Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: New York Anatolia Locası  (Okunma sayısı 8471 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 06, 2011, 05:41:33 ös
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

2006-2007 dönemi için gerçekleşen İs’ad töreninden sonra Üstadı Muhterem Kardeşin konuşmasından, Anatolia Locası’nın adı ve “Çıraklara tavsiyeler” bölümü.

 ... Locamızın adı “Anatolia” ya da Türkçe söylenişi ile “Anadolu” Eski Yunanca’da “Güneşin Doğduğu Yer” anlamına geliyor. Yani Yunanlılara göre “Doğu”. Bizler için Locadaki en önemli yer. Açılış ve kapanışlarda dediğimiz gibi “Güneş Doğudan doğup gün’ü başlattığı ve yönettigi gibi ...”

Türkçe’de ise Ana ve Dolu kelimelerinin birleşimi. Ana kelimesi halk söyleyişinde Anne ile eş anlamlıdır. Türkçe’de ağırlığı olan kelimelerdendir. Bir şeyin çıkış noktasını, özünü ifade eder. Asal bir elemandır. Ana-Vatan, Ana-Dil, Devlet-Ana gibi. Doğurganlığı ifade eder, sevgiyi ifade eder. Daha hiç bir şey bilmeden ve hiç bir şeyin farkına varmamışken tek sevdiğimiz varlığı ifade eder. Düşünebiliyor musunuz, öyle bir ismi var ki Locamızın, hem Doğu’yu hem Öz’ü hem de saf sevgiyi ifade ediyor kelime anlamı olarak.

Ayrıca tarihsel olarak da çok büyük bir önemi var Anadolu’nun. Klişeleşmiş söylemi ile “Medeniyetlerin Beşiği” Yüzlerce farklı medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış Anadolu. Farklı dinlere, farklı ırklara, farklı medeniyetlere sunmuş imkânlarını ve hepsinden bir parça barındırmış içerisinde. Çoğu zaman bu farklı medeniyetler barış içerisinde yaşamış Anadolu topraklarında, paylaşarak kültürlerini. Kimi zaman da kavga etmişler Anadolu’nun daha fazlasına sahip olabilmek için. Batı medeniyetlerinin Doğu’ya, Doğu medeniyetlerinin de Batı’ya geçiş kapısı, köprüsü olmuş Anadolu. Hem fiziksel olarak hem de kültürel olarak. Meryem Ana’da gelmiş yaşamış, Anadolu’da Mevlâna’da, Noel baba olarak bilinen St.Nikola zaten orada doğmuş ve yaşamış. Herkese kucak açmış Anadolu insanlık tarihince. Sunmuş tüm nimetlerini kim kullanmak istiyorsa ve kucaklamış tüm insanlığı topraklarında....

Ben sizlerle Zohar’a göre dünyanın oluşumundaki dört elementi paylaşmak istiyorum. Zohar’a göre insanoğlu topraktan ve dört yönden esen rüzgârdan yaratılmıştır. Bu dört yandan esen rüzgârlar 4 elementi temsil eder: Ateş, Hava, Su ve Toprak. Karşı güçler birbirini dengelemekte ve birbirini yok edebilecek olan güçler gerekli ve akıllı şekilde kullanılınca birbirini yok etmeyi bırakıp, yaratıcı olabilmektedir. Birbirinin düşmanı olan Ateş ve Su diğer elementler olan Toprak ve Hava’nın katkısıyla insanoğlunu yaratabilmiştir. Bizim de yakın geçmişimizde Anatolia Locası’nı yaratmamız, mecazi olarak buna benzetilebilir. İlk başlarda kendi başına çok güçlü elementleri, yani bizleri nasıl bir araya getirip de doğru bir harmanı çıkartabileceğimizi çok kestiremedik.

Çok uğraştık, çok çabaladık ve farklılıklarımızla birbirimizi tamamlamayı, birbirimizi güçlendirmeyi öğrendik. Sevgi ve saygı çerçevesinde hala tartışmıyor muyuz? Ama Ateş Su’yu kurutmamayı, Su da Ateş’i söndürmemeyi öğrendi. Beraber daha güçlü olabildiklerini gördüler.

Biraz da yarınlarımızdan bahsedelim isterseniz. Gerçi yarınlarımız burada ve şu anda Kuzey’de oturuyorlar. 3 kalfa ve 7 çırak Kardeşimiz. Hepimizin gurur duyduğu, Locamızı yakın gelecekte emanet edeceğimiz Kardeşlerimiz. Sizlerle Kabalist Solomon Gabriol’un bir motto’sunu paylaşmak istiyorum: “Bilgeliğin arayışında ilk aşama sessizliktir, ikincisi dinlemek, üçüncüsü hatırlamak, dördüncüsü uygulamak, beşincisi öğretmektir.”
 
Kaynak: http://cogluayla.blogcu.com/new-york-anatolia-locasi/762564
 


Eylül 06, 2011, 08:41:39 ös
Yanıtla #1
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 243

Bu cografyada malesef Turkiyeli Kardesler birbirleriyle tanisamadan gelip geciyor. Aslinda Masonluk disinda ABD'deki Turkler, ozellikle bazi eyaletlerde, gayet guzel organizasyonlar icerisindeler. TACA (Turkish American Cultural Association) gibi Turkiye'yi tanitici ve Turkiyelileri birlestirici faaliyet yapan kuruluslar mevcut.

Acikcasi bu site olmasa ben de burada tanistigim cok degerli Kardeslerimden haberdar olmadan devam edecektim. Bunda ABD'nin buyuklugu ve Masonik organizasyonun eyalet seviyesinde kurulmus olmasinin da payi var.

Anatolia Locasi'nin cok benzeri benim eyaletimde baska bir etnik azinlik Locasi seklinde bulunuyor. Imrenmemek elde degil ama yuzum tam da kara degil cunku bizim de bir Anatolia Locamiz var.

Cocukken soyledigimiz sarkilardaki gibi, gitmesek de, gormesek de o Loca bizim Locamizdir :)

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2011, 08:53:21 ös Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction


Eylül 07, 2011, 12:23:49 öö
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

Bay Eureka,

Amerika'da ilgili organizasyonlarla ve lobi faliyetleriyle Kaya Boztepe herhalde en çok uğraşanlardan biri. Bunlar harika şeyler, çok takdir ediyorum ama benim babam gibi düşünenler de var, üniversiteden sonra Almanya'ya gitmiş 10 sene kalmış ve Türklerle hiç vakit geçirmemiş. Alman kültürüyle yoğrulmak varken, ondan bir şey kazanmak varken gibi cümleler kurar hep.

Belki de diyeceksiniz Amerika bir millet olamamış, ne kültüründen bahsediyorsunuz. Ona da katılırım ne bir İngiltere ne de bir Almanya gibi kültür sahibi olmadığını düşünüyorum, gidip görmesemde. Bunun en kolay örneği siz de "Türkiyeli" gibi kültürüne sahip olmayan vatandandaş için kullanılan kelimeyi tercih ediyorsunuz, siz de biliyorsunuz ki entelijansiyadan olan yani Türk soylusu ya da bir İngiliz soylusu (kültür kavramına sahip bir kişi) sahip olduğu kültürün ismini kendine özdeşleştirir, Türküm der , İngilizim der. Kültürsüz değilim anlamındadır.

Masonluğa konuyu taşırsak eğer, Türkçe çalışan bir loca kurmak yerine diğer insanlarla karışık olarak ingilizce çalışma yapmak, bir bütün oluşturmak, harmanlanmak daha iyi sanki. Türkiye'de de var(mış) farklı dillerde çalışma yapan, yani tamam bunu anlayabiliyorum, sonuçta ülkemizde yaşayan yabancılar var ve İngilizce artık herkes biliyor. Ancak Amerika'da yaşayan sizin deyiminizle Türkiyeliler değil ama Türkler ya da Almanyalılar değil de Almanlar kendi kültürlerini orada harmanlayabilirler, bir olurlar.

Sevgiyle
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2011, 12:27:11 öö Gönderen: Mozart »


Eylül 07, 2011, 12:35:44 öö
Yanıtla #3
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 877
 • Cinsiyet: Bay

Zaten genel olarak karışık localar. Ama bazı türklerde  kendi memleketdaşlarıyla bir loca kurup burada çalışma yapmak istemiş olabilir. Bunu gayet doğal karşılamak lazım. Sonuç olarak da gerekli izni alıp çalışmaya başlamışlar. Açıkçası benim hoşuma gitti böyle bir locaya sahip olabilmemiz. :)


Eylül 07, 2011, 01:14:47 öö
Yanıtla #4
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 243

Sayin Mozart,

Almanya ile ABD (Amerika degil, aman) birbirlerinden son derece farklidirlar. Almanya'daki Turkiye asillilar ile ABD'deki Turkiye asillilar tamamen farkli topluluklardir. Tarihleri, sosyal dagilimlari, yasam tarzlari hepsi bambaskadir. Ayni sekilde, bahsedilen toplumlarin Turklere bakis acilari da farklidir. Almanya'da heyecanli bir azgin surusu surekli olarak oradaki Turk asilli kisileri rahatsiz edegelmistir. ABD'de bu durum yasanmamistir.

Almanya'da Turklerle birlikte olmak belki disa kapanmak olarak gorunebilirken, ABD'de boyle bir durum yoktur ve hic olmamistir. Dolayisiyla olmayan baglantidan yola cikarak yeni cikarimlara varmamaliyiz.

Simdi dusundum de, zaten cogu yerde 5-10 taneden fazla Turk bile yok. Kultur organizasyonlari da, acikcasi en sevdigim seyler. Gecmiste hayran oldugum Elif Safak'la da, ulkemizin Bakan ve birtakim ileri gelen gorevlileriyle de, daha bircok populer isimle de bu sayede tanistim. NYC'deki Turk gunu, diger yerlerdeki Turk festivalleri de kulturumuzu tanitmak icin cok faydali oluyorlar. Cok memnunum bu calismalardan.

Ben bu calismalara disariya kapanmak icin degil, sevdigim icin gidiyorum. Neyini seviyorsun diyorsaniz, arada sirada tamamen Turkce konusulan bir ortamda bulunmayi, tanidik yuzler gormeyi seviyorum.

Sirf o Turkce duyma meselesi yuzden Behzat C. dizisini izlemis biriyim. Ha Turkcem bozuldu mu, biraz bozuldu :)

Ayni mantikla, Turkce calisma yapan bir Loca'nin da hosuma gidecegini tahmin ediyorum. Gerci, dusununce en azindan benim bolgemde bu tur bir Loca'nin kurulmasi hayaldir. Zira 25000 civari Kardes bulunan Buyuk Loca'da, bir tane Turk var, o da ben oluyorum.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2011, 01:38:19 öö Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction


Aralık 11, 2012, 03:47:04 ös
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 120
 • Cinsiyet: Bay

Her nerde olursa olsun adı kulağa çok çok hoş geliyor...
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.


Nisan 19, 2013, 02:42:07 ös
Yanıtla #6
 • Ziyaretçi

Kuzeyde kimse yok boşa ararsınız arasanızda bulamayacaksınız çünkü bulunmak istemiyorlar.Herşey masonluktan mı geçiyor? sizce?Bulmak isteyen testlerden geçer sadece testlerden geçebilen bulacak. Bence o insanların bulunmak istediğini zannetmiyorum.Dünya yeterince kaos gördü milyar yıllar boyunca gerek yok.


Şubat 10, 2015, 01:16:20 öö
Yanıtla #7
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 17
 • Cinsiyet: Bayan

 Amerika'da New York Anatolia Locası'ndan başka bir yerde Türk kabul ediliyor mu?

Saygılarımla


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
5 Yanıt
4071 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 30, 2008, 05:25:26 ös
Gönderen: tcorbaci
5 Yanıt
3240 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 12, 2009, 07:12:20 ös
Gönderen: Isis
6 Yanıt
5591 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 22, 2010, 06:35:15 ös
Gönderen: Noah
0 Yanıt
2790 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2007, 08:56:37 ös
Gönderen: shemuel
2 Yanıt
3680 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 30, 2008, 10:26:28 öö
Gönderen: DeTuMu
2 Yanıt
11333 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 29, 2015, 04:50:02 ös
Gönderen: Waldow
7 Yanıt
7581 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 20, 2017, 12:18:42 ös
Gönderen: Achilles
3 Yanıt
3911 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 02, 2012, 04:04:33 ös
Gönderen: hailstorm
0 Yanıt
1063 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 20, 2015, 03:50:43 öö
Gönderen: Risus
0 Yanıt
832 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 05, 2015, 11:48:19 ös
Gönderen: Ömercan