Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bay ADAM, iletilerini sadece bir kitaptan mı yoksa daha fazlasından mı almakta?  (Okunma sayısı 28005 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 04, 2010, 11:09:55 öö
Yanıtla #50
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1741
 • Cinsiyet: Bay

İnsanoğlu sözleri ve davranışlarıyla toplumda kendine bir yer edinir.
Duygu ve düşüncelerini kelimelerle, sözlü ya da yazılı bir biçimde ifade eder insan.
Duygu ve düşünceler hal diliyle, davranış biçiminde de ortaya konulabilir.
Duygu ve düşüncelerin sözle ifadesi “kal”, davranışlarla anlatılması ise “hal” diliyle tanımlanır.
İnsan yaşadığı toplumun değerlerine uyum sağlamak durumundadır. Ortak değerler, ortak bir anlayışı doğurur. Anlayış birliği ise toplumun birlik ve beraberliğini olumlu yönden etkiler. O toplumdaki insanların huzur ve mutluluk içinde yaşamalarına neden olur.
İçinde yaşadığımız toplumda binbir çeşit insanla karşılaşırız. Söz ve davranışlarıyla tutarlı insanlar, sözlerini davranışlarına yansıtamayanlar… Kendisiyle, ailesiyle, toplumuyla barışık olamayanlar, kişilik açısından olgunluğa ulaşamayanlar.
Söz ve davranışları uyumlu, olgun insanlar çoklukla toplumda saygıyla karşılık görürler, takdir edilirler, örnek gösterilirler, örnek alınırlar.
Sözleri ve davranışlarıyla olgunluğa ulaşamayanlar başta kendileri olmak üzere herkes için bir sıkıntı kaynağı oluştururlar. Problemleri büyütürler, toplumu gerer, sosyal ilişkileri zedelerler.
İnsan toplum halinde yaşamanın gereği bir sorumluluk taşır. Topluma karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışır. Ne var ki bu görev ve sorumluluğu yerine getirmek konusunda başarılı olmak herkese nasip olmaz.
Görev ve sorumluluk nasıl yerine getirilir?
Her insan, birikimi, yeteneği ölçüsünde kendine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmeye çalışır. Topluma, hayata ilişkin duygu ve düşüncelerini söyler, yazar, anlatır. Bu anlamda söz söylemek, fikir beyan etmek elbette kolaydır. Çünkü “dilin kemiği yok”tur. Ağza gelen bir çırpıda söyleniverir, ahkâm kesilir, fetva verilir, yol gösterilir, yorumlar yapılır, eleştirilir. Bunlar kolay gelir insanoğluna.
Ya söylenenleri davranış haline, sözü işe dönüştürmek, üretmek, yerine getirmek! İşte zor olan da bu.
Bu konuyu “ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz/şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde” mısraları da bir güzel örnekler. Kişinin değeri, aklı, eserinde ve yaptığı işte görülür. Onu yalnızca söylediği sözlerle değerlendirmek yanlıştır.
Toplumda iş yapmak yerine yalnızca konuşmayı, söz söylemeyi iş edinenler ne yazık ki çok. Pek çok insan bu anlamda yalnızca konuşur, hep eleştirir. Yapması gerekenler hatırlatıldığında ise binbir mazeret hemen hazırdır.
Dersine çalışmayan öğrenci tembelliğinin gerekçelerini (!) bir bir sıralar. Görevini yapmayan işçi, memur, amirini suçlar, aldığı ücretin azlığını gündeme getirir. Hırsızın, suçlunun, caninin, herkesin kendine göre mazeretleri vardır. Hemen herkes görev ve sorumluluğunu bir türlü üstlenmek istemez.
Ne var ki bütün mazeretlerin, sudan gerekçelerin gerçekten hiçbir değeri yok.
Konu açık, yanlış ortada.
İnsan laf değil iş üretmelidir. Lafla peynir gemisi yürür mü?
İnsan özellikle yaptığı işle, ürettiğiyle, davranışıyla vardır. Söylediği sözden ziyade, görevini yerine getirip getirmediği ölçüde bir değer ifade eder.
Yaptığı inşaatı çöken bir müteahhidin inşaat tecrübesi, sözüne mi, yıkılan binasına mı bakılarak değerlendirilir. Caninin “bakmayın cinayet işlediğime, istemeden yaptım, üzgünüm” sözleri ne ifade eder? Yanlışlıkla kapkaççılık yapılır mı? Sokaktaki bir kediyi diri diri yakan bir zalimin “hayvan sevgisiyle doluyum” demesi ne derece ciddiye alınır?
Bir kişiyi değerlendirmek, onun iyi, kötü ya da yardımsever, sorumlu, çevreye duyarlı olup olmadığını mı anlamak istiyoruz, nesine bakarız? Sözlerine mi, işlerine mi?
Kişilik, yapılan işlere yansır elbet. Güzel işler üreten, elbette “güzel insan”dır. İnsanlara yardım eden, yardımseverdir. Yalnızca yardım etmeyi sevdiğini söyleyen insanın yardımseverliği, ancak davranışa dönüştüğü takdirde bir gerçeği ifade eder.
Hayat bir sınavdır. Davranışlarımız, hayat aynasında göründüğü oranda gerçeğe dönüşür, yaşandığı sürece bir anlam kazanır.
Hayatı yalnızca laf üreten bir biçimden çıkarıp, iş, davranış, eyleme dönüştüren bir anlayışı ilke edindiğimiz gün, sözümüzün de, davranışlarımızın da bütünleştiği gün, hayatımız bir anlam kazanacaktır.

Üretemeyenler,üretenlere saygılı olmalıdırlar,ki toplumun ferdi olmanın sorumluluğu yerine getirerek enazından özsaygı kazanımını elde edebilsinler.Aksi taktirde,kendilerinden başlayarak tüm toplumdan nefret etmeye başlarlar.

Saygın olarak tanımlanabilmek için,saygılı olmayı öğrenmek zorundayız...


Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...


Haziran 04, 2010, 04:00:09 ös
Yanıtla #51
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 324
 • Cinsiyet: Bay


"Üretemeyenler,üretenlere saygılı olmalıdırlar,ki toplumun ferdi olmanın sorumluluğu yerine getirerek enazından özsaygı kazanımını elde edebilsinler.Aksi taktirde,kendilerinden başlayarak tüm toplumdan nefret etmeye başlarlar."

SAyın ceycet'e katılıyorum.Eklemek istiyorum, bu konu bu noktaya gelene kadar  verdiğim cevaplarda saygı sınırlarını aşmamaya çalıştım.Ama artık bu konuya bir son nokta koyulması gerektiğini düşünüyorum.Çünkü herkes neyin ne olduğunu biliyor.Bİlmeyenler de az çok öğrendi:)
Bu noktadan sonra artık burada bir şeyleri eleştirmek ,hakaret etmek ya da kara mizah yapmak yerine bir şeyleri kendilerinde araması gereken kişilerin yapması gerekenleri yapacaklarını düşünüyorum.


SAygılarımla.


Haziran 04, 2010, 05:54:24 ös
Yanıtla #52
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 159
 • Cinsiyet: Bay

Yaşamın amacını kavrayan, düşünen, sorgulayan, zamanını değerlendiren 'İnsan', küçük bir kıvılcım olarak içinde var olan ruhu keşfeder ve onu bir aydınlık güneşe dönüştürür. Bunu paylaşır.

Aydınlanma, bir varış noktası, bir hedef değil yolculuk şeklidir, bilgiye susama, peşinden koşma, sahip olduğunu akil olanla paylaşma ve ışığını yaymadır.

Hayatınızı boşa sarf etmeyiniz... Araştırınız...
Yaşamdan geriye eseriniz kalsın... Ruhunuzu yüceltiniz...

Düşününüz...

bu sayede 'ADAM' olabilirsiniz...

not: alıntıdır ama nereden olduğunu söylemeyeceğim ve unutmayın, arayan bulur...
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2010, 05:58:12 ös Gönderen: alcyone »
veritas lux mea.


Haziran 06, 2010, 02:14:10 öö
Yanıtla #53
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1665
 • Cinsiyet: Bay

Sevgili arkadaş(lar),

Ben, bu forumda uzunca bir zamandır varım. Burada, düğmeye basar gibi  bilerek birilerinin, birinin üstüne gelip, onu sinirlendirmeye çalıştığını farkedeli çok oldu, genelde foruma az giren sadece bu tarz olaylarda birden foruma dahil olan üyelerin olduğunu görmemek elde değil, yukarıda koyduğum resim bunu anlatıyor. Ayrıca psikoloji biraz bilsen(iz) zaten böyle davranmazsınız, etki tepki olaylarını biraz çalış(ın) derim.

Diğer bir husus ise yukarıda benim etkime tepki veren üyelerin bir kaçı çok biliyorum havalarına rağmen sorularıma cevap veremediklerinden ya da söylediklerinin palavradan ibaret olduğunu ispat ettiğimden dolayı içinde uhte kalan kişilerdir.

Ben, şuan finallerle boğuşuyorum, bir taraftan dünya şeyle uğraşıyorum. Sizde alın elinize bir kitap okuyun, benimle uğraşmayın, biliyorsunuz birkaçınız daha önce laf yediniz benden, lafımı esirgemem bilirsiniz, forumu kirletmeyelim.

Hepinizi seviyorum,

Saygı ve Sevgilerimle


Haziran 06, 2010, 04:52:35 öö
Yanıtla #54
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 324
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Mozart,
Yazdıklarınız kime bilmiyorum.Ama bir şeyi hep gözden kaçırdığımızı düşünüyorum insan olarak:Karşımızdakileri hafife almak ya da kendimizi üstün görmek.Bu elbette nefsin mücadelesi ama eminim insanların elinden gelebilecek bir şeyler var.Bu hususta size küçük bir ricam olacak: Belki sizinle bu konu haricinde daha önce hiç bir diyaloğum olmadı ama ben bu konu ve başlığın çok uzadığını düşünüyorum.Hemde gerçekten gereksiz bir şekilde uzadı bu konu.Bu sebeple sizde hazır herkesi sevdiğinizi söylemişken -her ne kadar birilerine bir şeyler çarpıtsanız da -  bu yersiz konunun sonuca bağlandığını düşünüyorum..
Ve şunu eklemeden de geçemeyeceğim herkesin herkesi alt edeceği üstün geleceği bir konu ya da durum vardır.Hukuki ya da sosyal statü olsun kimse kimseden ne üst ne de alttır.Bu sebeple son cümleniz başta olmak üzere yazınızın genel içeriğini kınıyorum.Bu arada merak ettiğim bir durum var birinin foruma az girdiğini nasıl anlıyorsunuz :):)Mesaj sayısına bakarsanız bu emin olun yanıltıcı olurAnladığım kadarıyla siz onca finalin,işin ortasında bütün gün pc başında bekleyip kim online diye beklemeyeceğinize göre bu çok saçma olmuş.Çünkü bir çok kişi bende dahil olmak üzere bu forumda Sayın Adam gibi paylaşımcı üyelerin yazılarını okuyor.Sanmayın ki mesaj sayısı kimin ne kadar online olduğunu belli edecek bir etken değil.Herkes her konuda bilmeden, düşünmeden eleştri yazmıyor.Ayrıca üslubunuz da yer alan "Laf yediniz" gibi tabirler lise öğrencilerinin kullanacağı telaffuzlar.Bu sebeple sizi daha düzgün bir üsluba davet ediyorum.Ben de size bir kitabı okumanızı tavsiye edeceğim: ADAM OLMAK... Eğer okuduysanız bile bence bir daha ve düzgünce okuyun...Belki o zaman forum böyle gereksiz konularla kirlenmez...

SAYGILARIMLA
« Son Düzenleme: Haziran 06, 2010, 04:54:40 öö Gönderen: Nomen est omen »


Haziran 07, 2010, 12:15:57 öö
Yanıtla #55
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 502
 • Cinsiyet: Bay


   Sayın Mozart,

 Son mesajınızda haklı olduğunuz tek şey bu forumun kirletilmemesidir. Bilmelisiniz ki bu forumu sizin yazdıklarınızdan ve uslubunuzdan başka kirleten başka bir şey de şu an için yoktur. Sizin şu an da okuduğunuzu söylediğiniz okuldan mezun bir büyüğünüz olarak tavsiyem, daha saygılı olmanızdır.
 Ayrıca son mesajınız da bahis ettiğiniz şu pisikololojik tespitlerin de ( etki tepki vb.) en azından bilimsel olarak tartışılan konuya ,içerik olarak olmasa bile nicelik olarak ters olduğunu ve dahası saçma olduğunu üzülerek belirtmeliyim.

 Sonuç olarak bu konu benim için bura da kapanmıştır.

 Saygılar.
enelsır


Ocak 25, 2011, 12:01:50 öö
Yanıtla #56
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 14
 • Cinsiyet: Bayan

Yorumları okurken hayretler içerisindeyim. Umarım sözlerim  anlamak isteğiniz  gibi değil anlatmak istediğim gibi anlaşılır.
Ben Sayın Adam'ın paylaşımlarını kısıtlı vaktimde, imkanlarım dahilinde takip edebiliyorum ve payşalımlarından da büyük zevk alıyorum. Evet insanların emeklerine saygı konusu önemli bir detay ama şu var ki saygı kavramına bu kadar değer bir kişinin kullanmış olduğu uslüp tarzı ne kadar yerindedir bu da apayrı ironik bir durumdur  !!!  Sayın Adam konu başlığı altında ki soruya gayet tatmin edici cevapta vermiştir.
Burda önemli bir nokta var (Sayın Adam lütfen yanlış anlamayın) diğer yaşıtları gibi bir köşeye çekilmektense elinden geldiğince bilgisi ve imkanları dahilinde  bizlerle güzel paylaşımlar yapmasıdır.Elbette yeri geldiğinde eleştiriler olacaktır ama sizden yaşca büyük ve tecrübe sahibi kişilere 
"Bayım, siz iletilerinizi satır satır, cümle cüme Ö.M.B.L. eski üstadı Murat Özgen Ayfer'in "Adam Olmak" isimli kitabından mı sadece alarak yazmaktasınız yoksa başka kitaplarda var mı

İnsanlar öyle bir kitabı 20-30 sene kendilerine emek vererek yazıyorlar bilginiz var mı? Yazıyorsunuz, bare bazı cümlelerin yerlerini değiştirmeden yazın ya da kaynak gösteriniz.

En komiği de cümlelerin yerlerini değiştirerek yazmanız."

Şeklinde olmamalı......


Ocak 26, 2011, 02:04:58 öö
Yanıtla #57
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 922
 • Cinsiyet: Bay

Bence,Sn.Mozart haklıdır.Ortada bir emek soz konusu olunca bır dusunmek ılerı gelır.Ama Mozart'ı sıtesel lınce maruz bırakan da yıne kendı sert uslubudur.
Sn.Adam'a gelınce,O'da haklıdır.Bu sıte kısısel reklamların yapıldıgı,rant elde edılen bır sıte olmadıgından ve bırcok uye paylasımların kaynagı vermedıgınden oda cemaate dahıl olmustur.Suc mudur?Telıf yasasına gore evet !Pekı ne olacak ?Bu ısten bırsey cıkmaz,bos lakırdı yapıyoruz..En ıyısı konuyu kapatalımda leyleklerden farkımız olsun..
Sevgı ve saygılarımla..
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..


Ocak 26, 2011, 12:59:13 ös
Yanıtla #58
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 320

Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.


Ocak 05, 2016, 07:50:04 ös
Yanıtla #59
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 879
 • Cinsiyet: Bay

Bir şeyi ararken başka bir şeyle karşılaştım.

2009'dan bu yana pek bir şey değişmemiş gibi. O günlerde X'ler sorguluyordu, bugünde Y'ler. X'ler yıllar geçtikçe derslerini aldılar, hatta pek çoğu o günlerdeki yazılarından şuan utanıyor bile olabilirler. Önemli olan birbirimize saygımızı yitirmememiz ve bu platformdaki bilgi deryasından olabildiğince istifade ederek sevgi ve kardeşlik ortamını korumamız.

Bir de altta alıntı olarak verdiğim yazıyı gördüm ve en samimi dille ''içim cız etti''. Umarım Sn. Adam daha nice seneler forumumuzda yer alırda bize ışığın yolunda rehberlik etmeye devam eder.Bu forum alanında aktaracaklarım bittiği zaman da izninizi dileyerek ayrılacağım; o tarihe kadar ölüp gitmezsem.

Sevgiler.

Saygı ve sevgilerimle.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
1924 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 06, 2007, 03:24:22 öö
Gönderen: zarathustra
0 Yanıt
2374 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 07, 2007, 09:11:22 öö
Gönderen: gunesozaydin
4 Yanıt
3875 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 11, 2008, 07:26:17 öö
Gönderen: MASON
15 Yanıt
7972 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 01, 2012, 09:43:37 öö
Gönderen: CAMPANELLA
7 Yanıt
4096 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 17, 2008, 02:55:39 öö
Gönderen: Isis
14 Yanıt
7296 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 19, 2008, 03:43:43 ös
Gönderen: nietzsche
25 Yanıt
9519 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 29, 2010, 12:18:56 öö
Gönderen: hakan_34_06
0 Yanıt
2450 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 27, 2009, 05:59:30 öö
Gönderen: semih_tatar
7 Yanıt
4068 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 21, 2018, 01:14:25 öö
Gönderen: Venus
12 Yanıt
4574 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 13, 2013, 11:06:05 ös
Gönderen: Samuray