Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kadınlar neden mason olamazlar  (Okunma sayısı 19762 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2008, 03:39:08 öö
Yanıtla #10
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 202
 • Cinsiyet: Bay


İş hayatında bir şirkette nekadar çok kadın varsa okadar çok problem vardır.Çünkü eminim kabul edersiniz cinsiniz birbirini çekemez.Her türlü depresif davraniş sergilenir.İşe girersiniz 9 ay sonra hamile kalırsınız çekip gidersiniz sizin işinizi geride kalan zavallı siz gelene kadar 2 kişilik çalışarak yapar.Süt izni vs yi saymıyorum bile.Bunların dışında muayyen gün ,muayyen öncesi ve sonrası günler sürekli değişik ruh hallerinz oldugu için normal olduğunuz gün sayısı çok azdır.Şahsen şirketim olsa sekreter olarak bile bir bayan çalıştırmam.


Sn. DarkSide kadınlar konusunda nasıl oluyor da bu türde bir yaklaşım içinde olabiliyorsunuz hayretler içindeyim.

Kadınların olduğu bir iş dünyasında, yüksek verimlilik ve kalite söz konusu olur. Bugün gidin ve en küçük KOBİ'den, lider kuruluşlara kadar şirketlerin pazar pay oranlarını inceleyin ve ondan sonra iş dünyasında kadının yeri ile ilgili paylaşımlar yapın. Bakın bakalım üretkenlik, satış ve pozitif enerjinin yoğun olduğu noktalar kimler sayesinde gerçekleşiyor? Bırakın iş dünyasını bir kere, bir toplulukta kadın var ise düzen tertip ve daha edepli olmak vardır. 

Ayrıca doğum konusunda yazdıklarınız da gerçekten üzücü. Bir kadın ki düşünün 9 ay karnında taşıdığı evladını dünyaya getiriyor ve utana sıkıla, izin alarak kimi zaman yöneticileri ile zor anlar yaşıyor... Ama hepsi evladı için. keyfi için değil!

Şöyle bir kuralım vardır. "o an faydalı olamıyorsam, işimin başında olup insanlara zaman kaybettirmemin anlamı yoktur. Çünkü; zaman hiç birşey ile kıyaslanamaz." Hanım efendi rahatsız ve verimli olamayacak ise, elbetteki izin almalı. Sonuçta zaten bir şekilde fazlasıyla telafi eder...

Örnek:
2 kişiyi yan yana oturttun 1 kadın ve 1 erkek. İkisine de aynı zeka ölçüsünde bir görev ataması yapın... Erkeğin bir süre sonra sıkılıp,  başka şeylere yoğunlaştığını görürken, kadının verilen görevi önemli ölçüde tamamlanmadan yerinden asla kalkmadığını göreceksiniz.

Saygılarımla


Eylül 03, 2008, 11:37:04 öö
Yanıtla #11
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Nueva,

Dün sizin yakınmanızla (bunu bir yakınma olarak kabul edebilir değil mi? yanlış bir ifade tarzı kullanarak sizi kırmak istemem) ilgili olarak bir mesaj göndermiştim. Ancak sonra Sn. Üstadım'ın cevabi iletisini görünce buna gerek olmadığına karar kılarak o yazımı sildim. Bugün de sn "aramis" Üstadımın pek değerli iletisini ve ona vermiş olduğunuz cevabı okudum. Yine bir şeyler söyleme isteği doğdu, Üstadlarımın affına sığınarak yazayım dedim.


Varmak istediğiniz menzil -hangi yoldan gittiğinizin bir önemi olmaksızın- hayatınızı iyi, güzel ve doğru ekseninde oluşturmanıza destek olur.  Varılmak istenen erek gidilen yolu da bir anlamda doğruya çeker.

Bu noktada kadın olmanız bir talihsizlik olarak kabul edilemez. Belki bir talih olarak bile düşünülebilir. Biz erkeklerde olmayan üstünlük kadınlara hastır ve öyle de olmaya devam edecektir. Yüce Yaratıcının en güzel eseri insandır ve Yüce Yaratıcı insanı oluşturma hasletini yalnızca kadına vermiştir. Bu apaçık kadının talihidir. Dünyada insan her ne türden olursa olsun, ne kadar muhteşem, ne kadar ulaşılmaz görülecek, ne kadar bakanını hayran bırakacak eserler verirse versin bu bir insandan daha mükemmel, daha muhteşem, daha hayranlık uyandıracak bir eser olmayacaktır.

Masonluk açısından kadınların üye olarak kabul edilmemesi mesleki geleneklerden ötürüdür. Ve gerek Masonluğun Temel ilkeleri ve gerekse düzenli kabul edilme şartlarında üyelerin erkekler arasından seçilmesi açıkça ifade edilmiştir. Eski landmarkların değişmezliği ve bunlara tam ve kesin uyma düzenli masonluk için olmazsa olmaz bir şarttır. Masonlukta yeni bir şey icat edilmez. Bu yüzden tüm içtenliğinizle ümit ettiğinize inandığım
Alıntı
Belki ve belki ilerleyen zamanlarda meşru olan loca karma locaya dönüşebilir

düşüncenizin ne görünen ne de ondan sonraki bir gelecekte gerçekleşme ihtimalinin olamayacağını söylemek isterim.

Sözlerimi Yunus Emre'nin sözleriyle bitirmek isterim ki tüm lakırtılarımın özü aslında şu aktaracağım beyittedir.

Dervişlik dedikleri hırka ile tac değil
Gönlün derviş eyleyen hırkaya muhtaç değil


Sevgi ve Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2008, 11:39:40 öö Gönderen: skullG »


Eylül 04, 2008, 02:29:10 öö
Yanıtla #12
 • Ziyaretçi

Özgür Masonlar Büyük Locasının Sitesin den alınmıstır; Kaynak
 Soru Cevap bölümünde aynen şu soru sorulmus;

Türkiye’de kadın mason örgütü de var mı?

ve şöyle bir açıklama yapılmıs;

 1991 yılından bu yana Türkiye’de kadınlar da "mason" olabilmektedir.

 

Bunun sağlanabilmesi için, 1980’li yıllarda, o tarihlerde Büyük Mason Mahfili adını taşımakta olan Özgür Masonlar Büyük Locası’nın üyelerinden bazılarının desteğiyle sık sık bir araya gelerek Masonluk üzerine bilgi edinme çalışmalarına başlayan kadınlar, 1989 yılında "Çağdaş Kardeşlik Dayanışma Derneği" adını taşıyan bir dernek kurmuşlar, bir geçici locada Masonluğa girip üstat derecesini aldıktan sonra bir araya gelip kendi bağımsız localarını oluşturmuşlardır. Bu locaların bir araya gelmeleriyle bir Büyük Loca kurulmuş, buna "Kadın Mason Büyük Locası" adı verilmiştir.

 

Kadın Mason Büyük Locası, daha sonra, kendine bağlı olarak çalışan başka localar da kurmuştur. Kuruluşundan bu yana düzenli olarak masonik etkinliklerini sürdürmektedir.

Sn Mason Localar arasında fark mı ediliyor türkiye'de masonlar arasında bir bölünme mi war acıklarsanız sevinirim

Saygılar


Eylül 04, 2008, 08:01:36 öö
Yanıtla #13
 • Mason
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 1235
 • Cinsiyet: Bay

Sn. bugfree,

Üstadıma sormuşsunuz fakat ben yanıtlamak isterim.

Forumumuzda sorduğunuz sorunun cevabı mevcuttur. Muntazam Masonluk üzerine forumda daha çok araştırma yapmanızı öneririm.

Bu araştırmaya sizin mesajınızdan sadece 8 mesaj yukarıda Sn. Mason' un yazdığı mesajdan başlamanız yararınıza olacaktır.

Yeri gelmişken şu hatırlatmayı da yapmak isterim, forumumuzda "Masonluk" terimi ile kastedilen muntazam Masonluk' tur. Bizlerce Masonluğu tanınmayan, bizlerin kardeş olarak görmediği ve fakat bizlere kardeş diyen gayrimuntazam oluşumlar (Her gerçek Masonik ortamda olması gerektiği gibi) bizim forumumuzda "Mason"  olarak değil harici olarak görülürler.

Bu açıdan, mesleğimizin yüzyıllardır değişmeyen kaidelerine uygun biçimde tekrarlamak isterim, kadın mason yoktur.

Mesleğimizin ve bizlerin kadınlara bakış açımızı (bir çok mesajda bulabileceğiniz gibi) Hemşirelerimize yönelik başlıklarda bulabilirsiniz.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2008, 08:06:30 öö Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...


Eylül 04, 2008, 12:21:23 ös
Yanıtla #14
 • Ziyaretçi

Sn. Omnia Tempus Alit acıklamanız için teşekkür ederim


Eylül 23, 2008, 08:01:38 ös
Yanıtla #15
 • Ziyaretçi


Sn Nueva,
Yeni uye oldugum icin mesajinizi yeni okudum, arkadaslarimin tavsiyesi ile de hemen benim de sadece burada karsilastigim "kadinlar mason olamazlar" topic i ne ulastim. Bay arkadaslarimin hosgorusune siginarak ifade etmek isterim ki  "Dogmalar, insanların birbirlerine ters düşmelerine, aralarında doğan çelişkiler nedeniyle çatışmalarına, giderek birbirlerini düşman görüp birbirlerine saldırmalarına yol açarlar. Karşıt dogmaları benimseyen insanlar, birbirlerine kin duyarlar. Dogmalarını her şeyin üstünde tutar, bunları koruyabilmek ve bunların üstünlüğünü sağlayabilmek için savaşırlar. Savaşlarını, karşıt dogmaların söylemine değil, doğrudan uygun görmedikleri dogmaları benimseyen insanlara yönlendirirler ve onları ortadan kaldırmaya girişirler. "Dogmalar; kaba güç, hoşgörüsüzlük, dar görüş ve bilgisizliğin yansımasına, evrimsel doğrultuda gelişme sağlanması yerine gerilemeye yol açarlar. Barışa ve esenliğe de engel olurlar". Bu sonuç Masonluğun amaçlarıyla taban tabana zıttır" bu baglamda sevgili Nueva eger izniniz olursa (yazdiklarinizdan cikardigim isteginiz uzerine) size hemen bir kadin mason locasinin kapisini calmanizi onerecegim, unutmayiniz ki dunyada kadinlara oy kullanma hakki vermeyen bircok batili ulkeden cok cok once Turk kadini bu hakki elde etmistir, sirtinizi sivazlayip "ee ama kadinsin aramiza giremezsin hatta girsen de seni tanimayiz "diyenlere peki deyip kin degil saygi duyabileceginize inaniyorsaniz ve cok arzu ettiginiz birseye erismede onunuze konulan cinsel kimligi bir engel olarak gormediginize inaniyorsaniz Turkiye dahil dunyanin hemen her ulkesinde kadin mason localari mevcuttur,  calismalarini surdururler ( Turkiyede de 1980 lerden beri yanilmiyorsam)calin kapilarini, kapi acilacaktir buna inanin..
Sevgilerimle


Eylül 23, 2008, 08:23:20 ös
Yanıtla #16
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 211
 • Cinsiyet: Bayan

Sevgili Demeter Merhaba ,

Foruma hoş geldiniz , umarım bu forumda olmaktan benim duyduğum kadar keyif duyarsınız. Bana "kadın mason locaları"na başvurmamı önermişsiniz. Bunu çok iyi niyetle ve yapılabilir olduğunu düşündüğünüz için söylediğinizin farkındayım. Ancak çevremde çok sayıda gerçek yani "muntazam" mason var , çeşitli sosyal ortamlarda , kokteyl ve konferanslarda , yemeklerde kendileriyle görüşüyoruz ve gerçek şu ki "Kadın Mason Locası" diye bir oluşum yok ...

Yani bu isimle kendine göre bazı faaliyetler sergileyen ve "mason" olduğunu iddia eden bir oluşum var ancak bu loca bildiğim kadarıyla "muntazam " ve meşru değil. Yurt dışında da formel olarak "tanınmıyor." Yani , buradaki hanımlar toplanıp kendilerinin "mason" olduğunu kendi kendilerine iddia eden hanımlar ancak masonluk bazı açılardan tıpkı CEO(Chief Executive Officer) luğa benziyor bence . İnsanın kendi kendini ilan edebileceği veya başvurulan bir pozisyon değil, gözlemlenilip araştırılıp kişiye teklif yapılan bir yapılanma.

Ben kişilik olarak resmi tanınırlığı olmayan bir oluşumda yer almayı kendi adıma yararlı bulmuyorum. Kadınlar mason OLMUYOR. 2 kere 2 eşittir 4 gibi bir durum. Masonluğun prensiplerinde de "kurallarda değişmezlik"ilkesi bulunduğuna göre, yani hiçbir tarihte "Kadın Mason" olamayacağına göre ne yapalım , kişisel gelişimime devam ederim , gelişmiş Türk Kızı idealini iyi temsil etmeye çalışırım , hem bakın bu forumda bulunmamız dahi bir hoşluk ve paylaşımdır.

Sık sık da mason tanıdıklarımla sosyal yaşamda görüşüyorum ve onların sohbetlerinden tarzlarından çok hoşnutum. Ayrıca bundan 5 yıl önce bir mason tam manasıyla benim hayatımı kurtardı , bunu da hiçbir zaman unutmadım . Ne derler bilirsiniz :"Rule is rule." Kadın mason yoktur prensibine üzülsek bile saygı duymak gerek ..

Sevgilerimle
Quality has no fear of time ..


Şubat 12, 2009, 07:57:34 ös
Yanıtla #17

Sevgili Demeter Merhaba ,

Foruma hoş geldiniz , umarım bu forumda olmaktan benim duyduğum kadar keyif duyarsınız. Bana "kadın mason locaları"na başvurmamı önermişsiniz. Bunu çok iyi niyetle ve yapılabilir olduğunu düşündüğünüz için söylediğinizin farkındayım. Ancak çevremde çok sayıda gerçek yani "muntazam" mason var , çeşitli sosyal ortamlarda , kokteyl ve konferanslarda , yemeklerde kendileriyle görüşüyoruz ve gerçek şu ki "Kadın Mason Locası" diye bir oluşum yok ...

Yani bu isimle kendine göre bazı faaliyetler sergileyen ve "mason" olduğunu iddia eden bir oluşum var ancak bu loca bildiğim kadarıyla "muntazam " ve meşru değil. Yurt dışında da formel olarak "tanınmıyor." Yani , buradaki hanımlar toplanıp kendilerinin "mason" olduğunu kendi kendilerine iddia eden hanımlar ancak masonluk bazı açılardan tıpkı CEO(Chief Executive Officer) luğa benziyor bence . İnsanın kendi kendini ilan edebileceği veya başvurulan bir pozisyon değil, gözlemlenilip araştırılıp kişiye teklif yapılan bir yapılanma.

Ben kişilik olarak resmi tanınırlığı olmayan bir oluşumda yer almayı kendi adıma yararlı bulmuyorum. Kadınlar mason OLMUYOR. 2 kere 2 eşittir 4 gibi bir durum. Masonluğun prensiplerinde de "kurallarda değişmezlik"ilkesi bulunduğuna göre, yani hiçbir tarihte "Kadın Mason" olamayacağına göre ne yapalım , kişisel gelişimime devam ederim , gelişmiş Türk Kızı idealini iyi temsil etmeye çalışırım , hem bakın bu forumda bulunmamız dahi bir hoşluk ve paylaşımdır.

Sık sık da mason tanıdıklarımla sosyal yaşamda görüşüyorum ve onların sohbetlerinden tarzlarından çok hoşnutum. Ayrıca bundan 5 yıl önce bir mason tam manasıyla benim hayatımı kurtardı , bunu da hiçbir zaman unutmadım . Ne derler bilirsiniz :"Rule is rule." Kadın mason yoktur prensibine üzülsek bile saygı duymak gerek ..

Sevgilerimle
Gayet faydali bir aciklama, tesekkurler Sn. Nueva.
Spes mea in Deo est


Şubat 12, 2009, 08:33:52 ös
Yanıtla #18
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

Bayan Nueva sizin Masonluktan beklentiniz ne ki resmi tanınırlığı olmayan bir oluşumda yer almayı yararlı bulmuyorum diyorsunuz? Bu site de H.K.M.B.L. tarafından resmi bir tanınırlığı yok ama siz burada olmayı yararlı buluyorsunuz.
Ayrıca Ö.M.B.L. resmi tanınırlığı var.CLIPSAS bünyesindedir, Fransa Büyük Doğusu’ndan patenti vardır. Ayrıca unutmayınız ki bundan 50-60 sene evveline kadar H.K.M.B.L.'da gayrımuntazamdı,  kendileri Gaytı Muntazamları kabul etmiyor ama, Gayrı Muntazam olan ünlü Masonları, Mason olarak sitesinde barındırıyor.

Ben kişilik olarak resmi tanınırlığı olmayan bir oluşumda yer almayı kendi adıma yararlı bulmuyorum.Yurt dışında da formel olarak "tanınmıyor."

Kadınlar Mason olamıyor doğru, peki sizce bunun mantığı nedir? Her kural mantık çerçevesinde olmalı ve sorgulanabilmelidir.
Kadınlar mason OLMUYOR.

Not: Ö.M.B.L. üyeleri Mason değildir.Ama Türkiye için çok yararlı bir kurumdur.


Şubat 12, 2009, 08:35:43 ös
Yanıtla #19

Not: Ö.M.B.L. üyeleri Mason değildir.Ama Türkiye için çok yararlı bir kurumdur.
AKUT da cok yararli bir kurumdur. ;)
Spes mea in Deo est


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
72 Yanıt
68014 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 14, 2013, 09:25:16 ös
Gönderen: ruzber
5 Yanıt
6373 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 11, 2007, 10:14:29 öö
Gönderen: Prenses Isabella
20 Yanıt
24343 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 17, 2017, 10:22:19 öö
Gönderen: stuzun
13 Yanıt
9346 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 01, 2008, 08:58:39 ös
Gönderen: blossom
137 Yanıt
56035 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 06, 2013, 11:58:29 ös
Gönderen: Attalos
11 Yanıt
11428 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 20, 2009, 12:11:20 ös
Gönderen: ceycet
235 Yanıt
124538 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 05, 2020, 05:44:05 öö
Gönderen: night manager
13 Yanıt
6537 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 26, 2015, 01:16:38 ös
Gönderen: karahan
25 Yanıt
12171 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 11, 2018, 01:22:42 öö
Gönderen: Byr
5 Yanıt
2549 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 12, 2015, 03:55:02 ös
Gönderen: irukanji