Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bülent Arınç  (Okunma sayısı 39593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 08, 2009, 06:38:40 ös
Yanıtla #60
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Saygın,

itaati ben etmem. inananlar etsin. adamlar bir dine inanıyorlar madem en iyi şekilde icra etsinler. itaatten kasıt,bizzat tanrıya itaatti. bunun milletle alakası yoktur. korktuğun için değil; istenildiği ve ona ulaşmanın yararlı olacağı için tap. ama kuralların dışına çıkmak demek,tapmak demek değildir. bugün mezhebi yargılayıp veya muhammedin orucunun 3 gün olduğunu söyleyip buna inanmak,tembel inanışıdır,bunu size bırakıyorum.

ceycet ibadetin sembolik olduğunu ve aslında pekçok şeyin anlamsız olduğunu söylüyor. bu ibadet değildir. bana söylermisiniz tanrıya nasıl ulaşılır? hı? düşünmek mi diyeceksiniz? meditasyon mu? astral seyahat mi?

ben etrafımda hiç bilge insan görmüyorum. ibadeti sorgulamadınız için,'ısrarcı' bir şekilde türkçe ibadet istiyorsunuz değil mi? unutmayın,her dinin tek dili vardır.

ibadet komik değildir. bizzat faydalıdır bile.

ilahıyat profumu öztürk?  islam size bilim yapmayın demiyor, tam tersine zamanında astronomiyi bile insanlara öğreten bizzat hanoktur :) birkaç geri kalmışlığı dine yamarsanız siz gecekondularınızı yıkamacaksınız.....

Mayıs 08, 2009, 06:53:27 ös
Yanıtla #61
  • Ziyaretçi

Sayın Saygın,

itaati ben etmem. inananlar etsin. adamlar bir dine inanıyorlar madem en iyi şekilde icra etsinler. itaatten kasıt,bizzat tanrıya itaatti. bunun milletle alakası yoktur. korktuğun için değil; istenildiği ve ona ulaşmanın yararlı olacağı için tap. ama kuralların dışına çıkmak demek,tapmak demek değildir. bugün mezhebi yargılayıp veya muhammedin orucunun 3 gün olduğunu söyleyip buna inanmak,tembel inanışıdır,bunu size bırakıyorum.

ceycet ibadetin sembolik olduğunu ve aslında pekçok şeyin anlamsız olduğunu söylüyor. bu ibadet değildir. bana söylermisiniz tanrıya nasıl ulaşılır? hı? düşünmek mi diyeceksiniz? meditasyon mu? astral seyahat mi?

ben etrafımda hiç bilge insan görmüyorum. ibadeti sorgulamadınız için,'ısrarcı' bir şekilde türkçe ibadet istiyorsunuz değil mi? unutmayın,her dinin tek dili vardır.

ibadet komik değildir. bizzat faydalıdır bile.

ilahıyat profumu öztürk?  islam size bilim yapmayın demiyor, tam tersine zamanında astronomiyi bile insanlara öğreten bizzat hanoktur :) birkaç geri kalmışlığı dine yamarsanız siz gecekondularınızı yıkamacaksınız.....

Sayın de_hund,

Kimse islamın bilim yapmayın yada bilimden uzak durun dediğini savunmuyor. Bırakın sadece inancınızı makul ölçüde içinizde yaşayın, o makul ölçüyüde zamanın koşullarını göz önünde bulundurarak kendiniz kararlaştırın. Verilen mesaj bu olsa gerek.

Saygılar.

Mayıs 08, 2009, 06:57:17 ös
Yanıtla #62
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ceycet demiş ki:

----Ettiğimiz duanın içeriğini bilmiyorsak,içerdiği mana dan bihaber isek,Yaradan bizim ne söylediğimizi anlayabilir mi.Arap geleneklerini ibadet olarak kanıksadığımız için,ne ibadetin özünü kavrayabiliyoruz,ne de yaptığımız ibadet bize birşeyler katıyor.Anlamını bilmediğimiz için,alakasız yerlerde,alakasız duaları ederek,Tanrı'nın sözlerini Tanrı'ya tekrar edip duruyoruz.----

bakın ceycet yukarıda bunları demiş. bunu parçalayıp ayıralım,parantez içindekiler benim kendi düşüncem ve yorumlarımdır.

1-kişi ettiği duanın anlamını bilmiyormuş. kişi bu anlamları bulmak için hiç uğraşmamış. kişi bu anlamların içerdiği ana kayaya inenemiş.

2- yaradanın onun söylediğini anlamadığını söylüyor. (ki eğer yaradan diye,tevhid dinlerinin yaradanını kastettiyse,o yaradan onun herşeyini bilir. )

3- ona göre bu arapça dualar,dini bırak; arap geleneğimiş. ve sırf bu yüzden ibadetin önemini kavrayamıyormuşuz. (tabi burada birşey sorucam,madem arap geleneği o zaman neden anlamaya çalışıyorsun? herhalde ibadet ve onun özünden kasıt olan şeyin, 'belirli günlerde yapılan görevler' olduğunu sanıyor arkadaş.)

anlamını bilmemek o duayı alakasız yapmaz. zaten dua alakasız yerde okunmayacağı için alakasız yerde de vücut bulmaz. ibadet içinde dua istenilen heryerde okunabilir.

yine söylemek gerekirse, ben ibadeti komik kılmıyorum,biryerlerinizden anlamyın laflarımı ')

deminki iletimde yazmayı unuttum,Y.N.Öztürk bugün pekçok çevre tarafından ilahıyatçı bile kabul edilmiyor,malum kendizi modamıza uyup kalvenist islam yaratttı da ')))))

islamı anlamak ve neler olduğunu bilmek isteyen biri, açar gazali okur,açar geylani okur,hadi bunlarıda geç, imam şafi ve hanefi var onları okur.

bir ibadeti tembellikten dolayı yapmak istemeyebilirsin,buna tmm ama buna nden kılıf buluyor insanlar? yoksa bu bir yaradılıştaki kübikliği bozan o 'engelleyen' mi?

kuraN ve diğer kitapta anlatılanlar,yanlış fln değil, iyi araştırıldğında kökeni çok eskiye kadarki olan olaylara dayanır. ve bunlar sembolik değildir, gerçi bunun ispatlanmasıda imkansız.

tanrıya nasıl ulaşılır? zikir,itaat,benliği hiçleştirme, sonsuz iyilik,metanet,sevgi,o dinin felsefesi gibi şeylerle ulaşılır. ibadet siz inan(ama)a( y) nlara bunu sunuyor. eğer tevhidin tantısı gerçek ve varsa,onun size zaten ihtiyacı yok,müsterih olun. yalnız ilginçtir,kuranda bununla ilgili oldukça derin ayetler mevcut.

din,zamanın makul ölçüsünün dışındadır. çağa değil,çağ ona uymak zorunda. ama bugün bunun tersi 'olduruldu'.

saygın, haklısınız içlerde yaşanmaya mahkum edildi birşeyler. ve verilen mesaj aslında budur. siz cevap yazabilrisiniz,şimdi çıkıcam,gece gelir cevaplandırırım ') nasıl olsa çerez şeyler..

Mayıs 08, 2009, 06:58:30 ös
Yanıtla #63
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın de_hund,

Kimse islamın bilim yapmayın yada bilimden uzak durun dediğini savunmuyor. Bırakın sadece inancınızı makul ölçüde içinizde yaşayın, o makul ölçüyüde zamanın koşullarını göz önünde bulundurarak kendiniz kararlaştırın. Verilen mesaj bu olsa gerek.

Saygılar.

bilime yanaştırılıyor bizzat ve üstünü 'akılla' kaplıyorlar. o kitap doğrudur umarım.

Mayıs 08, 2009, 07:18:19 ös
Yanıtla #64
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın Karahan

Forum üyelerine "sizce bu laf ne kadar objektif bir aklın yorumudur?" diye sorduğunuzda
sanki, sizce bu laf ne kadar objektif bir aklın yorumudur şeklinde forum üyelerine lafımdan yola çıkarak
aklımın objektifliğini soruyorsunuz gibi geldi. Aslının farklı olduğuna sevindim.
Çünkü üyeler açısından ben renksiz bir konu olurdum.

Tek başınalık konusunda ise yazdıklarımı konu kaymış olsa bile üzerime yapışmış bir sığ fikir sahipliğinden kurtulmak adına :) buraya aktarıyorum.

Atatürk tek başına mı idi konusunda düşündüklerimi yazayım ki ne dediğim belli olsun.

Mustafa Kemal tek başına ülkeyi kurtarmıştır şeklinde bir çıkışım olmamıştır.
Kaldı ki ülkeler arası savaşlarda hangi lider vardır ki tek başına diğer ülkeyi yensin?
1 adama karşı 1 ordu, 3-5 ordu devlet?
Dediğiniz gibi kızlarımız erkeklerimiz şehit olmuştur ama bu Atatürk tek başına değildi ki
nin izahatı değildir.

Samsuna yola çıkarken Mustafa Kemal in arkasında hangi parti hangi devlet hangi cemaat hangi siyasal akım vardı?
hangi ordu grubu vardı, hangi azınlık hangi bölge hangi ırk vardı. Kim vardı?
Halkın heyecanından başka neye güveniyordu? Barut bile yoktu...
Yanındaki İsmet İnönü bile Amerikan mandası mı olsak diyordu? Yanındaydı İsmet (daha Kazım gelmemişti :) ) Ama M.Kemal yinede fikirsel düzeyde yanlızdı. Kongreden sonra ne diyor İ.İnönü
Toplumun bu kadar dolu olduğunu farkedememişim..
Mustafa Kemal farketmişti.

Şimdi bu fikirsel tek başınalıkta oralarda imparatorluğa saraya iktidara ve hatta emperyalist dünyaya karşı
adamsız silahsız barutsuz ve parasız mücadeleye girişmişken Kazım Karabekir in tutuklama kararından vazgeçişi ve 'O' na biat edişi benim bahsini ettiğim tek başınalığı gidermez.
Kazım Karabekir fikirlerin eylemde ulaşacağı sonu en başlarda bilmiyordu.
Kimse bilmiyordu ki. Kimse inanmıyordu ki. Bütün dünya ve hatta memleketin kendi özlerinde artık bittiğimiz tarih sahnesinden çekildiğimiz konuşuluyordu.

Cumhuriyeti kurmaya ne zaman karar vermiştiniz dendiğinde ne demişti en başında ama zamanından önce
bazı şeylerin açıklaması yapılıp insanları gereksiz bir kuruntuya itmemek için açıklamamıştım.

Ekibin yanında dahi gerçeği alenen anlatmadan, onları kendi içlerinde gruplaşacak detaylara sokmadan diğer eylemin zamanı gelene kadar hepsini belirli bir yönde tutabildi.
İşte bu planlamayı tek başına kurguladığı ve uyguladığı için fikirsel yanlızlık içindeydi.

Cumhuriyeti T.B.M.M. ilan etti, Atatürk kurmadı ki de diyebilirsiniz. Meclisin hakkını yemeyin diyebilirsiniz.
Ama bu kararların çıkmasını istediği şartların tamamını hazırlamak için kendini her bakımdan riske atmadı mı?
O bu meclisin bir gün varolacağına ve cumhuriyeti kuracağına inanıp samsuna çıktı ya,
işte objektif olmasa da bence cumhuriyeti o kurdu.

Lider vizyon sahibidir. O vizyona ve aynı zamanda uygulama gücüne sahip olup hareket eden  o günün tek kişisiydi.
Kiminde fikir vardı cesareti yoktu, kimi uygulama gücüyle doluydu ama fikir yoktu.
O ise bütün devrimleri önce kendi zihninde yapmıştı.
Daha sonrasını elbette halk ile ordu ile meclis ile yapacaktı.
Fikirsizler fikir, pısırıklar cesaret buldu onda.

Başka türlüsü mantığa uygun değil ki.Atatürk düşmanları tek başına dağıtmadı.
Cephaneyi o taşımadı ki.. Sizi anlıyorum temelde.

Canını korkusuzca ortaya koydu insanlar.
Niye? Mustafa Kemal e inandılar.
İşte canlarını ortaya koyan insanları bu noktaya getiren tek insan Mustafa Kemal di.

O yola çıktığında kaç kişiydi. Neredeyse yanlızdı.
Sonunda herhalde 80 milyonuz şimdi ama yola çıkarken kim vardı?
10 kişi? Çok mu oldu?
Neredeyse yanlızdı...

Yoksa adımız Osmanlı 'İmparatorluğu' idi. Aynı vatan evlatları aynı topraklarda ülkede yaşıyordu. Aynı suyu içiyordu.
Kazım Karabekir de oradaydı. Neden girişemedi birşeye Mustafa Kemal canını ortaya koyana kadar?
Cesaret edebilen tek M.Kemal oldu. Diğerleri de çok değerli işler yaptılar. Unutulamaz.

Hatta hazırda devlet, meclis, dış müttefikler, hazırda ordu, hazırda saray bile vardı.
Ama çöküyorduk. Sonraları o cephelerde bıraktığımız binlerce şehit evlerinde ağlayarak ne olacak diyordu.
Herkes zaten 'oradaydı.' Ama eriyor bitiyorduk....
Mustafa Kemal ise 'o'ranın karşısında burada ortaya çıktı.
Oradan buraya geldi o insanlar.
Evlerinde ağlayan gençler gerekirse ölmeye karar verdi ki hiçbirşeyleri yoktu.. Öleceklerdi.
Başka kim umutsuzları ölerek kendinden sonrakilere umut olmaya ikna edebildi.?

Mustafa Kemal.

Size parti ideoloji devlet yandaş grup komisyon hiçbirşey demiyorum.
Mustafa Kemal. İşte ben buradan bakınca neredeyse tek başına görüyorum.

Yoksa kimse tabi ki tek başına değildir. Mesela deriz ki Atatürk Orman Çiftliğini kurdu. Hayır.
Benim akrabalarım çalıştı oranın kuruluşunda.  Atatürk bir tane çivi bile çakmadı.
Elbetteki gülümsemeniz lazım bu söylediğime...

M.Kemal i neredeyse yanlız bulmam bu sebeplerdendir.

Sayın Karahan
Aslında sizin ne demek istediğinizi anlıyorum.
Örneğin eLatin alfabesine geçiş devrimden önce de tartışılıyordu.
Hatta 32 harfli olan birtakım alfabeler icad edilmiş bununla 1915 yıllarında istanbul'da Ermeni gazeteleri çıkartılmış.
Ülkede zaten latin alfabesine geçelim konuşmaları entellektüel düzeyde var. 
Demek ki Latin alfabesine geçilmesinde sizce Atatürk yanlız değil diyeceksiniz..
Bir tek Atatürk'ün fikri değildir diyeceksiniz.
Diğerlerini yabana atmayalım diyeceksiniz.
Tek adamcılık çağımıza uygun değildir.
Oturup bir kahraman beklemeyelim.
O şehit olan canlar, onurlu halk olmasa Mustafa Kemal kimi ikna edecekti diyebilirsiniz.
Biri gazi biri kahraman olmuş şehirler var memleketimizde ve içinde yaşayan halkın kendilerinin
kahramanlıkları sayesinde almışlar bu ünvanı haklısınız.
Bu bağlamda bu işleri halksız yaptı tek başına yaptı demek cahilce olurdu.

Eğer anladığım gibi düşünüyorsanız buraya kadar tamamen haklısınız.
Fakat fikirsel düzeyde yanlızdı.

İleride hilafetin kaldırılacağını O GÜN Kazım Karabekire söylese sizce tutuklar mıydı orada öldürür müydü Mustafa Kemal i?
Nitekim ilerleyen günlerde hilafet konusunda aralarında neler yaşanmıştı.... Hatırlayınız..

İşte sizin deyişinizle Mustafa Kemalin kaderini ellerinde tutan Kazım Karabekir herşeyi bilmediği için O GÜN
Mustafa Kemal e katıldı ama M.Kemal yine de yanlızdı...

Sevgilerimle

Özkan arkadaşım değerlendirmesini yapmış şimdi sorarım size eğer objektif olabilir az da mantık kullanabilirseniz.

Atatürk neredeyse tek başınaydı. Zaten memleketin hepsi muhalefet, muhalefetin hepsi

Bu laf sizce ne kadar objektif bir aklın yorumu olabilir.Bakınız  Atatürk Erzuruma giderken Kazım Karabekir Paşaya Atatürk için yakalama emri verilir,Yani Atanın kaderi karabekirdedir ne oldu biliyormusunuz paşa ordularını Atatürkün emrine verdi tarafını belirledi.Atatürk hiç bir zaman yalnız değildi

sevgili Özkan

Medeni davranışınız ve fikrinizi serbest brakmanızdan dolayı kucak dolusu selamlıyorum seni.Ne güzel ve dolu dolu bir anlatım bu kadar olur.Tamda onu deöiştim ama en güzel belirttiğin yerde fikri yalnızlığı idi zaten liderlerde görülen en tipik özelliktir bu.Hatta devrimlerini fütursuzca yaparkende o fikri yalnızlığı vardı o duruş bu güzel adamın tüm hayatında vardı.Hatta son demlerinde içki masasındaki yalnızlığının altındaki o anlaılamayan hallerindede yalnızdı.Atam son dönem kendini içkiye verdiğinde kendince en hoşlandığı şeyi yaparkende etrafının aczliğini gördüğündede o fikri yalnızlığı vardı.Belki söylemlerindeki keskinlik ülkesi için gördüğü korkularına yansımış halindede o fikri yalnızlığı vardı evet ben Atamı her daim yalnız gördüm ama etrafına karşı ya sevgili ülkesi işte en başından beri ona inanmış ve güvenmiş kaderini teslim etmiş ülkesi olduğunu biliyordu.Ondan sonraki ülkenin bir türlü ilerletilememesi o fikri yalnızlığındaki korkular değilmidir sizce.Doğrudur Karabekir o gözle bakmamış onu anlamamış olabilir iyikide anlamamış değilmiki böyle büyük bir önder çıkardık.Ben Atama sığınmıyorum biliyorumki oda istemezdi mağrur bir lider hep yalnızdır hem fikri hem cismane ve öylede öldü hemde soyuda kalmaksızın.Allahım gani gani rahmet eylesin.yazın için yine teşekkür ederim beni anlamış olmanada sevindim.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 08, 2009, 08:21:37 ös
Yanıtla #65
  • Ziyaretçi

Yeter bu milletin Arapça ile uyutulduğu ...Çok günah sakın yapma , kitabı bel hizasından aşağı tutma ,

adetli iken kitaba elini değme , sure okuma ;gaz kaçırınca tekrar ayaklarını da beraber yıkayarak abdest

al ; günde 5 öğün Muhammet ve akrabalarına , İbrahim ve akrabalarına selam ve selat eyle diye arapça

cümleler kur .... İki kadının şahitliği , bir erkeğin şahitliğine eşit olsun ,kadının kafasındaki kıllar çok

erojen olduğundan türban tak çünkü kafadaki kıllardan tahrik olabilecek erkekler olur böylece baştan

çıkarmazsın kimseyi...vs. , vs. ,vs....

Yukardakiler sadece birkaçtanesi ve daha niceleri var... Şimdi bunları yapmayı reddetmek neden

tembellik olsun , Tanrı  arapmış mı ki dua ederken arapça konuşayım ? Otuz gün boyunca midemiz

gastrit olsun , pankreasımız iflas etsin ,akut renal yetmezliğe girelim oruç tutacağım diye , sonrada

arapça sureleri içeren namazlar kılarak cennete gideceğim diye kendimizi kandıralım...De yeter bu

milletin çektiği...

Reformu yaşayamadığımız müddetçe medeniyete ulaşmak hayal olacaktır...Avrupa reformu her millet

kendi dilinde incili okumaya başladığında yapabilmiştir...Ondan dolayıdır ki reform ile aydınlanma

ancak kendi dilimizde ibadet yaparak ,kendi dilimizde Kur' an , İncil , Tevrat ,kendi dilimizde dua

okuyarak ve pek tabi ki aracıları ortadan kaldırarak mümkün olacaktır...İşte ondan sonra aydınlanan

bireyler  '' Hani anlaşılmazdı ? Hikmetinden soel olmazdı , hani ? '' diye sorgulamalara giderek beyinlerini

çalıştırabileceklerdir...

Saygılarımla

Mayıs 09, 2009, 06:59:06 öö
Yanıtla #66
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yeter bu milletin Arapça ile uyutulduğu ...Çok günah sakın yapma , kitabı bel hizasından aşağı tutma ,

adetli iken kitaba elini değme , sure okuma ;gaz kaçırınca tekrar ayaklarını da beraber yıkayarak abdest

al ; günde 5 öğün Muhammet ve akrabalarına , İbrahim ve akrabalarına selam ve selat eyle diye arapça

cümleler kur .... İki kadının şahitliği , bir erkeğin şahitliğine eşit olsun ,kadının kafasındaki kıllar çok

erojen olduğundan türban tak çünkü kafadaki kıllardan tahrik olabilecek erkekler olur böylece baştan

çıkarmazsın kimseyi...vs. , vs. ,vs....

bu saydıklarınız bir öğretinin yanlış anlaşılmasının tradisyonlarıdır. aynı hataları kendi formunda uyaklı olarak bilim çevrerlerinde de görebilirsiniz. bu islam mı? veya tevhid mi sanıyorsunuz?

Yukardakiler sadece birkaçtanesi ve daha niceleri var...

niceleri vardır elbet. ama sayılanlar asla tevhid değildir.

Yukardakiler sadece birkaçtanesi ve daha niceleri var... Şimdi bunları yapmayı reddetmek neden

tembellik olsun , Tanrı  arapmış mı ki dua ederken arapça konuşayım ? Otuz gün boyunca midemiz

gastrit olsun , pankreasımız iflas etsin ,akut renal yetmezliğe girelim oruç tutacağım diye , sonrada

arapça sureleri içeren namazlar kılarak cennete gideceğim diye kendimizi kandıralım...De yeter bu

milletin çektiği...

bunları reddeden yok. tam tersine günümüzde islamcılar bile geçmişteki islam ile hureflerin islama zarar verdiği görüşünde. tembellik olan aslının asla bilinmek 'istenmemesi'dir. oruç tutmadınında bir 'adabı' vardır. hastalıklı olana zaten 'farz' denilen bir emir geçerli değil ki? tam tersine ömür boyu muaf. ayrıca nefsi terbiye etmenin çok iyi yollarından biri de açlıktır. ilgilendiğiniz alan hangisi ise o alanda konuşursunuz... ama iftira veya yaygara edemezsiniz,buna hakkınız yok..

Reformu yaşayamadığımız müddetçe medeniyete ulaşmak hayal olacaktır...Avrupa reformu her millet

kendi dilinde incili okumaya başladığında yapabilmiştir...Ondan dolayıdır ki reform ile aydınlanma

ancak kendi dilimizde ibadet yaparak ,kendi dilimizde Kur' an , İncil , Tevrat ,kendi dilimizde dua

okuyarak ve pek tabi ki aracıları ortadan kaldırarak mümkün olacaktır...İşte ondan sonra aydınlanan

bireyler  '' Hani anlaşılmazdı ? Hikmetinden soel olmazdı , hani ? '' diye sorgulamalara giderek beyinlerini

çalıştırabileceklerdir...

Avrupayı reform değil; markantalist üretim refaha kavuşturmuştur. her milletin kendi dilinde incili okuması uygulaması kuran için de var,mealini aç oku, yorumunu aç oku,kırtasiyecilerde dolu var.... zaten incilin dile çevrilmeside bu olmuştur.aracı olan şey arapça değildir ki? aracı olan şey,diğer insanlardır,hurafelerdir,baskıdır...aracı diyoruz. insanlar dile çevrilmiş kuranı okuyorlar zaten.... meal buna örnektir. zaten arapçasında da bizzat kendisi yazıyor. değişen şey 'emrin büyüsü'.
İnsanlar tanrıyı eğer "sürekli dua kabul edip iyilik veren", "kötülüğü yok sayan" , "mutluluktan başka birşey vermeyen" gibi sanıyorlarsa, en baştan hiç inanmasınlar daha iyi.... acı 'öğretirken' mutluluk onu 'buldurur'. sorgulayınca ondan uzaklaşmazsınız tam tersine ona bağlısınızdır,bizzat bunun felsefesini yapan olarak bunu kesinlikle söyleyebilirim.

Mayıs 09, 2009, 11:56:15 öö
Yanıtla #67
  • Ziyaretçi

Sayın de-hund,

Siz Arapçasını okuyun , ezberleyin böyle dewam edin , Arapça geldi ya kitap , çok kutsal , aman sakın ha

Türkçe ibadet etmesin insanlar , sonra akıllarına şeytan girer zaten aslı bozulur , aynı anlamı wermez

değil mi ?  Bu kadar da Arapçanın uşağı olamayın...Neden Kur' an kursları war bu ülkede we durmadan

yenileri açılıyor sizce , halkın yüzde kaçı meali açıp okuyor? Siz nerede yaşıyorsunuz ? Herkesin Arapça

bilmesine imkan war mı ? Sakın Türkçesi okunmasın ezan anlamı bozulur diyorsunuz , peki bir milletin

anlamadığı bir dilde ezberlediği şeyleri okumasını ne kadar mantıklı buluyorsunuz ? Bu biraz da sihirli

bir hawa wermek içindir bence ,halk ne konuştuğunu bilmezse çok çok büyük bişey sanar diye

düşünüldüğündendir ...

Klawyemin bir tuşu bozulmuş , onun yerine '' w''  kullanıyorum. Bunu için kusuruma bakmayınız.

Saygılarımla

Mayıs 09, 2009, 03:30:14 ös
Yanıtla #68
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın de-hund,

Siz Arapçasını okuyun , ezberleyin böyle dewam edin , Arapça geldi ya kitap , çok kutsal , aman sakın ha

Türkçe ibadet etmesin insanlar , sonra akıllarına şeytan girer zaten aslı bozulur , aynı anlamı wermez

değil mi ?  Bu kadar da Arapçanın uşağı olamayın...Neden Kur' an kursları war bu ülkede we durmadan

yenileri açılıyor sizce , halkın yüzde kaçı meali açıp okuyor? Siz nerede yaşıyorsunuz ? Herkesin Arapça

bilmesine imkan war mı ? Sakın Türkçesi okunmasın ezan anlamı bozulur diyorsunuz , peki bir milletin

anlamadığı bir dilde ezberlediği şeyleri okumasını ne kadar mantıklı buluyorsunuz ? Bu biraz da sihirli

bir hawa wermek içindir bence ,halk ne konuştuğunu bilmezse çok çok büyük bişey sanar diye

Sayın ozak1977,

Arabın uşağı olduğum yok ama sizi anlayabiliyorum. bir kültür özümsemesinin malum bedelini uzunca çektik ülke olarak.

ben aslında sadece bildiğimi söylüyorum,insanların inanıp inanmamaları,ibadetleri,seçimleri asla beni ilgilendirmez. buna karışmak küstahlık olur en başta. ama bu tarz konuların birkaç basit ve görünür cümleyle açıklanmasından da yana değilim. dalga geçilen veya hakir görülen şeyler göründüğü gibi olmayabilir.....

Mayıs 11, 2009, 11:11:07 öö
Yanıtla #69
  • Uzman Uye

Sayın Saygın,aslında sözlerinize ekleyecek fazla birşey yok ama dilimin döndüğü kadarı ile birşeyler söylemek isterim.Duyarlılğınız için size ve Ozak 1977 teşekkür ederim.

Sayın de-hund;

Öncelikle namaz bir saabi geleneğidir.Oruç ise Kur-an'dan önce Tevrat'ın emridir.

İmam Hanefi isimli birisi yoktur.Söylemeye çalıştığınız kimse Hanefi mezhebinin kurucusu İmam-ı Azam'dır;kendisi sapkınlıkla suçlanmış,bütün ömrü işkencelerde geçmiş ve son bulmuştur.

İbadete karşı olmadığım gibi,yargılamam ve sorgulamam söz konusu olamaz.İbadet "değer üretmek"demektir.Bu yargı ile yaklaşanlar,lezzet aldıkları sürece hertürlü ibadeti yapabilirler.Hepsine saygı duyarım.

Kur-an'a ve AKIL a uygun olan hertürlü söylemi,dayatma olmadığı sürece rahatlıkla benimseyebilirim.

Gelelim Araplara;İslam dininin vechibelerinin ortaya çıkardığı kuralların tamamen Kur-an'a dayalı olması gerektiğine inanıyorum.Emeviler,20.000 e yakın hadisten bahsederler.Ortada gezen muhtelif kaynaklara göre ise neşredilen hadis sayısı yaklaşık ikimilyonbeşyüzbin adettir.Oysa,İslam alimlerinin üzerinde uzlaştığı hadis 100 ü geçmez.Hal böyle olunca,araplar üzerinden tüm İslam coğrafyasına yayılan geleneklerin,söylemlerin,hadislerin birçoğunun uydurma olduğu aşikardır.

Kendini Müslüman olarak hissedenlerden, takva sahibi olmak isteyenlerin referans olarak kullanabilecekleri tek kaynak Kur-an ve AKIL dır.Zaten AKIL a uygun olan KUR-an'a da uygundur.

Türkçe ibadet konusu ise,hangi dinden olunursa olunsun,ibadet için gayretli olanlara en münasip olanıdır.Ana dilimiz Türkçe ise,ne diye bilmediğimiz dilde dua edip,anlamını bilmediğimiz şeyleri tekrar edip duralım.AKIL ın kabul etmediğini Kur-an kabul eder mi ?Türkler arasında Müslümanlığın yayılmasına en çok katkısı olan,Ahmet YESEVİ özellikle bu konuya vurgu yapmıştır.

Benim din anlayışıma gelince,başta İslam olmak üzere tüm dinlere samimiyet ile saygı duyuyorum.Dinler,birer kılavuzdur.Asıl olan onların Ezotorik anlamda içerdikleri manalara vakıf olabilmektir.Aksi taktirde,yürüdüğünüzü sandığız yolda,yerinizde sayarsınız.Yüce yaradan'a,ölümsüz ruh a,"O"ruhun bizleri ve tüm kainatı kapsadığına,hepimizin koşaradım "O"na doğru ilerlediğimize,arınmak suretiyle "O"nu hissedip,anlayabileceğimize inanıyorsak,kılavuzun mahiyetinin çokta önemi yoktur.İbadetin genel anlamı tefekkürdür.Siz bu tefekküre nasıl ulaşabiliyorsanız,sizin için enuygun ibadet şeklide o dur.

Sayın de-hund,sanırım düşüncelerimi bir nebzede olsa açıklayabilmişimdir.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Mayıs 11, 2009, 11:16:03 öö Gönderen: ceycet »
Ben"O"yum,"O"ben değil...