Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Yahudiden İyi Sporcu Niye Çıkmaz?  (Okunma sayısı 2484 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 10, 2009, 03:08:23 ÖS
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Neden Yahudiler’den iyi sporcu çıkmaz? Niye böyle ırkçı sorular soruyorsunuz demeyin. Bu soruyu biz değil bir Yahudi yazar sordu ve akıllara ziyan bir de yanıt verdi.
Şalom gazetesi spor servisi soruyor: Neden Yahudiler’den iyi sporcu çıkmaz?
Herkesin kendine göre bir yanıtı olacaktır şüphesiz. Ama önemli olan gazetenin kendi sorusunu nasıl yanıtladığı.
Özellikle İsrail'in, bırakın uluslararası hukuk kurallarını, insanlık değerlerini hiçe sayarak gerçekleştirdiği katliamların ve çocuk kıyımlarının gündemde olduğu şu günlerde bu soruya verilen cevabın içeriği sizlere dumura uğratabilir...
Şalom Gazetesi yazarı Vedat Yener, kendi sorusuna bakın nasıl bir mantıkla yanıt veriyor:
Spor, savaş sanatından türeyen bir olgudur ve varlığını binlerce yıldır sürdürüyor... İlk örnekleri de ölümcül oldu... Yahudiler, (...) moderniteye kadar savaşla paralel bir düzlemde giden “spor” kavramından uzaklaştılar. Bu gelişmeye paralel olarak sporu kültürel ve folklorik bir temele oturtamadılar. Sporun geliştiği dönemde Yahudiler’in spor yapacak lüksleri olmadı. Belki de bu yüzden, iyi sporcu çıkarmakta hala zorlanıyor..."
Bu mantığa göre, soruyu soran ve yanıtlayanların cevaplaması gereken iki soru var?
1- Yahudiler şu anda dünyada eşi benzeri olmayan savaşın da ötesinde vahşet ve katliamlara imza attıklarına göre, bu mantığa göre yakında dünyanın en başarılı sporcularını onlar mı çıkartacaklar?
2- Uluslararası müsakabalarda Arap sporcuları İsraillilerden daha kötü bir preformans sergilediğine ve tek bir Filistinli sporcunun bile başarılı olamağına göre, bu milletler Yahudiler'den daha az savaşçı oldukları için mi şu anda Ortadoğuda insanlığın gözü önünde çoluk çocuk demeden katlediliyorlar?
Bakalım bu soruyu soran ve bu yanıtı verenlerin bu sorulara verecek yanıtı var mı?
Oysa biz sporu kardeşlik ve barışı pekiştiren, savaşın yerine dosluk ortamında yarışı yerleştiren bir kavram olarak tanımış ve sevmiştik. Acaba Yahudi olmadığımız için mi böyle düşünüyoruz?
***
İşte Şalom Gazetesinde yer alan ilginç yazının tam metni:
Neden Yahudiler’den iyi sporcu çıkmaz?
Yahudiler arasından başarılı bilim adamları, devlet adamları ve iş adamları çıktı. Ancak aynı millet sporcu yetiştirmek konusunda tarih boyunca belirgin bir başarı gösteremedi. Dünyaca ünlü Yahudi sporcuların sayısı belki de bir elin parmaklarını geçmez. Bunun sebepleri neler?
Açıkçası bu sorunun cevabını uzun süredir ben de arıyorum.
Spor, savaş sanatından türeyen bir olgudur ve varlığını binlerce yıldır sürdürüyor. Tarihin tüm köklü milletleri tarafından kültürel özellikler de göz önüne alınarak farklı şekillerde tatbik edilmiş, coğrafi özelliklere göre farklılıklar gösterdi.
Spor, ilk etapta savaş öncesi egzersiz ve antrenman çalışmaları şeklinde uygulanmaya başladı. Dolayısıyla ilk örnekleri vahşi ve ölümcül oldu. Mesela futbolun temelleri, günümüzden 3500 yıl önce Aztek kültüründe atıldı. Aztekler, hayvan derisinden imal ettikleri top benzeri bir nesneyi güneşle sembolleştirip ve kazananın hayatta kaldığı ayakla oynanan iki kişilik bir savaş oyunu icat ettiler.
Sporun kurumsallaşması Yunan siteleri sayesinde oldu. Spor branşları bu sayede kurumsal birer kimlik sahibi olmuş ve modern sporun ataları birer birer ortaya çıkmaya başladı.
Belki de Yahudiler’in spora uzak kalmasının bir sebebi burada. M.Ö. 587 yılından itibaren 2550 yıl boyunca bir devlet sahibi olamayan Yahudiler’in, genelde yaşadıkları toplumlarda asker olmalarına izin verilmedi. Mecburen tüccar olmak zorunda kaldılar. Dolayısıyla moderniteye kadar savaşla paralel bir düzlemde giden “spor” kavramından uzaklaştılar. Bu gelişmeye paralel olarak sporu kültürel ve folklorik bir temele oturtamadılar.
Modern zamanlarda spor kavramının önce sanayi devrimiyle daha sonra da kapitalizmle yakından ilişkide olduğunu görüyoruz. Bu süreçlerde ortaya çıkan finansal refah ve bunun sonucu olarak oluşan burjuva sınıfının yeni arayışlara girmesi, sporun modern anlamını kazanmasına sebep oldu. Sporda yeni branşlar ortaya çıkmış, bunlar kurallarla düzenlenmiş ve modern bir konsept oluşturdu.
Ancak spora ilgi göstermek için finansal rahatlığın yanında en hayati insan güdülerinden biri olan güvenlik ihtiyacının da sağlanması gerekiyor. Yahudi toplumu için, özellikle 20. yüzyılın ilk yarısı oldukça travmatik geçti. Dolayısıyla spor kavramının en büyük gelişimini gösterdiği dönemde, Yahudiler hayatta kalma mücadelesi vermek zorunda kaldılar.
Son bir tespit de şu olabilir; sporun bir kavram haline gelmesi tam da milliyetçilik anlayışının yerleşmeye başladığı ve tek millet devletlerinin kurulmaya başladığı yirminci yüzyıl başlarıdır. Millet devletlerinin o dönemde kenetlenmesinin en önemli faktörlerinden biri de kültür hareketleridir. Spor, burada önemli bir aktör olmuştur. Yahudiler, burada da dışarıda kaldılar.
Sonuç olarak sporun geliştiği dönemde Yahudiler’in spor yapacak lüksleri olmadı. Belki de bu yüzden, iyi sporcu çıkarmakta hala zorlanıyor.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Mart 18, 2013, 12:22:58 ÖS
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 403
 • Cinsiyet: Bay

İsrail dediğiniz gibi katliyam yapsaydı bütün filistinlileri yok etmişti. Hamas terör örgütü saklanmak için kendi halkının arasına sızarsa adamlar da haklı olarak halk yokmuş gibi o alanları bombalar. Bizim de gerekirse terörle böyle mücadele etmemiz gerekir.
İsrailin sporda geri olmasının nedeni bence daha çok beyinsel ürünlere ağırlık vermeleri. Bir einstein'ı çıkarmak 500 cirit atıcıyı çıkarmaktan daha büyük iştir.
Museviler kendi milletimden sonra en sevdiğim millettir. Adamlar ne acılar çekmiş el ele verip nerelere gelmişler takdir etmek lazım.


Mart 19, 2013, 09:56:14 ÖS
Yanıtla #2
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1755
 • Cinsiyet: Bay

       Şahsen bu teze olumsuz bakamıyorum. Bu tip hareketler yani spor, san'at, müzik vs. toplumun karekter yapısı ile ilgilidir. Yahudi'ler kendilerini  daha ziyade zihinsel ve ticari kanallara yönelttiklerinden dolayı sporla pek ilgilenememiş olabilirler. Esasen sporla ilgilenememe gerekçeleri sayın karahan'ın yazısında epey etraflı olarak anlatılmış. Yanlız şunu unutmamak lazım, Yahudi şayet isterse, spor alanında da  en büyük sporcuları yetiştirebilir. Bunun için gerekli alt yapı onun elinde her zaman mevcuttur.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Mart 20, 2013, 12:24:46 ÖÖ
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 56
 • Cinsiyet: Bay 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
3 Yanıt
1936 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 10, 2007, 01:36:58 ÖS
Gönderen: ohannesburq
47 Yanıt
18717 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 17, 2007, 06:59:15 ÖS
Gönderen: paragon
8 Yanıt
3791 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 27, 2009, 05:23:19 ÖS
Gönderen: Nueva
3 Yanıt
4054 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2010, 10:39:44 ÖÖ
Gönderen: Supeluta
10 Yanıt
7194 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 19, 2013, 01:27:20 ÖS
Gönderen: Felix Steiner