Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: TÜRKİYEDEKİ MASONLARIN ÇOGU NEDEN ATATÜRK"ÇÜ  (Okunma sayısı 31121 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 14, 2012, 09:54:56 öö
Yanıtla #50
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 269

Sayın Masor1976,

Susuz köylere çamaşır makinesi, elektriksiz köye buzdolabı dağıtmak gibi karikatürize edilmiş bir biçim alsa da, yardımlar,sadaka ve biat mantığıyla insanların işleri ve mideleriyle bağlantılı bir siyaset anlayışından medet ummakla insanları köleleştirme mantığından başka bir şey değildir.

Sizin bahsettiğiniz Chp nin politikası değil zamanın getirdiği bir olaydır.Düzeyli tartışmalara her zaman varım Sayın Masor1976...

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)


Aralık 14, 2012, 10:15:02 öö
Yanıtla #51
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sn.symbol'un tesbitine katılıyorum,her ne kadar cumhuriyet dönemi chp'sini sevmesemde olayları dönemi içinde değerlendirmekte fayda var en azından adil oluruz.

Yine belirttiği üzere sn.symbolun bu zamanında biat kültürü ozamanın acz kültüründen farklı değil ,değilde ozaman şu söze ne demeli

egemenlik kayıtsız şartsız milletindir

ozaman acziyet vardı dolayısı ile biat şimdi yine daha fazla şeylerden yine biat var.

Şimdi sorarım arkadaşlara biatın olduğu bir yerde egemenlik hatta kayıtsız şartsız egemenlikten bahsedilebilirmi.

Benim bir başka konu olarak açtığım spor ile alakalı konu idi oradaki tartışmanında özünde spor barış ve kardeşliktir  sözüne atıf vardı çok ilgi gösteren olmadı ama özde bu problemler hep aynı.

Sporda asla ve asla barış ve kardeşlik değildir

ya egemenlik kayıtsız şartsız sözü sadece sözde kalmıyormu tıpkı sporun barış ve kardeşlik sözü gibi.

Biat eden ve biat etmeye alışmış bir toplum nasıl kendi haklarına egemen olabilir duygu yolu ile sömürü değilmi bu.

Bu sözün tek geçerli olduğu zaman dilimi seçim zamanlarıdır işte ozaman bir parça kendini yönetenlere egemen olduğunu hisseder bu halk ama sadece ogün için geçerli ertesi gün olay biter.

Egemen olmak için egemen olmanı gerektirecek her konu üzerinde önce bilgin olacak haklarını bileceksin,hukuğunu bileceksin sınırlarını bileceksin hesap sorabileceksin aidiyet duygun olacak en önemlisi bu topraklara sahip olduğun bilincine varacaksınki egemen olasın,sadece yönetenlerin egemen olduğu ve yönetilenlerinde her tür hak ve hukuğunu yönetenlere devrettiği sistemin adı egemenlik olamaz o ancak sıkça eleştirdiğimiz doğunun biat kültürüne dayalı aşiret düzeninden ne farkı varki.

Sistem kendini bu özde kurmuş görülmesi gereken nokta bu egemenlerin egemen olduğu zümreye bakışları değişmediği müddetçe sistem oturmaz.
Bir vakit burada yazmıştım eski ankara belediye başkanı cumhutiyet döneminde ankaraya ilk asfaltı yapıyor nevzat tandoğandı sanırım köylününde biri ilk görmüş asfaltı üzerinde çamurlu ayakları ile yürüyor tandoğanda bunu görünce asfaltı pis ayaklarınla kirlettin diye köylüyü bir güzel dövdürüyor ve ankaranın oldukça dışında bir yere gece vakti bırakıyor.

İşte egemen ile men'in durumu bu ülkemizde aşiretlerdede şehir hayatındada aslında çok değişen bir şey olmamış.

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Aralık 14, 2012, 12:01:47 ös
Yanıtla #52
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sözü tam verelim bari bakalım nevzat tandoğan ne demiş?

"Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? Milliyetçilik lâzımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek."

 3 Mayıs 1944 yılında tutuklanıp huzuruna çıkarılan Osman Yüksel Serdengeçti’ye söylüyor bu sözü.


sizce egemenlik kayıtsız şartsız hala milletinmidir o zaman için soruyorum kaldıki şimdide pek farklı değil durum.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Aralık 14, 2012, 01:02:01 ös
Yanıtla #53
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 269

Hâkimiyetin tek kişinin tekelinde olduğu zamanlar düşünüldüğünde egemenlik tam anlamıyla özgürlük anlamına gelir. Yönetimde söz sahibi olmak bir yana her şeyi kabul etmek zorunda bırakılan bir halkın böylesine bir şeref ile ödüllendirilmesi Mustafa Kemal liderliğinde gerçekleştirilmiştir. Mustafa Kemal bir konuşmasında “Huzurlu toplum, güvenli toplum, insan kişiliğine saygılı toplum tam ulusal egemenlikle sağlanır. Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması, istikrarı ve korunması, ancak ve ancak tam ve kesin anlamı ile ulusal egemenliğin sağlanması ile devamlılık kazanır. Bundan dolayı, hürriyetin de eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası ulusal egemenliktir.” sözleri ile bu konuya verdiği önemi göstermiştir.

Bugun ku gelinen nokta tek adamlık noktası değilmidir?

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)


Aralık 14, 2012, 01:22:37 ös
Yanıtla #54
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Hâkimiyetin tek kişinin tekelinde olduğu zamanlar düşünüldüğünde egemenlik tam anlamıyla özgürlük anlamına gelir. Yönetimde söz sahibi olmak bir yana her şeyi kabul etmek zorunda bırakılan bir halkın böylesine bir şeref ile ödüllendirilmesi Mustafa Kemal liderliğinde gerçekleştirilmiştir. Mustafa Kemal bir konuşmasında “Huzurlu toplum, güvenli toplum, insan kişiliğine saygılı toplum tam ulusal egemenlikle sağlanır. Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması, istikrarı ve korunması, ancak ve ancak tam ve kesin anlamı ile ulusal egemenliğin sağlanması ile devamlılık kazanır. Bundan dolayı, hürriyetin de eşitliğin de, adaletin de dayanak noktası ulusal egemenliktir.” sözleri ile bu konuya verdiği önemi göstermiştir.Bugun ku gelinen nokta tek adamlık noktası değilmidir?

Saygılarımla...

bu sözlere ne denirki
ama şu sorulur

Peki bu halk yukarıda söylenen sözlerin hangisini hangi dönemde yaşamıştır veyahut gerçekleştirmiştir.
bu sadece bir özlem olarakmı kalmıştır?
her tür şartta biat etmek zorunda kalan ve bırakılan bir halk için egemenliği konuşulabilirmi?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Aralık 14, 2012, 01:53:25 ös
Yanıtla #55
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 269

Atatürk’ün nihai hedefinden, ulus ve halk kavramları arasında ayrım görmediği ve her iki kavramı birbirinin yerine kullandığı gerçeğinden yolaçıkarsak halk egemenliği ilkesinin Atatürk tarafından da benimsendiği görülecektir. Halkçılık ilkesi Atatürk’ün çok önem verdiği ilkelerden biridir.Bu ilke ile Atatürk’ün anlatmak istediğide egemenliğin halkın elinde bulunmasıdır.Egemenlik iç ve dıs egemenlik olmak üzere ikiye ayrılır.Dıs egemenlik devletin daha yüksek bir merciye hesap vermemesidir ve içsel iktidarın özelliğinden alanını ve sınırlarını soyutladığı için özünde resmidir.Dıs egemenlik bir devletin uluslararasıiliskiler bakımından diğer devletlerle hukuki açıdan esit olması, bağımsız olması demektir. Dolayısıyla dıs egemenlik aynı zamanda baska bir devlete tabi olmamayı, bağımsız bir aktör olarak hareket edebilmeyi de içermektedir.İç egemenlik ise devletin kendi ülke sınırları içerisinde en üstün otorite olması ve bu otoritesini tüm gerçek ve tüzel kisilere kabul ettirmesi demektir. İç egemenlik, ülke toprakları üzerinde yasayan insanları yönetme yetkisi olarak da değerlendirilebilir.İç egemenlik, kimin neyi hangi yetki ile yönettiğini, alanını ve sınırlarını belirleyen normatif bir içeriğe sahiptir.Sanırım cevap olabilmiştir.Buradan nezaman bu şartların gerçekleştiğini bulabilirsiniz...

Saygılarımla...

Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)


Aralık 14, 2012, 02:13:38 ös
Yanıtla #56
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3097
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Nevzat Tandoğan kimdir?
 
Nevzat Tandoğan, Tek parti döneminin sembol isimlerinden birisidir. Atatürk döneminden başlayarak intihar edene kadar Ankara valiliği yapmış olan Tandoğan “Bu memlekete komünizm gelecekse onu da biz getiririz” sözlerinin sahibidir. Despotluğu hukuk tanımazlığı ile meşhur olup valiliğinin yanı sıra 18 yıl Ankara belediye başkanlığı da yapmıştır.
 
Said Nursi’yi makamına getirterek zorla şapka giydirmeye çalışmış, kendi döneminde köylüleri n Ankara’ya girmesini yasaklamıştır.
 
Osman Yüksel Serdengeçti’nin kendisi hakkında konuştuğunu işitince tutuklanmasını istemiş, makamına getirildiğinde Serdengeçti’ye “Ulan Öküz Anadolulu! Milliyetçilik, komünizm size ne, Sizn göreviniz mahsul yetiştirmek ve oğullarınızı  askere göndermektir. Sizden beklediğimiz sadece bunlardır”  demiştir.

Alıntı
Osman Yüksel Serdengeçti (d. 15 Mayıs 1917- Akseki Antalya), (ö. 10 Kasım 1983), Türk siyasetçi gazeteci.
 
Serdengeçti dergisinin sahibi ve Yazı İşleri Müdürü gazetecidir. Asıl adı Osman Zeki Yüksel'dir. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğrenciliği sırasında 1944 mayısında meydana gelen olaylara karıştığı için Hüseyin Nihal Atsız'la birlikte bir süre hapis yatmış, hapisten çıktıktan sonra öğrenim için aynı fakülteye başvurmuşsa da bu isteği reddedilince dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'e hitaben yazdığı ve "Yüksek makamın alçak vekiline" diye başlayan yazı yüzünden yeniden hapsedilmiştir.
 
Hapisten çıkarak Toplam 33 sayı yayınlanacak olan ve birçok sayısı siyasi irade tarafından toplattırılacak olan Serdengeçti dergisini çıkartmış, dergideki yazılarından dolayı okuyucuları onu Serdengeçti olarak tanımlamışlar ve bu sebepten kendisi de sonradan Serdengeçti soyadını almıştır.
 
Osman Yüksel Serdengeçti, 1965-1969 yılları arasında Adalet Partisi listesinden Antalya milletvekilliği de yapmıştır. Partisine yönelttiği eleştiriler yüzünden bir süre sonra Adalet Partisi'nden ihraç edilmiştir. Milletvekilliği sırasında kravat takmadığı için uyarı almıştır, uyarıları dikkate alınmayınca genel kurula girişi yasaklanmıştır.Bu kez beline bağladığı kravatla içeri girmiş, yakasına takması gerektiğini söyleyenlere ise, “Kanunda nereye takılacağı belli değil. İstediğim gibi takarım” demiştir.[kaynak belirtilmeli] Necip Fazıl'ın yakın arkadaşlarından olan Serdengeçti hazır cevaplığıyla tanınır ve muhafazakar dünyanın en sevilen fikir adamlarındandır.Türkçülerin "Tanrı Türk'ü Korusun" demesi üzerine Serdengeçti "Tanrı Türk'ü, Allah da Müslümanı Korusun"diyerek bir döneme damgasını vurmuştur.
 
Yeni İstanbul gazetesinde "Selam" başlığı altında yazılar da yazmıştır.

ALINTIDIR. 8)

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Aralık 14, 2012, 02:18:09 ös
Yanıtla #57
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3097
 • Cinsiyet: Bay


Alıntı
"Ulan öküz Anadolulu!


Tanrı yaradırken bazı zamanlar böyle fabrikasyon hataları da yapıyor demekki .  :'(
Böyle cinsler yüzünden Ülkemde hiç bir zaman HUZUR OLMAYACAK .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Aralık 14, 2012, 02:25:05 ös
Yanıtla #58
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

sn.nosam33

Bu hoş katkı için teşekkürler okurken bayağı güldüm çok hoştu
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Aralık 14, 2012, 02:49:57 ös
Yanıtla #59
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3097
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Bu kez beline bağladığı kravatla içeri girmiş, yakasına takması gerektiğini söyleyenlere ise, “Kanunda nereye takılacağı belli değil. İstediğim gibi takarım” demiştir.


Hadi biraz daha GÜLELİM , AĞLANACAK Halimize . :-[

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
7 Yanıt
8521 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 25, 2010, 12:46:58 öö
Gönderen: Ozan Erturk
4 Yanıt
3960 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 14, 2008, 04:55:44 ös
Gönderen: Prenses Isabella
14 Yanıt
10097 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 25, 2012, 12:45:33 ös
Gönderen: BULGARIA
5 Yanıt
3801 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 21, 2013, 05:03:29 ös
Gönderen: ADAM
26 Yanıt
15866 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 20, 2013, 12:35:15 ös
Gönderen: GOASISG
3 Yanıt
3315 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 21, 2009, 10:22:26 ös
Gönderen: ozak1977
0 Yanıt
3489 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 20, 2010, 12:11:29 öö
Gönderen: Mozart
4 Yanıt
4077 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 18, 2012, 08:55:42 öö
Gönderen: ADAM
19 Yanıt
12233 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 05, 2016, 08:08:14 ös
Gönderen: ADAM
9 Yanıt
4434 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 27, 2014, 11:37:03 ös
Gönderen: hayalet