Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ahlak ve İnanç Düşünürü Said Nursi..  (Okunma sayısı 18554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 18, 2008, 06:40:13 ös
Yanıtla #20
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 562
 • Cinsiyet: Bay

Said-i Kurdi de çok denir oldu artık..nedense

Kürttür zira kendisi. Said-i Nursi "Nurs'lu Said", Said-i Kürdi "Kürt Said" demektir. Yoksa başka bir soru mu gizli, sorunuzda?
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo


Eylül 18, 2008, 11:54:07 ös
Yanıtla #21
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 269
 • Cinsiyet: Bay

Kürt,Türk,Boşnak,Laz,Çerkez,Türkmen,Pomak vs vs...

Ulusumuzun birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğu bu zor günlerde milletçeeee   elele verip , medeni milletler veeee...vs vs vs
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere


Eylül 19, 2008, 03:42:32 ös
Yanıtla #22
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 211
 • Cinsiyet: Bayan

Sn.amurdad merhaba ,

Açıkçası sosyal yaşama ilişkin kimi görüşlerinizi(içki içmemek v.b.) hiç paylaşmasam da , şu zamana kadar sizin makul , iyi niyetli , ülkesini seven ve doğruya ulaşmaya gayret eden olumlu bir kişilik olduğunuzu düşünmekteydim. Hala da sizinle ilgili bu düşüncemi muhafaza etmeye çalışıyorum. Ancak aşağıdaki yazınız beni cidden hem çok üzdü hem de düşündürdü. Sanıyorum siz de bu Kürt Said hakkında yazılmış dezenformasyonu gerçek zanneden ve bu nedenle kendisini hayran olunacak muhterem bir zat zanneden iyi niyetli ama kandırılmış kitledensiniz.

54 yıl boyunca büyükbabası ve babası irticayla mücadele etmiş bir yüksek yargıcın kızı olarak size gerçekleri anlatalım isterim. Bu Kürt Said ( Kürt ifadesi bir ayrımcılık anlamında değil , zatın lakabı olduğu için bu şekilde anılır ) muhterem Kürtlerden değil , ayrılıkçı Kürtlerden olup yıllar ve yıllar boyunca Türklere az doğum yaparak"insan kalitesini yükseltmelerini" Kürtler'e ise demokraside sayısal çoğunluk iktidarda olduğundan " durmadan ve çokça üremelerini" salık vermiş olan , Kars'dan Ağrı'ya, Van'dan Bitlis'e Anadolu'nun dört bir yanında halkı durmadan Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya(ruhu şad olsun, üstüne yıldızlar yağsın) karşı kışkırtmış , Gazi'nin biz kadınlara verdiği sosyal ve siyasal  hakları  dinsizlik ve ahlaksızlık diye nitelemiş , ilkokul mezunu bile olmayan , cahil, basit, geri ve dogmatik zihniyetli bir insandır.

Bugün en korkuncu ise bu zatın lise müfredatında hiç utanılıp sıkılınmadan adına yer verilmesidir. "Onun takipçisiyiz." diye sokaklarımızı dolduran manipüle edilmiş , militan tavırlı kandırılmış insanlarımız nasıl bir aymazlığa hizmet ettiklerinin ayırdında değillerdir.

Biraz da rakamsal konuşalım isterseniz ,  sizin "Zamanın Harikası" bile dediğiniz bu zat bizim türk yargıçlarımızı yıllar ve yıllarca meşgul etti. Sizin "Risale" dediklerinizde neler yazılı olduğundan acaba net olarak haberiniz var mı ? Laiklik dinsizlikmiş , ümmet-i muhammediye acil cihada kalkışıp bu "Beton Kemal'in hatırası"'ndan kurtulmalıymış, sözümona Gazi biz kadınları "ahlaksızlığa" sevk etmişmiş .

 O tarihte bu cahil tarikatbaşının (Nur Tarikatı) ve müritlerinin eylemleri Anayasa'mızda "vatan hainliği ve anayasal düzeni yıkma yönünde teşebbüs"olarak tanımlanıyordu ve cezası şükürler olsun ki 20 ila 30 yıl hapisti.Bu ülkede yargıçlar 1950-1960 yılları arasında toplam 352.000 Nurculuk Davası'na baktılar , Yargıtay'ımız sadece bu dava konusu nedeniyle bloke oldu , ülkede neredeyse bu konu dışında dava görülemez hale geldi , Mehmet Şevket Eygi'ler piyasaya çıktı ve 50 bin kişilik toplu namaz v.b. dogmatik manipülasyonlara kalkışıldı. Türkçe ezan yeniden "Araplaştırıldı."

Şunu iyi biliniz ve hatırınızdan hiç ama hiç çıkartmayınız : Son peygamber Hz.Muhammed'dir ve İslam'da ruhban sınıfı YOKTUR. Hiçkimse din adamlığından para kazanamaz , aslen imamların devletten para almaları da ve namaz kıldırmak için maddi kazanç elde etmeleri hem yasalara hem İslam'ın ruhuna aykırıdır. Ruhban sınıfı olmadığı için bu ülkede kimse  dinin sahibi ya da izah edicisiymiş ,"dini önder"miş gibi davranamaz.

Risale denen hatta (gülmeden yazamıyorumkusura bakmayın ) Külliyat denen o yazıları okuduğunuzda hem akli yetersizlik hem bilim dışılık hem de acınacak bir gariban edebiyatı dolu gülünç ve sapkın hezeyanların tezahürü olduğunu kendini bilen herkes teslim edecektir. Aşırı eski ve süslü -ağdalı dil kullanılıp iyi niyetli eğitimsiz halkımızın anlayamayacağı , "gizemli-derinkişilik", "muhterem zat"lık oynanmaya gülünç bir biçimde çalışılmıştır.

1950-60 yılları arasında binlerce ve binlerce mürit "vatan hainliği ve laik düzene karşı çıkıp Nurculuk yapmak"tan mahkum olmuş ancak bunların uzantıları 4'er 5'er üreyerek ülkenin üstünde yükseldiği ana eksenlere olanca kuvvetleriyle ve şuursuzca saldırmaktadırlar.

Bir noktayı daha izninizle vurgulamak ve yeniden belirtmek isterim , yazınızda herkese , gençlere ve hanımlara gerekli "iman esaslarını" bu zatın anlattığı gibi çok talihsiz bir ifadeniz var.Bu ülkenin modern, aydınlık, kapasiteli kadınları ilkokul mezunu cahil ayrılıkçı bir tipin peşinde el-etek öpecek kadar soysuz değildir. Merak eden kul , açar kutsal kitabını okur , dilediğini uygular veya uygulamaz , o kadar. Bizlerin iman esaslarını kimseden öğrenmeye ihtiyacımız yok ,  cahil imamlara da  Hazretleri v.s. deyip de gülünç olmayın. 

Bu Kürt Said'i savunmak, sevmek,sempati ile bakmak Anayasal Düzen'in çivilerinin sökülmesini isteyen zihniyetten yana durmaktır ancak ne yazık ki , Nurculuk ve Kürt Said cilik 1991 yılında dönemin siyasilerince "vatan hainliği" kapsamından çıkartıldığı için anormal Arapçı adetler, evlerde toplanıp "risale "okumalar ve laikliğe  sövmeler, içki yasağı , mescitli okullar ,Taksim Metrosu'nda namaz kılmalar " iyice yayıldı ancak bu değişecek.
 

Son sözüm Sn.Forum Yöneticisi'ne olacaktır; her zamanki üslübuma kıyasla bu defa ifademde görece keskinlik seziliyorsa , bu konu beni çok üzüp sinirlendirdiği içindir. Toleransınızı rica ederim .

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Eylül 19, 2008, 04:56:58 ös Gönderen: aramis »
Quality has no fear of time ..


Eylül 19, 2008, 04:14:19 ös
Yanıtla #23
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3742
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Nueva,

Sizi çok iyi anlıyorum. Kadının korkak ve korkmaya yatkın olduğunu, bu yüzden bir erkek tarafından tecavüze uğrayabileceğini başkasının iştahını açmamak için örtünmesi gerektiğini hatta çarşaf giymesi gerektiğini, kadının ekseriyetinin çirkin olduğunu, yardıma muhtaç bir varlık olduğunu erkeğe ihtiyaç duyduğunu, şimdi aktaracağım tabir şahsa aittir "açık-saçıklık kılığına giren on kadından ancak bir tanesi bulunur ki, kocasından daha güzeli görmediğinden, kendini ecnebiye sevdirmeye çalışmaz. Dokuzu, kocasından dahi iyisini görür" diyebilecek kadar kadına güvenmeyen, kadının her an hayat arkadaşını başkasıyla aldatabileceğinden dem vuran ve bu yüzden mutlaka kapatılmaları gerektiğinin üstüne basa basa ifade eden, dolayısıyla Türk Kadınının Atatürk Devrimleriyle elde ettiği kazanımlarının elinden alınmasını isteyen, kadını toplum dışına itme uğraşısı güden, kadını soyutlayan ve erkeğin kölesi gibi tasavvur eden bir zihniyete ve bu zihniyetin önde gelenlerinden bir şahsa karşı hissettiklerinizin aynısını inanınız ki aklın yolunda giden herkes hisseder.

Taassuba karşı takınmış olduğunuz tavır sizin olgunluğunuzun da kanımca çok güzel bir örneği olmuştur. Bu kadar sinir edici ve bir Türk Kadınına üzüntü verici görüşlerin sahibi ve onun izleyicilerine karşı yazmış olduğunuz yazınızda müsamahayla bakılmasını gerektirecek en ufak hususun dahi olmadığını, tam bir olgunluk ve yetkinlik içerisinde düşüncelerinizi kaleme dökmüş olduğunuzu düşünüyorum.

Saygılarımla.

(Yukarıdaki Şahsa ait ifadeler Lemalar isimli kitabın tesettür hakkında başlıklı 24. Lemasınından alıntılanmış ve yorumlanmıştır.)
« Son Düzenleme: Eylül 19, 2008, 04:16:41 ös Gönderen: skullG »


Eylül 19, 2008, 04:20:55 ös
Yanıtla #24
 • Ziyaretçi

Sayın amurdad.Sizin bu kişiyi sevme ve beğenme hakkınıza saygı duyuyorum. Siz de benim bu ve bu gibi ***  tiksinme hakkımı teslim edersiniz diye düşünüyorum.saygılar
« Son Düzenleme: Eylül 19, 2008, 04:34:51 ös Gönderen: MASON »


Eylül 19, 2008, 04:36:47 ös
Yanıtla #25
 • Administrator
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 9555
 • Cinsiyet: Bay
  • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin jedi,

Kisiler ile farkli dusuncelerde olabilirsiniz. Ancak kisilerin deger yargilarina ve deger verdiklerine karsi hakaret etmeniz durumunda kendi itibarinizi dusureceginizin bilincinde olmaniz gerekir. Kelimelerinizi, size ve bulundugunuz ortama yakisacak bir uslupta kullanmanizi rica ediyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.


Eylül 19, 2008, 06:01:01 ös
Yanıtla #26
 • Ziyaretçi

Sn.Nueva
Yazınızı ilgiyle okudum,benim hakkımdaki düşüncelerinizi de böyle görünüyor olmak itiraf ediyorum beni mutlu etti,şımarttı.Umarım düşüncelerinizi değiştirmezsiniz.Bende yeri gelmişken açıklayayım sizin Türkçeyi bu kadar doğru kullanmanıza şaşırıyorum ve kıskanıyorum.Maalesef ben bu konuda biraz kötüyüm.

Şimdi öncelikle şuna karşı çıkıyorum ve bu durumun beni rencide ettiğini söylemek zorundayım.Said Nursi'yi övenler veya eleştirenler ki bazı insanlarda çıktı özellikle onun kürt olduğuna vurgu yapıyorlar.Gerçi siz yazınızda bunu belitmişsiniz ama olsun ben bu konuda iyi niyetli olmayanlara bir açıklama yapacağım.Bu tartışmanın daha öncede yapıldığını da gördüm ve haksız yazılarla karşılaştım.Said Nursi hiç bir zaman ayrılıkçı bir hareket içinde bulunmamıştır.Onun çok önemli bir sözü vardır bu kitaplarında yazar ben İslamın böyle hizmetkarı olan Kahraman Türk Milletine kılıç kaldırmam.Öncelikle bu konuda anlaşalım.Şahsın bir çokta Türk talebesi olmuştur ölünceye kadar da ayrılmamışlardır.Zaten İslam her türlü ırksal ayrımcılığı kesinlikle reddeder.O zaman bu insan bu ayrımcılığı yapıyorsa dinden bahsetmesi mümkün değildir.İdeali İslam olan ve bunun için sürgünler gören bir şahsın böyle bir hata yapacak olması pek mümkün gözükmüyor.

Şimdi daha önceki yazılarımda bu şahsında hata yapabileceğini ve her fikrine katılmadığımıda söylemiştim.Kendisinin eserleri dunya çapında itibar görmekte ve araştırılmakta ve bir çok hayranı bulunmaktadır.Benim alıntım kitapları satan bir sitenin yazısıdır.Kaldı ki ben Tolstoy okurken bile aklıma onun Rus olduğu gelmez sanki bana seslenen Osmanlı'dan bir yazardır.Tolstoyu bile bu kadar yakın bulurken kendi kültürümden çıkan bir insanı dışlamam mümkün olamaz.Sonradan öğrendim Tolstoy'da masonmuş :)

Şiddete bulanmayan her insanın bir özgürlüğü vardır bu şahısta bu özgürlükten yararlanmalıdır.Kendisi benim ilk gençlik yıllarımda beğendiğim ve hayran olduğum bir kişi takdir edersiniz ki sevgim var.Zaten konu başlığı Ahlak ve İnanç düşünürü onun bu özelliklerini en azından ben görmezden gelemiyorum.Bu bir çelişkimi hayır elbetde çağdaş değerlere sahibim yine bu konuyu açıklamıştım bir yazarı okumak onun her fikrine katılmak değildir.Ben hiç bir yazara kendimi bu denli teslim edemem yoksa ben olmam.

Evet bir yargı süreci var ama o dönem gayet zor bir dönem bunların olması normal şimdi niye yok yani bu eserleri topluma bu kadar zararlı görmek çok yanlış.O devrin şartlarıyla bu devri kıyaslayabilirmiyiz,yine A fikrinde olan veya B fikrinde olana kötü diyebilirmiyiz şiddet yoksa.Benim tarafım demokrasiden yanadır.

Ben bu eserlerde Tanrı sevgisini ve başka muhakeme yollarını buldum.Bundan gayrısını aramam benim arayış yapıma ters.Ama şu bir gerçek bu insanların eğrisiyle doğrusuyla bir hizmetleri var burda hakkı hak sahibine vermek gerekir.Şimdi bu ortamdan gelen insan modeli eğer yanlış yerde değilse gayet başarılı,paylaşımcı,önyargılı olmayan,hoşgörülü,edepli,çalışkan insanlar.

Sn.SkullG'un yazısınıda okudum burdada Said Nursiye katılmam mümkün değil.O kendince bir tespitde bulunmuş bunun doğru olmadığını bir çok hanımefendi ispatlıyor zaten.Ha şunuda burda ekliyeyim bu toplumda kötü şeylerde oluyor bunlarıda söylemek benim görevim.Taksimde yılbaşında olan rezaleti hatırlatırım işte ordaki insanlarda bu topraklardan çıkmakta ve daha niceleri bunlarıda benim kabul etmem mümkün değil.Madem devletin böyle bir eğitim vermesi mümkün değil o zaman bende buralardaki iyiliklere sahip çıkarım.Bu Lions içinde geçerli.Bu insanlarında yaptıkları çalışmayı gözardı etmeyelim başka insanlarınkinide.

Taraflı olmadan başkalarının özgürlüklerini kısıtlamayan her iyilik hareketini alkışlamakta benim inancım,şahsi fikrim..

Saygılarımla...


Eylül 23, 2008, 07:45:49 ös
Yanıtla #27
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 211
 • Cinsiyet: Bayan

Sn.amurdad ,

Türkçem ve ifadem konusundaki yorumlarınız için teşekkür ederim. Birkez daha anladım ki , siz ve aynı fraksiyondaki kişilerde bilgi edinerek "aydınlanma" gerçekleşmiyor.İşte bir toplum için en tehlikeli zihniyet bu.Size ülkemizin bu nurcu denen soysuzlardan ne çektiğini anlatıyorum yıl ve rakam vererek , hala gülünç iddialarda bulunuyorsunuz. "NHala niye yargılanmıyorlar" diyorsunuz , 1991'de politikacılar Nurculuk denen laiklik karşıtı akımı "vatan hainliğinden" oy kaygısıyla çıkartmasalardı , 4,5 milyon nurcu ve bunların "Hocaefendi" dedikleri tarikatbaşı uzantısı 20 yıllığına hapiste olacaktı ve böylece üreyemeyeceklerdi.   
Quality has no fear of time ..


Eylül 23, 2008, 08:00:53 ös
Yanıtla #28
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 211
 • Cinsiyet: Bayan

İlkokul mezunu bile olmayan , cahil geri imamların eteğinde sümük-tükürük gezinenler keşke bir parça olsun Gazi'yi anlamaya çalışsalardı. Bana "Kürd Said'i sevmemi takdir edersiniz" demişsiniz .Ne münasebet efendim ???? Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya Beton Kemal diyecek kadar soysuzlaşmış bir insanı seveni benim hiçbir şart ve koşulda takdir etmem mevzu bahis olamaz.

Kürt Saidcilik ve Nurculuk yani "Hocaefendi Hazretleri'nin !!!!!! el-etek öpücülüğü" aynen 1991'e kadar olduğu gibi "vatan hainliğidir. "Bu suç yeniden bu kapsama alınınca İstanbul'da ne kadar Nurcu ve laiklik karşıtı varsa hepsini üşenmeden ben bizzat ihbar edeceğim. Eşi benzeri olmayan bir tanecik  ülkemi Arapçı sahabi bozmalarıyla  , umacılarla doldurmanın ne demek olduğu anlaşılacak elbet.

En büyük dileğim 73 milyonluk Türkiye'de en azından 5 milyon mason sayısına ulaşılmasıdır. Türkiye'de ne kadar masonumuz olursa biz kadınlar o kadar mutlu ve güvendeyiz demektir. Kilit noktalardaki 5 milyon mason , kalan 68 milyonun modern, eğitilmiş ve hizada kalması için yetecektir. 

Bağnazlığı, cehaleti, Arapçılık'ı ,  temmuzda Nurcu pardesüsüyle dolaşmayı "demokrasi"diye siz ancak cahil halka yutturabilirsiniz.Biz Gazi'nin Kızları sonsuza dek bağnazlığın ensesinde olacağız ve bu topraklardaki son laiklik karşıtı da yok edilip Gazi'nin misyonu anlaşılana dek durdurulabilir olmayacağız.
Quality has no fear of time ..


Eylül 23, 2008, 10:10:35 ös
Yanıtla #29
 • Ziyaretçi

Sn.Nueva
 Bende laik düzen savunucuyum ama sizin gibi düşünmüyorum.Cümleleriniz önyargılarla dolu bana bir şey anlatamadığınızdan yakınıyorsunuz ben anlayabildiğimi ifade etmek zorundayım,bu cumhuriyetde her iki lafında Atatürk diyen fakat onun hiç bir dusturunu anlamamış bir şekilde devleti sömürmek çalmak ve başka fikirleri Anadolu Kültürü üzerine jakoben şekilde monte etmek isteyenlerede bırakılamaz.Lastık çeker gibi uzatılıp Ataturkçülük bir despotizme aşırı ırkçılığa baskıcı kominizme veya başka çıkarlara alet edilmesin lütfen.Bu ülke demokrat kimliğinden çıkmadan hep birlikte kardeşçe yaşadığımız bir toprak parçasıdır ve edebiyete kadar öyle kalmalı.

   Ben bir türküm ama ifadenizde yine Kürd Said lafınızı kullanmışsınız bunun beni yine rencide ettiğini size bildiririm,kendisinin bunları hakettiğini düşünmüyorum.Katılmadığım fikirleri olsada ona saygı duyuyorum ama kimlik konusu başkadır ona daha büyük saygı duyuyorum.Lütfen eleştirirken Said Nursi ismini kullanın bu başka insanlarıda rahatsız edebilir bu sizden ricamdır.

    Masonların Türkiyede artması konusuna gelince elbetde artsınlar iyi şeyler yapan insan sayısı çoğalsın bu başka iyilikler yapanların azalması şeklinde gerçekleşmesin yeterki yoksa okuyan araştıran insanlardan bir zarar geleceğini düşünmem mantıksızlık olur.Masonların kötü insanlar olduğunu düşünsem bu sitede bulunmam.

    Yanlız unutmayın ki bu ülkede iyilikler yapanlar sadece masonlar değildir.Cumhuriyetin teminatıda bizleriz hepimiziz bir kurumun insiyatifine bırakılamaz.

    Ve hayat sadece sizin pencerenizden gördüklerinizle sınırlı değildir lütfen başkalarınıda anlamaya çalışın.

    Bahsi gecen cemaat liderinin yargılanma sürecini tam bilmiyorum herhalde çok büyük bir suçu olsa hakkında hüküm bulunurdu.

   En içten Saygılarımla...


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
33 Yanıt
14674 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 23, 2009, 10:35:12 öö
Gönderen: baris
5 Yanıt
4177 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 28, 2008, 01:19:29 öö
Gönderen: Veritas
1 Yanıt
2704 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 13, 2007, 05:48:50 ös
Gönderen: shemuel
5 Yanıt
4400 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 13, 2007, 06:20:10 ös
Gönderen: shemuel
1 Yanıt
3388 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 22, 2008, 04:29:36 öö
Gönderen: Fraternis
2 Yanıt
4113 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 05, 2009, 01:48:55 ös
Gönderen: KUZEYDOĞU
AHLAK

Başlatan karahan Insan

0 Yanıt
1989 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 04, 2011, 10:32:24 öö
Gönderen: karahan
0 Yanıt
1340 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 03, 2014, 07:28:31 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1538 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 30, 2014, 10:13:51 ös
Gönderen: mbulut
0 Yanıt
2843 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2015, 10:55:52 ös
Gönderen: mbulut