
Gönderen: Genius Loci
9 Yanıt
7695 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 10, 2009, 12:47:02 ös
Gönderen: ADAM
3 Yanıt
9686 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 28, 2010, 12:44:03 öö
Gönderen: Eagle35
1 Yanıt
7339 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 01, 2017, 12:47:17 ös
Gönderen: Achilles
16 Yanıt
20452 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 27, 2018, 02:07:52 öö
Gönderen: Venus
10 Yanıt
12098 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 25, 2015, 03:12:53 ös
Gönderen: hypatia
0 Yanıt
3149 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 27, 2010, 03:17:18 ös
Gönderen: Halsond
7 Yanıt
6760 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 27, 2018, 01:49:19 öö
Gönderen: Venus
5 Yanıt
5408 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 15, 2018, 03:39:25 ös
Gönderen: Novayst