Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Cumhurbaşkanı Kim Olsun?  (Okunma sayısı 40819 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 22, 2007, 07:24:13 öö
Yanıtla #80
  • Uzman Uye

Görücez bakalım bugün seçim var herkes herşeyin ne olduğunu net olarak görücek. Millet kimi seviyor kimi seçiyor kimi destekliyor. Bu ülke izmir ve ankaradan ibaret değil.
''Kızıl elmada buluşalım''

Temmuz 22, 2007, 12:29:46 ös
Yanıtla #81

Her türlü sonuca açık olmak lazım. Bu ülke kimsenin malı değil.
ars longa, vita brevis...

Temmuz 22, 2007, 12:42:05 ös
Yanıtla #82

Görücez bakalım bugün seçim var herkes herşeyin ne olduğunu net olarak görücek. Millet kimi seviyor kimi seçiyor kimi destekliyor. Bu ülke izmir ve ankaradan ibaret değil.

Size kesinlikle katılıyorum Sn Alaattin.Konu ile ilgili Türkiye nin önde gelen yazarlarından Bekir Coşkun un yazısından bir alıntıyı yorumsuz olarak sunuyorum.

Dağda özgürce yaşayan bir inek, bir beygir, bir eşek, dağılıp insanların ne yaptıklarını öğrenmeye ve beş yıl sonra buluşmaya karar verdiler. Her biri başka yöne yola çıktılar.

Beş yıl sonra buluşma yerine önce inek ile beygir geldi.

İkisi de perişan bir halde, zayıflamış, dişleri dökülmüş, kamburları çıkmış, adeta çökmüşlerdi.

Beygir sordu: "Nedir bu halin inek?.."

İnek iç çekerek anlattı:

"Bu insanlar merhametsiz. Beni durmadan birbirlerine sattılar. Alan sütümü sağdı. Bir inek daha varmış, onu yanıma koyup çifte koştular, aç bıraktılar. Canımı zor kurtardım be kardeş..."

Sonra beygir anlattı:

"Benim de ağzıma bir demir parçası geçirdiler, ağzımı açamadım. Üzerime bindiler. O indi öbürü bindi, o indi öbürü bindi... Binmedikleri zamanlar zincire vurdular... Belim çöküp de onları taşıyamaz bir hale geldiğimde arkama kocaman bir araba bağladılar, bu sefer birçoğunu birden taşımaya başladım. Ben onları taşıdıkça kırbaçladılar. Canımı zor kurtardım yav inek kardeş..."

*

Ve uzaktan eşek gözüktü.

Eşek; ıslık çala çala, taşlara tekme ata ata geldi. Mutluydu.

Şişmanlamıştı, tüyleri parlıyordu, gözlerinin içi gülüyordu, üzerinde lacivert takımlar vardı.

İnek ile beygir, "Nedir bu halin, neler oldu" diye merakla sordular, eşek anlattı:

"Bir memlekete vardım, birisi bağırdıkça insanlar onu alkışlıyordu. Ben de yüksekçe bir yere çıkıp bağırdım. Benim bağırmamı bilirsiniz, duyan benim yanıma koştu, duyan koştu. Onlar geldikçe ben daha çok bağırdım..."

"Sonra?.."

"Sonra beni başkan seçtiler..."

"Yani sen başkan mı oldun?.."

"Evet... Bir şey yapmama gerek kalmıyordu, ben bağırdıkça onlar ’Memleket seninle gurur duyuyor’ diye alkışladılar. Yiyecek birçok şey vardı. Ben ise yedim ve bağırdım, yedim ve bağırdım..."

"Pekiii... Senin eşek olduğunu anlamadılar mı?..."

Eşek yanıtladı: "Anladılar anlamasına da iş işten geçmişti..."
Omnia mors aequat

Temmuz 22, 2007, 03:11:06 ös
Yanıtla #83
  • Ziyaretçi

Arkadaşlar bence cumhurbaşkanı herşeyden önce faal biri olmalıdır...Mesela rahmetli Turgut Özal gibi birisi.Benim gözlemlediğim kadarıyla ahmet necdet sezer biraz pasif kaldı..Daha aktif siyaset yapan daha çok kararlı ve bence daha otoriter biri olmalıdır.Ne hukuk kökenli olsun ne askeri kökenli ikisinin arasında laik ve halkın içinden olsun..Benim fikrim bu..

Saygılarımla...

Temmuz 22, 2007, 07:54:34 ös
Yanıtla #84
  • Ziyaretçi

Cumhurbaskani ve basbakan olacak kisilerde ayni sartlari ariyorum.
Ataturk ilkelerini yurekten benimsemis olmali.
Turkiye cumhuriyeti ve Turk vatandaslarinin cikarlarini ( birilerine ters dusuyorsa) onde tutmali
Durust,yeterli egitim ve ogrenimi gormus ve zeki olmali
Icinde insan sevgisi tasimali

bu sartlara uyan bir kisi aday olursa budur derim.

Halkin cogunlugu tarafindan desteklenen kisi olmasi bence dogru kisi oldugu anlamina gelmiyor cunku
Hitler de Alman halkinin cogunlugu tarafindan desteklenmisti ama neler yasandi herkes biliyor.

Temmuz 23, 2007, 02:28:24 ös
Yanıtla #85

Saygıdeğer Mystic, mizahi anlatımınızı çok beğendim, hakikaten de tam üstüne basılacak bir anlatım_
SAYGILARIMLA_
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 23, 2007, 06:15:24 ös
Yanıtla #86
  • Aktif Uye

cumhur baskanının vasıfları üzre  saydıgınız tüm bunlara sahip olmalı .amma ve lakin eger istegimiz kusursuz ve simdiye kadar olan cumhur baskanlarından daha ilerici  ve ilerletici biriyse ilericilik özelliğini tamamlayan birde cesareti olmalı ve hatta bu cesaret bazılarının yaltakçıları oldugu artık eskiyen cumhuriyet karsıtı faliyetler için alınan önlemleri devre dısı bırakmakta da kendini göstermeli ....... misal  bas örtüsü yasagı
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Temmuz 23, 2007, 07:59:45 ös
Yanıtla #87
  • Ziyaretçi

Umarim hep birlikte dogru yonde ilerleriz.

Temmuz 24, 2007, 12:21:07 öö
Yanıtla #88

"amma ve lakin" : Aynı anlamda kullanılan iki kelime kısacası anlatım bozukluğu.
cumhur başkanı bitişik yazılıyordu en son değişmediyse cumhurbaşkanıdır yazımı.

Bunları yazan arkadaşı tahrik etmek için yazmadım ama gözüme battı cidden.
      Her konuda başörtüsünü örnek göstermek basit siyasettir. Bu arada cumhurbaşkanı da Abdullah Gül olur artık.
ars longa, vita brevis...

Temmuz 24, 2007, 09:14:00 öö
Yanıtla #89
  • Aktif Uye

gözünüze batan her hususu söyleyisiniz nekadarda samimi ! kusura kalmayın fazla dikkat etmem yazım kurallarına .en azından sınavda deilken ...fakat yazılarımı konusma niteliginde yazdıgımdan amma ve lakini kullandım yani bi üslup belirtisidir bu..   bi ünlamde dene bilir buna.sözün anlamına asabiyet kartar ve durumdan duyulan huzursuzlugu belirtir sevgili kardesim ... yoruma gelince 11 mesajın 5 ında bas örtüsünü öne sürdüm farkındamısın ama  bunların 3 ü zaten o konuyla alakalıydı. dier üçünüde birini kılık kıyafet hususunda dier örneklrle birlikte verdim.... birini yukarıda .....birbaska açıdan olaya bakarsan yazıda misal kullanılmıs eger vurgu yapacak olsam korma direkt öne sürerdim .
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..