Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: hi to all  (Okunma sayısı 20255 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 23, 2007, 11:44:35 öö
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Atatürk'ün icraatlaarını incelediğimiz vakit ülkesi ve insanlık için çok önemli kararları büyük bir sorumlulukla veriğini görüyoruz.

Mason olarak veya olmayarak yaptıklarının o şartlar altındaki doğruluğu tartışılamaz. Bu sebeple Locaların kapatılması ve mal varlıklarının devri konusunda da kendisine itiraz gelmemiştir.

Bu sebeple Atatürk2ün masonluğunun bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum.

Mason karşıtı yazarların yazdıklarını okumak açıkçası hoşuma gidiyor. Okudukça bazı noktalarda nasıl yanlış bilgi verilebildiklerini görebiliyorum. Bu da aslında lehte veya aleyhte her konuda yazılana ve söylenene kuşku ile yaklaşmak, akıl süzgecinde ve incelemeden geçirmeden kabul etmemeyi gerektiriyor.

Mart 23, 2007, 02:06:59 ös
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Foruma girer girmez, Kardeslerim diye baslamis :) ilginc.

Neyse benim mesaj yazma nedenim, su;
birisi ciksinda, "Ataturk Mason muydu" gibi bir konu acsin. orda konusalim bunlari, bence daha uzatmayalim bunu burda. benimde cok sorularim var cunku. "Hi to all" basligi altinda biarz sacma oluyor bu konu.

Mart 27, 2007, 06:26:33 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Şahsi yoğunluğum sebebiyle bir süredir yoktum 4-5 gün daha yokum sonrasında daha müsaitim;
Hamlet peki sen neden açmıyorsun bu başlığı? :D

Unutmadan buarada ben Atatürk'ün mason olup olmadığı muamma, bunun bir kanıtı yoktur ama bildiğim kadarıyla Atanın bazı konuşmaları sansürlenmiştir buda bu tarz birşey olabilir.Üstelik yanındakilerin ve dönemin kabinedeki bakanların mason olduğu doğrudur bu yüzden Atatürk'ünde olabilme ihtimali vardır.Bence şöyle düşünmek daha anlamlı olur masonluk lehine nekadar çalıştı bence hiçbir zaman masonluk lehine çalışmadı hatta bizzat aleyhlerinde çalışmıştır!..

Buda değişik bir yazı Atatürk'ün kendi ağzından;

ATATÜRK NEKADAR MASONDU?

Çocukluk yıllarımda birgün arkadaşım  beni alıp Beyoğlu’ndaki Mason cemiyetine götürdü. Daha ne olduğunu bile anlayamadan kendimi cemiyetin içinde buldum. Mermer merdivenlerden büyük bir salona indik. Orada yüzlerini göremediğim bir takım kişiler vardı. Bizi buyur edip oturttular, kahveler sundular, hal hatır sordular. Orada fazla kalmadık, tekrar merdivenlerle daha da aşağı indik. Bir öncekinden daha geniş salonda bulduk kendimizi. Salonda büyük bir kalabalık toplanmış, kılıçlı bir tören yapılıyordu. Bu işleri daha önceden bildiğini anladığım arkadaşım beni kolumdan tutmuş, durmadan ne yapmam gerektiğini anlatıyordu. Kılıçların arasından geçip kutsal bir kitaba el bastık. Bütün bunlar olup bittikten sonra dışarı çıktık. İçeride bayağı sıkılmıştım. Binadan çıktım arkadaşıma bir daha böyle yerlere gelmeyeceğimi söyledim, o olaydan sonrada bir daha ne o binaya gittim, ne de oradakilerle karşılaştım. Şimdi gitsem, arasam o binayı belki de bulamam. İşte benim masonluğum bundan ibaret...

Mustafa Kemal Atatürk

Mart 27, 2007, 07:10:39 ös
Yanıtla #23

İttahat ve Terakki Partisinin içinde pek çok Mason olduğu bilinen bir şey ancak Atatürk söylemlerinde İttahatçılarla beraber olmadığını Cumhuriyet rejiminde ise İttahatçı bir parti kurulmayacağını ifade  etmiştir.
Çevresinde pekçok Mason olmasının nedeni Ata 'nın Mason oluşundan değil o dönem Aydın kesimin çoğunluğunun Mason olmasından ibarettir.  Mason olsa söyler miydi ? Birinci Dünya Savaşında kaybetmiş bir İttihatçı kesim yurtdışında yaşamak zorunda kalan (vatan haini ilan edimiştir.) Enver Paşa... Halkın onlara kini... Böyle bir dönemde siz olsanız kaybedenle aranızda bir bağ kurulsun ister misiniz? Tabi bu kadar yazı yazılmış ama sonucun kimseye fazladan bir yararı olmaz... Atatürk bu milletin yetiştirdiği en önemli insanlardan ve büyük bir değerdir...

Mart 27, 2007, 07:33:59 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

İttahat ve Terakki Partisinin içinde pek çok Mason olduğu bilinen bir şey ancak Atatürk söylemlerinde İttahatçılarla beraber olmadığını Cumhuriyet rejiminde ise İttahatçı bir parti kurulmayacağını ifade  etmiştir.
Çevresinde pekçok Mason olmasının nedeni Ata 'nın Mason oluşundan değil o dönem Aydın kesimin çoğunluğunun Mason olmasından ibarettir.  Mason olsa söyler miydi ? Birinci Dünya Savaşında kaybetmiş bir İttihatçı kesim yurtdışında yaşamak zorunda kalan (vatan haini ilan edimiştir.) Enver Paşa... Halkın onlara kini... Böyle bir dönemde siz olsanız kaybedenle aranızda bir bağ kurulsun ister misiniz? Tabi bu kadar yazı yazılmış ama sonucun kimseye fazladan bir yararı olmaz... Atatürk bu milletin yetiştirdiği en önemli insanlardan ve büyük bir değerdir...

İttihat ve Terakki'nin mason olduğuda garanti değildir.Sadece söylemdir... Atatürk İttihatçılarla beraber olmuştur hatta kurulda dahi bulunmuştur.İttihatçılar pek çok devlet adamı yetiştirmişlerdir.Atatürk'te,Enver Paşa'da,İnönü'de,Kazım Karabekir,Fevzi Çakmak,Ali Fuat Cebesoy,Kuşçubaşı Eşref,Celal Bayar vs. hepsi İttihatçı kökenlidir.
O dönem aydın kesimlerin çoğu mason değildir ama mason olan aydın kesimler daha ön plandadır.
Enver Paşa kesinlikle hain değildir birşeyler yapmak için çabalamış biridir.Kendisine bir dönem Hürrüyet Kahramanı denmiştir.Hataları olmuştur ama bir Teşkilat-ı Mahsusa'yı Enver Paşa kurmuştur bu oluşuma Atayıda almıştır. Enver Paşa Atatürk'le aynı yaştadır ama daha çabuk yükselebilmiştir.Hatta ikiside aynı askeri okuldan mezun olmuşlardır Enver Paşa 2. olarak mezun olurken, Atatürk 8.olarak mezun olmuştur. Bir nevi Enver Paşa'nın başaramadığını Atatürk yapmıştır. Tarih böyledir hatası olan daima hain ilan edilir.Oysaki Enver Paşa ve birçok ittihatçı hain değildir...

Evet Mustafa Kemal Atatürk bu milletin yetiştirdiği en büyük değerdir.
Sanırım Türkiye'nin şuanki durumunu, insanlarının böyle olacağını daha önceden görselerdi bağımsızlık için onca direnmezlerdi.
Farzedinki şuan çıkıp gelseler binbir zorlukla kurulmuş bu vatanı onlara nasıl ve hangi yüzle gösterebiliriz?

Mart 27, 2007, 07:42:16 ös
Yanıtla #25

Bir sorum olacak TBBM kurulmuş ve Atatürk milletin idari lideri olmuş bu sırada Enver Paşa nerdeymiş Türkiye ye gelip neler yapmak niyetindeymiş Atatürk neden Sınırlara girdiği an tutuklanmasını emretmiş ayrıca o dönem bilisiniz vatan haini olmanncezası idamdı. Aacım Enver Paa yı karalamak değil sadece anlamaya çalışıyorum nasıl biri kış ortasında Sarıkamış tan ordu geçirmeye kalkar 90 bin vatan evledı şehit düşerken kendi neden ölmemiş Sarıkamışta ?...
« Son Düzenleme: Mart 27, 2007, 07:44:03 ös Gönderen: Fraternis »

Mart 27, 2007, 07:54:53 ös
Yanıtla #26

Bu sorularda ard niyet yok samimi olarak soruyorum açıkçası bahsettiğimiz dönem olaylar çok karışık kimin ne niyette olduğunu kestirmek zor eğer bilginiz varsa bizimle paylaşın dilerseniz bu konuşmayı Tarih başlığı altında devam ettirelim...

Saygılarımla.

Mart 27, 2007, 07:56:30 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

ya arkadaslar, ataturk ve masonluk diye bir konu acildi neden ordan devam etmiyorsunuz? burda biaz abartili oldu artik bence.

Mart 27, 2007, 07:58:52 ös
Yanıtla #28

ok gerçi olay Atatürk 'ten çıktı 19-20 yy la döndü  :D

Mart 27, 2007, 08:10:43 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Bir sorum olacak TBBM kurulmuş ve Atatürk milletin idari lideri olmuş bu sırada Enver Paşa nerdeymiş Türkiye ye gelip neler yapmak niyetindeymiş Atatürk neden Sınırlara girdiği an tutuklanmasını emretmiş ayrıca o dönem bilisiniz vatan haini olmanncezası idamdı. Aacım Enver Paa yı karalamak değil sadece anlamaya çalışıyorum nasıl biri kış ortasında Sarıkamış tan ordu geçirmeye kalkar 90 bin vatan evledı şehit düşerken kendi neden ölmemiş Sarıkamışta ?...

Aslında çıkıyordum ama elimden geldiğince sorunuzu cevaplayayım, bana kalırsa Enver Paşa pek yanlış tanınıyor ve hatta tarihte bilerek karalanıyor.Diğer arkadaşlar ne düşünür bilemem bu benim şahsi fikrimdir.

TBMM kurulduğu sıralalı geçtik Enver Paşa savaş sırasında bile Atatürk'e mektup yazmış gelmek istediğini Vatanı için savaşmak istediğini bildirmiş ama bu Atatürk tarafından kabul edilmemiştir.

Enver Paşa o sıralar Rusyadaydı gayesi bildiğiniz gibi Türk birliğini kurmaktı.Rusyada bunun için çabalıyordu. Ayrıca Sarıkamışta 90.000 kişi değil yaklaşık 15.000 askerimiz şehit olmuştur.Buda tarihin Enver Paşa'yı kötülemek için kullandığı abartmalardır. Enver Paşa çok güzel plan yapmış ve Rusları arkadan çevirmek istemiştir ama başarılı olamamıştır. Soğuğun o denli etkili olacağını oda askerlerimizde bilememiştir. O ve bazı askerler şehit düşmemiş ama Enver Paşa şehit düşmekten beter olmuştur.Sarıkamış'tan döndükten sonra Atatürk ile bir görüşmesi vardır, Atatürk'ün anılarında yazmaktadır. Atatürk hangi kumandanlığa atandığını sormak için gitmiş Enver Paşa'da ona bunu Genel Kurmay'la görüşürseniz daha iyi sonuç alırsınız demiştir.Atatürk'te anılarında derki Enver Paşa o kadar üzgündü ki onu daha fazla yormak istemedik teşekkürler deyip çıktım. Kısaca tarihte geçtiği gibi Enver Paşa Atatürk'ün yolunuda hiçbir zaman kesmemiştir.

Sizin okuduğunuz kaynaklar bu şekilde benim okuduğum bazı objektif kaynaklarda ise aslında Enver Paşa Atatürk'ten daha ileri görüşlüdür denilmekte. Atatürk'e atfedilen reformların bir kısmının aslında Atatürk'ün icat ettiği şeyler değil, Enver Paşa'ya ve kuşağından Kusçubaşı Eşref, Talat Paşa, Cemal Paşa gibi eylem adamlarına, ideologlara ait olduğunu belirtilmektedir. Enver Paşa'nın  özgün fikirlere ve tasarılara sahip olan idealist bir komutan olduğu söylenmektedir. Hatta İsmet İnönü'nün anılarını bulursanız Enver Paşa'dan nasıl bahsettiğini daha iyi görebilirsiniz...

Enver Paşa Avrasyaya açılmasa Türkiye Cumhuriyetinde Atatürk'ün yerinde o olacaktı. Başarılı olurmuydu orasını bilemem :)ama hain değildi sadece hatası olmuştur ama hatasından daha çok yararlarıda olmuştur;
Enver Paşa Teşkilat-ı Mahsusa'yı kurmuş ayrıca ermenilere karşı kürtlerle işbirligi yapmış; İran'ın kuzeyinde çengeli gerillalari ile irtibata geçmistir. Atatürk o dönemki S.S.C.B(Sovyet Rusya) ile işbirligi yaparak Enver Paşa'nın Avrasya macerasını çıkmaza sürüklemiş aynı zamanda da Azerbeycanın soyetleşmesini sağlamıştır.Düşüncelerinin niteliği elbette reformist burjuvazinin kökten birtakım sorunlar barındırması itibariyle olumlanmayacak derecede aynı paradigmaya dahil olsa da onları uygulayış sistematiği halifelik kavramına da sahip çıktıgı düşünülürse anlamlı bir çerçevededir!..

Umarım azda olsa  yardımcı olabilmişimdir  :)