Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür  (Okunma sayısı 43165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 27, 2008, 04:16:36 ös
Yanıtla #10

Konu bize anlatılmayan Atatürk'ten, bizim ısrarla anlamak istemediğimiz Atatürk'e döndü! Seksen sene öncesinin inceliğine hala ulaşmakta zorluk çekenler, yok sen türksün, yok ben kürdüm, şu asıllıyım, buraya bağlıyım diyerek kimlik kavgasında belki de rantında; üstelik  bir de evrensellikten bahsedebiliyorlar ki  işte buna gaflet denir. Saygılarımla...
ars longa, vita brevis...


Eylül 27, 2008, 04:53:07 ös
Yanıtla #11
 • Ziyaretçi

Sn. Sevil,

size hiçbir şeyi kabul ettirme uğraşı içerisinde değiliz. Sadece ne denmek istendiğini söylüyoruz. Türk ifadesinin ne anlama geldiğini açıklamaya çalışıyoruz. Ama ne yazık ki görüyorum ki, bu boşuna bir çaba.

kendinizi ne olarak tanımlıyorsanız o sunuzdur ve bizi bu gerçekten ilgilendirmez.

üzüntü verici olan tek şey bir TC yurttaşının Anayasal Kimlik olarak kabul edilen, ayrımcı olmayan, aksine bütünleştirici olan, farklı etnik kimlikleri bir üst potada eriten bir kelimeye bu denli ürkütücü ve korkutucu biçimde soğuk durması ve kabullenememesidir.

Ermeni kökenli bir Türk Yurttaşını sokak ortasında vuran bir başka Türk Vatandaşının "bir ermeniyi vurdum" diye bağırmasındaki tavır ile sizin takındığınız (ve sizin gibi düşünenlerin takındığı) tavır arasında hiç bir fark yoktur.Saygılarımla.

Sn.Sevil Hanım fikirlerini tam olarak dile getirmemiş olabilir ve kendiside aslında öyle düşünmüyor olabilir zaten bir yerde bunu ifade ediyorda.
Elbetde Türk kelimesi bütün T.C vatandaşlarının saygı gösterdiği benimsediği bir kimlik bunun aksi düşünelemez.
Ama bu olmasada Sn:SkullG beyfendinin yazdığı en son cümleyi çok talihsiz buluyorum.Şiddete bulanmış bir olayla bir fikrin,inancın karşılaştırılması yapılamaz.Hrant Dink cinayetini işleyen zihniyetle bu vatanda yaşayıp hayır ben ermeniyim diyen zihniyet hiç bir açıdan birbirine benzemiyor.Türk kimliğini kabul etmeyen kabul etmez yeter ki bunu şiddete başvurmadan,ırkçılığa götürmeden taşısın ama yukarıdaki cinayetin izahı tarifi yapılamaz.Bu Türk milliyetçiliği değil katilliktir,cellatlıktır.

Bizler bir katillik olayıyla bir düşünce olayını nasıl olurda aynı kefeye koyabiliriz.Nasıl olurda bu şekilde birilerini üzebiliriz.Herhalde bu cümleylede Sn.SkullG bunu demek istemedi.En iyisini yine kendisi açıklayacaktır.

Bakın Sn.Sevil sonra tartışmaya ara veriyor,ben bu konunun böyle algılanmasını ve yazılmasını doğru bulmuyorum.

En derin saygılarımla...


Eylül 27, 2008, 05:01:27 ös
Yanıtla #12

"Şiddete bulanmış bir olayla bir fikrin,inancın karşılaştırılması yapılamaz."

Şiddet çoğu zaman bir düşünceyi bastırmak için yok etmek adına kullanılır. İnsanlar fikirleri, inançları için çatışırlar; en büyük savaşlar çatışan fikirlerin ürünüdür. Ya da çoğu zaman düşünmesini bilmeyen karşısındaki düşününce çıkarı gereği saldırıya geçer, sonuçta düşünceler tepki doğurabilir ve cehaletle kavrulanlar için şiddet bahane olabilir. Sadece hatırlatmak istedim. Konunun dağılmasını ve bu yönde dallanıp budaklanmasını istemem. Hoş sohbetler...
« Son Düzenleme: Eylül 27, 2008, 05:06:12 ös Gönderen: nietzsche »
ars longa, vita brevis...


Eylül 27, 2008, 05:14:38 ös
Yanıtla #13
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

Sn. amurdad, ifadem gayet açık.

Anlatmak istediğim de açık, "bir ermeni vurdum" diye düşünen zihniyetle, etnik ve dini bir anlamı olmayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığının ismi olan Türk'ü kullanmayıp ben kürdüm ben ermeniyim diyen zihniyet sonuçta aynı şeye katkı sağlar. Burada şiddetten de bahsetmiyorum.

Ben ayrımcılıktan bahsediyorum. Kendini toplumun diğer kesimlerinden soyutlamaktan  bahsediyorum. Bir önceki sayfada Atatürk'ün kendi el yazısıyla yazdığı Millet tanımını koydum. Daha önce 1924 anayasasından itibaren Türk Anayasalarında yurttaşlık tabirinden bahsetmiştim.

Ben kökensel olarak Türk olmayabilirim ama hukuksal olarak bir Türk'üm. benim karşı çıktığım şey ayrımcı ve kendini ayıran düşünceyedir.

Etnik kimliği nedeniyle ayrımcılığa maruz bırakılma ile etnik kimliği nedeniyle kendini soyutlamaya çabalama arasında da hiçbir fark görmüyorum. Her ikisi de bütünleştirici bir sonucu değil tam tersine ayrıştırıcı bir sonucu doğuracaktır.

Etnik kimliklere de sonuna kadar saygı duyuyorum. Onların kültürel birikimleri farklı dilleri farklı dinleri olabilir bunların yaşatılması gereklidir.

Ama saçma sapan bir Türk değilim muhalefetine de akıl sır erdiremiyorum. bunun en az etnik kimlik nedeniyle yapılan ayrımcılık kadar saçma olduğunu düşünüyorum.

Cezayir kökenli Fransız tabirini yadırgamayız. Çoğunlukla da Fransız vatandaşı veya sadece Fransız deriz geçeriz. Ama "Türk Genci", "Türk Kadını" "türk Milleti" deyince hemen birileri itiraz eder. Efendim ben bilmem neyim bu ırkçı bir yaklaşımdır ben türk değilim diye. Anlayamadığım şey işte tam da budur.


Eylül 27, 2008, 05:40:52 ös
Yanıtla #14
 • Ziyaretçi

Evet, Atatürk'ün anlatmaya çalıştığı, her bireyin toplum içerisinde "kişi" tanımını nereye koyması gerektiğiyle ilgiliydi. Etnik yapıdan ben ve benim gibiler zamanında çok ezildi. Trablusgarb'da Ümmetçilik işe yaramadı, Balkan Savaşları'nda Osmanlıcılık, Atatürk, bir yeniçeri üniformasını hâlâ gururla giyebilirken, onu da "pis Türk" diye aşağıladılar, çünkü Yeniçerileri geri bırakan düşünce Padişahlar değil Atatürk'dü. Ben "Kapıkulu"iken gene aşağıladılar, çünkü benim halkım, saraylı değildi, şehirli değildi, saraylılara benzemediği için Padişahlar, Türkmen Kızları'yla evlenmezlerdi, değil ki yurdun en ücra bırakılmış yerlerine gidip, onların dillerini konuşsunlar. Evet Atatürk bunların farkındaydı "köylü milletin efendisi" dedi, hiçbir ayrım yapmadan bütün Padişahların kendine hak gördüğünün aynısını yapmamak için, o kargaları kovalamadı mı?  Şimdi ise biz ne yapıyoruz...

saygılar ve sevgiler...


Eylül 27, 2008, 05:55:14 ös
Yanıtla #15


Bakın Sn.Sevil sonra tartışmaya ara veriyor,ben bu konunun böyle algılanmasını ve yazılmasını doğru bulmuyorum.


Degerli Arkadaslarim;

Sayin skullG ve Sayin Dino kendi goruslerinde son derece hakli olabilirler. Ayni zamanda diger kendi fikirlerini sunan Arkadaslarim da.

Bakiniz bu mevzunun uzerinde fazla durulmasinin gereksiz oldugunu belirtirken sunu kastetmistim; olaya bir de baska yonden yaklasirsak, goruruz ki ne Irkin ne Milletin ne de Cinsiyetin pek onemi vardir!

Neden dersek; Dunyaya kac kez gelisimiz ( Reenkarnasyona inananlar icin ) hangi Irka ve hangi Cinsiyete bagli olarak olustugumuz Toplumun yapisi itibariyle belirlendiginden ( burada cinsiyet olusumunun Ceninin Anne - Baba formundan kaynaklanan karakteristik ozelliklerin birlesimi sonucuyla olustugu ki bu da bilimsel bir alana girdiginden daha detayli bilgisinin bilimce aciklanabilinecegi gorusundeyim ) yeniden dunyaya geldigim zaman baska bir cinste ya da irkta olusumum gerceklesebilir, bunun icin bunda herhangi bir diretme yaptigim soylenilemez. Cunku Dil, Din, Irk farki gozetmeksizin Evrensel Birlesim Yasasina inanmis bir kisi olarak Evresnelligin onemine ve mahiyetine duydugum Saygi'dan dolayi bunun gereksiz ve mevzubahis konusu olmasina gerek olmadigi seklinde bir sunumum olmustur. Yanlis anlasilmasini istemem :) Tabiki Sizlerin yapmis oldugunuz her aciklamaniz tartismaya deger bir nitelik tasir. Bunun kanaatindeyim.

Bu bir, ikincisi de; Yukarda Sevgili Kardesimin belirtmis oldugu gibi bir Irka tabi olan kisiyi de baska bir Irka dayatilmasi empozeye girer, kendi gorusumce de asimileye girer. Her fikre Saygili olma kosulu saniyorum ki hepimiz icin gecerlidir. Yalnizca benim dedigim olur anlayisi yersiz ve gereksizdir. Sayin Amurdad'in fikirlerine aynen katiliyorum ki O'nun soylemi uzerine Konuya bir aciklik getirme gereksinimini duydum.

Son olarak; Ermeni ve Kurt olmama ragmen dogrusunu soyleyerek onemle belirtirim ki; Ana dillerimi ne biliyor, ne de konusabiliyorum. Acikcasi benim icin de pek bir onem arzetmiyor. Cunku konustugum dil suan Turkcedir ve Turkce olmasi munasebetiyle iletisimimi bu Lisani kullanarak yapiyorsam benim icin ayrica bir mutluluk tasimaktadir. Ataturk'e gelince bircok yazilarimda Sizler de sahit olmussunuzdur ki Ulu Onderimiz Ataturk olarak bahsetmekte ve yapmis oldugu onemli icraatlari geregi İnsanligi on planda tuttugumdan O'nu giptayla karsiladigim acik ve nettir.

Bunun disinda kimligim ne olursa olsun ben bir TC Vatandasi olarak kan dokulmesi yerine mutlu / huzurlu bir Turk - Kurt- Ermeni ve devami Kardesliginin yasadigimiz cografyada ilelebet devam etmesini dilerim. ( Eger ki yukarda kastedildigi gibi ayrimci bir kisilige sahip olmus olsaydim burada Evrensel Kardeslikten, Birlesimden, Butunlesmekten bahsetmezdim :) Herseyden once Insanlik gelmektedir ). 

Saygi ve Sevgilerimle,

 
« Son Düzenleme: Eylül 27, 2008, 06:09:48 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Eylül 27, 2008, 06:10:52 ös
Yanıtla #16
 • Ziyaretçi

Syn:Sevil
Bu ülkede yaşayan herkes Türk Kimliği altında toplanır, yukarıda da belirttiğim gibi, ırksal bir bağ değil, birleştirici bir bağdır,(sizin söylediğiniz reenkarnasyon buraya girebilir) çünkü Türk Kimliği zamanında bu topraklarda hiç hoş karşılanmamıştır, yazdıklarınıza bakıyorum hala hoş karşılanmıyor. TC vatandaşlığı zaten size verilmiş bir haktır,(TC vatandaşlığını kabul ettiğiniz an da cinsiyetinizi de kabul edersiniz) etnik unsurunuzu rahatça ifade etmeniz amacıyla verilmiş bir haktır. Siz kendinizi Türk olarak görmüyorsanız, kendini Türk olarak görenlerin kaybı değildir.....

Saygılarımla


Eylül 27, 2008, 06:16:23 ös
Yanıtla #17

Syn:Sevil
Bu ülkede yaşayan herkes Türk Kimliği altında toplanır, yukarıda da belirttiğim gibi, ırksal bir bağ değil, birleştirici bir bağdır,(sizin söylediğiniz reenkarnasyon buraya girebilir) çünkü Türk Kimliği zamanında bu topraklarda hiç hoş karşılanmamıştır, yazdıklarınıza bakıyorum hala hoş karşılanmıyor. TC vatandaşlığı zaten size verilmiş bir haktır,(TC vatandaşlığını kabul ettiğiniz an da cinsiyetinizi de kabul edersiniz) etnik unsurunuzu rahatça ifade etmeniz amacıyla verilmiş bir haktır. Siz kendinizi Türk olarak görmüyorsanız, kendini Türk olarak görenlerin kaybı değildir.....

Saygılarımla

Saniyorum ki, hala anlasilabilinmis degilim. Ben burada ;

Irkin ve Cinsiyetinin oneminin olmadigini vurgularken, bugun bu Irkla dunyaya geldiysem yarin baska bir Irktan dunyaya gelirim derken ayni zamanda Bizlerde ( pes dogrusu yani o ince ayrintiyi da dile getirmek zorunlulugunda biraktiniz beni :D ) evlenmemis Hanimlara Bayan denilmektedir (yine cok sukur ki Cinsiyetimden gayet memnunluk ve onur duyuyorum )  olay sadece buydu.

Saygilar, Sevgiler..


Rahat birakin artik beni ya ;)   
« Son Düzenleme: Eylül 27, 2008, 06:19:36 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Eylül 27, 2008, 06:30:33 ös
Yanıtla #18
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

Konu tarafımca bölünmüştür. Bölünme sebebi, Mustafa Kemal Atatürk bölümündeki ana konuyla ilgisi olmayan tamamen Vatandaşlık ile ilgili ve bu Vatandaşlık tabiri üzerine bir tartışmanın evrilmiş olmasıdır.

Konu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının TEMEL HAKLAR ve ÖDEVLER başlığını taşıyan İkinci Kısmı'nın SİYASÎ HAKLAR ve ÖDEVLER başlıklı Dördüncü bölümünde 66. maddede düzenlenen Vatandaşlık Hakkı ile alakalı olduğundan  66.maddenin ilk cümlesi konu başlığı olarak tercih edilmiştir.

Saygılarımla.


Eylül 27, 2008, 06:32:19 ös
Yanıtla #19
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1667

Az once hocama da soyledim. Yahudiler dunyada kendilerini diger irklardan ustun goren bir millet olmalarina ragmen yasadiklari ulkelere son derece bir baglilik ve sadakat icerisinde oyle bir adapte olmuslardir ki, Amerika'da dogmus buyumus bir Yahudi hic gocunmadan I am American der. Yine omrunu Turkiye'de gecirmis bir Yahudi once "Ben bir Turkum" der. Cunku ona gore hocamin da yukaridaki mukemmel ifadesiyle Turklugu anayasal, resmi bir tanimlama, Yahudiligi ise gayr-i resmi irki bir temsilidir.

Baska bir ornek te Ingiltere'de dogmus buyumus veya dogmamis buyumemis olsa bile oyle ya da boyle British olmus herkes kendisini once" I am British" diye tanimlar. Ve bu tanimlamadan en irkci milletler bile gocunmazlar. Ornegin Ingiliz yurttasligi almadan sadece suresiz oturma izniyle yetinmek isteyen milliyetciler de Ingiliz pasaportu almayarak kendilerine "I am not naturalized" der ve oturumu hangi ulkenin pasaportuna vurulmussa o ulkenin yurttasi oldugunu ifade eder. 

 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
58 Yanıt
37960 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 24, 2015, 09:38:15 ös
Gönderen: ARARAT
2 Yanıt
6591 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 07, 2008, 12:53:23 öö
Gönderen: blossom
11 Yanıt
14337 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 29, 2010, 12:24:21 öö
Gönderen: merimac
5 Yanıt
5338 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 19, 2011, 02:32:50 öö
Gönderen: Asli
90 Yanıt
27907 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 16, 2012, 01:28:44 öö
Gönderen: Arais
26 Yanıt
6854 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 13, 2013, 11:53:36 ös
Gönderen: Etimolog
1 Yanıt
1411 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 06, 2014, 05:51:25 ös
Gönderen: Spock
26 Yanıt
5959 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 21, 2017, 01:35:37 öö
Gönderen: Ankara
3 Yanıt
1783 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 19, 2015, 01:02:45 ös
Gönderen: #MASON#
16 Yanıt
3742 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 19, 2016, 11:37:30 ös
Gönderen: Waldow