Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Korsan indirenlerin ADSL'i kesilecek  (Okunma sayısı 1315 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 21, 2010, 12:33:53 ÖS
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 3742
  • Cinsiyet: Bay

Korsan indirenin interneti iptal olacak. Yasa dışı yollardan film, müzik ya da oyun indirdiği tespit edilenler önce uyarılacak sonra fişleri çekilecek.
 
Fransa'da 'Sarkozy yasası' olarak bilinen düzenlemeyle internet sağlayıcıları korsan müzik indirmede sorumlu tutuluyor. Türkiye'de de marttan sonra başlaması beklenen uygulamaya göre yasadışı indirme yapan kullanıcı iki uyarı mektubundan sonra ADSL'den mahrum olacak. Uygulamanın başladığı ülkelerde CD satışı ve yasal müzik indirme rakamları patlıyor.

Söz konusu yasak şu anda Fransa ve İngiltere'de uygulanmaya başladı. Türkiye'de ise yasalaşma sürecinin tamamlanmasının ardından Mart ya da Nisan ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yeni uygulamaya ile internet üzerinden yasa dışı içerik indirenlerin sorumluluğu internet hizmetini sağlayan şirketlere geçmiş oluyor. Kullanıcıların internetten indirdikleri içerikleri bir filtreden geçiren servis sağlayıcısı şirketler korsan içerik tespit ettikleri anda müşterilerine bir uyarı mektubu gönderiyor. Aynı davranışın tekrar etmesi durumunda ikinci bir mektup daha gönderiliyor. Üçüncü sefer tekrar ederse kullanıcının internet bağlantısı kesiliyor.

Bu yasal düzenlemeilk kez Fransa'da uygulamaya girdi ve bizzat Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından yazıldı. İtalya ve Yunanistan'da da benzer bir yasal düzenleme için çalışmalrın başladığı belirtiliyor.

Ülkemizde de en geç Nisan ayında yürülüğe girmesi beklenen bu düzenleme sonucu internet üzerinden yasal olarak MP3 formatında albüm satın alınabilen servislerin altın çağlarını yaşaması bekleniyor. Eğer uygulama başarıya ulaşırsa ülke genelinde internet trafiğinde de önemli bir rahatlama olacağı öngörülüyor.

Avrupa nasıl cezalandırıyor?

Avrupa’da müzik indirenlere de yükleyenlere de ağır cezalar kesiliyor. Avrupa ülkelerinde cezalar şöyle:

Almanya:
Alman Mahkemeleri yasadışı yükleme (uploading) ve indirme (downloading) ile ilgili indirilen veya yüklenen dosya sayısına göre ceza veriyor. Şimdiye kadar verilen para cezaları 150 ile 1800 avro arasında. Hatta bazı davalarda 35 saate kadar çalışma mahkûmiyeti bile veriliyor.

İtalya:
2004’te yürürlüğe giren İtalyan Ceza Kanunu’na göre, kanuna aykırı müzik dosyalarının indirilmesine 154 avroluk idari para cezası veriliyor. Ticari kazanç olmadan kanuna aykırı yüklemede (uygun hale getirme), ceza 2065 avroya kadar çıkıyor. Ticari amaç için kanuna aykırı yükleme ise üç yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

İsveç:
İsveç Kanunlarına göre, kanuna aykırı indirme ve yükleme, telif hakkı yasasına göre, hem iki yıldan uzun olmayan hapis cezasıyla hem de para cezasıyla cezalandırılıyor.

İngiltere:
İngiltere yasalarına göre müzik, film gibi dosyaların kanuna aykırı yüklenmesi (uploading), suç olarak nitelendirilmiş ve iki yıla kadar hapis ve sınırsız para cezası ile de yaptırıma bağlanmış.

Kaynak : Cnet - Radikal


Ocak 21, 2010, 12:42:47 ÖS
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Çok önceden alınması gereken bir karardı.Çok önemli bir konu.Umarım,daha da geç kalınmadan yürürlüğe girer.